29 stycznia br. w Olsztynie odbyła się Gala wręczenia XX. Nagrody im. Michała Lengowskiego, która przyznawana jest od 1967 roku za upowszechnianie i wzbogacanie wiedzy o przeszłości Warmii, Mazur i Powiśla oraz tym, którzy tworzeniem nowych wartości literackich i naukowych wzbogacają wiedzę o regionie.
Uroczystość rozpoczęła się od Mszy świętej w Bazylice katedralnej pw. św. Jakuba celebrowana przez bp Janusza Ostrowskiego. Homilię wygłosił ks. kan. Romuald Zapadka - przewodniczącego kapituły Nagrody i jednocześnie asystent kościelny Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" Oddziału w Olsztynie.
Na Gali, która odbywała się w sali Centrum im. św. Jakuba, obecni byli przedstawiciele samorządu m.in. Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki i zastępca Prezydenta Miasta Olsztyn Ewa Jędrasik oraz przedstawiciel rodu Michała Lengowskiego, prawnuk patrona Nagrody - Robert Boehma.
Tegoroczną jubileuszową Nagrodę Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” im. Michała Lengowskiego otrzymali:
Zenobia Janina Alejun – za rozsławianie umiłowanej Małej Ojczyzny dzieciństwa i młodości, za wierność i przywiązanie do tej ziemi wyrażanej wieloma publikacjami książkowymi i społecznymi inicjatywami, a także za budowanie sercem „civitas christiana” na Ziemi Kętrzyńskiej. Laudacje na jej cześć w imieniu Zbigniewa Połoniewicza, sekretarza Kapituły Nagrody wygłosiła Agnieszka Zalewska - dyrektor Regionu Olsztyńsko-Białostockiego Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana".
Edward Henryk Cyfus – za konsekwentne pielęgnowanie etosu warmińskiego, a także za wkład w odtworzenie historycznego Traktu Biskupów Warmińskich w Bałdach. Mowę pochwalną na cześć pana Edwarda Henryka Cyfusa wygłosił pan dr. Jan Chłosta, znawca historii Warmii i dziejów "Gazety Olsztyńskiej", autor publikacji o tematyce regionalnej.
„Posłaniec Warmiński” – za wypełnianie apostolskiej roli mediów katolickich, obiektywizm w przedstawianiu rzeczywistości społecznej i kulturowej w Archidiecezji Warmińskiej, a także za pracę popularyzatorską przybliżającą postać i dzieło bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Uroczystość wręczenia Nagrody Laureatom odbędzie się 29 stycznia 2022 roku w sali Centrum im. Świętego Jakuba przy olsztyńskiej konkatedrze pw. Świętego Jakuba Apostoła przy ul. Stanisława Staszica 6. "Posłaniec Warmiński" stanowi wkładkę do tygodnika katolickiego "Gość Niedzielny. Nagrodę w imieniu redakcji odebrali red. Łukasz Chechyra, kierownik oddziału tygodnika "Gość Niedzielny", pan redaktor Krzysztof Kozłowski oraz ks. dr Dariusz Sonak, asystent kościelny redakcji. Laudację na cześć tygodnika wygłosił ks. prof. dr hab. Krzysztof Bielawny - profesor Wyższego Seminarium Diecezji Elbląskiej w Elblągu i członek Rady Programowej Radia Olsztyn.
Studenci z Koła Naukowego "Salve Verbum" przy Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie pod kierunkiem p. dr Magdaleny Zaorskiej przygotowali występ artystyczny podczas którego zaprezentowali poezję poświęconą Warmii autorstwa regionalnych poetów w tym Michała Lengowskiego. Zwieńczeniem Gali był jubileuszowy tort.
Michał Lengowski, patron Nagrody był warmiński poetą, satyrykiem i patriota. W czasie plebiscytu w 1920 roku walczył o przyłączenie Warmii i Mazur do Polski. Był działaczem Związku Polaków w Niemczech. Po II wojnie światowej zebrał ponad tysiąc pieśni ludowych z całego regionu. Był pierwszym prezesem olsztyńskiego Oddziału Związku Literatów Polskich.
Pamiątkowy medal przyznawany laureatom z podobizną Michała Lengowskiego jest autorstwa Barbary Lis-Romańczuk.
/ut