CIVITAS CHRISTIANA – 03/2006

2013/01/14

KRAKÓW

Dwutomowe dzieło krakowskiego Wydawnictwa Biały Kruk pt. „Jan Paweł II. Dzień po dniu. Ilustrowane kalendarium Wielkiego Pontyfikatu 1978-2005” w opracowaniu Gabriela Turowskiego ze zdjęciami Arturo Mari i Adama Bujaka otrzymało prestiżową nagrodę Książki Roku 2005 przyznaną przez „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” oraz Centrum Badań nad Książką. Prof. Gabriel Turowski za dokumentację pontyfikatu Jana Pawła II w roku 2005 otrzymał Nagrodę Specjalną im. Włodzimierza Pietrzaka przyznawaną przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Trzeba nadmienić, że wyróżnione dzieło jest jedynym na świecie pełnym kalendarium wielkiego pontyfikatu Jana Pawła II spisane dzień po dniu od 16.10.1978 do 8.04.2005, od dnia wyboru, aż po dzień pogrzebu.


Prof. Gabriel Turowski
Fot. TAJ

W imieniu Wydawnictwa Biały Kruk nagrodę w Sali Darczyńców Biblioteki Narodowej w Warszawie odebrał prof. Gabriel Turowski, a w siedzibie Wydawnictwa w Krakowie Piotr Dobrołęcki dyrektor Centrum Badań nad Książką wręczył statuetkę nagrody dyrektorowi Białego Kruka Leszkowi Sosnowskiemu oraz dyplomy prof. Gabrielowi Turowskiemu i Adamowi Bujakowi.

Witając gości i dziennikarzy przybyłych na wieczorne spotkanie w Krakowie Leszek Sosnowski przypomniał jak doszło do wydania kalendarium. Przez parę lat pracy nad książką porządkowano materiały. Były trudności z ustaleniem faktów, dat i innych danych. Próbowano je weryfikować głównie w oparciu o „L’ Osserwatore Romano”, choć wydania z pierwszych lat pontyfikatu zawierały dużo nieścisłości. Nad przygotowaniem do druku czuwała Jolanta Sosnowska wraz z zespołem. Książka stała się przebojem rynkowym, a nakład przekroczył już 120 tys. egz. i jest w stałej sprzedaży.

Podczas spotkania do podziękowań, zarówno za książkę, jak i za nagrodę przyłączył się prof. Janusz Kawecki, który podkreślił, że kalendarium, które otrzymaliśmy wkrótce po tym, jak Ojciec Święty odszedł do Domu Ojca, jest dziełem wyjątkowym, bowiem zawiera nie tylko suche zestawienie dat i faktów, ale również fragmenty nauczania Ojca Świętego i w ten sposób przyczynia się do poznawania jego nauki. Podziękował szczególnie panu prof. Turowskiemu za lata żmudnej pracy i dbałość o prawdę faktów. Podkreślił także wysoki poziom edytorski dzieła, dziękując za to Wydawcy.

CHOJNICE

Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” po raz 16. zorganizował Konkurs Amatorskiej Rzeźby Sakralnej Pomorza o Nagrodę im. Juliana Rydzkowskiego. Jest on wpisany na stałe do kalendarza ważnych wydarzeń w Chojnicach. Tegoroczna edycja spotkała się z dużym zainteresowaniem władz samorządowych oraz lokalnych i regionalnych mediów.

Na zaproszenie organizatorów konkursu odpowiedziało 12 pomorskich twórców, przedstawiając do oceny 39 prac. Rzeźby oceniali: dr Janina Cherek dyrektor Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach, Danuta Wolińska plastyczka z Chojnickiego Domu Kultury, Zbigniew Bulawa dyrektor Wydziału Kultury i Wychowania Fizycznego Urzędu Miejskiego w Chojnicach, a ze strony „Civitas Christiana”: Henryk Kowalski, Bogdan Tyloch, Jan Zieliński i Radosław Osiński. Jurorzy jednoznacznie jako zwycięzcę wskazali młodego chojniczanina Jakuba Orpiszewskiego.

Byłem zaskoczony werdyktem, tym bardziej, że zgłosiłem się po raz pierwszy do konkursu – zwierzył się zwycięzca. Jakub Orpiszewski może mówić o szczęściu, wygrał bowiem z tak uznanymi twórcami jak Józef Walczak czy Andrzej Prabucki – cenieni pomorscy rzeźbiarze. Jurorzy oceniali prace artystów biorąc po uwagę tematykę, przesłanie, prezentowane środki artystycznego wyrazu, indywidualność warsztatu. Drugie miejsce przypadło w udziale Jerzemu Kamińskiemu z Barłożna za całokształt twórczości. Trzecią nagrodę otrzymali: Józef Walczak z Więcborka za pracę „Sąd Ostateczny” (tu jurorzy uznali pomysłowość twórcy, bowiem sceny z Apokalipsy rzadko bywają tematem rzeźbiarskich prac) oraz Włodzimierz Ostoja-Lniski z Czerska za płaskorzeźby. Jurorzy nagrodzili także 15-letniego twórcę Łukasza Pawła Kamińskiego.

Organizatorzy pamiętali też o twórcach, którzy od wielu lat są zwiazani z konkursem. Dla nich przyznawana jest Nagroda im. Zbigniewa Skwierawskiego (wieloletniego działacza Stowarzyszenia i pomysłodawcy konkursu). Specjalne nagrody jego imienia otrzymali Andrzej Prabucki z Czarnej Wody i Bronisław Suchy ze Starej Wiśniewki.


Henryk Kowalski wręcza nagrodę Józefowi Walczakowi

Konkursowe prace były przez wiele tygodni prezentowane w siedzibie chojnickiego Oddziału Stowarzyszenia. Tegoroczny konkurs zorganizowano przy wsparciu Pomorskiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, burmistrza Chojnic oraz starosty chojnickiego. Byli oni także fundatorami nagród pieniężnych i książkowych.


Jakub Orpiszewski z jedną z nagrodzonych prac „Jan Paweł II Pielgrzym Miłości”

PABIANICE

Oddział „Civitas Christiana” jest organizatorem Studium Samorządowego. Zajęcia odbywają się od czerwca ub. r. pod patronatem Instytutu Teologicznego w Łodzi (jednostki UKSW), a uczestniczą w nich głównie ludzie młodzi. Do tej pory wzięło w nich udział blisko 40 osób. Podstawą poruszanej tematyki jest katolicka nauka społeczna, której wybrane zagadnienia wykłada sam rektor Instytutu ks. dr Stanisław Skobel, a także ks. dr Marek Stępniak i inni specjaliści. Uczestnicy zapoznali się także ze strukturą samorządową w Polsce, zasadami budowania strategii dla samorządu oraz uczestniczyli w warsztatach dotyczących tworzenia projektów i pozyskiwania środków z samorządu i Unii Europejskiej.

Wiedza i umiejętności uzyskiwane w trakcie zajęć będą przydatne nie tylko tym, którzy w przyszłości podejmą działalność w samorządach lokalnych. Tak było z bardzo dynamicznymi warsztatami dotyczącymi sztuki przemawiania i negocjacji, podczas których ćwiczono umiejętności autoprezentacji. Użyto takich rekwizytów, jak kamera i video, dzięki którym łatwiej było przeanalizować popełniane błędy.

Zakończenie pabianickiego Studium planowane jest na maj – czerwiec. Ostatnie zajęcia mają być zorganizowane w formie dwudniowej sesji wyjazdowej, podczas której uczestnicy otrzymają zaświadczenia z podpisem rektora Instytutu Teologicznego.

PAWEŁ KOWALCZYK

ŁÓDŹ

Po śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II powstało spontanicznie wiele szczytnych inicjatyw. Wszyscy zastanawiali się, na ile będą one trwałe i czy nauka Wielkiego Papieża będzie wprowadzana w życie. Taką refleksję podjęła również grupa młodzieży działająca w łódzkim „Civitas Christiana”. Jej efektem był pomysł zorganizowania cyklu spotkań pod hasłem „Jan Paweł II do młodzieży”. Kilkuosobowy zespół rozpoczął od luźnej dyskusji o nauczaniu Papieża skierowanym do młodego pokolenia, o tym co najbardziej utkwiło w pamięci, szczególnie ze spotkań z Ojcem Świętym, w których poszczególne osoby brały udział osobiście. W tej swoistej „burzy mózgów” sformułowane zostały główne zagadnienia, które w następnym etapie już indywidualnie opracowano jako tematy spotkań (każdy dostał po jednym lub dwa zagadnienia z zadaniem sięgnięcia do źródeł). Cykl zaplanowany był na 10 spotkań prowadzonych kolejno przez poszczególne osoby z zespołu. W gronie pracujących nad tym pomysłem podzielono się też zadaniami promocyjnymi: przygotowaniem plakatów i przekazaniem informacji do mediów, szkół i parafii. Pierwsze spotkanie na temat: „Nadszedł czas, aby zabłysło wasze światło – znaczenie młodości w oczach Jana Pawła II” odbyło się w listopadzie ub. r. Następne spotkania odbywają się zawsze w poniedziałki około 16. dnia każdego miesiąca. Uczestniczą w nim przedstawiciele pokolenia JP II od szkół średnich po młodzież pracującą. Ostatni temat, który będzie brzmiał „Szukałem Was, teraz Wy przyszliście do mnie”, będzie nie tylko podsumowaniem cyklu, ale też analizą realizacji zadań postawionych przez Ojca Świętego młodzieży. Współautorzy spotkań liczą, że na zakończenie planowane 16 października, uczestnicy sami zaproponują kolejne inicjatywy związane z nauczaniem Wielkiego Papieża.

P.K.

RYPIN

W prowadzonej przez „Civitas Christiana” Galerii Nowa zorganizowano wspólnie z Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie kolejną wystawę. Obie instytucje zajmują się prezentacją i promocją różnych dziedzin sztuki plastycznej, zarówno artystów profesjonalnych, jak i rodzimych zdolnych amatorów. Cieszy nas, że wśród zwiedzających najwięcej jest młodzieży i dzieci z rypińskich szkół i przedszkoli, tym bardziej, że jednym z tematów ekspozycji są anioły.

Podczas otwarcia wystawy zatytułowanej „Jutro nic nie będzie takie samo – dzisiaj narodził się Bóg” obecni byli: burmistrz Rypina Krzysztof Maciejewski, wicestarosta powiatu rypińskiego Marek Błaszkiewicz, siostra przełożona Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej Franciszka Alicja Plewka, dyrektorzy placówek oświaty i kultury. Gospodynie wieczoru, Zenobia Rogowska i Urszula Forczmańska, przedstawiły autorów prac: Dorotę Dębowską (pastele), Hannę Rudnicką (malarstwo olejne), Krystynę Witkowską (haft krzyżykowy), Wincentego Bernata (rzeźba w drewnie), Zbigniewa Grodzickiego (rzeźba w drewnie).

Wernisaż wzbogaciły wystąpienia: ks. prał. Marka Smogorzewskiego, który uświadomił nam, że wiara w anioły jest częścią Objawienia. Anioły mają szczególną moc, swoją hierarchię. Natomiast Krystyna Pawłowska z Muzeum Etnograficznego we Włocławku zaprezentowała znakomitą wiedzę nt. tradycji (łączącą sacrum i profanum) związanej z świętem Bożego Narodzenia i karnawału na Ziemi Dobrzyńskiej.

Niespodzianką wieczoru był występ 25 nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II, nazywających siebie gwiazdami z „Podtablicowych Desek Teatru Trójki”. Było wiele śmiechu i radości. Aktorzy grali znakomicie. Cóż za fantazja i integracja środowiska. Długie oklaski były formą wdzięczności od 100 osób z trudnością mieszczących się w Galerii Nowa.

Podczas spotkania wspomniano księdza Jana Twardowskiego, który właśnie odszedł do domu Pana, poetę, którego wiara, twórczość i życie tworzyły całość, a przelane na papier myśli pozwalają bardziej rozumieć tajemnicę Boga i aniołów w otaczającym świecie.


Na tle pasteli Doroty Dębowskiej gości witały aniołki
Fot. Edmund Rogowski

***
Już po raz szósty, 14 lutego, w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II, służącej od kilku tygodni jako największa sala balowa miasta, w pięknej scenografii odbył się Bal Radości Powiatu Rypińskiego dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, w którym wzięło udział ponad 600 osób.

To znaczące przedsięwzięcie logistyczno-artystyczne opracowały, przygotowały i przeprowadziły: Ewa Witkowska kierownik Państwowego Centrum Pomocy Rodzinie, Zenobia Rogowska przewodnicząca Oddziału „Civitas Christiana”, Gabriel Witkowski, komendant Hufca ZHP, przy wsparciu i dużym zaangażowaniu wielu instytucji, szkół, wolontariuszy indywidualnych.

Słodko-owocowy posiłek, niezbędne naczynia, wystrój sali, zostały ufundowane przez pozyskanych darczyńców tj. zakłady pracy oraz osoby indywidualne. Niespodzianką był olbrzymi tort z napisem VI Bal Radości, „walentynkowe” serduszka, maseczki, czapeczki karnawałowe. Niepowtarzalną w nastroju zabawę zapewniły: zespół muzyczno-wokalny „Scala” z M.O.K. (A. Pawlewicz, Mirosław Becmer), teatrzyki „Skrzat” (gospodarze imprezy) z bajeczką „Jaś i Małgosia” (inscenizację przygotowały: Mariola Jankiewicz, Anna Goślicka), zespół wokalno-taneczny VII Drużyny Harcerskiej „Kamerton” z Nadroża pod kierunkiem Bogusława Rogo i Katarzyny Brokos.

Dużo trudu włożyli uczestnicy warsztatów Terapii Zajęciowej Środowiskowego Domu Samopomocy w Rypinie w przygotowanie repertuaru związanego z „Walentynkami”. Przeżyliśmy podczas Balu Radości święto osób kochanych i kochających.

Uroczystego otwarcia balu, zapalając race, dokonali posłowie: Mirosław Krajewski, Zbigniew Sosnowski, starosta Adam Łapkiewicz, dyrektor szkoły Marzena Mańkowska, komendant Straży Pożarnej Krzysztof Kaźmierkiewicz. Strzeliły iskierki, zapaliły się serca, ruszył taneczny korowód. Były „węże”, kółeczka, tańce solo, oryginalne stroje karnawałowe: arlekin, rodzina królewska, czerwony kapturek, grzeczne uczennice, zwierzątka itp.

Z.R.

OLSZTYN

Oddział Warmińsko-Mazurski uczcił 9 lutego specjalną sesją pamięć i dokonania trzech warmińskich duchownych: ks. Walentego Tolsdorfa (1816-1905), ks. profesor Franciszka Hiplera (1836-1898), ks. Walentego Barczewskiego (1856-1928). Każdy z nich, poza pracą duszpasterską, był aktywny w życiu publicznym: pierwszy jako twórca ruchu abstynenckiego na południowej Warmii, budowniczy kościołów na Mazurach, ks. Hipler jako historyk, który większość swoich prac poświęcił okresowi, kiedy Warmia wchodziła w skład Rzeczypospolitej, wreszcie ks. Barczewski jako literat i etnograf polskiej Warmii, autor opracowań takich jak: m.in. Kiermasy na Warmii, Geografia polskiej Warmii i reprezentant miejscowej ludności w parlamencie niemieckim. Byli więc prekursorami katolicyzmu społecznego w XIX wieku na Warmii.

Referaty podczas sesji wygłosili: prof. dr hab. Janusz Jasiński (Ksiądz Walenty Tolsdorf – duszpasterz i działacz społeczny, prekursor ruchu trzeźwości na Warmii), mgr Danuta Kasparek (Działalność pedagogiczna ks. Walentego Barczewskiego) i dr Jan Chłosta (Związki ks. profesora Franciszka Hiplera z kulturą polską).

Po zakończeniu sesji, w bazylice katedralnej św. Jakuba w Olsztynie, abp dr Edmund Piszcz metropolita warmiński odprawił Mszę św. w intencji warmińskich księży.

A.T.
BYCZYNA

Z inicjatywy „Civitas Christiana” odbyło się spotkanie w tamtejszym Urzędzie Miejskim nt. „Rodzina w samorządzie”. Moderatorem i prowadzącym zebranie był prof. dr hab. Stanisław Stadniczeńko z Międzywydziałowego Instytutu Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego.

Na wstępie prelegent przedstawił rolę udziału grup społecznych w życiu politycznym i rodziny jako wspólnoty społecznej. Przypominając definicję godności osoby ludzkiej, przedstawił rodzinę jako miejsce narodzin i rozwoju człowieka. To państwo i lokalne społeczności mają za wszelką cenę wspomagać rodzinę w jak najlepszym wypełnianiu jej podstawowych zadań, polegających na wychowaniu obywatela w duchu miłości i poszanowania jego godności. One też powinny zapobiegać wszelkiej dyskryminacji i coraz bardziej zauważalnemu ubóstwu, szczególnie rodzin wielodzietnych.

W czasie spotkania rozwinęła się ożywiona dyskusja, podczas której, odnosząc się do teoretycznych wskazań, mówiono o problemie praktycznych rozwiązań, dotyczących konkretnych sytuacji. W spotkaniu, obok mieszkańców miasta, wzięli udział samorządowcy z burmistrzem Byczyny Ryszardem Grünerem na czele.

ZOFIA PIÓRCZYŃSKA

OPOLE

Pierwsze w tym roku kalendarzowym zajęcia Wojewódzkiego Ośrodka Formacji Katolicko – Społecznej „Civitas Christiana”, zgromadziły 18 lutego jak zwykle liczne grono uczestników. Wysłuchano tym razem dwóch wykładów. W ramach tzw. edukacji regionalnej wykład wygłosiła prof. dr hab. Grażyna Barbara Szewczyk z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach nt. „August Scholtis, pisarz polsko-niemiecko-morawskiego pogranicza”. Po wykładzie rozwinęła się dyskusja na temat osoby pisarza, dotąd słuchaczom zupełnie nieznanego. W kolejnym wykładzie z cyklu historyczno-patriotycznego dr Mariusz Patelski z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego mówił nt. „Wojna polsko- ukraińska w latach 1918-1919 – aspekty militarne i polityczne”.


Prof. G. B. Szewczyk podczas wykładu w Opolu

JÓZEF PIXA

OSTROŁĘKA

14 lutego w siedzibie „Civitas Christiana” miała miejsce uroczystość wręczenia nagród laureatom IV Ostrołęckiego Przeglądu Twórczości Religijnej. Na spotkanie przybyli laureaci wraz z opiekunami, nauczycielami, księżmi, katechetami. Wręczenia nagród dokonali: Wiesław Janusz Mikulski poeta, przewodniczący jury oraz Maria Jolanta Kusiak organizatorka konkursu. Konkurs przygotowano dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu byłego województwa ostrołęckiego. Uczestniczyło w nim ok. 100 osób, które złożyły do oceny 246 utworów. Rozstrzygnięcie nastąpiło w dwóch grupach wiekowych: szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. Jury obradowało w składzie: Wiesław Janusz Mikulski przewodniczący, ks. Robert Turyk SAC sekretarz , Edyta Maria Pliszka polonista, Maria Jolanta Kusiak.

Jury przyznało w grupie szkół podstawowych: I miejsce Emilowi Adamowi Łukaszewskiemu z Kadzidła, II miejsce Klaudii Krystian z Lelisa, III miejsce Anecie Prusaczyk z Lelisa oraz 3 wyróżnienia: Monice Jachimczuk z Ostrołęki, Natalii Parzych z Lelisa, Patrycji Białczak z Baranowa.


Laureaci Ostrołęckiego Przeglądu Twórczości Religijnej
Fot. Mariola Kusiak

W grupie szkół ponadpodstawowych przyznano: I miejsce Magdalenie Matłach z LO w Ostrołęce, II miejsce Agnieszce Ochenkowskiej z Gimnazjum nr 2 w Ostrołęce, III miejsce: Małgorzacie Kołakowskiej z Gimnazjum w Czerwinie i Markowi Bożykowskiemu z LO w Ostrowi Maz. Wręczono 8 wyróżnień: Paulinie Moszczyńskiej z Gimnazjum w Chorzelach, Ewelinie Puławskiej z Gimnazjum w Kadzidle, Anecie Ropiak z Gimnazjum w Czarni, Renacie Nadrowskiej z Zespołu Szkół nr 4 w Ostrołęce, Bogumile Martynie Kaczyńskiej z I LO w Ostrołęce, Aleksandrze Mazur z I LO w Ostrołęce, Katarzynie Szurnickiej z Gimnazjum w Kadzidle, Ewie Zaniewskiej z LO w Ostrołęce.

Wszyscy laureaci otrzymali piękne wydawnictwa literackie, tomiki wierszy, a osoby, które zajęły od I do III miejsca, dodatkowo wydawnictwa o tematyce religijnej oraz słowniki wyrazów bliskoznacznych. Fundatorem nagród było Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, księgarnia „Krzyś” w Ostrołęce oraz osoby prywatne.

Każdy z laureatów otrzymał pamiątkowy zbiorek nagrodzonych wierszy wydany przez Oddział „Civitas Christiana” w Ostrołęce. Zbiorki trafiły również do szkół biorących udział w konkursie i bibliotek parafialnych. Jeden zbiorek trafi jak zwykle do bp. Stanisława Stefanka, który żywo interesuje się konkursem i zbiera wszystkie dotychczas wydane zbiorki.

MARIOLA KUSIAK

BOCHNIA

Z inicjatywy ks. Marka Gała, duszpasterza „Civitas Christiana” w Bochni oraz przewodniczącej Haliny Muchy, 8 lutego w siedzibie Oddziału odbyło się seminarium biblijne, przygotowujące młodzież ze szkół średnich z terenu miasta do udziału w X Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej. Zakres tematyczny seminarium obejmował: Ewangelię św. Jana, Listy św. Jana oraz Apokalipsę. W spotkaniu wzięło udział 39 osób zamierzających wystartować w konkursie. Jak sami mówią, Biblia to dla nich księga życia.

– Dla mnie Biblia jest wskazówką na życie – mówi Kasia. – Czytając Biblię, staram się wyciągać z niej wnioski i później przekładać je na swoje życie – dodaje. – Dla mnie Biblia jest źródłem wiary, mogę z niej czerpać, i później przekładać to na życie – twierdzi Paulina.

Seminarium poprowadził Piotr Pikuła, laureat VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, obecnie student Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Pisze on pracę magisterską z biblistyki.

– Pisma Janowe są szczególnym objawieniem Jezusa jako Mesjasza, Chrystusa. Odczytując Ewangelię wg św. Jana nie można zapomnieć tego, że ewangelista wymaga życiowego radykalizmu, co wyraża słowami „Obyś był zimny albo gorący”. Należy dokonać jasnego określenia, po której stronie się staje, czy po stronie Jezusa Ukrzyżowanego czy po stronie oprawców. Czy po stronie Niewiasty Obleczonej w Słońce czy po stronie Wielkiej Nierządnicy Babilonu. Po stronie Smoka czy Jezusa Króla, który przybywa na białym koniu – mówił Piotr Pikuła, zachęcając zebranych do systematycznego i uważnego czytania Pisma Świętego.

RL

SZCZECINEK

Członkowie Zespołu Młodych szczecineckiego Oddziału „Civitas Christiana” spotkali się w lokalu Stowarzyszenia, by wysłuchać prelekcji o tradycjach narodu żydowskiego. Prelekcję poprowadził mgr historii Paweł Majewicz. Był to wykład wprowadzający w szereg spotkań poświęconych judaizmowi. Prelegent pokrótce przedstawił historię Żydów w Polsce od początku istnienia państwowości do czasów współczesnych. Omówił także proces emancypacji środowisk żydowskich na przełomie XIX i XX wieku. Skupił się szczególnie na roli i miejscu tej mniejszości w okresie II RP. Objaśnił także najważniejsze terminy związane z historią i religią takie jak: Tora, Talmud, synagoga, tałes, mykwa i wiele innych.

Młodzież z zaciekawieniem słuchała i żywo uczestniczyła w prelekcji. Duże zainteresowanie uczestników wzbudziła kwestia obrzędów i zwyczajów zachowywanych przez ortodoksyjnych Żydów w życiu codziennym.

BOŻENA CZYNSZAK

NOWY SĄCZ

Oddział „Civitas Christiana” otworzył 21 stycznia wystawę fotograficzną „Ojciec Święty w Ziemi Świętej A.D. 2000” autorstwa Sylwestra Adamczyka, połączoną ze spotkaniem z udziałem ks. prałata Waldemara Durdy, proboszcza parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu.

Na 60 fotografiach barwnych, w sposób reporterski przedstawiono niektóre z najważniejszych aspektów historycznej pielgrzymki Jana Pawła II do Ziemi Świętej, uwypuklając jej rys ekumeniczny. Przypomniano miejsca związane z historią Zbawienia. Pokazano także spotkania nieoficjalne papieża, przede wszystkim z Palestyńczykami.

L.M.

KRZEPICEW

Krzepicach uroczyście obchodzono 10. rocznicę śmierci ks. Zenona Raczyńskiego, pierwszego kapelana NSZZ „Solidarność”. W kościele parafialnym pw. św. Jakuba, licznie zgromadzonych wiernych z kasztelańskiego grodu i okolicznych miejscowości w serdecznych słowach witał ks. prob. Marian Gąsiorowski. Z Częstochowy przybyli: poseł Szymon Giżyński, nowo mianowany wicewojewoda śląski Artur Warzocha, prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona, burmistrz Krzepic Krystian Kotynia, przewodniczący Zarządu Regionu „Solidarności” Mirosław Kowalik, przewodniczący Oddziału Częstochowskiego „Civitas Christiana” radny Czesław Janiszewski. Obecne były poczty sztandarowe: „Solidarności” z regionu, Huty Częstochowa S.A., rencistów i emerytów, kombatantów – działacze represjonowanych i więzionych w stanie wojennym, „Civitas Christiana” i stowarzyszenia absolwentów miejscowego LO im. Wł. Broniewskiego.

Uroczystą Mszę św. odprawił i okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Ryszard Umański kapelan „Solidarności” i Oddziału „Civitas Christiana” w Częstochowie, redaktor Radia „FIAT”, a w koncelebrze udział wziął kolega i przyjaciel zmarłego ks. Zenona, również rodak z tejże miejscowości ks. Wacław Chmielarski. Po Mszy św. delegacje udały się na miejscowy cmentarz, gdzie na grobie ks. Zenona Raczyńskiego złożono wieńce.

W sali LO im. Broniewskiego odbyło się okolicznościowe spotkanie wspomnieniowe o życiu i działalności ks. Zenona Raczyńskiego. Działacze „Solidarności” pod kierunkiem Zbigniewa Bonarskiego opracowali wystawę obrazującą życie i działalność ks. Zenona Raczyńskiego. W czasie spotkania, kolega kursowy ks. Raczyńskiego, również ziomek z Krzepic ks. prof. Zenon Mońka przedstawił życiorys zmarłego. Wspomnieniami o związkach i przyjaźniach z ks. Raczyńskim podzielili się z zebranymi: Szymon Giżyński, Artur Warzocha, Tadeusz Wrona, Zenon Buchliński, burmistrz Krystian Kotynia, Ryszard Klimek, Marek Wójcik.

W rocznicę śmierci ks. Zenona Raczyńskiego, Rada Częstochowy podjęła uchwałę, aby pasaż w pobliżu kościoła św. Józefa na Rakowie nosił imię pierwszego kapelana regionalnej „Solidarności”. Jak stwierdził prezydent Tadeusz Wrona, będzie on rozbudowywany i upiększany architektonicznie. Działacze regionu „Solidarności” zobowiązali się w niedługim czasie opracować i wydać książkę poświęconą życiu i działalności ks. Zenona Raczyńskiego.

J.L. WYPYCH

Artykuł ukazał się w numerze 03/2006.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej