GOSTYŃ
„Zmień swoje serce, a zmieni się Twój świat”. Ta myśl św. Augustyna była jedną z danych ku zamyśleniu i refleksji członkom Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, którzy przybyli z całej Polski, aby uczestniczyć w rekolekcjach wielkopostnych. W dniach 15 – 17 marca w Domu Rekolekcyjnym klasztoru ojców filipinów na Świętej Górze koło Gostynia słuchano nauk głoszonych przez o. Eugeniusza Hanasa i bp. Marka Jędraszewskiego. Nawiązywały one wprost lub pośrednio do hasła programowego Stowarzyszenia przyjętego na ten rok, to jest do problemu godności ludzkiej jako fundamentu ładu społecznego.
Święta Góra, to miejsce nieodłącznie związane z Sanktuarium Świętogórskiej Pani – Róży Duchownej, z cudownym obrazem Madonny z XVI wieku w ołtarzu głównym tamtejszej bazyliki. Jej atrybutem jest stylizowany kwiat białej róży, trzymany przez Maryję w prawej dłoni. Od wieków miejsce to przyciągało swoim urokiem i pięknem barokowej architektury licznych pielgrzymów, nie tylko z okolicznych miejscowości, ale i z całej Wielkopolski. Jednym z tych, którzy tu chętnie przybywali, był Edmund Bojanowski, dziś błogosławiony, wyniesiony na ołtarze przez Jana Pawła II w czerwcu 1999 roku. Ten twórca ochronek dla biednych dzieci w Wielkopolsce i założyciel zgromadzenia sióstr służebniczek Najświętszej Maryi Panny, pochodził z położonej nieopodal sanktuarium miejscowości Grabonóg, gdzie w pięknie odrestaurowanym dworku mieści się dziś muzeum jego imienia.
Edmund Bojanowski, to postać ze wszech miar interesująca. Sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński mówił o nim przed laty, iż jest to „postać w dziejach Kościoła niemal wyjątkowa, człowiek, który przewidując przyszłe potrzeby Kościoła, wybiegał myślą daleko w przyszłość.” Jego dzieło, to była samotna walka o dziedzictwo narodowego ducha. Trochę inna, niż na przykład ta, jaka miała miejsce wiele lat później, w czerwcu 1956 r., gdy w „demonstracji krzywdy”, wylegli na ulice młodzi robotnicy Cegielskiego i innych zakładów Poznania, aby upomnieć się o swoją godność. To, że ci młodzi ludzie domagali się wtedy religii w szkołach, wolności i katolickiej Polski, świadczyło – jak podkreślił Ksiądz Biskup – o ogromnej sile oddziaływania w tamtym czasie Kościoła, który jak nikt inny świadomy był niebezpieczeństw utraty ducha przez naród w wyniku zderzenia chrześcijaństwa z komunizmem.
Mija już pięćdziesiąt lat od tamtych wydarzeń, a społeczne poranienia, które są spuścizną marksistowskiego materializmu, odnoszące się do relacji międzyludzkich, potęgowane są przez zniekształcenia wizji człowieka, jego relacji do Boga, do kultury i relacji kultury do polityki, wreszcie przez zniekształcenia idei wolności.
Kultury nie zrozumie się bez religii – mówił bp Jędraszewski. Nie zrozumie się kultury bez człowieka, który tę kulturę tworzy. Podobnie, jak nie zrozumie się człowieka bez Chrystusa i jak nie zrozumie człowiek sam siebie bez Chrystusa. To dlatego Jan Paweł II wołał u progu swego pontyfikatu: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi!” A jego dewizę: człowiek – tak, ale pod warunkiem, że i Chrystus – tak, uważa się za znaczącą, jeśli nie najważniejszą cechę tego pontyfikatu, a dla nas wierzących za bardzo ważne wyzwanie kulturowe.
Pogłębianie wrażliwości moralnej staje się dla nas chyba jednym z najważniejszych zadań. Wraz z tą wrażliwością powinien kształtować się i pogłębiać nasz szacunek dla życia każdej osoby ludzkiej, dla jej godności. Ten szacunek i troska o godność, jest bowiem fundamentem każdego zdrowego humanizmu i zdrowej antropologii.
WŁODEK CHRZANOWSKI
WROCŁAW
Oddział Dolnośląski „Civitas Christiana” zainaugurował działalność Ośrodka Myśli Samorządowej. Głównym zadaniem tej inicjatywy będzie wprowadzanie do pracy formacyjnej organizacji wojewódzkiej tematyki samorządowej poprzez: organizację debat na temat „Możliwości i odpowiedzialność katolików świeckich w życiu społecznym”, konsultacje z samorządowcami nt. bieżących problemów oraz współodpowiedzialności za kształtowanie społeczności lokalnych, promocję materiałów poświęconych tematyce samorządowej. Ważnymi elementami programu są: merytoryczne przygotowywanie członków Stowarzyszenia do kampanii w wyborach samorządowych, opiniowanie programów wyborczych i politycznych poszczególnych ugrupowań oraz monitorowanie pracy samorządów przez poszczególne oddziały terenowe.
Pierwsze spotkanie stało się okazją do wymiany zdań na temat polskiego modelu samorządności, widzianego z perspektywy Sejmu, Rady Miasta i działaczy samorządowych. Gośćmi byli: poseł Wiesław Kilian, Stanisław Zapotoczny radny Wrocławia i Piotr Gaglik prawnik, zajmujący się na codzień problematyką samorządową. Dyskusja w trakcie spotkania unaoczniła, jak wielkie jest zapotrzebowanie na informację oraz konsultacje dotyczące tej problematyki. W związku z powyższym poseł Wiesław Kilian zobowiązał się do stałych dyżurów w Oddziale Dolnośląskim, w trakcie których będzie można zadać pytania oraz kierować swoje spostrzeżenia i wnioski.
J.
WAŁBRZYCH
W siedzibie Oddziału odbyły się zajęcia Studium Formacji Katolicko – Społecznej. W ramach zajęć poruszono trzy bloki tematów. Problematykę rodzinną, a szczególnie problem rodziny jako miejsca godnego wychowania człowieka – referował dr Norbert Wójtowicz. Problem mediów jako zagrożenia, a zarazem sprzymierzeńca w kształtowaniu postaw społecznych oraz ewangelizacji – przedstawił ks. Roman Tomaszczuk redaktor świdnickiej wkładki „Gościa Niedzielnego”. Prelegent zwrócił uwagę na fakt, że ewangelizację można realizować nie tylko w mediach katolickich, ale również w tych, którymi kierują ludzie dobrej woli, otwarci na wartości.
Trzecim prelegentem tego dnia był mgr Zbigniew Kresowaty krytyk sztuki, który wygłosił odczyt pt. „Sacrum w sztuce i jej humanistyczne posłannictwo ku godności”. W swej analizie poddał ostrej krytyce te nurty sztuki, które bazując na swoistym eksperymencie pozostawiają po sobie „mutantne twory i efekty treserskie”, które nie licują z godnością i etyką. Wątki wypowiedzi dotyczące relacji między godnością i sacrum w sztuce wywołały wśród uczestników ożywioną dyskusję na temat kondycji duchowej człowieka XXI wieku, która w Oddziale będzie kontynuowana w najbliższym czasie.
A.A.
SZCZECIN
„Galeria na Mariackiej” po przeszło dwudziestoletniej działalności przeżywa swą drugą młodość. Nawet jeden dzień ściany „Galerii” nie są puste. Kiedy tylko zdemontowano okazjonalną wystawę dokumentów i fotografii „Kartki z życia o. Władysława Siwka i duszpasterstwa akademickiego w Szczecinie” zorganizowaną dla uczczenia największego duszpasterza akademickiego Szczecina i prekursora Poradnictwa Rodzinnego, już 2 lutego odbył się wernisaż malarstwa Lidii Kubisztal. Piękne krajobrazy w różnych porach roku, konie, martwa natura i morze oraz batiki obrazują wszechstronne zainteresowania autorki.
Nasza „Galeria na Mariackiej” oprócz znanych jej funkcji, m. in. wychowania przez sztukę, wychowania estetycznego, pogłębiania wrażliwości na piękno, przyrodę – podkreśla jej twórca, przewodniczący Oddziału Zachodniopomorskiego Krzysztof Puc – szczególną rolę przywiązuje do pokazywania osób oraz ukazywania inspiracji, jakimi te osoby kierowały się w podejmowaniu decyzji o malarstwie. Tak zwykle bywa, że artyści prezentowani w „Galerii” odkrywali w sobie talent w różnym wieku, również w dojrzałym. Pasja twórcza i inspiracja w sztuce Ewangelią, to cechy twórców prezentowanych w naszej „Galerii”.
Dowodem na to jest również dorobek artystyczny Hanny Moczydłowskiej – Wilińskiej, której wystawę otwarto 2 marca. Jest ona pedagogiem i ekonomistą, członkiem Klubu Pracy Twórczej Szczecińskiego Towarzystwa Kultury, z którym „Galeria na Mariackiej” od lat współpracuje. Uprawia wiele technik: batik, grafikę, ale najbardziej uwielbia malarstwo olejne. Zaprezentowała kilkadziesiąt prac namalowanych przede wszystkim w 2005 roku, podczas plenerów w Choszcznie, Dobrzanach, Ińsku, Leśnie Górnym, warsztatów i wyjazdów prywatnych nad morze, Zalew Szczeciński, w góry, czy do Krakowa.
Tak w publikacji, jak i podczas spotkania prelegent starał się przybliżyć „ewolucję myśli izraelskiej w kształtowaniu obrazu Boga, przechodzącej od Jahwe – Wyzwoliciela jednego narodu wybranego, do Pana i Stwórcy całej ludzkości na ziemi”. Następne wykłady będą poświecone tematyce historii zbawienia, którą objawia Nowy Testament.
Kolejnym wykładem w ramach Studium Wiedzy Religijnej, który odbył się w lutym w Oddziale Miejskim w Szczecinie, był cieszący się dużym zainteresowaniem uczestników oraz mediów wykład ks. dr. Jana Marcina Mazura, poświęcony omówieniu pierwszej encykliki Ojca Świętego Benedykta XVI „Deus caritas est – Bóg jest miłością”. W pierwszej części wykładu prelegent omówił część teologiczno – filozoficzną encykliki, wskazując za Ojcem Świętym, że miłość jest jedną rzeczywistością mającą różne wymiary, które w różnym stopniu i kolejności mogą dochodzić do głosu. W drugiej części wykładu omówił „praktykę przekazywania miłości bliźniego”. Szczególny nacisk położył na ten fragment encykliki, który brzmi: „Nie ma takiego sprawiedliwego porządku państwowego, który mógłby sprawić, że posługa miłości byłaby zbędna. Kto usiłuje uwolnić się od miłości, będzie gotowy uwolnić się od człowieka jako człowieka”.
EDMUND GLAZA
GRYFINO
Minął pierwszy rok działalności Oddziału Miejskiego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Gryfinie. Z udziałem bp. Mariana Błażeja Kruszyłowicza, władz samorządowych z burmistrzem Gryfina Henrykiem Piłatem, miejscowym duchowieństwem z dziekanem dekanatu, proboszczem parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny ks. kan. Bronisławem Kozłowskim, władz wojewódzkich Stowarzyszenia z przewodniczącym Zarządu Oddziału Zachodniopomorskiego Krzysztofem Pucem i licznie zgromadzonych członków i sympatyków Stowarzyszenia, odbyły się rocznicowe uroczystości, które rozpoczęła Msza św. dziękczynna. Uroczystość stała się okazją do podsumowania dotychczasowej działalności, skonfrontowania zamierzeń z rzeczywistym dorobkiem.
Uczestnicy uroczystości w Gryfinie
Z satysfakcją trzeba zauważyć, że członkowie Stowarzyszenia w Gryfinie mogą być dumni z dotychczasowej działalności. W uchwale programowej I Walnego Zebrania Wyborczego Oddziału w Gryfinie na lata 2005–2009, przyjętej rok temu, za podstawę działalności uznano prace formacyjną inspirowaną słowami Ojca Świętego Jana Pawła II: „Wiarygodnie i skutecznie ewangelizują świat jedynie ci, którzy najpierw ewangelizują siebie…”. Wypełniając treścią słowa naszego Wielkiego Rodaka uczestniczono w pielgrzymkach, rekolekcjach, spotkaniach modlitewnych. Ponad 300. osobom zorganizowano możliwość obejrzenia filmu „Pasja”, były wykłady prof. Franciszka Łuczko o historii Obrazu Matki Bożej Kozielskiej. Pięknie oprawioną kopię tego Obrazu podarowano miejscowej parafii. Dużą wagę przywiązuje się do samokształcenia, któremu poświecone są specjalne spotkania.
Szczególną wagę przykłada się do wspierania i promocji działań na rzecz dobra wspólnego, w szczególności na rzecz rodziny. Od czerwca ub. roku działa z powodzeniem i cieszy bardzo dużym zainteresowaniem „Szkoła dla nauczycieli, rodziców i wychowawców”. W jej ramach dużo miejsca poświęcono problemom zapobiegania różnym patologiom społecznym, jak: narkomanii, alkoholizmowi, uzależnieniu od nikotyny czy od gier komputerowych. Nie pominięto problemu aborcji i jej konsekwencji dla rodziny. Wiele miejsca poświęca się pracy z dziećmi i młodzieżą w rodzinie, szkole i środowisku.
Prace w ramach „szkoły” są kontynuowane, a doświadczenia przenoszone na inne Oddziały. Dąży się, aby w efekcie doprowadzić do zaangażowania uczestników w szersze działania na rzecz rodzin i wychowania. Planowane jest powołanie poradni rodzinnej oraz organizowanie Gminnych Dni Rodziny.
Działania Stowarzyszenia zostały docenione przez władze Miasta i Gminy Gryfino oraz Starostwa Powiatowego. Burmistrz Henryk Piłat i starosta Ewa de la Torre odczytali i przekazali na ręce przewodniczącego Oddziału „Civitas Christiana” Tomasza Mirakowskiego listy gratulacyjne. Podziękowania za dotychczasową pracę złożył również przewodniczący Oddziału Wojewódzkiego Stowarzyszenia Krzysztof Puc, który zachęcał do dalszej, jeszcze bardziej wytężonej pracy.
W części nieoficjalnej była okazja do refleksji nad minionym czasem, zastanowienia się nad przyszłością. Spotkanie umilał koncert Kapeli Cymbalistów z Gryfina z udziałem Edwarda Mojsaka. Za przygotowanie rocznicowych uroczystości, organizatorom należą się słowa najwyższego uznania i podziękowania.
E.G.
BIAŁYSTOK
„Godność człowieka w nauczaniu Jana Pawła II” to tytuł wykładu Ziemowita Gawskiego wygłoszonego w Białymstoku w ramach wykładów otwartych nt. katolickiej nauki społecznej. Spotkanie prowadził Edward Wróbel przewodniczący Oddziału Podlaskiego.
Ludzie każdej epoki pytali o sens i znaczenie tego wszystkiego, co ich otacza. Dociekali również znaczenia własnej egzystencji. „Człowiek, który chce zrozumieć siebie do końca /…/ musi ze swoim niepokojem, niepewnością a także słabością i grzesznością, ze swoim życiem i śmiercią przybliżyć się do Chrystusa” /Redemptor Hominis 10/.
Ziemowit Gawski podkreślił, wskazując fragmenty nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II, że kamieniem węgielnym prawa naturalnego jest uznanie człowieka za jedyną istotę stworzoną na obraz i podobieństwo Boże, a więc za istotę obdarzoną najwyższą wartością pośród stworzeń. Człowiek został obdarzony rozumem i wolą, i posiada godność osobową. Człowiek, rodzina, praca, godne życie – to podstawowe wartości ludzkiego istnienia. Stając w obronie wartości określa się je jako istotne i niezbywalne prawa człowieka. W swym nauczaniu Jan Paweł II podkreśla, że nigdy wielkość człowieka nie jest tak wyraźna, jak wtedy, gdy w pełni uznaje on panowanie Boga i działa na ziemi współpracując ze swoim Stwórcą. Z. Gawski mówił także o potrzebie przywrócenia zasad moralnych w życiu społeczno-politycznym naszej Ojczyzny.
Słuchając wykładu naszego gościa nasuwały się pytania: Czy nie za mało czerpiemy z nauczania i drogowskazów Ojca Świętego? Czy ubogacamy się zrozumieniem polskiej historii i kultury? Czy widzimy, jak Jan Paweł II zawsze pragnął podnieść nas na duchu? Przewodniczący Z. Gawski mówił też o pracy formacyjnej prowadzonej w naszym Stowarzyszeniu w ramach ośrodków formacji katolicko-społecznej. Powinny one być dobrymi szkołami liderów życia publicznego ukształtowanych w oparciu o zasady nauczania społecznego Kościoła, o polską tradycję i kulturę, o duchową i religijną więź w kształtowaniu własnego sumienia i sumienia społecznego, politycznego i zawodowego.
Dyskusja panelowa. Od lewej: Ewa Linowska, ks. dr Andrzej Proniewski, ks. Czesław Gładczuk, ks. dr Wojciech Łazewski rektor AWSD, Marta Piotrowska
Dyskusja koncentrowała się wokół zagadnień związanych z naruszaniem godności ludzkiej w zwykłej codzienności. Podawane były konkretne przykłady. Wyrażane opinie świadczyły, że szacunek dla człowieka i jego godności winien stanowić podstawowe kryterium rozstrzygania różnorodnych problemów.
Wzięli w niej udział wykładowcy Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku: ks. dr Wojciech Łazewski rektor AWSD, ks. Czesław Gładczuk, ks. dr Wojciech Michniewicz, ks. dr Andrzej Proniewski oraz dwie studentki – wolontariuszki posługujące w hospicjum: Ewa Linowska i Marta Piotrowska.
Powołując się na pierwszą encyklikę Benedykta XVI nasi goście podkreślali, że miłość jest podstawową opcją chrześcijańskiego życia, a człowiek jest obrazem Boga głównie dzięki miłości. W każdym człowieku pragnienie miłości jest śladem Boga Stwórcy.
Podczas dyskusji ukazano pojęcie miłości w jej różnorodnych wymiarach, przede wszystkim miłości między mężczyzną i kobietą. Ze szczególnym naciskiem została uwypuklona różnica między miłością rozumianą jako eros i miłością rozumianą jako agape. Papież podkreśla, że człowiek naraża się na niebezpieczeństwo, gdy rozdziela te dwa rodzaje miłości. Bez agape, to znaczy „miłości opartej na wierze i przez nią kształtowanej” eros zostaje „zdegradowany do czystego seksu” stając się towarem. W takim przypadku człowiek także staje się towarem. Dopiero, gdy łączy się ze sobą eros i agape, wówczas weryfikuje się jedność miłości szukającej drugiego i miłości dającej się drugiemu. Można dziś spotkać wielu ludzi zranionych przez fałszywe wyobrażenia miłości. Owocem pomylonej miłości jest zwiększająca się ilość rozwodów.
Druga część encykliki dotyka konkretnej działalności Kościoła. Benedykt XVI mówi, że miłość musi być zamieniona w czyn. Caritas Kościoła nie może być zamieniona wyłącznie na rozdawnictwio darów, ich zbieranie oraz podział materialnej pomocy, bez wewnętrznej postawy miłości. Benedykt XVI przypomina, że o ile troska o sprawiedliwość jest domeną państwa, o tyle troska o miłość jest jakby własną koniecznością Kościoła. Na ten temat wypowiadał się ks. dr Wojciech Łazewski – przez wiele lat dyrektor Ogólnopolskiej „Caritas”. Studentki, wolontariuszki z białostockiego hospicjum dzieliły się swymi refleksjami związanym z posługą chorym.
BOGUSŁAWA WENCŁAW
ŻARY
W okresie ferii zimowych w świetlicy sezonowej Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” zorganizowało warsztaty malarsko – rzeźbiarskie. Uczestnikami zajęć byli uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Żarach oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2, dzieci z rodzin zagrożonych patologią społeczną oraz rodzin wielodzietnych i ubogich. W prowadzeniu warsztatów społecznie pomagały: mgr M. Świerk, mgr M. Łabuda, wolontariuszki U. Mroczek, A. Nowacka, K. Czapska, A. Jankowiak z grupą „G +”, H. Jankowiak, E. Ferdynus.
Uczestnicy zajęć w świetlicy „Civitas Christiana” w Żarach
Uroczyste otwarcie wystawy przez prezesa Oddziału Miejskiego w Żarach – Piotra Jankowiaka
Fot. Marek Przedwojski
Podstawowym celem warsztatów była integracja uczniów niepełnosprawnych intelektualnie z pozostałymi uczniami, zapoznanie z ciekawymi technikami rzeźbiarskimi i malarskimi (zajęcia prowadzone były przez Piotra i Artura Jankowiaków i grupę „G +”). Program warsztatów wzbogacony został wystawą obrazów z Parku Mużakowskiego. Zorganizowano wycieczkę „Szlakiem Żarskich Zabytków”, który to szlak prowadzi przez najznakomitsze i najstarsze zakątki naszego miasta, wizytę w Urzędzie Miasta i spotkanie z burmistrzem Romanem Pogorzelcem, który opowiedział o historii Żar. Dzieci uczestniczyły w szkoleniach przeprowadzonych przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe pod hasłem: „Bezpieczny lód, bezpieczna woda”. Prowadzono również zajęcia pierwszej pomocy organizowane przy współpracy z Rejonowym Sztabem Ratownictwa Medycznego w Żarach.
W miejskim kinie „Pionier” przygotowany został specjalnie dla uczestników seans filmowy. Uwieńczeniem atrakcji był wyjazd do miejscowości Bogómiłow oddalonej kilkanaście kilometrów od Żar. To tam właśnie uczestnicy zajęć mogli zapoznać się z jazdą konną w ośrodku państwa Czajkowskich, jak i codziennymi pracami związanymi z funkcjonowaniem ośrodka.
Ważną sprawą dla osób niepełnosprawnych jest ich uczestnictwo w życiu kulturalnym i społecznym miasta, które ma ogromne wartości rewalidacyjne. Warsztaty pozwoliły rozwijać zdolności artystyczne, jednocześnie podnosząc wiarę w swoje możliwości, własną wartość osób niepełnosprawnych intelektualnie. Efektem pracy twórczej uczestników zajęć były wystawy prac w Zespole Szkół Specjalnych i w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Szczególne zaangażowanie w organizację wykazał Piotr Jankowiak przewodniczący Zarządu „Civitas Christiana”.
M. ŚWIERK
Powstałe podczas pleneru prace zostały wyeksponowane na wystawie w świetlicy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Żarach. Na otwarcie wystawy przybyli przedstawiciele władz miasta i powiatu żarskiego, malarze również z Niemiec, którzy brali udział w plenerze oraz mieszkańcy Żar i powiatu.
PIOTR JANKOWIAK
EŁK
W siedzibie „Civitas Christiana” odbyło się spotkanie z ks. Dariuszem Kruczyńskim, dyrektorem „Caritas” diecezji ełckiej, który przedstawił historię powstania „Caritas” i sylwetki jej pierwszych zarządzających. Na terenie diecezji ełckiej istnieje 40 placówek strukturalnych, w których jest zatrudnionych 120 osób. W 5 miastach uruchomiono apteki. Istnieją kościelne punkty pomocy doraźnej. Od lat istnieje w Ełku zakład krawiecki, który zatrudnia bezrobotne kobiety. Uruchomiono kilka noclegowni dla bezdomnych. Zorganizowano szkolenia dla 80 osób, w tym 50 kobiet, celem przekwalifikowania. Zorganizowano akcję „szklanka ciepłego mleka” dla 8 tys. dzieci. Uruchomiono warsztaty terapii zajęciowej w Gołdapi. Dofinansowano zakup sprzętu rehabilitacyjnego, zaopatrzono 1300 uczniów w wyprawki szkolne. Tysiąc osób skorzystało z wyjazdu na wakacje.
Zorganizowano zbiórkę pieniężną na sprzęt medyczny. Przykładem żywego pomnika Jana Pawła II jest utworzenie Centrum Charytatywnego w Ełku. Na najbliższy okres zamierzeniem „Caritasu” jest powołanie świetlicy dla osób samotnych i emerytów, uruchomienie hospicjum terminalnego, a także domu samotnej matki. W czerwcu „Caritas” ma przejąć Dom Dziecka. Dzięki dobrym kontaktom z podobnymi placówkami w Niemczech, przywieziono 20 ton żywności oraz 9 tys. paczek.
Sybiracy podzielili się wspomnieniami z pobytu na „nieludzkiej ziemi”. Powrót do Polski nie oznaczał końca kłopotów, które stwarzały władze PRL. Spotkanie zorganizowano w kolejną rocznicę wywózki Polaków na Sybir.
K.SZ.
SZCZYTNO
Uroczyście zainaugurowano Studium Nauczania Jana Pawła II. Organizatorami są: Parafia św. Brata Alberta, Oddział Miejski „Civitas Christiana” oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wileńsko-Nowogródzkiej w Szczytnie.
W koncelebrze uczestniczą: bp Jacek Jezierski, ks. prałat Józef Drążek i ks. prałat Lech Lachowicz
Fot. Piotr Stanny
Spotkanie poprzedziła Msza św. w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II. Po Mszy św. bp J. Jezierski wygłosił wykład inauguracyjny o życiu i nauczaniu Papieża Polaka. Podkreślił szczególną wagę i wartość spuścizny papieża, w której jest zachęta skierowana do ludzi świeckich, do wzięcia udziału w posłannictwie Kościoła oraz do ustawicznej formacji.
W sesji uczestniczyło kilkadziesiąt osób, m.in. Andrzej Kijewski starosta szczycieński, Paweł Bielinowicz burmistrz Szczytna, Janina Surgał prezes TPZW-N oraz Marianna Kesler przewodnicząca Zarządu Miejskiego „Civitas Christiana”.
(PS)
SUSZ
„Civitas Christiana” wraz z parafią św. Rozalii w Suszu zorganizowali spotkanie poświęcone zmarłemu niedawno księdzu Janowi Twardowskim. Grupa młodzieży z miejscowej szkoły przygotowała recytacje wierszy poety. Referat „Ks. Jan Twardowski – nie tylko poeta” wygłosił Andrzej Taborski z Olsztyna.
(T)
OLSZTYN
W siedzibie Instytutu Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II w Olsztynie odbyło się spotkanie z posłem Edwardem Ośko (LPR) i senatorem Jerzym Szmitem (PiS) poświęcone paktowi stabilizacyjnemu. Organizatorami spotkania byli: Instytut Kultury Chrześcijańskiej, Oddział „Civitas Christiana” oraz Ruch Społeczny „Opcja Ubogich”. Parlamentarzyści przedstawili założenia paktu podpisanego przez PiS, LPR i „Samoobronę” oraz perspektywy jego dotrzymania. Liczne głosy w dyskusji, pytania i opinie były dowodem, że istnieje społeczne zainteresowanie podpisanym paktem i jego trwałością. Podkreślano, że Polska oczekuje pilnych zmian w dziedzinie polityki, gospodarki, życia społecznego, kulturalnego, w służbie zdrowia. Podkreślano tendencyjność mediów, które wyraźnie nie sprzyjają obecnej władzy. Spotkanie prowadził red. Zenon Złakowski.
(T)
(at)
KIELCE
Kolejne spotkanie Świętokrzyskiego Ośrodka Formacji Katolicko- Społecznej poświęcone było zagadnieniu „Godność człowieka i ład społeczny”. Poprosiliśmy o rozwinięcie tego tematu osobę cieszącą się w kieleckim środowisku autorytetem i szacunkiem. Taką osobą jest senator prof. dr hab. Adam Massalski.
Godność człowieka i ład społeczny stworzony przez ludzi w prawie stanowionym to wartości, których człowiek nie może być pozbawiony. Wynika to z istoty człowieczeństwa i jest nam przypisana, bez względu na to kim jesteśmy. To one są motorem naszych działań skierowanych na doskonalenie się człowieka. Godność, to również poczucie przynależności do narodu, grupy społecznej, bądź zespołu. Natomiast ład społeczny to porządek prawny i moralny, to system międzygrupowych i jednostronnych ustaleń. Tak rozumiany ład społeczny, to też zachowanie i szacunek dla tradycji narodowej.
Niezbywalne prawo do godności i ład społeczny nakładają na człowieka obowiązek i odpowiedzialność za to, co robi. Ma to odniesienie zarówno do jednostki, jak i grup społecznych, organizacji, a nade wszystko rodziny. Szczególną troską powinno być objęte młode pokolenie. Pilnym obowiązkiem nas wszystkich jest przywrócenie roli autorytetu ludzi zajmujących się wychowaniem.
O ważności tego problemu mogliśmy się przekonać w bogatej i wyczerpującej dyskusji. Zebrani wskazywali na obszary życia społecznego, gdzie często rzeczywistość pozostawia tu wiele do życzenia. Zapomina się o powiązaniu prawa do godności z odpowiedzialnością. Spotkanie uświadomiło nam, przed jakimi dylematami staje dziś człowiek poszukujący wartości i odpowiedzi na nurtujące go pytania. Rozwiązań tych nie znajdujemy na jednym, czy kilku spotkaniach. Mamy jednak świadomość wielkiej potrzeby uczestnictwa w takich dyskusjach z udziałem ludzi cieszących się dużym autorytetem.
SŁ. KOWALIK
ŁÓDŹ
Oddział Miejski „Civitas Christiana” zorganizował spotkanie na temat przesłania zawartego w pierwszej encyklice Ojca Świętego Benedykta XVI „Deus caritas est”. Omówienia dokonał ks. dr Jan Wolski wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Zachęcał do studiowania tekstu encykliki, mówił o aktualności obu jej części. Część pierwsza poświęcona jest rozróżnieniu miedzy erosem i agape, część druga dotyczy miłości w relacjach społecznych. Wiara chrześcijańska uznaje miłość za swoją główną zasadę. „Bóg napełnia nas miłością, którą powinniśmy przekazywać innym.”
Prelegent mówił o istocie działań charytatywnych, których podstawą jest miłość bliźniego. Wykładowca odpowiadał na wiele pytań, często dotykających aktualnych problemów i konfliktów w Polsce i świecie.
M. PORCZYK
PŁOCK
Ośrodek Formacyjny przy Oddziale Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Płocku zorganizował konferencję zatytułowaną „Prawo do życia i rozwoju biologicznego człowieka”. Wygłoszono dwa referaty: Katarzyny Kroczewskiej pt. „Prawo do życia i rozwoju biologicznego człowieka w świetle etyki chrześcijańskiej” oraz Ewy Bielickiej-Piesyk „Świat polskiego biznesu a prawo człowieka do życia i rozwoju biologicznego”. W konferencji udział wzięli członkowie i sympatycy naszej organizacji oraz młodzież uczęszczająca do szkół średnich w Płocku. Na zakończenie prelegentki długo musiały odpowiadać na pytania uczestników, zwłaszcza młodzieży.
HELENA KOWALSKA
OSTRÓDA
Po raz pierwszy w naszym mieście spotkały się chóry z miast województwa warmińsko-mazurskiego i zagranicy. Spotkanie zorganizowały Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny oraz Oddział Miejski Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.
Podczas II Ostródzkiego Koncertu pn. „Zaśpiewajmy Dzieciątku” w kościele pw. NPNMP wystąpiły: Chór Dziewczęcy „Gloria” z Kaliningradu pod dyrekcją Łarysy Czesnakowej, Chór „Appasjonata” z Lubawy pod dyr. Marka Józefowicza, Chór „Collegium Baccalarum” pod dyrekcją dr Agaty Wilińskiej z Olsztyna, Chór „Camerata” z Iławy pod dyr. dr Honoraty Cybula oraz Zamkowy Chór Kameralny pod dyr. Andrzeja Kowalskiego z Ostródy.
Chór „Appasjonata” z Lubawy wykonał kolędy i pastorałki z XIX wieku
Organizatorzy koncertu dokładają starań, aby co roku przebiegał według innego scenariusza, zapraszają znanych i chętnie słuchanych wykonawców z ciekawym repertuarem. Publiczność zgotowała gorące owacje wykonawcom.
Koncert i towarzyszący mu konkurs odbyły się dzięki znaczącej pomocy sponsorów, którymi byli: Zarząd Jeanneau by Ostróda Yacht, Państwo Jolanta i Bronisław Chwała, właściciele Firmy Północna Grupa Narzędziowa Sp. z o.o. w Ostródzie, Mariusz Laskowski właściciel pubu „Atlanta” w Ostródzie oraz Maksymiliański Ruch Abstynencko-Trzeźwościowy w Ostródzie na czele z prezesem Mieczysławem Jędralem.
ZBIGNIEW POŁONIEWICZ
WSCHOWA
Oddział „Civitas Christiana” zorganizował ferie zimowe dla dzieci z rodzin objętych pomocą. 23-osobowa grupa dzieci i młodzieży miała zapewnioną opiekę i codzienny posiłek. W tym okresie wypadły dwa słodkie dni: czekoladowe Walentynki i pączkowy Tłusty Czwartek.
W Muzeum Ziemi Wschowskiej
Zajęcia obejmowały malowanie, rysunki i zabawy. Dzieci obejrzały przedstawienie „O Kniaziu Popiele i Piaście Kołodzieju”, które wystawiano w Domu Kultury. W Muzeum Ziemi Wschowskiej dzieci obejrzały wystawę i wysłuchały z zaciekawieniem opowiadania o walkach wojsk szwedzkich z Polakami i Rosjanami w 1706 roku. Pod koniec ferii rozstrzygnięto konkurs plastyczny. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Ostatniego dnia maluchy sprawiły nam miłą niespodziankę, każda z osób opiekujących się dziećmi otrzymała podziękowania i laurki podpisane przez całą grupę. Dzieci otrzymały kolorowe piórniki z wyposażeniem – „przyjemne z pożytecznym”.
W zorganizowaniu ferii pomógł Zbigniew Żołądziejewski przewodniczący Oddziału Wojewódzkiego „Civitas Christiana” w Zielonej Górze.
TERESA NAFALSKA
WARSZAWA
Oddział Mazowiecki „Civitas Christiana” przygotował 1 marca piękne spotkanie poświęcone osobie i twórczości ks. Jana Twardowskiego. Wykład zatytułowany „Jedyny taki poeta – zamknięte dzieło ks. Jana” wygłosił wieloletni przyjaciel, współpracownik księdza poety i znawca jego twórczości Waldemar Smaszcz. Znakomicie wyreżyserowany i zagrany program obrazujący życie i twórczość poety przygotowały dziewczęta z Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego. Spotkanie odbyło się w Centrum Kultury Civitas Christiana.
Życiorys i poezję ks. Jana Twardowskiego zaprezentowały dziewczęta z Liceum im. Stefana Żeromskiego
Fot. Jerzy Marlewski
Waldemar Smaszcz współpracował z ks. Janem 23 lata, kiedy jeszcze nie był sławny i potem w okresie sławy, jeżdżąc z nim po Polsce. Zaowocowało to tomem rozmów z Księdzem. Wspólnie przygotowali też antologię poezji polskiej.
Po wiersze ks. Twardowskiego sięgali ludzie, którzy zwykle poezji nie czytali. Znajdowali w jego twórczości prawdę o wymiarze nadprzyrodzonym: żyjemy w świecie odkupionym. Jego książki osiągnęły nakład 2 mln egzemplarzy. Miłosz, Szymborska, Herbert i Różewicz razem wzięci nie mają połowy tego nakładu. Wiersze księdza to więcej, niż dzieło sztuki – to komentarz do świata, który inaczej wyrazić nie można. Pisał jeden miesiąc w roku, w czasie urlopu. Pozostałe 11 miesięcy poświęcając się kapłaństwu. Pod tym względem był bardzo rygorystyczny. Wiele wierszy jest odbiciem jego słynnych, krótkich kazań do dzieci.
ANDRZEJ FRAHN
Artykuł ukazał się w numerze 04/2006.