Apostoł Eucharystii

2013/06/28
Adam Wojnar

17 października w Watykanie na Placu św. Piotra Ojciec Święty Benedykt XVI kanonizował sześciu nowych świętych. Wśród nich znalazł się Polak – bł. Stanisław Sołtys, zwany Kazimierczykiem – kapłan z Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich, dziś przy Bazylice Bożego Ciała w Krakowie. W tej świątyni spoczywają szczątki bł. Kazimierczyka i tu wierni od wieków odwiedzają jego grób, aby prosić o wstawiennictwo i upraszać o łaski. Żaden inny XV-wieczny błogosławiony nie czynił tylu cudów, co Stanisław Kazimierczyk.

 

Już w pierwszym roku po śmierci odnotowano 176 nadzwyczajnych łask i nawróceń za jego wstawiennictwem. Gdy 18 kwietnia 1993 roku Ojciec Święty Jan Paweł II w Rzymie ogłaszał błogosławionym Stanisława Kazimierczyka (1433–1489), powiedział: „Pamięć o świętości Sługi Bożego żyje i owocuje do dzisiaj. Tej pamięci lud Krakowa, a zwłaszcza lud Kazimierza, dawał wyraz przez modlitwę u jego relikwii nieprzerwanie aż do naszych czasów. Pójdźmy do grobu Stanisława Kazimierczyka, niech promieniuje na nas wiarą, miłością i dobrocią – Owocami tego Ducha, który ma moc przemieniać nasze życie, abyśmy i my doświadczyli ťszczęśliwego wieku w naszej OjczyźnieŤ”.

Już na początku swojej zakonnej drogi wyróżniał się niespotykaną pokorą i pracowitością. Do końca życia w swoich kazaniach odważnie potępiał wszelkie objawy grzechu. Podkreślał zbawienną wartość Eucharystii i zachęcał, aby jej nie ignorować. Za życia Stanisław Sołtys pomagał ludziom chorym, biednym i cierpiącym. Dostrzegał ludzką niedolę i starał się im pomagać.

Głosił i nauczał o tym wszystkim, co i dziś jest ważne, wskazywał, że w czasach pogoni za pieniądzem i sprawami doczesnymi autentyczne są wartości duchowe, dlatego zachęcał do modlitwy, postu i jałmużny.

Mimo że św. Stanisław Kazimierczyk żył w odległych czasach, należy przypomnieć słowa, jakie w czasie kanonizacji św. Kingi powiedział Jan Paweł II, który podkreślił, „że święci się nie starzeją, są zawsze ludźmi jutra, a nigdy ludźmi przeszłości”.

Święty Kazimierczyk należał do grona świątobliwych mężów działających w XV wieku – nazywanym „szczęśliwym wiekiem Krakowa” (felix soeculum Cracoviae) – obok św. Jana Kantego, św. Szymona z Lipnicy, bł. Izajasza Bonera, bł. Michała Giedroycia i bł. Świętosława Milczącego.


Św. Stanisław Kazimierczyk był czcicielem Najświętszego Sakramentu

Przydomek św. Stanisława Sołtysa wziął się stąd, że urodził się i żył w ówczesnym mieście Kazimierz. Ukończył przyklasztorną szkołę, a następnie studia na Akademii Krakowskiej. I w wieku 23 lat wstąpił do zakonu księży kanoników regularnych, pracujących przy jego kościele parafialnym. Już za życia miał opinię świętości nie tylko na Kazimierzu, ale także w sąsiednim Krakowie, którego jest patronem. Był ceniony nie tylko za pracę duszpasterską, ale jako kaznodzieja i spowiednik. W klasztorze był wychowawcą kleryków.

Z rodzinnego domu wyniósł kult do Eucharystii i cześć Najświętszego Sakramentu. Gorąco czcił swojego patrona, św. Stanisława Biskupa, Zmarł w 1489 roku w klasztornej infirmerii.

Świętym był uznawany od wieków, a teraz Kościół uroczyście to ogłosił. Jeszcze dziś bł. Kazimierczyk, a niedługo święty, jest przykładem człowieka bardzo sumiennie wypełniającego obowiązki. Ludzie, mówiąc o świętości, szukają nadzwyczajnych rzeczy, a tymczasem w przypadku bł. Kazimierczyka jego świętość i wielkość to bardzo sumienne wypełnianie obowiązków. Dokładnie wypełniał reguły zakonne, wiernie zachowywał Boże przykazania i rady ewangeliczne.

Stanisław Kazimierczyk jest przykładem świętego, który w niezwykły sposób czcił Najświętszy Sakrament. A zarówno człowiek średniowieczny, jak i współczesny potrzebuje Boga. Różnimy się strojem, obyczajami, zachowaniem, ale w głębi serca potrzebujemy Boga, który jako jedyny potrafi zaspokoić pragnienie miłości. Jego kanonizacja przyczyni się do umocnienia w wierze przychodzących do grobu błogosławionego wypraszających o łaskę wiary.

– Wiele parafii, zgromadzeń zgłasza się o udostępnienie relikwii świętego Kazimierczyka. Odczuwamy wzrost ruchu pielgrzymkowego i co jest najważniejsze – mówi ks. Piotr Walczak CRL, proboszcz parafii Bożego Ciała na Kazimierzu – do grobu bł. Kazimierczyka przychodzą katecheci i wychowawcy z młodzieżą, modlą się i poznają historię świętego. Dowiadują się, jak być dobrym chrześcijaninem, dobrym Polakiem, jak dobrze i rzetelnie wypełniać swoje obowiązki i zadania.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej