
W dniach 13-14 maja br. w Częstochowie odbyła się XVIII edycja spotkania finalistów Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Młodzi z czternastu diecezji mieli okazję spotkać się, by pogłębić swoją wiarę oraz wiedzę z zakresu tematycznego tegorocznej edycji.
Uczestnicy wraz z katechetami i opiekunami spotkali się na Jasnej Górze w Sali Papieskiej. Wydarzenie otworzyła Izabela Tyras, dyrektor Instytutu Kultury Stowarzyszenia oraz przewodnicząca jego częstochowskiego oddziału.
Obecni byli przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”: Piotr Sutowicz, wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej; Jan Juszczak, członek Rady Nadzorczej; Kamil Sulej, Prezes Zarządu oraz Mateusz Gawroński, członek Zarządu. Ewelina Goździewicz, koordynator krajowa OKWB oraz dyrektor Instytutu Biblijnego Stowarzyszenia, oficjalnie powitała wszystkich zebranych. Słowo do finalistów skierował też Kamil Sulej, Prezes Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.
Przebyliście długą drogę, żeby znaleźć się w gronie tych najlepszych. Ale daliście też świadectwo, że Słowo Boże może być (…) drogą do poznania Jezusa – podkreślił.
Obecny był również o. Józef Płatek, wieloletni generał paulinów, który podzielił się świadectwem znajomości z Janem Pawłem II. Na ręce kapłana Ojciec Święty złożył zakrwawiony pas przestrzelony podczas zamachu 13 maja 1981r.
Po oficjalnej części spotkania przyszedł czas na konferencje, które wygłosili – o. dr Marcin Ciechanowski, przeor Jasnej Góry oraz ks. dr Mariusz Górny, paulista.
O. Ciechanowski w swoim wystąpieniu pt. „Uczeń czy klient” wskazał, jakie są różnice między byciem w Kościele w postawie ucznia, a w postawie klienta.
Wiara to jest relacja. Nie chodzi o to, że my wiemy coś o Bogu, nie. (…) Teologia jest ważna, ale nie ona zbawia, bo jest to aż i jedynie nauka o tej Osobie. A zbawia relacja z ta Osobą. (…) Wiara nie jest wiedzą, ale relacją z Bogiem – podkreślił.
Jako drugi słowo do młodych skierował ks. dr Mariusz Górny, który wygłosił referat nt. „Nadzieja zawieść nie może”. Paulista przytoczył miejsca w Biblii, w których pojawia się temat nadziei oraz wyjaśnił, jak na przestrzeni historii zbawienia było rozumiane to pojęcie.
W Nowym Testamencie mówi się o nadziei jako o perspektywie życia wiecznego. (…) Nadzieja to jest coś, co wymaga stałości, wytrwałości. (…) Paweł będzie mówił o nadziei w kontekście Zmartwychwstania Jezusa jako o tym, co uzasadnia wiarę i miłość – wyłożył ks. dr Górny. Dodał, że księgą nadziei w Nowym Testamencie jest Apokalipsa, chociaż nie pada w niej ani razu słowo „nadzieja”.
Po obiedzie uczestnicy wzięli udział w Mszy świętej w Kaplicy Matki Bożej, której przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Hierarcha podkreślił, że jest wdzięczny Katolickiemu Stowarzyszeniu „Civitas Christiana” za organizację Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.
Następnym punktem programu było zwiedzanie wystawy multimedialnej „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”, która opowiada historię tego niezwykłego dzieła sztuki, a także wyjaśnia znaczenie poszczególnych fresków znajdujących się na suficie oraz ścianach budynku. O godzinie 16:15 uczniowie wraz z katechetami poprowadzili w Kaplicy Matki Bożej modlitwę różańcową.
Po kolacji i zakwaterowaniu w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej odbyła się tradycyjna już wycieczka do Olsztyna, gdzie na szczycie tzw. „jasnogórskiego Giewontu” odśpiewana została Litania Loretańska. Obecni kapłani pobłogosławili zebranych przy malowniczym blasku zachodzącego słońca. Dzień zakończył się ogniskiem w Ośrodku Rekolekcyjnym św. Puszcza.
Drugi dzień Spotkania Młodych z Biblią rozpoczęła Eucharystia w kaplicy seminaryjnej. Po śniadaniu miały miejsce warsztaty biblijne pogłębiające wiedzę finalistów z zakresu tematycznego tegorocznej edycji OKWB. W tym czasie koordynatorzy Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej odbyli spotkanie organizacyjne.
O Listach pasterskich św. Pawła opowiedział uczestnikom ks. Wojciech Turek SSP, tłumacząc, że jednym zdaniem są one o „fałszowaniu Ewangelii”.
Te fałszywe teksty rozmywają prawdę o tym, że Chrystus jest jedynym Zbawicielem świata. (…) Ci ludzie [autorzy tych tekstów] nie byli z zewnątrz. (…) I to pokazuje, że Kościół od 2 tysięcy lat ma ten sam problem – nie z kimś z zewnątrz. Nie. Problem najczęściej jest wewnątrz – podkreślił.
Warsztat na temat Ksiąg Ezdrasza i Nehemiasza poprowadził ks. dr hab. Roman Bogacz wraz z dr Magdaleną Marzec. W części wprowadzającej ks. dr Bogacz zarysował kontekst historyczny i geograficzny wydarzeń opisanych w omawianych księgach Starego Testamentu. Prowadzący opowiedział też o odkryciach archeologicznych na tych terenach, o miejscach, które były świadkami wydarzeń opisanych w Biblii i wyjaśniał żydowskie zwyczaje związane z różnymi świętami. W części praktycznej warsztatów prowadzący podzielili uczestników na trzy grupy – reprezentantów władców Perskich, grupę zabiegającą o odbudowę świątyni (m.in. Ezdrasz i Nehemiasz) oraz grupę przeciwników odbudowy (Samarytanie i Satrapowie). Uczniowie wcielili się w różne role zgodnie z grupą, w której zostali umieszczeni i prezentowali argumenty dla przedstawienia racji swojego ugrupowania w ożywionej dyskusji odgrywając przebieg wydarzeń opisanych w Księgach Ezdrasza i Nehemiasza.
XVIII Spotkanie Młodych z Biblią zakończył obiad w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Uczniowie oraz ich opiekunowie spotkają się ponownie już w dniach 12-13 czerwca w Niepokalanowie, kiedy to miejsce będzie miał Finał XXIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.
Nagrania z konferencji i warsztatów oraz reportaż filmowy ukażą się na kanale YouTube Civitas Christiana TV oraz na portalu e-civitas.pl.
/ab