Budowanie na chrześcijańskich wartościach

2013/06/28
Stanisław Rachwał

Podsumowując kolejne moje cztery lata funkcjonowania w Radzie Miasta Krakowa, chcę zauważyć, że nie był to okres spokojnej pracy dla dobra wspólnego. Z ubolewaniem muszę stwierdzić, że działaliśmy w warunkach ostrej walki politycznej w skali całego kraju, a to z kolei przenosiło się na funkcjonowanie samorządów, gdzie na sprawy miasta patrzono niejednokrotnie przez pryzmat interesów własnego ugrupowania politycznego, a nie dobra wspólnego.

 

W pracy samorządowej najważniejszy jest dla mnie człowiek. Podstawą bowiem rozwoju lokalnego jest kontakt z człowiekiem i budowanie związków międzyludzkich, wzajemnego zaufania i zaangażowania w sprawy lokalnej wspólnoty. Liczby może nie są najważniejsze, bo liczy się skuteczność działania, ale warto nieraz spojrzeć na statystyki, żeby uświadomić sobie ogrom pracy, jaką trzeba włożyć, pełniąc funkcję publiczną niekoniecznie za wygórowaną dietę radnego.

Najważniejszy jest człowiek

Zawsze staram się sumiennie uczestniczyć w posiedzeniach rady, w komisjach oraz pełnić dyżury radnego i wiceprzewodniczącego rady. Podczas tej kadencji przyjąłem około 600 interesantów, otrzymałem 4500 e-maili, złożyłem 250 interpelacji. Reprezentowałem Radę i Miasto Kraków w 5 delegacjach zagranicznych m.in. do Moskwy, Sankt Petersburga, Tbillisi, Norymbergii, Wiednia, Watykanu i 8 krajowych. Bardzo sobie cenię udział w Ogólnopolskim Konwencie Przewodniczących Rad Miast Wojewódzkich, w Łodzi, Olsztynie i ostatnio w Kielcach. Do obowiązków radnego należy również obecność na uroczystościach patriotycznych i religijnych, udział w imprezach kulturalnych i wszędzie tam, gdzie dzieją się ważne dla miasta i jego mieszkańców wydarzenia. A proszę mi wierzyć, że w takim mieście jak Kraków tych wydarzeń jest mnóstwo.

Współpraca z organizacjami pozarządowymi

W pełnieniu mandatu radnego niewątpliwie pomagają media, organizacje pozarządowe, szkoły, podmioty gospodarcze, które pełniąc swoje funkcje czy misję, zwracają uwagę na różne problemy i podsuwają sposoby ich rozwiązywania. Dlatego też uważne wsłuchiwanie się w ich głosy umożliwia skuteczniejsze działanie.

W tym wypadku skupię się tylko na naszym stowarzyszeniu. Niewątpliwie przynależność do Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” pomaga w uczestniczeniu w życiu publicznym, a konkretnie w dążeniu do „budowania społeczeństwa na chrześcijańskim systemie wartości, poszanowaniu tradycji i kultury narodowej, demokratycznym współuczestnictwie i rządach prawa, w którym wspierany jest rozwój osób i wspólnot lokalnych”. Ludzie koncentrują się przede wszystkim na swoich sprawach, a coraz mniej obchodzą ich sprawy publiczne. Stowarzyszenie umożliwia im aktywne uczestniczenie w życiu publicznym i tworzy trwałe podstawy do podmiotowej aktywności, wyposażając ich w konkretną wiedzę i umiejętności, które takie uczestnictwo umożliwiają.

W ramach aktywnej polityki prorodzinnej, dzięki osobistemu zaangażowaniu i wsparciu organizacji pozarządowych, szczególnie Stowarzyszenia Wspólnota Rodzin Wielodzietnych im. Świętej Królowej Jadwigi, które powstało dzięki naszemu stowarzyszeniu, udało się uchwalić pakiet rodzinny dla Krakowa. Uchwałą Rady Miasta przyjęto Krakowską Kartę Rodzinną, w której zawarty jest między innymi wykaz informacji o zniżkach dostępnych w całym mieście na komunikację, kino, teatr, wstęp na obiekty sportowe i wiele innych.

W oddziale małopolskim jest 10 samorządowców na różnych szczeblach samorządu. W oddziałach funkcjonuje 5 zespołów samorządowych. Zespół samorządowy w Krakowie ma bogate doświadczenie w realizowaniu wymogów statutowych i pracy zespołowej. Mimo występowania różnych organizacyjnych przeszkód i właściwego spojrzenia na działalność samorządową niektórych członków władz statutowych oddziału, udało się zrealizować szereg inicjatyw przygotowanych przez zespół.


Stanisław Rachwał: Pełniąc funkcję radnego trzeba się wsłuchiwać w głosy ludzi

Forum samorządowe „Civitas Christiana”

Do najważniejszych należy zorganizowanie 13–15 października 2008 roku w krakowskim magistracie III Ogólnopolskiego Forum Samorządowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” z udziałem naszych samorządowców. W programie sesji po wystąpieniu Ziemowita Gawskiego, przewodniczącego stowarzyszenia, ks. dr Robert Nęcek, rzecznik Archidiecezji Krakowskiej, wprowadził zebranych w tematykę chrześcijańskiego spojrzenia na pracę w samorządzie, inni prelegenci kolejno mówili o zadaniach samorządu w kształtowaniu kultury lokalnej, a przedstawiciele samorządów lokalnych o budowaniu społeczności lokalnej na przykładzie swojej gminy. Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Krakowa przedstawił fenomen kulturowy Krakowa.

Krakowski Zespół Samorządowy

Zespół Samorządowy oddziału w Krakowie, pod moim przewodnictwem, realizował projekt „Małopolskie i Krakowskie Spotkania Samorządowe – Poznajemy nasze gminy”.

Odbyło się 15 cyklicznych spotkań promujących poszczególne miasta i gminy z udziałem miejscowych władz samorządowych, naszych członków i sympatyków stowarzyszenia. Spotkania te odbyły się m.in. w Krakowie, Nowym Sączu, Bochni, Raciechowicach. Dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie 12 marca 2009 roku w Krakowie z udziałem Leszka Mazana i Michała Kozioła „Historia i aktualności samorządów krakowskich – o czym i jak rajcowie miejscy od wieków radzili”. Organizatorami spotkania oprócz zespołu samorządowego byli: Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Zespół Doradców Metodycznych Urzędu Miasta Krakowa z Wiolettą Michałek na czele.

Zespół samorządowy przygotował program „Poznajemy nasze gminy”. W ramach tego programu odbyły się wyjazdowe spotkania członków zespołów samorządowych z władzami samorządowymi poszczególnych miast.

Z inicjatywy zespołu samorządowego co roku jest organizowany rajd z okazji urodzin Jana Pawła II na Groń Jana Pawła II, a w 2011 roku odbędzie się po raz piąty Wadowicki Dzień Modlitwy o rychłe wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II.

W cyklu „Krakowskich spotkań samorządowych” organizowanych przez nasz Zespół Samorządowy oraz Zespół Doradców Metodycznych Urzędu Miasta Krakowa 18 grudnia 2009 roku odbyła się konferencja „Historia i współczesność mieszkańców Nowej Huty”. Szczególnym gościem spotkania był prof. Andrzej Nowak, który mówił o kryzysie polityki i o. dr Niward Karsznia OCist, który przedstawił problematykę dotyczącą rodziny nowohuckiej i jej przemiany.

Młodzieżowa Akademia Samorządowa

W ramach aktywizacji i kształtowania obywatelskich postaw młodzieży od wielu lat w oddziale krakowskim, a także w oddziałach w Bochni, Brzesku, Oświęcimiu i Dąbrowie Tarnowskiej funkcjonowała Młodzieżowa Akademia Samorządowa. Był to cykl spotkań z grupą młodzieży – reprezentantami szkół średnich, podczas których podejmowano tematykę samorządową w celu podnoszenia świadomości obywatelskiej młodzieży, budowanej na chrześcijańskim systemie wartości , zwłaszcza na nauczaniu Jana Pawła II oraz poszanowania tradycji i kultury narodowej. Młodzi mieli okazję do spotkań z lokalnymi liderami samorządowymi, burmistrzami, przewodniczącymi, wójtami. Na koniec otrzymywali certyfikaty potwierdzające ich udział w Akademii, co miało znaczenie dla uznania ich aktywności pozaszkolnej. Funkcjonowała ona do 2008 roku. Niestety, ta sprawdzona forma współpracy ze szkołami i z młodzieżą nie znalazła uznania w oddziale okręgowym, co poskutkowało tym, że kolejna edycja Akademii została wykreślona z programu grantowego stowarzyszenia.

W świetle dokumentów Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” działalność samorządowa stanowi podstawę uczestnictwa naszego środowiska w życiu publicznym. Jest jedną z istotnych sfer życia publicznego, poprzez którą możemy twórczo wpływać na kształtowanie środowiska lokalnego w sferze politycznej, gospodarczej i kulturalnej. Moim zdaniem, jako stowarzyszenie, zrobiliśmy bardzo dużo w sferze formacyjnoedukacyjnej, natomiast ciągle spotykamy się z biernością i pewną obawą naszych członków przed praktycznym sprawdzeniem się w samorządzie i kształtowaniem rzeczywistości lokalnej w oparciu o wartości chrześcijańskie.

 


 

Stanisław Rachwał w kadencji 2006–2010 był wiceprzewodniczącym Rady Miasta Krakowa.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej