Wrzesień co roku jest tradycyjnym czasem naszego pielgrzymowania do św. Józefa w Kaliszu. Przybywamy do tego „milczącego świętego”, który jest patronem Kościoła, opiekunem rodzin, małżonków i sierot. Jest też patronem wszystkich ludzi pracy, wielu diecezji oraz opiekunem szeregu miast. Oczekujemy od Niego nie tylko duchowego wsparcia, ale też poszukujemy inspiracji do działania dla dobra rodzin, obrony życia i godności człowieka. Św. Józef jest bowiem „znakiem czasu” wskazanym przez Opatrzność Bożą jako patron na nasze trudne czasy, naznaczone pogardą dla człowieka, rodziny i Boga.
Pielgrzymkę rozpoczęliśmy tradycyjnie od spotkania w kościele garnizonowym, które otworzyła Urszula Pilarska, przewodnicząca Oddziału w Kaliszu. Powitała władze naczelne Stowarzyszenia, przedstawiła nowo wybranego przewodniczącego Stowarzyszenia Tomasza Nakielskiego, a także powitała wiceprzewodniczących Rady Głównej Sławomira Józefiaka, Marka Korycińskiego i prezesa Zarządu Macieja Szepietowskiego, oraz pielgrzymów przybyłych z Oddziałów Okręgowych i Wielkopolski.
Ważnym dla pielgrzymów punktem tego spotkania była konferencja ks. dr. Sławomira Kęszki „Związki Prymasa Kardynała Wyszyńskiego z Kaliszem i Ziemią Kaliską”. Prymas był częstym gościem w południowej Wielkopolsce. Przyjeżdżał już przed wojną, przede wszystkim jako redaktor naczelny „Ateneum Kapłańskiego” i profesor Seminarium Duchownego specjalizujący się w społecznym nauczaniu Kościoła. 5 grudnia 1937 r. uczestniczył w III Zjeździe Inteligencji Katolickiej w Kaliszu, gdzie wygłosił referat p.t. „Dlaczego Kościół zajmuje się sprawami gospodarczymi?”. W okresie powojennym przebywał kilkakrotnie na ziemi kaliskiej: w pielgrzymkach księży, którzy przeżyli obóz koncentracyjny w Dachau i dziękujących św. Józefowi za ocalenie, w uroczystościach koronacji obrazów Matki Bożej, m.in. w Skalmierzycach, oraz udział w uroczystościach milenijnych Chrztu Polski w Ostrowie Wielkopolskim.
W każdym z tych spotkań Prymas umacniał ludzi w wierze, głosił potrzebę prawdy, upominał się o wolność i prawa człowieka, przełamywał bariery strachu, budził ducha obywatelskiego i poczucie odpowiedzialności za losy Ojczyzny.
Na zakończenie tej części spotkania wystąpił Zespół Muzyki Dawnej „SemibraiS” z Kalisza, pod dyrekcją Grażyny Dziedziczak, który zaprezentował interesujące, chociaż często już zapomniane utwory epoki średniowiecza i renesansu. Muzykę tę zespół wykonał, śpiewając i grając na stylizowanych na dawne instrumentach.
O godz. 12.00 rozpoczęła się Msza święta w intencji rodzin Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, której przewodniczył biskup ordynariusz Edward Janiak. W wygłoszonej do uczestników pielgrzymki homilii Ksiądz Biskup mówił m.in. o tym, że wiara domaga się świadectwa i jest ona weryfikowana w życiu, a nie jest to łatwe. Być człowiekiem wierzącym to przeżywać wydarzenia swojego życia w konfrontacji z Krzyżem Chrystusowym. Wskazał w tym miejscu na osobę prymasa Stefana Wyszyńskiego, który jest Patronem Stowarzyszenia. „Jego postać jest wam dobrze znana, od maja tego roku jest nawet patronem »Civitas Christiana«. Przypominanie postaci Prymasa, jego niezłomnej wiary, świadectwa życia i nauczania o Kościele i Narodzie jest też jednym z zadań, które sobie stawiacie… Kościół jest na straży tych wartości, tradycji i je pielęgnuje”. Biskup wskazał też na ogromną moc wstawiennictwa św. Józefa i zachęcił do ufnej modlitwy „w tym cudownym miejscu, u tego milczącego Świętego, ale bardzo skutecznego”.
Po homilii obecni w świątyni małżonkowie odnowili przyrzeczenia małżeńskie. Następnie w Kaplicy Cudownego Obrazu odmówiono litanię i akt zawierzenia rodzin Stowarzyszenia św. Józefowi. Na zakończenie przewodniczący Stowarzyszenia Tomasz Nakielski podziękował Księdzu Biskupowi za słowa homilii i uczestnikom pielgrzymki za wspólne spotkanie i modlitwę.
Karol Irmler