Patrycja Guevara-Woźniak |
Biblia to księga życia, wciągająca i porywająca, jak udowodnili uczestnicy tegorocznego Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej
Laureaci tegorocznej edycji konkursu z katechetami
Fot. Patrycja Guevara-Woźniak
W Niepokalanowie 4 i 5 czerwca odbył się już XVI finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Wzięło w nim udział po troje przedstawicieli z każdej diecezji wyłonionych spośród 30 tys. uczestniczących w konkursie we wcześniejszych etapach. Szczególnym osiągnięciem tegorocznego finału jest to, że w konkursie wzięło udział blisko 1,5 tys. szkół ponadgimnazjalnych – 20 proc. wszystkich szkół ponadgimnazjalnych w Polsce. Głównym celem konkursu jest zachęcanie młodych do sięgania po Pismo Święte i budowanie wspólnoty wśród „młodego Kościoła”.
Dzień pierwszy
Finał składał się z części pisemnej, w której wzięli udział wszyscy uczestnicy zakwalifikowani do ostatniego etapu. Młodzi bibliści mieli 45 minut na wykazanie się wiedzą z zakresu Księgi Izajasza, Ewangelii wg św. Łukasza oraz Dziejów Apostolskich. Sześć osób zdobyło maksymalną ilość punktów i zakwalifikowało się do ustnego etapu. Kolejne 8 uzyskało o jeden punkt mniej. Z tej ósemki po dogrywce wyłoniono siódmego uczestnika ustnego etapu konkursu. Ta dogrywka i ogólnie bardzo wysoki poziom osiągnięty przez uczestników części pisemnej zapowiadały niezwykle emocjonujący finał.
Pierwszego dnia części pisemnej finału konkursu towarzyszyło spotkanie z obrońcami życia – organizatorami Szczecińskiego Marszu dla Życia, którzy opowiedzieli uczestnikom konkursu o idei tej inicjatywy zrodzonej w środowisku Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Z każdym rokiem podejmują ich kolejne miasta. Podczas spotkania wielokrotnie podkreślano wartość i godność ludzkiego istnienia, od samego poczęcia. Wieczór zakończył Apel Jasnogórski. Po Apelu Jasnogórskim odbyło się spotkanie koordynatorów, w tym roku ponad 30 osób, którym podziękował przewodniczący Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Sławomir Józefiak.
Dzień drugi
Kolejny dzień rozpoczął się zwiedzaniem Niepokalanowa, miejsca związanego z życiem i posługą św. Maksymiliana Marii Kolbego. Ten franciszkański klasztor przed laty był największym domem zakonnym w dziejach Kościoła na świecie. Działała tam radiostacja, elektrownia, drukarnia, warsztaty naprawcze oraz franciszkańska straż pożarna. Św. Maksymilian poszukiwał wciąż nowych form dotarcia do ludzi. Dlatego powstało m.in. wydawane do dziś pismo „Rycerz Niepokalanej” oraz pierwsze katolickie radio w Polsce – Radio Niepokalanów. Mało kto wie o innych projektach tego świętego, choćby statku kosmicznego, który nawet opatentował. Produkcję filmów o tematyce chrześcijańskiej i pomysł przekazywania obrazu z wykorzystaniem fal radiowych czy budowę lotniska zburzyła wojna. Dlatego pobyt w „Grodzie Maryi” był znakomitą okazją do bliższego poznania nie tylko fenomenu świętości, ale również kreatywności w poszukiwaniu nowych form ewangelizacji.
Niezwykle ważnym elementem pogłębionej refleksji nad Pismem Świętym jest uroczysta Msza św., która zawsze towarzyszy spotkaniu konkursowemu. W tym roku liturgii Mszy św. przewodniczył ks. bp Wojciech Polak, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Obecni byli księża katecheci towarzyszący swojej młodzieży uczestniczącej w konkursie. Po Mszy Św. na schodach Bazyliki Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask zrobiono pamiątkowe zdjęcie wszystkim uczestnikom i katechetom XVI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. A następnie wszyscy udali się na ostatnią, ustną część konkursu. Żeby jednak budować napięcie, zanim doszło do etapu ustnego konkursu, odbyła się projekcja filmu dokumentalnego przedstawiającego młodzież przygotowującą się do konkursu.
I wreszcie do walki stanęli: Bartosz Cebula, Patryk Czech, Justyna Sabała, Teresa Gorczyczyńska, Marianna Chęsy, Jarosław Łapucha, Paulina Cieśla. Jurorami tegorocznego konkursu byli: Marta Cielińska, członek „Civitas Christiana”, teolog; ks. dr hab. Mirosław Wróbel, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II; ks. dr Mirosław Jasiński, adiunkt sekcji biblijnej na Wydziale Teologicznym UKSW w Warszawie, Marcin Chlebica, członek „Civitas Christiana”, teolog, przedstawiciel sekretariatu konkursu. Finałowe spotkanie prowadził Marcin Kluczyński. Laureatami konkursu stanęli do zaciekłej rywalizacji, w której niemal do samego końca trudno było wyłonić zwycięzcę. Pytanie rozstrzygające brzmiało: „Jak prorok Izajasz opisuje miejsce pochówku Pana?”. To pytanie z puli pytań dodatkowo rozstrzygających wyłoniło ostatecznie zwycięzców, którymi zostali: Patryk Czech (I miejsce), Marianna Chęsy (II miejsce) oraz Justyna Sabała (III miejsce). Na zwycięzców konkursu czekały atrakcyjne nagrody, a wśród nich: pielgrzymka do Ziemi Świętej (I miejsce w konkursie), Rzymu (II miejsce w konkursie) i Wilna (III miejsce w konkursie), indeksy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie dla zwycięzców konkursu, ale również ciekawe pozycje książkowe, prenumeraty czasopism katolickich i cenne upominki. Ks. bp Wojciech Polak, który cały czas towarzyszył zmaganiom młodych ludzi, na podsumowanie konkursu i spotkania powiedział: „Bądźcie gotowi uzasadnić tę nadzieję, która jest w Was. Wszystkim pragnę pogratulować, ale najważniejsze jest to, że poprzez ten konkurs można się zbliżyć do Bożego Słowa”. Ksiądz biskup podziękował również przewodniczącemu Ziemowitowi Gawskiemu i Sławomirowi Józefiakowi, w którego sercu zrodził się pomysł na stworzenie takiego konkursu.
Fundatorami nagród w tegorocznej edycji konkursu byli: Fundacja Komisariat Ziemi Świętej reprezentowana przez o. Nikodema Gdyka, wicekomisarza Ziemi Św., Grupa Inco S.A. reprezentowana przez Andrzeja Zapostę, członka zarządu Inco S.A., oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” reprezentowanego przez przewodniczącego Ziemowita Gawskiego, prezesa zarządu Sławomira Józefiaka, a także Instytut Wydawniczy PAX reprezentowany przez dyrektora IW PAX Krzysztofa Przestrzelskiego. Klasztor Braci Mniejszych Konwentualnych oo. Franciszkanie Gwardian reprezentował o. Stanisław Piętka. Patronat medialny na konkursem sprawowali: Katolicka Agencja Informacyjna, „Niedziela” oraz „Przewodnik Katolicki”, miesięczniki: „List” i „Biblia krok po kroku”, „Rycerz Młodych” i „Rycerz Niepokalanej”, rozgłośnie radiowe: Jasna Góra, Radio Maryja i Radio Niepokalanów, Telewizja Trwam oraz serwisy internetowe: Opoka.pl, Wiara.pl i Katolik.pl.