Biblia znakiem na dziś i jutro

2013/06/28
Łukasz Kobeszko

7 i 8 czerwca w sanktuarium w Niepokalanowie odbył się finał XIV Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Po zaciętym współzawodnictwie spośród dziewięciu ścisłych finalistów w etapie ustnym jury wyłoniło trzy laureatki. Pierwsze miejsce zajęła Agnieszka Sikorska z diecezji szczecińsko-kamieńskiej. Tuż za nią uplasowała się Agnieszka Garbacz z diecezji sandomierskiej, a trzecie miejsce na konkursowym podium przypadło Beacie Staroń z diecezji tarnowskiej.

 

Trzy laureatki otrzymały do wyboru indeksy na różne kierunki: Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Opolskiego i Szczecińskiego. Zwyciężczyni uda się z pielgrzymką do Ziemi Świętej ufundowaną przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” i Fundację Komisariat Ziemi Świętej. Zdobywczyni drugiego miejsca, dzięki Inco-Veritas S.A., pojedzie do Rzymu. Laureatka trzeciego miejsca uda się na pielgrzymkę do Wilna, sponsorowaną także przez „Civitas Christiana”.

Nagrody otrzymali również katecheci. Opiekunka zwyciężczyni, nauczycielka religii z II Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie, Jolanta Kunstmann, otrzymała fotograficzny aparat cyfrowy, ufundowany przez Hutę Częstochowa S.A. Można powiedzieć, że w tegorocznej edycji konkursu praktycznie nie było przegranych, gdyż decyzją Senatu KUL dziewięciu finalistów ogólnopolskich również otrzymało indeksy na tę uczelnię. Wszyscy zostali nagrodzeni książkami Instytutu Wydawniczego PAX, upominkami Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, Edycji św. Pawła, Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej GAUDIUM oraz Stowarzyszenia Ewangelizacji Przez Media List.

Przed rozpoczęciem ścisłego finału Przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Ziemowit Gawski podkreślił, że Pismo Święte stanowi jedyny niezawodny drogowskaz w życiu każdego człowieka. Szczególnie widać to w chwilach prób i niepewności, które zbiegły się z tegorocznymi finałami konkursu – tragedią pod Smoleńskiem i katastrofą powodzi, która nawiedziła znaczne obszary naszego kraju. W takich trudnych i po ludzku niezrozumiałych momentach na nasze liczne wątpliwości warto jest szukać odpowiedzi nie w omylnych, ludzkich opiniach, lecz w natchnionym przez Ducha Świętego Słowie Bożym. Tak jako naród robiliśmy przez wieki i dzięki temu nigdy nie zawiodła nas Boża opieka.

 


 

Tegoroczny finał turnieju pokazał, że Ogólnopolski Konkurs Biblijny stał się jedną z najważniejszych inicjatyw popularyzujących wiedzę religijną wśród młodego pokolenia Polaków. Miejmy nadzieję, że wzrastająca z każdym rokiem liczba jego uczestników przyniesie zauważalne owoce w codziennym życiu Kościoła i narodu

 


 

Podczas finałowej rozgrywki 8 czerwca obecni byli również Prezes Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Sławomir Józefiak, wiceprzewodniczący Rady Głównej Marek Koryciński oraz członek Zarządu Teresa Kazimierczuk. Uroczysty, ostatni etap finału prowadziła Izabela Tyras z Radia Jasna Góra, będąca zarazem jednym z koordynatorów krajowych konkursu.

Dwudniowy finał rozpoczął się 7 czerwca Nabożeństwem Słowa Bożego, sprawowanym pod przewodnictwem ks. Wojciecha Turka. Po modlitwie 120 finalistów z całej Polski wzięło udział w pisemnym teście, składającym się z 45 pytań przygotowanych przez zespół pod przewodnictwem ks. prof. Mirosława Wróbla, biblisty z KUL. Pytania dotyczyły Pism Janowych – tematu tegorocznej edycji konkursu. W tym samym czasie katecheci, przybyli do Niepokalanowa wraz ze swoimi podopiecznymi, wzięli udział w konkursie „Katecheto, otwórz Biblię swojemu uczniowi”, polegającym na przygotowaniu scenariusza lekcji religii dotyczącej problematyki biblijnej. Konkurs potrwa do 10 września, a najlepszy katecheta pojedzie w nagrodę na pielgrzymkę do Wiecznego Miasta.

W wieczornej części pierwszego dnia finału odbył się również koncert hiphopowej grupy chrześcijańskiej Full Power Spirit, który szerszej publiczności jest znany m.in. ze ścieżki dźwiękowej do filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas”.

Pierwszy dzień finału zakończył uroczysty Apel Jasnogórski na placu przed bazyliką Matki Bożej Niepokalanej. Po modlitwie młodzież spotkała się z o. Stanisławem Piętką OFM, gwardianem niepokalanowskich franciszkanów, oraz złożyła kwiaty i zapaliła świece przed pomnikiem św. o. Maksymiliana Marii Kolbego.

Drugi dzień finałów rozpoczęło zwiedzanie Niepokalanowa oraz uroczysta Msza Święta w bazylice MB Niepokalanej.

W tegorocznej edycji na etapie szkolnym w konkursie wzięło udział ponad 30 tys. uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Honorowy patronat nad turniejem od lat sprawuje prymas- senior Polski, kardynał Józef Glemp.

Tegoroczny finał turnieju pokazał, że Ogólnopolski Konkurs Biblijny stał się jedną z najważniejszych inicjatyw popularyzujących wiedzę religijną wśród młodego pokolenia Polaków. Miejmy nadzieję, że wzrastająca z każdym rokiem liczba jego uczestników przyniesie zauważalne owoce w codziennym życiu Kościoła i narodu.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej