Civitas Christiana 01/2008

2013/01/18

Z prac Zarządu Głównego

Grudniowe posiedzenia Zarządu Głównego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” poświęcone zostało analizie zaplanowanej działalności organizacji w roku 2008, sprawom budżetowym w roku 2007, przyjęciu budżetu na rok 2008 oraz sprawom organizacyjnym. Oceny zatwierdzonych projektów wojewódzkich dokonał Karol Irmler wiceprzewodniczący ZG. O projektach pracy formacyjnej mówił Marek Koryciński wiceprzewodniczący ZG. Sprawy budżetowe omówił Jerzy Sołtys skarbnik ZG, a sprawy organizacyjne Sławomir Józefiak sekretarz ZG.

Planowanie pracy w Stowarzyszeniu jest stale doskonalone, a podejmowane zadania są merytorycznie coraz ciekawsze. Oddziały znacząco wpisują się w życie społeczności lokalnych, promując wartości kultury chrześcijańskiej. Coraz lepiej opracowywane są kosztorysy planowanych działań i zwiększa się wartość finansowania ze źródeł zewnętrznych.

Pozytywnie należy ocenić zwiększający się współudział innych podmiotów w zadaniach przyjętych na siebie przez członków Stowarzyszenia.

Na podstawie projektów na 2008 rok można stwierdzić, że praca formacyjna jest coraz lepiej przygotowywana pod względem metodologicznym. Bogata zawartość merytoryczna projektów wyraża potrzebę członków stowarzyszenia angażowania się w rozwój duchowy. Uwidocznione zostały formacja biblijna i praca w grupach. Ważną rolę w pracy Stowarzyszenia pełni edukacja społeczna i podejmowana problematyka patriotyczna.

Zarząd Główny przyjął budżet Stowarzyszenia na rok 2008.

Krzyżowa k. Świdnicy

Po raz pierwszy debatowano tu w 1999 roku nawiązując do tradycji spotkań w szwajcarskim Davos. Dziś Forum w Krzyżowej, to jedna z najbardziej prestiżowych imprez tego typu w regionie. Blisko tysiąc przedsiębiorców, polityków i naukowców debatowało nad rozwojem Dolnego Śląska, warunkami prowadzenia biznesu i zwiększeniem aktywności inwestycyjnej. W dyskusjach udział wzięli m. in. Kazimierz Marcinkiewicz były premier, Zbigniew Dynak wiceminister finansów, Rafał Dutkiewicz prezydent Wrocławia, Andrzej Łoś marszałek województwa dolnośląskiego. Do Krzyżowej przybyli również honorowi goście Forum m. in. ambasador Ukrainy Ołeksander Mocyk, Stefan Meller były minister spraw zagranicznych oraz prof. Tadeusz Luty przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.


Teresa Więckiewicz przemawia podczas Forum w Krzyżowej

Ważnym punktem programu Forum są obrady grup problemowych. Jedna z nich, prowadzona przez mgr inż. Teresę Więckiewicz z Wrocławskiego Lobbingu Odrzańskiego przy „Civitas Christiana”, dotyczyła zagospodarowania rzeki Odry. Zespół Teresy Więckiewicz postawił sobie za cel przekrojowe przedstawienie tematyki odrzańskiej i problemów, jakie napotykają osoby działające na rzecz zrównoważonego rozwoju dorzecza Odry.

Wnioski z trzydniowych obrad „dolnośląskiego Davos” przekazywane są najwyższym władzom państwowym i samorządowym, przez co realnie wpływają na kierunek rozwoju regionu.

P.M.

Legnica

Już po raz kolejny nasze Stowarzyszenie we współpracy z Biblioteką Seminarium Duchownego w Legnicy zorganizowało sesję popularnonaukową. W tym roku po raz drugi zajęliśmy się zagadnieniem godności człowieka u podstaw współczesnego patriotyzmu polskiego.

Wprowadzenia do refleksji dokonał Andrzej Tomaszewski przewodniczący Oddziału „Civitas Christiana”. Dr Anna Sutowicz z wrocławskiego „Civitas Christiana” podjęła problem godności człowieka u podstaw polskiej tożsamości narodowej w wiekach średnich. Ks. dr Tomasz Czernik z legnickiego Seminarium Duchownego podjął temat „Patriotyzm jako wartość bez ograniczeń”. Prelegent wskazywał, iż zjawisko patriotyzmu ulega zmianom historycznym, co jednak nie oznacza, że zginie on w ramach procesu historycznego. Niewątpliwie jednak musimy wpływać świadomie na kształtowanie się współczesnego patriotyzmu.

Ostatnim prelegentem był ks. dr Bogusław Drożdź, dyrektor Biblioteki Seminarium oraz redaktor naczelny Periodyku „Perspectiva”, który w wykładzie „Patriotyzm i powołanie człowieka” pokazał omawiane zjawisko jako jedną z wartości nadającą życiu celowość.

Zarówno wykłady, jak i dyskusja w drugiej części spotkania wskazują, że tematy poruszone w ramach sesji winny być nadal kontynuowane, mimo iż rok poświęcony tym zagadnieniom dobiegł końca.

A.T.

Wałbrzych

5 grudnia w odbył się tradycyjny już „barbórkowy wernisaż malarstwa Barbary Malinowskiej działaczki Wałbrzyskiego „Civitas Christiana”, znanej w regionie oraz poza nim malarki i poetki. Spotkanie było okazją do podsumowania ostatniego okresu twórczości artystki oraz dyskusji o jej obrazach.

J.

Ciechanów

Z inicjatywy „Civitas Christiana” w auli Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie odbyła się konferencja „Kultura wyrazem człowieczeństwa i tożsamości narodów”. Na temat roli kultury regionalnej, kultury chrześcijańskiej i tożsamości kulturowej naszego narodu mówili kolejno prof. Joanna Partyka, prof. Andrzej Kolasa i poseł Mirosław Koźlakiewicz. Wskazywano zagrożenia wynikające z laicyzacji i sekularyzacji życia społecznego w Polsce.


Uczestnicy konferencji w Ciechanowie

Głos zabrali: Eugeniusz Sadowski wicestarosta powiatu ciechanowskiego na temat działalności Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej oraz Stanisław Kęsik dyrektor Centrum Kultury i Sztuki Ciechanowskiej. W dyskusji wzięła udział młodzież szkół średnich i studenci WSZ w Ciechanowie.

Olsztyn

Instytut Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II w Olsztynie oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” byli organizatorami debaty „Patriotyzm wobec wyzwań współczesności”. W panelu dyskusyjnym wzięli udział: red. Zbigniew Borowik (red. naczelny dwumiesięcznika „Społeczeństwo”), prof. dr hab. Tadeusz Jasudowicz (UMK w Toruniu); prof. dr hab. Michał Wojciechowski (UW-M w Olsztynie) oraz red. Grzegorz Górny („Fronda”).


Uczestnicy konferencji w Ciechanowie
Fot. Andrzej Taborski

Debatę podzielono na dwie części. Pierwsza dotyczyła rozumienia patriotyzmu, zwłaszcza dzisiaj, w dobie globalizmu, tendencji integracyjnych na kontynencie europejskim, a także w dobie pewnej nachalności mediów, które próbują patriotyzm ośmieszyć. W części drugiej, bardziej praktycznej, zastanawiano się, jak wychowywać dzisiaj do patriotyzmu i jak patriotyzm wprowadzać w życie. Do wypowiedzi uczestników debaty odnieśli się na koniec uczestnicy spotkania.

Konferencja, choć wypowiedziano podczas niej sporo smutnych obserwacji, wykazała, że nie jest tak tragicznie i nie należy ulegać pesymizmowi. Treści patriotyczne wciąż są żywe w społeczeństwie a wyniki badań socjologicznych młodego pokolenia wskazują, że kryzysu nie ma, przynajmniej gdy chodzi o deklaratywność wypowiedzi. Podkreślano także, że idea patriotyzmu jest nie tylko głęboko zakorzeniona w Biblii, ale o obowiązku kochania Ojczyzny przypomina całe nauczanie Kościoła, w tym w sposób szczególny nauczanie Jana Pawła II.

(t)

Ełk

W ramach OFKS zorganizowano spotkanie z ks. dr. hab. Wojciechem Guzewiczem nt. Wielkiej Nowenny i roli Prymasa Tysiąćlecia. 1 grudnia, na zakończenie peregrynacji kopii Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej odprawiona została Msza św. w kościele pw. Najśw. Serca Pana Jezusa w Ełku. Kopia ta obecna była w siedzibie Oddziału „Civitas Christiana” i w domach poszczególnych członków. Po Mszy św. w siedzibie Oddziału odbyło się uroczyste pożegnanie Ikony Jasnogórskiej, po czym Anna Marchelska emerytowana nauczycielka podzieliła się wrażeniami z pobytu wśród Polonii Amerykańskiej i spotkania z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i jego małżonką, Mówiła też o wielkiej roli ojca T. Rydzyka i Radia Maryja w krzewieniu patriotyzmu i podtrzymywaniu polskości.

3 grudnia w ełckiej siedzibie „Civitas Christiana” odbyło się spotkanie z Aleksandrem Szczygło posłem RP z ramienia PiS, który omówił sytuację w PiS-ie po wyborach parlamentarnych. Także w ełckim lokalu „Civitas Christiana” prezentowana była wystawa poświęcona godności osoby ludzkiej od poczęcia do naturalnej śmierci. Szczególne miejsce w prezentowanych fotogramach ma Jan Paweł II, niestrudzony obrońca życia i propagator cywilizacji miłości.

(KS)

Nidzica

W ramach Studium Myśli Patriotycznej działającym w Oddziale „Civitas Christiana”, Andrzej Taborski przedstawił temat „Patriotyzm w dobie globalizmu”. Przypomniał nauczanie Kościoła, w tym Jana Pawła II, na temat patriotyzmu. Odniósł się do nauczania i postawy życiowej Prymasa Tysiąclecia. Nawiązał do licznych nieporozumień związanych z pojęciem patriotyzmu. Podkreślił, że są liczne środowiska, które atakują z niebywałą zaciekłością pojęcie patriotyzmu, celowo utożsamiając go z nacjonalizmem, szowinizmem, nazizmem, nawet rasizmem. Wskazał na nowe zjawisko: glokalizm, który rozwija się niejako równolegle do globalizmu. Wystarczy zauważyć tendencje separatystyczne w wielu krajach w różnych zakątkach świata, także na terenie jednoczącej się Europy.

W dyskusji podkreślano, że obecne wysiłki zjednoczeniowe i tendencje globalistyczne mają swoje cele biznesowe. Podkreślano także ogromną manipulację, która dokonuje się za pośrednictwem mediów. To one sprawiają, że większość obywateli nie może sobie wyrobić obiektywnego poglądu na otaczającą nas rzeczywistość i nie widzi niebezpieczeństw płynących ze sztucznie i jedynie powierzchownie tworzonej jedności, której brakuje ducha.


Podczas wykładu ks. doc. dr. hab. Edwarda Sienkiewicza w sali klubowej oddziału „Civitas Christiana”
Fot. Andrzej Taborski

(A)

Słupsk

Słowa „Przypatrzcie się powołaniu waszemu” św. Pawła Apostoła stanowiły motto tegorocznych Dni Kultury Chrześcijańskiej, których organizatorem jest Oddział „Civitas Christiana” przy współpracy słupskich parafii rzymskokatolickich oraz parafii: ewangelicko-augsburskiej, greckokatolickiej i prawosławnej.

Mszę Świętą inauguracyjną w kościele św. Jana Kantego odprawił i wygłosił homilię bp Edward Dajczak pasterz diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej. Na zakończenie Mszy św. biskup ordynariusz przekazał członkom słupskiego Oddziału „Civitas Christiana” ikonę Matki Bożej Częstochowskiej poświęconą podczas tegorocznej pielgrzymki „Civitas Christiana” na Jasną Górę. Ikona peregrynuje nawiedzając kolejne oddziały Stowarzyszenia.

Zorganizowano szereg imprez i spotkań. W prawosławnej świątyni p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła odbył się wykład ks. Mariusza Synaka „Historia Kościoła – święty Grzegorz Teolog i jego czasy”; w kościele klasztornym św. Ottona odprawiono Mszę św. w intencji środowisk twórczych a konferencję „Artysta wizerunkiem stwórcy w świetle nauczania Jana Pawła II” wygłosiła Iwona Łoziczonek. W sali klubowej słupskiego „Civitas Christiana” ks. doc. dr hab. Edward Sienkiewicz z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego wygłosił referat „Godność człowieka i narodu u podstaw współczesnego patriotyzmu polskiego”. W siedzibie słupskiego oddziału otworzono wystawę „Rozpoznawać – Wykrywać – Zapobiegać! Pod okiem bezpieki. SB 1956 – 1989”, przygotowaną przez gdański oddział IPN.

W części artystycznej słupskich Dni Kultury Chrześcijańskiej, w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego zaprezentowano montaże słowno-muzyczne: „Miłości tak, jak Bogu wystarczy że jest” w wykonaniu młodzieży słupskiego Gimnazjum nr 2 oraz „Być chrześcijaninem to znaczy czuwać” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Katolickich im. św. Marka w Słupsku. W greckokatolickiej świątyni p.w. Nawiedzenia św. Jana Chrzciciela odbył się koncert muzyki cerkiewnej w wykonaniu słupskiego chóru im. Zofii Kurowskiej pod dyrekcją Romana Drozda, natomiast w kościele ewangelicko-augsburskim Świętego Krzyża zorganizowano koncert organowy Rafała Przybyło.

Jerzy Walczak

Szczecin

„Uświęcają nas i nasze dzieje” to hasło inicjatyw podejmowanych w ramach Ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej „Civitas Christiana” działającego w diecezji szczecińskokamieńskiej. W roku jubileuszowym ku czci św. Rafała Kalinowskiego zorganizowano spotkania w Szczecinie i Nowogardzie podczas których prof. Franciszka Łuczko wygłosił wykłady: „Rafał Kalinowski – Święty Powstania Styczniowego”. Uroczystości z okazji 100. rocznicy śmierci świętego odbyły się m. in. w kościele pod Jego wezwaniem w Nowogardzie, z udziałem Oddziału Miejskiego naszego Stowarzyszenia.

110. rocznica narodzin dla Nieba oraz 10. rocznica ogłoszenia Doktorem Kościoła św. Tereski były z kolei okazją do przedstawienia nauczania świętej w monodramie zatytułowanym „Wzlecieć ku Słońcu …poszukiwania wg Pism św. Teresy od Dzieciątka Jezus”, jaki przedstawiła znana szczecińska aktorka Anna Gielarowska w Szczecinie i Kamieniu Pomorskim.

W tym też duchu pamiętaliśmy o dziełach, jakich dokonał Pan Bóg za przyczyną Świętego Maksymiliana Marii Kolbe. Dla oddania hołdu wielkiemu Polakowi, zorganizowaliśmy w Szczecinie i Kamieniu Pomorskim spotkania autorskie z Marianem Langnerem z Leszna, autorem książki „Wielkopolskie drogi o. Maksymiliana Kolbe”. Autor w żywy i ciekawy sposób opowiedział o epizodzie życia przyszłego świętego z początkowego okresu II wojny światowej oraz o nowych, badanych faktach z życia o. Maksymiliana Marii Kolbe związanych z działalnością Związku Walki Zbrojnej.

Uzupełnieniem przedstawionych działań formacyjnych były spotkania z cyklu „Edukacja historyczna i patriotyczna”. Wysłuchano wykładów prof. Franciszka Łuczko: „Ksiądz Zdzisław Peszkowski – jakim Go znałem”, „Historia Polski w powieściach Józefa Ignacego Kraszewskiego”, „100. lecie Chrztu Rusi Kijowskiej na medalach polskich i ukraińskich” oraz „Powstanie listopadowe a niepodległość Polski”.


Staraniem Stowarzyszenia prawie czterysta krzyży powróciło po przeszło 50. latach na Kwaterę Pionierów
Fot. Urszula Forczmańska

Piątkowe spotkania młodzieży w szczecińskim Ośrodku z pomocą Rodzinie naszego Stowarzyszenia zatytułowane „Wspomnienia przy świecach” oraz „Nocne spotkania z papieżem” poświęcone są osobie, myśli i nauczaniu Ojca Świętego Jana Pawła II. Spektakle przygotowywane przez szczecińską młodzież mają na celu inspirowanie młodych do głębszego poznawania Boga poprzez nauczanie i świadectwo życia Papieża Polaka.

(EG )

***

Oddajemy szczególny hołd zmarłym znanym w Szczecinie, dzięki którym posiedliśmy życie i łaskę wiary. Wśród tych, o których szczególnie pamiętamy są pierwsi po wojnie polscy mieszkańcy Szczecina, zwani u nas Pionierami Szczecina. Dzięki nim odradzała się tu polskość i wiara katolicka. Przez całe dziesięciolecia byli zapomniani do tego stopnia, że zniszczono nawet ich groby wraz z nagrobnymi krzyżami i tabliczkami z nazwiskami. Nasze Stowarzyszenie przez lata zabiegało o przywrócenie ich pamięci i o powrót krzyży na groby. Nawiedzamy groby naszych bliskich dobroczyńców: ks. Lucjana Gierosa SDB, czy red. Mieczysława Szymczaka, obu mocno zaangażowanych w sprawę Pionierów Szczecina. Z radością zaśpiewaliśmy Te Deum Laudamus na widok lasu prawie czterystu granitowych krzyży na Kwaterze Pionierów, jakie powróciły po 51. latach na groby pierwszych polskich mieszkańców Szczecina po II wojnie światowej.

Edmund Glaza

Opole

Oddział Miejski „Civitas Christiana” wraz z Kołem Naukowym INTER-LEX Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego zorganizowały kolejne spotkanie Klubu „Społeczeństwo”, poprowadzone jak zwykle przez ks. dr Piotra Sadowskiego. Tematem spotkania, w którym wzięło udział przeszło czterdziestu uczestników, były współczesne wyzwania stojące przed Libanem i bliskim wschodem.

Ks. dr Piotr Sadowski podczas wakacji odwiedził Liban i prelekcję wzbogacił wrażeniami z tej podróży. Szczególną uwagę zwrócił na sytuację Kurdów, którzy już od dłuższego czasu walczą o swą autonomię. Dla młodych uczestników spotkania ciekawa okazała się dyskusja na temat praw grup etnicznych do posiadania własnego państwa.

Kolejne zajęcia Wojewódzkiego Ośrodka Formacji Katolicko Społecznej odbyły się w sali Oddziału Opolskiego „Civitas Christiana”. Prelekcje wygłosili: Henryk Koch przewodniczący Oddziału Dolnośląskiego („Apostolat świeckich w dokumentach Soboru Watykańskiego II”), dr Stanisław Michalski z Uniwersytetu Śląskiego („Patriotyzm drogą rozwoju duchowego na przykładzie życia i twórczości Zofii Kossak”) oraz dr Mariusz Patelski z UO („Katyń w propagandzie sowieckiej i międzynarodowej”). Jak zwykle wykłady cieszyły się dużym zainteresowaniem.

J. Pixa

Strzelce Opolskie

Podczas IV Dni Kultury Chrześcijańskiej, zorganizowanych przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” i Parafię św. Wawrzyńca przypominano myśl, że kształtowanie mentalności chrześcijańskiej powinno odbywać w rodzinie, w szkole, w środkach społecznego przekazu, w świecie kultury, pracy i ekonomi, w polityce, podczas czasu wolnego, w zdrowiu i w chorobie, czym pisał Jan Paweł II z „Ecclesia in Europa”.

W program Dni wpisano temat patriotyzmu. Wykład ks. dr. Antoniego Kaltbacha z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego poświęcony został moralnym aspektom patriotyzmu i rozróżnieniu między patriotyzmem a nacjonalizmem w nauczaniu społecznym Kościoła. Wysłuchali go uczniowie klas maturalnych Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Strzelcach Opolskich.

W Auli Jana Pawła II parafii św. Wawrzyńca odbyła się uroczystość wręczenia wyróżnień dla osób szczególnie zasłużonych w krzewieniu kultury chrześcijańskiej. Oddział Miejski „Civitas Christiana” po raz drugi rozpisał konkurs na tytuł „Krzewiciela Kultury Chrześcijańskiej Ziemi Strzeleckiej”. W tym roku, tytuł za krzewienie mentalności chrześcijańskiej w codziennym życiu dla dobra człowieka otrzymali: Danuta Fudala wieloletnia wolontariuszka pracująca wśród więźniów, oraz Michał Panicz katecheta, działacz Stowarzyszenia Misji Franciszkańskich. Oprawę artystyczną tej uroczystości zapewniły zespoły: „Faska” z Piętrówki i „Emaus” ze Strzelec Opolskich.

IV Dni Kultury Chrześcijańskiej zakończyły się w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Piotrówce uroczystą Mszą św. w intencji Ojczyzny odprawioną przez ks. Alojzego Piechotę proboszcza.

Stanisław Tubek

Nowy Sącz

Już po raz siódmy na cmentarzach Nowego Sącza została przeprowadzona kwesta pod hasłem: „Ratujmy sądeckie nekropolie”, szeroko komentowana przez regionalne media. Podobnie jak w latach ubiegłych, organizatorami byli: „Civitas Christiana”, Klub Inteligencji Katolickiej, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” i Związek Sądeczan, przy udziale organizacji społecznych, m. in: Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego, Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego oraz Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Zebrano 11.800 zł (nieco mniej aniżeli w roku ubiegłym). Kwota ta, powiększona o dotację z budżetu miasta Nowego Sącza, w całości zostanie przeznaczona na renowację kilku zabytkowych nagrobków wskazanych przez przedstawicieli organizacji biorących udział w tym ze wszech miar pożytecznym i ważnym dla lokalnej społeczności przedsięwzięciu.

***

Z inicjatywy „Civitas Christiana”, Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu w 89. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w sali widowiskowej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu zorganizowano Drugie Patriotyczne Śpiewanie – imprezę zapowiedzianą 3 maja br., w trakcie udanej inicjatywy śpiewaczej, przeprowadzonej na okoliczność święta narodowego.

Drugie Patriotyczne Śpiewanie odbyło się przy umiarkowanej frekwencji około 100 osób, wpisując się w uświetnienie 70-lecia parafii NSPJ. Dało ono okazję nie tylko do przypomnienia zapomnianych pieśni legionowych i kościelnych, ale również do przypomnienia roli ojców jezuitów w kształtowaniu wśród sądeczan postaw narodowych opartych na wartościach katolickich. Uczestnicy Drugiego Patriotycznego Śpiewania otrzymali od organizatorów przygotowany na tą okazję śpiewnik pieśni patriotycznych i kościelnych, sponsorowany przez Drukarnię Baad w Nowym Sączu.

***

Oddział „Civitas Christiana” oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Sączu wydały książkę „Pogłos znad Dunajca” Gabrieli Danielewicz, traktującej o sprawach sądeckich na przełomie XIX i XX stulecia oraz w okresie międzywojennym. Nie brakuje w niej rzetelnej faktografii, przeważa barwna opowieść, anegdota, opowiastka historyczna okraszona albo szczyptą rubasznego humoru, albo – jak to w życiu bywa – cierpkiego piołunu.

W ocenie wydawców i prof. Juliana Dybca, książka Gabrieli Danielewicz stanowi cenne uzupełnienie dość licznych publikacji dotyczących Sądecczyzny, wydobywając zindywidualizowany rys postaci z zachowaniem wierności przekazu historycznego popartego w takim samym stopniu wiarygodnym przekazem archiwalnym, jak również opowieścią rodzinną, względnie (o ile to możliwe) wspomnieniem naocznego świadka. Dodajmy, że merytoryczną i literacką wartość książki doceniły władze Nowego Sącza, które w całości sfinansowały publikację, kierując swoje podziękowanie także w stronę wydawców.


Karol Irmler wiceprzewodniczący Zarządu Głównego „Civitas Christiana” wręcza nagrody i dyplomy laureatom Konkursu „Wakacje z Panem Bogiem”
Fot. Maciej Konieczny

L.M.

Turek

W klubie „Barburka” odbyło się uroczyste zakończenie I Konkursu Artystycznego im. Teresy Ocieszko zatytułowanego „Wakacje z Panem Bogiem”. Honorowy patronat sprawował bp Wiesław Mering, a patronat medialny Tygodnik „Ład Boży” „Przewodnik Katolicki”. Organizatorami byli Oddział „Civitas Christiana” w Turku przy współudziale burmistrza miasta i starosty powiatu Tureckiego oraz Fundacja Rozwoju Sztuki Sakralnej Dzieci i Młodzieży „Dei Gratia” z Gdyni. Konkurs upamiętniał postać fundatorki i organizatorki wielu imprez dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Napłynęło 500 prac autorstwa uczniów szkół średnich, gimnazjalnych, podstawowych i przedszkoli z powiatów kolskiego, konińskiego i tureckiego. Nagrody przyznano w kategoriach wiekowych.

Uroczystość rozdania nagród konkursowych poprzedzona została wręczeniem Medali Honorowych za zasługi dla miasta Turek i powiatu tureckiego. Pośmiertnie przyznano go Teresie Ocieszko. Uhonorowani także zostali: Danuta Woźniak, Hanna Choinka, Maciej Konieczny, Jerzy Wesołowski. Była też okazja, aby wręczyć przyznane przez Zarząd Główny Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Odznaki Honorowe: srebrną Barbarze Bieleckiej, brązowe Antoninie Annie Musialskiej i Jerzemu Wesołowskiemu.

Zebrani wysłuchali koncertu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Witolda Lutosławskiego oraz wierszy Teresy Ocieszko w interpretacji Haliny Winiarskiej aktorki gdańskiej.

Maciej Konieczny

Jędrzejów

Członkowie Oddziału „Civitas Christiana” od kilku lat przygotowują w grudniu spotkanie ze św. Mikołajem dla najmłodszych dzieci ze szkół podstawowych w Jędrzejowie i Podchojnach. Współpracują z nauczycielami, chcąc pomóc dzieciom z rodzin w trudnej sytuacji materialnej.

Podczas radosnego spotkania w siedzibie „Civitas Christiana” dzieci odpowiadały na pytania św. Mikołaja, mówiły wierszyki, ofiarowały przygotowane prace i otrzymały paczki ze słodyczami i lekturami szkolnymi. Stało się to możliwe dzięki darom serca: Banku Spółdzielczego w Jędrzejowie, Zakładom Mechanicznym Bifamet, PHZ ELMAR, Uniwersal Leaf Tabaco, pana Pawła Świerkowskiego oraz wpłatom członków naszego Stowarzyszenia i pomocy Oddziału Świętokrzyskiego.


Mikołajki w Jędrzejowie

Łukasz Dzięcioł

Artykuł ukazał się w numerze 01/2008.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej