civitas christiana 05/2008

2013/01/18

ODDZIAŁ DOLNOŚLĄSKI

Kowary

„Chrystus Zmartwychwstał – Prawdziwie Zmartwychwstał”. Tak witano się na tradycyjnym spotkaniu wielkanocnym w Katolickim Stowarzyszeniu „Civitas Christiana” w Kowarach. Na stole wielkanocny baranek, jajka, ciasta własnego wypieku, sałatki, wspólna modlitwa. W dniu spotkania uczestnicy przeżywali również rocznicę śmierci Jana Pawła II. Łączono się w modlitwie z całą Polską i razem z proboszczem parafii Najświętszej Maryi Panny, ojcem Krzysztofem Janasem śpiewano „Barkę”. Atmosfera spotkania była niezwykle uroczysta, a przede wszystkim serdeczna.

Dzielono się jajkiem jako znakiem nowego życia i nadzieją dla wszystkich na życie wieczne.

Alina Szmidt-Pawłowska

Legnica

9 kwietnia minęła 40. rocznica śmierci Zofii Kossak. Środowisko „Civitas Christiana” w Legnicy, wspólnie z działającym w tym mieście Towarzystwem im. Zofii Kossak oraz szkołą podstawową jej imienia, zorganizowało sesję popularnonaukową, podczas której przypomniano niektóre rysy twórczości i bogatej biografii pisarki.

W trakcie spotkania wygłoszono referaty: przewodnicząca Koła Towarzystwa im. Zofii Kossak w Legnicy, Marta Chmielewska „Utwory dla dzieci i młodzieży w twórczości Zofii Kossak”, Antonina Jaz podjęła temat dziedzictwa patriotyczno-chrześcijańskiego autorki „Krzyżowców” i omówiła jej wkład w kształtowanie postaw młodzieży. Emigracyjny etap życia i twórczości Zofii Kossak przedstawiła Dorota Czajkowska.

Spotkanie dopełniała prezentacja multimedialna poświęcona życiu pisarki oraz wystawa prac plastycznych dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 10, w której toczyły się obrady.

Pi-S


Krasnal, rzeźba bohatera opowiadania dla dzieci Zoii Kossak

Wałbrzych

W 3. rocznicę śmierci Jana Pawła II Oddział w Wałbrzychu w ramach Ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej, zorganizował spotkanie z ks. dr. Januszem Czarnym, poświęcone relacji Jana Pawła II ze sztuką i twórcami.

W kwietniu w oddziale można było oglądać wystawę prac pana Andrzeja Dąbka, będącą wynikiem twórczych poszukiwań artysty w ciągu ostatnich kilku lat.

A


Podczas spotkania „Nie lękajcie się” w lubelskim oddziale „Civitas Christiana”

Wrocław

Działający w oddziale zespół ds. rodziny zorganizował spotkanie z dyrektorem wrocławskiego oddziału „Gościa Niedzielnego”, ks. red. Andrzejem Jerie, który poruszył problem stereotypów medialnych oraz relacji „Młodzież – Kościół – Media”. Prelegent wskazał na istniejące jego zdaniem mity demonizujące wpływ mediów na młode pokolenie. Zwrócił uwagę na fakt, że spośród form spędzania wolnego czasu młodzież preferuje spotkania z przyjaciółmi, słuchanie muzyki, sport, internet, a dopiero na końcu telewizję. To ostatnie medium wywiera znacznie większy wpływ na starsze pokolenie. Zwrócił uwagę na dominującą w kształtowaniu postaw rolę rodziny, która zdaje się nieco zawodzić, szczególnie w większych ośrodkach. Troskę budzi mała aktywność młodzieży w grupach przyparafialnych. Według prelegenta wiąże się to z małą ilością propozycji płynących pod adresem młodzieży ze strony Kościoła.

R.J.

ODDZIAŁ LUBELSKI

Lublin

13 marca odbyło się spotkanie z mecenasem Tadeuszem Szymańskim nt. „W obronie godności Jana Pawła II”. Przedmiotem spotkania była sprawa wulgarnego znieważenia w 1997 roku, na łamach dziennika „Trybuna”, Ojca Świętego Jana Pawła II.

Po przedstawieniu tła historycznego zdarzenia i przebiegu procesu wytoczonego „Trybunie” przez pokrzywdzonego Kapelana Rodzin Katyńskich, ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego, mec. Szymański, będący pełnomocnikiem pokrzywdzonego, szczegółowo omówił przewlekłe postępowanie organów prawa w sprawie ataku na Jana Pawła II, zarówno w postępowaniu cywilnym, jak i karnym.

Warto przypomnieć, że Sąd Najwyższy wydał prawomocne orzeczenie dopiero w 2004 roku, czyli 7 lat od chwili zdarzenia. Sąd nakazał „Trybunie” i jej byłemu redaktorowi naczelnemu przeproszenie ks. prałata Peszkowskiego za znieważenie Ojca Świętego.

* * *

10 kwietnia w Lublinie odbyło się zorganizowane przy współpracy z Towarzystwem Inicjatyw „Etos” spotkanie z dr. Zygmuntem Kozakiem, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, współautorem wydanej w 2004 roku „Antologii polskiej poezji patriotycznej i refleksyjnej” spotkanie nt. „Fenomen poezji Jana Pawła II”.

M.Sz.

ODDZIAŁ MAZOWIECKI

Ostrołęka

12 kwietnia w siedzibie Oddziału Miejskiego odbył się finał 14. edycji Konkursu Recytatorskiego Twórczości C.K. Norwida. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkól średnich i gimnazjum z terenu byłego województwa ostrołęckiego, a odbywa się w dwóch grupach wiekowych i dwóch turniejach.

W.J. Mikulski, znany poeta, norwidolog mówił o życiu Norwida pełnym upokorzeń, niezrozumienia, ale o życiu pięknym, bo pełnym miłości, oddania, wiary, walki i patriotyzmu.

Konkurs poprowadził Tadeusz Żebrowski, który zajmuje się tą inicjatywą od 14 lat.

W turnieju recytacja w grupie wiekowej gimnazja jury w składzie: Tadeusz Żebrowski – przewodniczący, Wiesław Janusz Mikulski – sekretarz, ks. Łukasz Grabowski, Edyta Maria Pliszka – członkowie przyznało nagrody: I Patryk Zadroga – Gimnazjum nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej, II Sylwia Łempicka – Gimnazjum w Rzekuniu, III Magdalena Głażewska – Gimnazjum nr 2 w Ostrołęce, Katarzyna Głowacka – Zespół Szkół nr 4 w Ostrołęce oraz Paulina Mierzejewska – Gimnazjum w Rzekuniu; wyróżnienia otrzymały: Klaudia Grzyb – Gimnazjum nr 1 w Ostrołęce i Katarzyna Zaniewska – Gimnazjum w Kadzidle.

W grupie wiekowej szkoły średnie przyznano: I miejsce przyznano Sylwii Bubel – I LO im. Gen. J. Bema w Ostrołęce, I Annie Sucheckiej – I LO im. Gen. J. Bema w Ostrołęce, II Paulinie Więcek – Z.S.Z. nr 4 w Ostrołęce, III Sylwii Markiewicz – II LO im. C.K. Norwida w Ostrołęce, III Malwinie Olkowskiej – II LO im. C.K. Norwida w Ostrołęce, wyróżnienie Julii Kowalskiej – II LO im. C.K. Norwida w Ostrołęce.

W turnieju poezja śpiewana jury w składzie: Małgorzata Krawczak – przewodnicząca, Tadeusz Żebrowski – sekretarz, Wiesław Janusz Mikulski, ks. Łukasz Grabowski – członkowie przyznało nagrody: I Marcie Gniazdowskiej – Gimnazjum w Rzekuniu i Karolinie Pasztaleniec – II LO im. C.K. Norwida w Ostrołęce, III zespołowi w składzie: Aleksandra Kowalska – Zespół Szkół nr 4 w Ostrołęce, Justyna Walczuk oraz Ilonie Jaworskiej – Gimnazjum nr 2 w Ostrołęce. Wyróżniono zespół z Gimnazjum nr 2 w Ostrołęce: Patrycję Broniek, Maję Dawidczyk, Justynę Szczudełek.

Jury przyznało również nagrodę specjalną Sylwii Bubel laureatce turnieju recytatorskiego w grupie wiekowej – szkoły średnie, za wybitne osiągnięcia, a ufundowaną przez Radę Osiedla „Parkowe”.

W konkursie wzięło udział 46 osób na 53 osoby zgłoszone. Konkurs, mimo niewielu w tym roku uczestników, stał na bardzo wysokim poziomie.

Sponsorami poczęstunku i nagród były: Miasto Ostrołęka, Starostwo Powiatowe w Ostrołęce, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Rada Osiedla „Parkowe” w Ostrołęce oraz prywatni sponsorzy.

* * *

W ramach projektu formacyjnego Oddziału Mazowieckiego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Oddziale Miejskim w Ostrołęce prowadzone jest Studium Kultury Chrześcijańskiej i Nauki Społecznej Kościoła. Kolejne spotkanie uczestników odbyło się 31 marca. Rozpoczęto je modlitwą, której przewodniczył ks. dziekan Zdzisław Grzegorczyk, asystent kościelny ostrołęckiego „Civitas Christiana”.

Wykładowcami byli: Jan Maria Jackowski, znany dziennikarz telewizyjny, polityk, działacz społeczny, który mówił o misji i zadaniach laikatu katolickiego w dzisiejszej Polsce i świecie, oraz Jerzy Marlewski, który podjął zagadnienie roli katolików w kształtowaniu kultury.

Mariola Kusiak

Warszawa

3 kwietnia w kościele pw. św. Katarzyny na Służewcu odbył się wieczór promujący najnowszą książkę historyka i dokumentalisty Petera Rainy „Arcybiskup Bronisław Dąbrowski. Portret”. Spotkanie zostało zorganizowane przez Mazowiecki Oddział Stowarzyszenia „Civitas Christiana” oraz Wydawnictwo von borowiecky, którego nakładem ukazała się biografia. Nową pracę Petera Rainy wydano dzięki życzliwości i zainteresowaniu prezesa Zarządu Głównego „Civitas Christiana” Ziemowita Gawskiego. Na służewieckiej promocji obecny był w jego imieniu Marian Ćwik, przewodniczący Mazowieckiego Oddziału organizacji. Honory gospodarza wieczoru pełnił ks. prałat Józef Maj, proboszcz parafii św. Katarzyny.


Peter Raina podczas prezentacji książki „Abp Bronisław Dąbrowski. Portret” w kościele św. Katarzyny

Peter Raina podkreślił, że moment ukazania się jego książki niemal w dziesiątą rocznicę śmierci abpa Bronisława Dąbrowskiego, wieloletniego Sekretarza Episkopatu Polski i jednego z najbliższych współpracowników Prymasa Tysiąclecia nie jest przypadkowy. Ambicją autora nie było tylko stworzenie klasycznej biografii abpa Dąbrowskiego, lecz również zarysowanie panoramy historycznej i społecznej Polski powojennej, na której okres przypadło całe dorosłe życie hierarchy Kościoła. Raina przypomniał, że jego najnowsza praca jest kontynuacją i dopełnieniem wątków, które znalazły się w już poprzednich książkach dotyczących postaci arcybiskupa – „Stan wojenny w zapiskach abpa Dąbrowskiego”, „Troska o internowanych” czy też „Rozmowy abpa Dąbrowskiego z gen. Kiszczakiem”.

(ŁK)

ODDZIIAŁ OPOLSKI

W jakim wymiarze Chrystusowe Osiem Błogosławieństw na Górze (Mt. 5,1-12a) może stać się realnym programem życia współczesnego chrześcijanina? Czym jest chrześcijańska nadzieja w myśli papieża Benedykta XVI? Czego może nauczyć nas Jan Chryzostom? To pytania, które stały się tematem wykładów w Wojewódzkim Ośrodku Formacji Katolicko-Społecznej.

29 marca uczestnicy zajęć mieli okazję bliżej wgłębić się w analizę ewangelicznych błogosławieństw, przygotowanej przez ks. proboszcza Richarda Simona z Winzer (diec. Passau, Niemcy).

Cenne były również rozważania znanego polskiego patrologa ks. prof. dr. hab. Norberta Widoka z Wydziału Teologicznego UO, który przypomniał uczestnikom wyjątkowość i ważność misji, jaką wniósł do chrześcijańskiej codzienności Jan Chryzostom, gorliwy pasterz i homileta z V wieku.

W ostatniej części zajęć ks. dr hab. Zygfryd Glaeser (WT UO) wnikliwie omówił ostatnią encyklikę Benedykta XVI „Spes Salvi”.

Marcin Jędorowicz

ODDZIAŁ PODLASKI

Na zaproszenie Oddziału Miejskiego 13– 16 marca odbyły się wieczory poezji pieśni pasyjnych. Utwory wielkopostne prezentował ksiądz poeta Mieczysław Rzepniewski, profesor Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. Oprawę muzyczną do prezentacji wierszy o tematyce wielkopostnej zaprezentowali wokalista Marek Skomorowski z Bociek i Zenon Sielewonowski z Siemiatycz.

ODDZIAŁ POMORSKI

Gdańsk

Pod koniec marca odbył się pierwszy koncert poezji śpiewanej z cyklu „Wieczory z poezją śpiewaną”. Inauguracyjny koncert przygotowany został przez młodzież z Ruchu Światło-Życie pod artystycznym okiem Basi Toton, studentki Gdańskiej Akademii Muzycznej.

Koncerty poezji śpiewanej przygotowywane przez młodych wpisują się w tegoroczne hasło programowe Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”: Kultura wyrazem człowieczeństwa i tożsamości narodu.

Galeria Mariacka od lat jest miejscem ciekawych spotkań kulturalnych, wystaw malarstwa, fotografii oraz rzeźby. Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, które jest właścicielem Galerii, w tym roku pragnie szczególnie zaprosić na spotkania i koncerty poświęcone kulturze chrześcijańskiej.

Koncert „Ciągle szukam…” pozytywnie odebrany przez słuchaczy rozpoczął cykl comiesięcznych spotkań z poezją śpiewaną.

Kazimierz Sakowicz

ODDZIAŁ ŚWIĘTOKRZYSKI

10 kwietnia odbyło się uroczyste podsumowanie II Młodzieżowego Konkursu Poetyckiego o nagrodę Heleny Wolny, pt. „Miłość – Rodzina – Ja”.

Jury w składzie: Daniela Kowalska – przewodnicząca, Stanisław Rogala i Andrzej Piskulak – członkowie przyznało następujące nagrody: I Aleksandrze Bartosz i Annie Bebel, II Katarzynie Macios i Annie Piotrkowskiej, III Magdalenie Gawrońskiej i Anecie Stefańskiej i cztery wyróżnienia: Karolinie Gawor, Anecie Gil, Marzenie Skrobot i Martynie Michalskiej.

W części artystycznej wystąpiła grupa młodych skupionych przy Oddziale Świętokrzyskim twórców, realizujących się w wierszu, pieśni i rysunku. Przyjęła ona nazwę „Słowniacy Świętokrzyscy”. Jest to młodzież ucząca się i pracująca. Przedstawili oni sztukę własnego autorstwa pt. „Nadzieja”. Grupa ta działa pod opieką Anny Błachuckiej, członkini Stowarzyszenia w Kielcach i Związku Literatów Polskich, pedagoga, poetki, animatorki życia kulturalnego w gminie Małogoszcz i w Kielcach.

ODDZIAŁ WARMIŃSKO-MAZURSKI

Elbląg

28 marca w galerii sztuki współczesnej „Pro Arte” działającej przy elbląskim Oddziale „Civitas Christiana” odbył się wernisaż wystawy „Portret miasta i nie tylko…”, której autorami są Bogdan Kiliński i jego dwaj synowie: Miłosz i Kornel. Galeria funkcjonuje w ramach projektu „Kultura w służbie tożsamości regionalnej i lokalnej”.

(T)

Ełk

8 kwietnia w sali widowiskowej Ełckiego Centrum Kultury odbył się X Turniej Tańca: Tańczyć każdy może. Organizatorami byli: Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” i Ełckie Centrum Kultury. Patronat Honorowy nad Turniejem objął Starosta Ełcki. Uczestniczyli tancerze: z Ełku „Młodzi Niezależni” – Studio Tańca „Ann-Art” Anna Wolska, zespół Toxic – Monika Nagolska, zespół Jumperstep, z Klubu Garnizonowego w Węgorzewie zespoły: Metrum, Pauza, 3 – Grażyna Wojtków, z Miejskiego Domu Kultury w Grajewie zespoły: I vice versa oraz Reflex – Renata Dudaryk-Randzio; zespoły Tamburmajorki I i Tamburmajorki II – Joanna Szabat, z Klubu Garnizonowego w Orzyszu zespół Allegretto i Buziaki – Ewa Gumkowska.


Turniej tańca w Ełku

Zaprezentowało się 148 tancerzy w następujących kategoriach tanecznych: taniec nowoczesny, breack-dance, miniatura taneczna, inscenizacja taneczna, rewia. Rozpiętość wiekowa tancerzy wahała się między 7. a 18. rokiem życia. Dodatkową atrakcją turnieju był pokaz mody na sezon Wiosna-Lato sklepu Tissue w Ełku. Nagrody ufundowało Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, materiały promocyjne dla uczestników przekazało Starostwo Powiatowe w Ełku. Wszystkie zespoły otrzymały dyplomy z podziękowaniem za udział oraz materiały promocyjne. Instruktorzy otrzymali pisma z podziękowaniem za zaangażowanie w pracę twórczą oraz nagrody rzeczowe. Nagrody wręczył przewodniczący ełckiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Kazimierz Szrajber. Nad organizacją turnieju i jego sprawnym przebiegiem czuwała Anna Wolska. Turniej zorganizowano w ramach projektu „Kultura w służbie tożsamości regionalnej i lokalnej”.

* * *

Zorganizowany przez Oddział Miejski Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” konkurs o tematyce wielkanocnej na najpiękniejszą kartkę świąteczną został rozstrzygnięty 18 marca. Była to kolejna edycja tego konkursu, adresowanego do uczniów szkół podstawowych. Jury postanowiło przyznać nagrody za przygotowanie dzieci nauczycielkom: Wiesławie Jurewicz ze szkoły podstawowej nr 9 w Ełku i Agnieszce Sitko ze szkoły podstawowej nr 9 w Ełku. Wyróżnienia przyznano uczniom: z klasy I a (SP 9) Łukasz Zieliński, Hubert Prolan, Dawid Kular, Julia Wysocka oraz uczniom z klasy „O” a: Piotruś Nowakowski, Wildene Hersous, Paweł Sadkowski. Nagrody i dyplomy wręczył przewodniczący ełckiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, Kazimierz Szrajber. Konkurs zorganizowano w ramach projektu „Kultura w służbie tożsamości regionalnej i lokalnej”.

(w)

Kętrzyn

Oddział „Civitas Christiana” uczcił pamięć zmarłego przed trzema laty Jana Pawła II, organizując okolicznościowy wieczór, podczas którego Andrzej Taborski z Olsztyna przedstawił prezentację multimedialną „Kultura w życiu i nauczaniu Jana Pawła II”. W prezentacji tej polski Papież został przedstawiony m.in. jako pasterz, filozof, teolog, aktor, poeta, dramaturg, pisarz, miłośnik sztuki, pielgrzym i turysta, animator kultury, przyjaciel, obrońca praw człowieka, człowiek dialogu kultur i religii. Modlono się w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II oraz zaśpiewano powstałe już po jego odejściu do Domu Ojca zwrotki „Barki”. Spotkanie zorganizowano w ramach Ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej.

(T)

Nidzica

Red. Jerzy Marlewski z Warszawy wygłosił 8 kwietnia w Oddziale Miejskim „Civitas Christiana” w Nidzicy wykład „Kultura a tożsamość narodowa”. W wykładzie tym przybliżył nauczanie Jana Pawła II i przedstawił związki między wiarą a kulturą, a także zaprezentował niektóre postacie, zasłużone dla kultury i tożsamości narodowej Polski i Polaków. Spotkanie zorganizowano w ramach Wojewódzkiego Studium Myśli o Kulturze.

(T)

Nowe Miasto Lubawskie

Burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego, Alina Kopiczyńska spotkała się z członkami miejscowego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. W dłuższym wystąpieniu pani burmistrz omówiła trudne do rozwiązania sprawy miasta, m.in. budownictwo komunalne, remonty ulic, porządek. Spotkaniem tym nowomiejski oddział wpisał się w cykl spotkań w ramach projektu „Szkoła Edukacji Obywatelskiej”.

(J)

* * *

Oddział w Nowym Mieście Lubawskim gościł 3 kwietnia dr. Jana Chłostę z Olsztyna, który wygłosił wykład „Tożsamość kultury polskiej”. Spotkanie zorganizowano w ramach Wojewódzkiego Ośrodka Myśli o Kulturze.

(K)

Susz

Prezentację multimedialną „Pożegnanie” obejrzeli 3 kwietnia uczestnicy spotkania, jakie Oddział Miejski „Civitas Christiana” w Suszu zorganizował z miejscową parafią św. Rozalii. Wprowadzenia dokonał miejscowy proboszcz, ks. kan. Mieczysław Andrzejczyk, następnie Andrzej Taborski z Olsztyna omówił problematykę godności człowieka i kultury. Spotkaniem tym miejscowy Oddział wpisał się w obchody trzeciej rocznicy śmierci Jana Pawła II. Modlono się o rychłe wyniesienie na ołtarze polskiego Papieża. Spotkanie zorganizowano w ramach Wojewódzkiego Studium Myśli o Kulturze.

(A)

Olsztyn

Oddział Warmińsko-Mazurski był współorganizatorem wraz z Radą Towarzystw Kultury i Stowarzyszeniem „Pojezierze” Sejmiku Regionalistów, który pod patronatem Marszałka Województwa Jacka Protasa odbył się 28 marca w Olsztynie.

Referaty wygłosili: ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski, prorektor Uniwersytetu im. kard. Stefana Wyszyńskiego: „Regionalizm czynnikiem rozwoju kraju oraz odnowy państwa i narodu w XXI wieku”, dr Jan Chłosta: „Tożsamość regionalna Warmii, Mazur i Powiśla”, Jan Anatol Omelaniuk z Wrocławia: „Omówienie Deklaracji Programowej Regionalistów Polskich”. Referenci podkreślali, że droga uczestnictwa w kulturze w Europie i na świecie prowadzi przez przeżycie własnej tożsamości „małej ojczyźnie”. Tej tożsamości trzeba się wciąż uczyć. Kto nie rozwija i nie broni tego, co bliskie – trudno uwierzyć, aby był zdolny do wielkich uczuć w stosunku do tego, co największe w życiu kraju i na świecie.

W sejmiku uczestniczyli regionaliści, nauczyciele, przedstawiciele samorządów. Obradom sejmikowym towarzyszyła wystawa obrazów olsztyńskich plastyków: Zygmunta Suchenka, Krystyny Kucewicz, Alicji Miazgi oraz ekspozycja prac twórców ludowych z ceramiki, garncarstwa, haftu, tkaniny i malarstwa na szkle.

(OSA)

* * *

Oddział „Civitas Christiana” w Olsztynie, Rada Ruchów Katolickich Archidiecezji Warmińskiej oraz Parafia św. Franciszka z Asyżu w Olsztynie-Kortowie zorganizowali 5 kwietnia w kościele akademickim św. Franciszka z Asyżu koncert ewangelizacyjny dla młodzieży, dedykowany Janowi Pawłowi II. Wystąpił Tomek Kamiński z Torunia. W drugiej części koncertu zaprezentowała się muzyczna grupa młodzieżowa z Dobrego Miasta. Koncert zrealizowano w ramach projektu młodzieżowego.

* * *

Grupa młodzieży zebrała się 18 marca w olsztyńskiej siedzibie „Civitas Christiana” na spotkaniu zorganizowanym wraz z Europejskim Centrum Doskonałości im. J. Moneta Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Dr Benon Gaziński wygłosił wykład „Co zmienia Traktat z Lizbony w funkcjonowaniu Unii Europejskiej”. Spotkanie zorganizowano w ramach projektu „Szkoła Edukacji Obywatelskiej”.

(T)

* * *

Wieczór poświęcony trzem wybitnym Warmiakom odbył się 14 kwietnia w olsztyńskiej siedzibie „Civitas Christiana”. Sylwetkę Andrzeja Samulowskiego (1840–1928) przedstawił prof. dr hab. Janusz Jasiński, o Eugeniuszu Buchholzu (1865–1928) mówił dr Jan Chłosta, a mgr Krystian Soliński przybliżył życiorys Jana Baczewskiego (1890–1958). Wykłady uzupełniła bogata dyskusja, natomiast po niej udano się do bazyliki konkatedralnej pw. św. Jakuba, gdzie ks. Arcybiskup Senior Edmund Piszcz odprawił Mszę św. w intencji A. Samulowskiego, E. Buchholza i J. Baczewskiego oraz wygłosił homilię. Spotkanie było zorganizowane w ramach projektu „Regionalizm polski”.

(T)


Podczas wystawy w „Galerii Wyobraźni” przy Oddziale Miejskim „Civitas Christiana” w Poznaniu

ODDZIAŁ WIELKOPOLSKI

Poznań

Od roku 2004 Maria i Jacek Antowscy prowadzą w Poznaniu przy Oddziale Miejskim Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana Galerię Wyobraźni i warsztaty edukacyjno-artystyczne dla dzieci z rodzin wielodzietnych w ramach programu WYRÓWNYWANIE SZANS.

Działania te obejmują spotkania dzieci z artystami, podczas których jest możliwość bezpośredniej rozmowy z twórcami oraz zaznajomienie się z różnymi technikami plastycznymi prezentowanych w galerii. Po spotkaniach dzieci samodzielnie próbują przedstawiać swe wizje artystyczne w omawianej technice. Następnie Galeria Wyobraźni organizuje wspólne wystawy prac dzieci i artystów. Program ten jest współfinansowany ze środków Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania.

Program WYRÓWNYWANIE SZANS autorstwa Marii i Jacka Antowskich oparty jest na artoterapii i wychowawczym oddziaływaniu sztuki.

Wychowanie przez sztukę w ramach warsztatów z dziećmi ma w swych założeniach umożliwić pełny i szczęśliwy rozwój dzieci. W Galerii Wyobraźni odbywają się interesujące wystawy, jak ta, której wernisaż miał miejsce 31 marca. Na ścianach zawisły fotografie autorstwa Andrzeja Maciejewskiego, poznańskiego adwokata. Ekspozycja zatytułowana „Impresje” to zbiór fascynujących zdjęć przyrody układających się w następujące po sobie pory roku. Fotograf upodobał sobie szczególnie drzewa. Zatrzymane w kadrze stają się symbolem trwałości i wieczności, a spokój, jaki emanuje z tych zdjęć zdaje się czarować i oglądających.

Świeży śnieg, wieczorne mgły unoszące się nad leśnym jeziorem, szelest jesiennych liści, upalny letni światłocień.

Natalia Budzyńska

Wolsztyn

Historia Niższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Poznańskiej w Wolsztynie oraz kulisy walki z tą szkołą, miejscowej struktury ówczesnego Urzędu Bezpieczeństwa, była tematem wykładu dr Elżbiety Wojcieszyk z oddziału poznańskiego IPN. To jeden z elementów długofalowego projektu, jaki realizuje tutejszy Oddział „Civitas Christiana”, dotyczącego martyrologii duchowieństwa wielkopolskiego w okresie drugiej wojny światowej i w czasach stalinowskich, ze szczególnym uwzględnieniem terenu byłego powiatu wolsztyńskiego.

W poznańskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej zachowało się wiele informacji i meldunków funkcjonariuszy UB z Wolsztyna na temat „szkodliwej” działalności tej szkoły, na przykład „Meldunek specjalny” z lipca 1952 roku, przedstawiający nastroje społeczne w związku z przeprowadzoną akcją o kryptonimie „M”, której celem była likwidacja niższych seminariów.

Od początku działalności seminarium było pod szczególną „opieką” lokalnych władz. Po 1958 roku władze stwarzały jednak coraz większe trudności w realizowaniu programu nauczania. Dlatego też dyrekcja seminarium zawarła porozumienie z miejscowym liceum ogólnokształcącym i przez dwa lata wychowankowie seminarium tam uczęszczali na zajęcia, zaś sam budynek seminarium służył jedynie za internat. Władze uznały jednak, że seminarzyści mają zły wpływ na pozostałą młodzież licealną i doprowadziły do likwidacji Seminarium w Wolsztynie 1 września 1960 roku.

Niższe Seminarium Duchowne w Wolsztynie, którego absolwentami byli między innymi tacy znani dziś ludzie Kościoła jak kard. Zenon Grocholewski, bp Stanisław Napierała, bp Józef Zawitkowski czy wolsztynianin ks. prof. Anzelm Weiss z KUL, funkcjonowało w najtrudniejszym dla Kościoła polskiego okresie, za czasów arcybiskupów poznańskich – Walentego Dymka i Antoniego Baraniaka. Było cenioną szkołą katolicką, a dla nas przykładem szukania przez Kościół różnorakich form zachowania wiary w warunkach systemu totalitarnego.

* * *

W trzecią rocznicę śmierci Jana Pawła II, z inicjatywy Oddziału Terenowego Stowarzyszenia odbyło się „Memorandum rocznicowe”. Złożyły się na nie: wykład dla młodzieży gimnazjalnej i szkół ponadgimnazjalnych, redaktora Stefana Drajewskiego z Poznania pt. „Karol Wojtyła – Jan Paweł II w kulturze polskiej”, recytacje wierszy poetów lokalnych, poświęconych papieżowi, oraz pokaz multimedialny „Jan Paweł II – syn polskiej ziemi”, przypominający fragmenty homilii papieskich i zdjęć z wszystkich pielgrzymek do ojczyzny.

Ważnym elementem „memorandum” była prezentacja książki „Nasze spotkania z Janem Pawłem II”. Książka, której wydanie w całości sfinansował lokalny samorząd miejski, to pokłosie ogłoszonego przez Oddział Stowarzyszenia razem z Biblioteką Publiczną i Domem Kultury konkursu literackiego na wspomnienia wolsztynian ze spotkań z Ojcem Świętym, w ramach długofalowego projektu „Jan Paweł II – nasz Patron”.

Artykuł ukazał się w numerze 05/2008.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej