Zdobyli mały szczyt, żeby móc zdobywać większe

2014/5/31

Finaliści XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, sztandarowego projektu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, przybyli 13 i 14 maja do Częstochowy na VII Spotkanie Młodych z Biblią. Formacyjno-szkoleniowy charakter tego zjazdu miał przygotować startującą młodzież do czerwcowych zmagań w Niepokalanowie, ale nade wszystko wskazać na wartość i znaczenie Pisma Świętego.

Aby zrealizować założony cel, organizatorzy przewidzieli na początek programu konferencję Pismo Święte świadectwem Słowa Bożego, którą wygłosił ks. dr Jacek Molka z tygodnika „Niedziela”, a drugiego dnia przeprowadzili warsztaty biblijne, podczas których dwóch prelegentów: ks. dr Roman Mazur SDB i ks. dr Mariusz Szmajdziński, zajęło się bezpośrednim przygotowaniem uczestników OKWB do finałowej rywalizacji z zakresu – odpowiednio – Ewangelii św. Marka i Ksiąg Królewskich. Spotkanie Młodych z Biblią nie polegało jednak tylko na pracy umysłowej.

Data spotkania od początku wyznaczona została na 13 maja – dzień cudownego ocalenia życia Jana Pawła II, który właśnie Matce Bożej Jasnogórskiej ofiarował przestrzelony pas swojej sutanny. Ta jedna z jego najcenniejszych relikwii znajduje się obok Cudownego Obrazu Królowej Polski.

Pierwszego dnia młodzież przeszła ścieżką edukacyjną Zło dobrem zwyciężaj i zwiedziła jasnogórskie ślady Jana Pawła II. Pod jego pomnikiem uczestnicy stanęli do wspólnego zdjęcia. W Bastionie Świętego Rocha na Jasnej Górze finaliści biblijnego konkursu obejrzeli ekspozycję dotyczącą dziejów częstochowskiego sanktuarium: od potopu szwedzkiego po historię NSZZ „Solidarność”. Bardzo podobała się makieta Panorama oblężenia klasztoru jasnogórskiego autorstwa krakowskiego artysty Romana Woźniaka. Dwunastometrowe dzieło z iluminacją świetlną przy jednej z armat przedstawia obozowisko Szwedów, ich atak na mury i procesję na wałach. Duże wrażenie wywarły pamiątki po ofiarach katastrofy smoleńskiej zebrane w bogatej ekspozycji pod nazwą Jasnogórscy pielgrzymi – ofiary katastrofy smoleńskiej. W zabytkowej Sali Rycerskiej młodzież obejrzała dary wotywne ofiarowane przez Jana Pawła II, a także gobeliny przedstawiające Ojca Świętego modlącego się w różnych sanktuariach Maryjnych świata. Zwiedzanie Jasnej Góry zakończyło podziwianie „Golgoty Jasnogórskiej” – cyklu 18 obrazów wyjątkowej drogi krzyżowej autorstwa Jerzego Dudy Gracza. Sceny męki Pańskiej osadzone są we współczesnym i historycznym tle, mnożąc liczbę wątków i postaci, aby pogłębić przekaz. Artysta pokazuje, że droga krzyżowa się nie skończyła. Ona trwa w każdym z nas.

Po obiedzie w Domu Pielgrzyma uczestnicy wysłuchali w Kaplicy Różańcowej poruszającego świadectwa. Joanna Wrona, matka pięciorga dzieci, opowiedziała o cudownych uzdrowieniach za wstawiennictwem Jana Pawła II dwójki swoich dzieci: Glorii Marii i Franciszka Karola. W pierwszym przypadku lekarze przewidywali zgon dziecka zaraz po urodzeniu na skutek licznych nieprawidłowości, z jakimi rozwijał się płód poczęty trzy miesiące przed śmiercią papieża. Pani Joanna odmawiała Różaniec i Anioł Pański, adorując Najświętszy Sakrament. Cesarskie cięcie przeprowadzono w pierwszy piątek miesiąca, w godzinie miłosierdzia, trzy miesiące przed terminem rozwiązania. Wszystkie komplikacje samoistnie się cofnęły, a dziewczynka jest dziś normalnym, zdrowym dzieckiem, które przyjęło Pierwszą Komunię. Wiara matki w pomoc Jana Pawła II uleczyła dziecko, a historia została zgłoszona jako dowód świętości Jana Pawła II do jego procesu beatyfikacyjnego. Z kolei Franciszek Karol urodził się z uszkodzonym mózgiem i również wprawił w zdumienie lekarzy normalnością swojego rozwoju.

Następnie wszyscy udali się do Kaplicy Matki Bożej, gdzie Mszę św. dla finalistów OKWB koncelebrowało 27 księży, na czele z ks. Ryszardem Umańskim, asystentem kościelnym „Civitas Christana” w archidiecezji częstochowskiej. Zaraz po niej uczestnicy Spotkania poprowadzili modlitwę różańcową.

Autobus zawiózł młodzież do Ośrodka Rekolekcyjnego przy ul. Świętej Puszczy w Olsztynie koło Częstochowy. Po zakwaterowaniu i kolacji grupa wybrała się na Górę Biakło, aby odprawić plenerowe nabożeństwo majowe. Ponad trzystumetrowe wzniesienie, zwane małym Giewontem, ze względu na swoje podobieństwo do większego pierwowzoru (również krzyż na szczycie), jest zbudowane z wapieni okresu jurajskiego. Malownicze skałki przyciągają wielu turystów niezapomnianymi widokami ze szczytu. Wysiłek wchodzenia na szczyt osłodziło konkursowiczom wspólne zdjęcie w połowie drogi.

Zdobywcy wzgórza oddali się cyfrowemu uwiecznieniu swojego pobytu na szczycie, z zachwytem podziwiając wspaniałe widoki i z obawą spoglądając na zbliżające się od strony widocznej w oddali Częstochowy ciemne chmury. Deszcz jednak oszczędził pielgrzymów. Była to jedna z wielu spraw, za które mogli podziękować Matce Bożej, dlatego zebrawszy się we wspólnym kręgu odśpiewali Matko, która nas znasz i odmówili Litanię loretańską do Najświętszej Maryi Panny. Księża pobłogosławili zebranych i wręczyli każdemu Ewangelię św. Marka, jako „dar i zadanie”, by Biblia była codzienną księgą w ich życiu. To odpowiedź organizatorów na propozycję papieża Franciszka, który zachęca, by Pismo Święte nosić przy sobie i „karmić się” jak najczęściej Bożym Słowem. Głos zabrał Maciej Szepietowski, Prezes Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, który docenił trud przygotowań uczestników finału konkursu.

– Życzę wam w imieniu całego Stowarzyszenia, aby refleksja nad Pismem Świętym trwała w waszych sercach, aby ta Ewangelia, którą przed chwilą dostaliście, przybliżała was do Boga i abyście często do niej wracali – powiedział Maciej Szepietowski.

W ośrodku już czekało rozpalone ognisko z kiełbaskami i gorącą herbatą. Główna organizatorka Spotkania, przewodnicząca Rady Oddziału „Civitas Christiana” w Częstochowie, Izabela Tyras, przedstawiła wszystkich diecezjalnych koordynatorów konkursu. Muzyczny repertuar przy ognisku był bardzo różnorodny: od Matki i Czarnej Madonny, przez Barkę i Wojowników Pana, po piosenkę o żabkach, której uczył Marcin Kluczyński, koordynator OKWB w archidiecezji łódzkiej. Niemal półtorej godziny wieczornej integracji przy modlitwie i zabawie zakończyło odśpiewanie Panience na dobranoc. Rano młodzi uczestniczyli we Mszy św., a potem podczas warsztatów przygotowywali się  do czerwcowego finału Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

 

 

Marcin Motylewski

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Biblia #częstochowa #Jasna Góra #OKWB #Tyras
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej