Zakaz Komunii Świętej w dwóch niemieckich powiatach

2020/12/11
Zakaz KomuniiSw

Władze powiatów Goerlitz i Bautzen (Budziszyn) w ramach walki z pandemią koronawirusa zabroniły od dnia dzisiejszego (11 grudnia br.) udzielania zarówno Komunii św. jak i protestanckiej Wieczerzy Pańskiej. Kościół katolicki w Saksonii jest zaskoczony decyzją i próbuje obecnie rozmawiać z obydwoma starostami, aby skłonić ich do „sprostowania i wyjaśnienia”. Jeśli do tego nie dojdzie, podejmie kroki prawne. Może to doprowadzić do odwołania się w trybie pilnym do Sądu Administracyjnego w Dreźnie.

Jesteśmy tym bardzo zaskoczeni. Jest to wyraźna ingerencja w prawo do swobodnego praktykowania religii” – powiedział katolicki biskup Goerlitz, Wolfgang Ipolt. Jednocześnie podkreślił, iż jest przekonany, że przyczyną takiego zarządzenia nie była zła wola, a jedynie ignorancja. Za problem uważa jednak fakt, że wbrew porozumieniom nie konsultowano się wcześniej z Kościołami w sprawie zaostrzenia przepisów.

Biskup Ipolt zaznaczył, iż jest przekonany, że lokalni urzędnicy nie wiedzą, w jaki sposób jest udzielana Komunia Święta. Przypomniał, że od chwili wybuchu pandemii koronawirusa Kościół wprowadził surowe przepisy dotyczące higieny. "W Kościele katolickim nie ma obowiązku przystępowania do Komunii Świętej. Jej przyjmowanie jest dobrowolne. Polecam też wiernym, by jeśli ktoś obawia się zarażenia, nie przystępował do Komunii św. Natomiast absolutny zakaz udzielania Eucharystii, będącej integralnym elementem Mszy św., jest nie do przyjęcia" – zaznaczył niemiecki hierarcha.

W obu powiatach władzę sprawują protestanccy politycy CDU. Bp Ipolt podkreślił, że ma dobre relacje z starostą powiatu Görlitz, Berndem Lange, który jest “aktywnym chrześcijaninem”. Hierarcha ma nadzieję na szybkie wyjaśnienie sprawy, również dlatego, że w najbliższą niedzielę będzie celebrował Mszę św. w Hoyerswerdzie w powiecie Bautzen.

Wprowadzane przez władze restrykcje sanitarne, mające zapobiegać rozszerzaniu się pandemii koronawirusa, często ograniczają możliwość sprawowania liturgii. Dziś belgijska Rada Stanu nakazała rządowi złagodzenie obostrzeń, które wprowadzały całkowity zakaz zgromadzeń religijnych aż do 15 stycznia. Także we Francji władze zakazały publicznych nabożeństw, a później ograniczyły liczbę osób, mogących wziąć udział w ceremoniach religijnych, do 30 osób.

W kilku francuskich miastach katolicy zgromadzili się wokół kościołów i wspólnie modlili się o ustanie pandemii.

https://twitter.com/IsrafilElRafa/status/1325397403730661376?s=20

 

na podst. archwwa

/mg

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej