ODDZIAŁ DOLNOŚLĄSKI
Jelenia Góra
7 maja wysłuchaliśmy opowieści siostry Dominiki Jezierskiej – magdalenki, która w latach 80. służyła Bogu w kowarskiej parafii, a teraz pracuje jako misjonarka w Rosji na Syberii w Krasnojarsku, obecnie szybko rozwijającym się mieście dzięki kopalniom niklu.
Misjonarze pracujący w parafii św. Rodziny opiekują się trzema dzielnicami miasta tj. 270 tysiącami mieszkańców oraz terenami odległymi nawet o 300 kilometrów. Wiąże się z tym ogrom pracy ewangelizacyjnej, którą utrudnia brak kościołów i misjonarzy. Kościołami są często domy prywatne otwierane gościnnie dla tych, którzy chcą wysłuchać odprawianych tam Mszy św.
Misjonarka z Krasnojarska siostra Dominika Jezierska na spotkaniu w „Civitas Christiana” w Jeleniej Górze
Bywa, że katolicy wynajmują dla odprawiania Mszy św. sale koncertowe, w których znajdują się organy. Jest nadzieja, że sytuacja się poprawi, bowiem władze obiecały, że do 2012 roku zwrócą odebrane przez komunistów obiekty sakralne. Niedawno rozpoczęła się budowa kościoła w Krasnojarsku. Dzięki życzliwości tamtejszych władz oraz darów serc jest nadzieja na szybsze jej zakończenie. Najtrudniej jest jednak na odległych terenach, do których księża docierają czasem tylko dwa razy w roku. Aby pomóc ludziom na dalekiej Syberii, by byli bliżej Boga, módlmy się o powołania misyjne.
Legnica
Kolejny raz Oddział Legnicki wraz z Biblioteką Seminarium Legnickiego zorganizowali sesję formacyjną. Tym razem jej hasło przewodnie brzmiało kultura wyrazem człowieczeństwa i tożsamości narodów. Spotkanie otworzył przewodniczący Oddziału Dolnośląskiego Henryk Koch, który omówił podstawowe definicje kultury oraz wprowadził słuchaczy w problematykę stanu kultury współczesnej i potrzebę podjęcia tego problemu przez nasze środowisko.
Drugim mówcą był ks. dr Bogusław Drożdż, który omówił problem chrześcijańskich wzorów kultury i ich relacji do cywilizacji europejskiej na szerokim tle historyczno- społecznym. Z kolei ks. dr Jan Klinkowski dokonał niezwykle inspirującej analizy porównawczej między wizją porządku społecznego oraz człowieka, jaka przewija się na kartach Biblii oraz w świecie grecko-rzymskim, ukazując przy tym zarówno różnice, jak i podobieństwa systemów, wskazując przy tym na oba systemy jako źródła europejskiej cywilizacji chrześcijańskiej.
Ostatnim prelegentem był red. Andrzej Tomaszewski, przewodniczący OT w Legnicy, który nawiązując do obchodzonego w tym roku jubileuszu 15-lecia stowarzyszenia, wygłosił referat o działalności stowarzyszeń kulturalnych w Legnicy z ukazaniem roli obecnego środowiska „Civitas Christiana” na ich tle.
Po prelekcjach wywiązała się ożywiona dyskusja, która ubogaciła merytoryczną część przedsięwzięcia.
Wrocław
W sobotę 26 kwietnia tego roku do Libic przybyli pielgrzymi z Czech, a także z Polski, w tym przedstawiciele Dolnośląskiej Oddziału „Civitas Christiana”. Wojciechowe uroczystości rozpoczęła procesja z kościoła pod jego wezwaniem do miejsca urodzenia. Tłum wiernych ze swoim biskupem Dominikiem Duką, któremu towarzyszył arcybiskup Karl Otčenáek, śpiewając religijne pieśni na melodię „Serdeczna Matko…”, udali się na pola za miasteczkiem, gdzie odprawiono uroczystą Mszę św. Obok licznie zebranych wiernych uczestniczyli w niej przedstawiciele czeskiego rządu, parlamentu i senatu. W homilii podkreślono, że tak jak za jego czasów, tak i dziś zagraża nam tradycja uzurpatorów, dyktatorów, faszystów i komunistów. Mszę odprawiano w intencji narodu czeskiego, polskiego, węgierskiego i niemieckiego. Na zakończenie uroczystości biskup Dominik udzielił błogosławieństwa w rycie łacińskim.
Adam Maksymowicz
* * *
26 kwietnia w kościele pw. św. Wojciecha w Częstochowie odbyła się inwestytura nowych Kawalerów i Dam Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. Do 21 nowych członków tego zgromadzenia dołączył członek Zarządu Dolnośląskiego K.S. „Civitas Christiana”, Bronisław Pałys. Warto dodać, że na 20 tys. bożogrobców na całym świecie 180 to Polacy. Zgromadzenie, oprócz doskonalenia siebie, za główne zadanie uważa materialną i duchową pomoc Kościołowi w Ziemi Świętej.
ODDZIAŁ KUJAWSKO-POMORSKI
Rypin
Święto Wielkiej Nocy grono członków Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Rypinie uczciło tradycyjnym spotkaniem, które stało się okazją do złożenia sobie życzeń.
Spotkanie wzbogacili swoim występem państwo Beata Lichnerewicz i Jacek Szablewski – duet wokalno-muzyczny parafii św. Stanisława Kostki, oraz Ewa Szpakiewicz, która recytowała poezję ks. Jana Twardowskiego.
Ks. prałat Marek Smogorzewski pobłogosławił symboliczne pokarm, złożył życzenia; poprowadził wspólną modlitwę.
Ponieważ ks. Prałat obchodzi 30-lecie posługi kapłańskiej, życzymy Bożego błogosławieństwa na długie lata, inwencji w kreowaniu życia parafialnego, zdrowia, wszelakiego dobra.
Ksiądz Marek uczcił swój jubileusz w niezwykły sposób. Wraz ze swoimi kolegami księżmi, również obchodzącymi 30-lecie kapłaństwa, udał się na pielgrzymkę do Ziemi Świętej, by tam dziękować Bogu za miniony czas i prosić o siłę w wypełnianiu dalszej posługi.
Spotkaniu poświęconemu Zmartwychwstaniu Chrystusa, relacji z pielgrzymki do Ziemi Świętej z okazji 30-lecia – jubileuszu kapłaństwa ks. Smogorzewskiego, towarzyszyła wystawa prac z tegorocznego, już VII Gminnego Konkursu Palm Wielkanocnych, organizowanego przez Wójta Gminy Bzurze – Jana Koprowskiego. Palmy: wysokie, małe, z naturalnych i suszonych roślin, bibułek, wykonane przez uczniów szkół i Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Brzuze, pensjonariuszy Domu „Kombatant” z Ugoszcza, zachwycały starannością wykonania i ciekawymi pomysłami.
Dobrze, że ta tradycja kontynuowana jest przez różne pokolenia, w naszym historycznym regionie – ziemi dobrzyńskiej.
Zenobia Rogowska
ODDZIAŁ LUBELSKI
Rejowiec
29 kwietnia w oddziale Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Rejowcu odbyło się spotkanie z dr. Marcinem Paluchem, historykiem z KUL. Tematem spotkania była rola kapłanów i kapelanów wobec zbrojnej konspiracji niepodległościowej na Lubelszczyźnie w okresie II wojny światowej i pierwszych lat komunistycznej dyktatury na obszarze ziemi lubelskiej. Historyk położył nacisk na przedstawienie problemu zbrojnego podziemia w okolicach Rejowca, co wzbudziło duże zainteresowanie słuchaczy.
Lublin
16 maja w Lublinie pożegnano zmarłego w wieku 87 lat o. prof. Mieczysława Alberta Krąpca OP. Uroczystości pogrzebowe wybitnego polskiego filozofa, wychowawcę kilku pokoleń studentów, wieloletniego rektora KUL, założyciela Lubelskiej Szkoły Filozofii Klasycznej i inicjatora powstania unikalnej w skali światowej Powszechnej Encyklopedii Filozofii. W uroczystościach pogrzebowych wzięła udział delegacja Oddziału Wojewódzkiego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Lublinie wraz z przewodniczącym oddziału, Markiem Korycińskim.
* * *
20 maja Oddział Wojewódzki Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Lublinie zorganizował razem ze Stowarzyszeniem „Oaza” i Akademią Społeczną spotkanie z dr Wandą Półtawską, członkiem Papieskiej Rady ds. Rodziny, Papieskiej Akademii „Pro vita”, autorką wielu książek o tematyce rodzinnej. To było już czwarte spotkanie, które odbyło się w ramach cyklu spotkań „Szczęśliwa rodzina”, a zostało poświęcone rozwiązywaniu konfliktów w małżeństwie. W spotkaniu uczestniczyło około 200 osób.
* * *
21 maja w Lublinie odbyły się współorganizowane przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” uroczystości upamiętniające 68. rocznicę egzekucji więźniów Zamku Lubelskiego. Od 29 czerwca do 15 sierpnia 1940 roku gestapo rozstrzelało około 500 więźniów politycznych osadzonych na zamku. W miejscu masowych egzekucji na Rurach Jezuickich (dzielnica Lublina) odbyła się Msza święta, pod przewodnictwem ks. Marcina Jankiewicza – kapelana Oddziału Wojewódzkiego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Lublinie. W sprawowanej przy pomniku pomordowanych Eucharystii i apelu poległych udział wzięli żyjący więźniowie zamku, uczniowie okolicznych szkół oraz społeczność miasta Lublina.
ODDZIAŁ LUBUSKI
Zielona Góra
I Diecezjalny Konkursu Biblijny to połączenie Zielonogórskiego i Gorzowskiego Konkursu Biblijnego, które miały wieloletnią tradycję. Konkurs powstał z myślą o uczniach szkół gimnazjalnych, które znajdują się na terenie dekanatów: gorzowskiego, wschowskiego, zielonogórskiego i żarskiego. Przedmiotem tegorocznych zmagań była Księga Rodzaju.
Konkurs składa się z trzech etapów: eliminacji szkolnych, które odbyły się 20 lutego w każdej z 31 zgłoszonych szkół, etapu rejonowego organizowanego indywidualnie w poszczególnych dekanatach i finału diecezjalnego, który miał miejsce w Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. Edyty Stein 25 kwietnia.
Za przeprowadzenie eliminacji szkolnych odpowiedzialni byli katecheci, którzy zgłosili szkołę do konkursu. Do drugiego etapu przeszło pięciu najlepszych gimnazjalistów z poszczególnych szkół.
Etap rejonowy zorganizowały Oddziały Terenowe Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Gorzowie Wielkopolskim, Wschowie, Zielonej Górze i Żarach.
W finale spotkało się dwunastu najlepszych, po trzech z każdego dekanatu. Laureaci etapu rejonowego odpowiadali na pytania jury. Komisja (przewodniczący: ks. dr Grzegorz Chojnacki i członkowie: Sławomir Starzyński i Zbigniew Żołądziejewski) wyłoniła najlepszych. Pierwsze miejsce zdobył Piotr Jachimowicz z Żar, drugie Marta Skowron również z Żar, trzecie Magdalena Kordiak ze Wschowy. Zwycięzcy zdobyli atrakcyjne nagrody: aparat fotograficzny oraz wielofunkcyjne odtwarzacze MP4. Pozostali uczestnicy otrzymali markowe długopisy i książki autorstwa ks. dr. Grzegorza Chojnackiego oraz pamiątkowe dyplomy.
– Ideą konkursu jest zachęcanie młodzieży do czytania Pisma Świętego oraz jego świadoma interpretacja – mówi dyrektor Oddziału Lubuskiego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, Zbigniew Żołądziejewski, pomysłodawca i organizator konkursu.
Mc
ODDZIAŁ MAŁOPOLSKI
Kraków
11 maja odbyła się uroczysta procesja ku czci św. Stanisława Biskupa Męczennika z Wawelu na Skałkę, gdzie znajduje się grób Świętego. Zgodnie ze zwyczajem procesja przeszła ulicami miasta: Podzamcze, Stradom, Krakowska, Skałeczna do Klasztoru Paulinów na Skałce.
Tradycja ta pochodzi ze średniowiecza. Już wtedy lud krakowski chciał w ten sposób uczcić męczeńską śmierć Stanisława ze Szczepanowa. Około 1150 roku dokonano przeniesienia jego ciała do Katedry na Wawelu. Natomiast w XIII wieku rozpoczęto intensywnie starania o kanonizację, której dokonał 8 września 1253 roku papież Innocenty IV w Bazylice Św. Franciszka w Asyżu. Odtąd coraz więcej wiernych oddawało cześć św. Stanisławowi i pielgrzymowało do jego grobu, fakt ten odegrał ważną rolę w kształtowaniu polskiej świadomości narodowej. Tegoroczna procesja rozpoczęła się o godz. 9.00 wymarszem z Katedry Wawelskiej. Procesję prowadziło Arcybractwo Najświętszego Sakramentu z Kościoła Bożego Ciała w Krakowie w tym członka Arcybractwa Janusza Pasiekę (także członka Stowarzyszenia „Civitas Christiana”). W procesji wzięło udział wiele organizacji chrześcijańskich, reprezentowanych przez poczty sztandarowe, chorągwie i feretrony. W obchodach wzięli również udział członkowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Młodzie nieśli sztandar stowarzyszenia.
W procesji niesiono relikwie najważniejszych polskich świętych: św. Stanisława, św. Wojciecha oraz świętych związanych z Archidiecezją Krakowską. Procesja przy dźwiękach Dzwonu Zygmunta i śpiewie wiernych dotarła na Skałkę. Na miejscu wierni zobaczyli poświęcony 8 maja przez kardynała Stanisława Dziwisza Ołtarz Trzech Tysiącleci. Wokół ołtarza ustawiono posągi Świętych i Błogosławionych: św. Stanisława, św. Wojciecha, sługi Bożego Jana Pawła II, św. Jadwigi, św. Faustyny, św. Jana Kantego i Ojca Augustyna Kordeckiego. Mszy św. przewodniczył kardynał Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, a homilię wygłosił arcybiskup wrocławski, Marian Gołębiewski. Podkreślił w niej, że „tożsamość narodowa Polaków, która została uratowana przez św. Stanisława, w dzisiejszych czasach jest znów zagrożona. Zagrożenie to przejawia się w relatywizmie moralnym, którym usiłuje się wyprzeć chrześcijańską kulturę duchową ze świadomości życia i działania Polaków”. Apelował: „Krakowie, miasto królewskie! Broń wielkich autorytetów moralnych Kościoła i Ojczyzny! Niech nikt nie szarga tego dziedzictwa, o którym z taką miłością i głębokim szacunkiem mówił Jan Paweł II!”.
Na zakończenie uroczystości kardynałowie i biskupi udzielili relikwiami św. Stanisława Bożego Błogosławieństwa ludziom zgromadzonym na Skałce. Po błogosławieństwie wierni wyruszyli na Wawel, gdzie zakończyły się uroczystości.
Monika Korpak, Jan Bator
* * *
Po raz kolejny w Galerii Mariackiej odbyło się spotkanie zorganizowane przez Ośrodek Młodych Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” z cyklu „Wieczory z poezją śpiewaną”. Tym razem młodzież zaprezentowała przedstawienie słowno-muzyczne „Życie ukryte w słowach” na motywach poezji ks. Jana Twardowskiego. Wiara i miłość ukryte w słowie księdza Jana oraz delikatność formy muzycznej pozwoliły młodym aktorom przedstawić najważniejsze rzeczy w życiu człowieka w sposób bardzo czytelny dla widza. Życie wartościami pozwala człowiekowi dokonywać właściwych wyborów. Krzyż i światło przewijały się przez całe przedstawienie, ukazując widzom prawdę odwiecznej miłości Boga do człowieka.
(KS )
ODDZIAŁ MAZOWIECKI
Ciechanów
W oddziale „Civitas Christiana” odbywają się zajęcia w ramach Studium Biblijnego. Spotkania, które prowadzili ks. dziekan E. Graczyk, mają wspomagać uczestników w odkrywaniu znaczenia Pisma świętego w ich osobistym życiu.
Studium Biblijne w Ciechanowie prowadzi ks. dziekan E. Graczyk
Maria Pszczółkowska przewodnicząca Oddziału „Civitas Christiana”, poseł Aleksander Sopliński, prof. Andrzej Kolasa rektor PWSZ w Ciechanowie, poseł Mirosław Koźlakiewicz, Roman Niesiobęcki, kanclerz PWSZ
Pierwsze cztery wykłady były poświęcone przedstawieniu historii powstawania księgozbioru z natchnienia Ducha Świętego, kształtowanie życia i sposobu myślenia chrześcijan odzwierciedlonego w naszej kulturze, wpływ Biblii i rozmaite echa wyrażanych w niej prawd w języku, sztuce, prawodawstwie, formach życia społecznego.
M.P.
* * *
W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Ciechanowie odbyła się konferencja „Godność człowieka i narodu u podstaw współczesnego patriotyzmu polskiego”. Wyodrębniono kilka tematów do dyskusji: religijno-moralne podstawy patriotyzmu polskiego; kształtowanie postaw patriotycznych Polaków wobec wyzwań współczesności; losy polityczne Polaków i patriotyzm wolnościowy. Słowo wstępne wygłosiła Maria Pszczółkowska, przewodnicząca Oddziału „Civitas Christiana”, a wykłady wprowadzające do poszczególnych paneli tematycznych: poseł Mirosław Koźlakiewicz, poseł Aleksander Sopliński oraz prof. Andrzej Kolasa rektor PWSZ. W dyskusji uczestniczyła młodzież akademicka oraz uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych.
Konferencję przygotowali: Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz PWSZ w Ciechanowie. Obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, ks. dr I. Wrzesiński, ks. dziekan E. Graczyk, ks. dziekan Z. Adamowski, ks. Jan Jóźwiak, nauczyciele katecheci, członkowie „Civitas Christiana” i organizacji pozarządowych.
AF.
Ostrołęka
W cyklu spotkań zatytułowanych „Kultura w służbie człowieka” Oddział Miejski „Civitas Christiana” przygotował panel poświęcony roli mediów w tworzeniu współczesnej kultury, z udziałem Jana Marii Jackowskiego oraz Jerzego Marlewskiego. W debacie uczestniczyli członkowie „Civitas Christiana” z przewodniczącym Oddziału Mazowieckiego, Marianem Ćwikiem, mieszkańcy miasta, a przede wszystkim młodzież akademicka i ze szkół średnich. Spotkanie rozpoczęto modlitwą, którą poprowadził ks. dziekan Zdzisław Grzegorczyk, asystent kościelny oddziału ostrołęckiego.
Rozmawiano o społecznym oddziaływaniu przekazu medialnego. Masowy przekaz medialny spowodował, że w praktyce kultura wyzwoliła się spod kontroli odbiorców m.in. pedagogicznej (wpływ rodziców) czy obyczajowej. Obecnie o treści programów decydują prawa rynku, ale formułowany jest postulat, by nadawcy posługiwali się pewnym etosem, przyjęli odpowiedzialność za skutki swoich działań. J. Marlewski stwierdził, że logika runku kierującego się popytem podpowiada nam sposób wpływania na treść programów: musimy nauczyć się odbierać media, brać z nich to, co dobre, resztę odrzucać. Od nas więc zależy, jak wykorzystamy media w naszym życiu, ale też jakie one się staną.
Jan Maria Jackowski mówił o mechanizmach ekonomicznych i kulisach wyborów programowych dokonywanych przez nadawców. W Polsce na reklamy wydaje się ok. 4 miliardów dolarów. Dla mediów jest to ogromny zysk, ale i pewne zaprzedanie się. Niestety, zależą one od kapitału, a ten ma także swoje interesy polityczne.
Ks. Zdzisław Grzegorczyk w podsumowaniu debaty powiedział, że w naszym życiu bardzo ważna jest sfera duchowa. Bardzo ważne jest, byśmy umieli, jako odbiorcy programów, oceniać je w swoim sumieniu. Nie powinniśmy pozwalać na to, by inni narzucali nam swoją wolę, swoje spojrzenie, pogląd czy styl. Prowadząca spotkanie Mariola Kusiak stwierdziła, że: media są narzędziem, które my mamy wykorzystywać. Od nas zależy, co z nich zaczerpniemy, do czego nam posłużą. Nauczmy się więc korzystać z nich, ale także odpowiedzialnie je współtworzyć.
MK
ODDZIAŁ OPOLSKI
Opole
Wiosną 2004 roku z inicjatywy Opolskiego Oddziału „Civitas Christiana” i Klubu „Społeczeństwo” zainagurowano wręczanie statuetek „Peregryna z Opola” – dominikanina żyjącego na przełomie XIII i XIV wieku, kaznodziei i jednego z pierwszych inkwizytorów na Ślasku, człowieka, którego cechowała wielka szlachetność i, co za tym idzie, poszanowanie każdej osoby ludzkiej. Dlatego też wyróżniano tą nagrodą ludzi, którzy szczególnie umiłowali sprawiedliwość.
W tym roku nagrody wręczono po raz piąty, a towarzyszyło mu czwarty już z kolei Colloquium Prawno-Historyczne zorganizowane przez Katedrę Doktryn Polityczno- Prawnych i Prawa Rzymskiego, Katedrę Historii Polski i Historii Powszechnej Państwa i Prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, Wojewódzki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Opolu, Centrum Dokumentacji Europejskiej w Opolu oraz Koło Naukowe INTER-LEX WPiA UO. Uroczystość odbyła się już po raz drugi w Zamku Piastów Śląskich w Brzegu.
Colloquium nt. prawnych, historycznych i doktrynalnych aspektów wolności w perspektywie dziejów Europy zainaugurował prof. dr hab. Stanisław L. Stadniczeńko, dziekan Wydziału Prawa i Administracji UO. Uczestniczyli naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Iwana Franko we Lwowie. Pracowano w trzech sekcjach: romanistycznej, historyczno-prawnej i doktryn polityczno-prawnych.
Po zakończeniu pierwszej sesji zajęć poszczególnych sekcji odbyła się uroczystość wręczenia nagród „Peregryna z Opola”. W tym roku laureatami zostali: ks. Franciszek Longchamps de Bérier – prof. Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Komisji Dyscyplinarnej przy Radzie Głównej Szkolnictwa Wyższego; Ziemowit Gawski, przewodniczący Zarządu Głównego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”; Barbara Łagoda – pedagog, nauczyciel nauczycieli, współpracuje z Wojewódzkim Ośrodkiem Metodycznym i Katolickim Ośrodkiem Adopcyjnym w Opolu.
Rozpoczynając uroczystość przewodniczący ZW Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Opolu, Tadeusz Staszczak, przedstawił postać patrona nagrody „Peregryna z Opola”, po czym wygłosił laudację poszczególnych jej tegorocznych laureatów. Wręczenia statuetek dokonali Tadeusz Staszczak, prof. dr hab. Stanisław L. Stadniczeńko oraz ks. dr Piotr Sadowski.
Tegoroczni laureaci „Peregryna Opolskiego” ks. Franciszek Longschamps de Bérier, Barbara Łagoda i ZIemowit Gawski
Po uroczystości gospodarz zamku brzeskiego, dyrektor Paweł Kozerski oprowadził zebranych po ciekawszych pomieszczeniach śląskiego Wawelu, snując z wrodzoną sobie swadą opowieści na temat poszczególnych eksponatów.
Po tej przerwie IV Colloqium Prawno-Historyczne kontynuowało zajęcia w poszczególnych sekcjach.
Józef Pixa
Strzelce Opolskie
„Kultura wyrazem człowieczeństwa i tożsamości narodów” – pod takim hasłem odbyły się I Dni Kultury Chrześcijańskiej w Piętrówce, zorganizowane przez strzelecki oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i Parafię Niepokalanego Poczęcia NMP w Piotrówce.
Inauguracji Dni z udziałem dyrektor Marii Jelito dokonał przewodniczący „Civitas Christiana” w Opolu, Tadeusz Staszczak, otwarciem w jemielnickim gimnazjum im. Johannesa Nuciusa wystawy „Święci i błogosławieni diecezji opolskiej”, a tematyczną prelekcję dla młodzieży wygłosił pan Piotr Wajs, nauczyciel z opolskiego liceum.
W kolejnym dniu dużym powodzeniem cieszyło się spotkanie autorskie z ks. Alojzym Piechotą z Piotrówki, który z okazji 25. święceń kapłańskich promował wydaną przez siebie książkę „Dzieje Wsi Piotrówka”. Spotkanie zgromadziło wielu mieszkańców, którzy z dużym zainteresowaniem wysłuchali swojego proboszcza o jego zmaganiach związanych z gromadzeniem dokumentów historycznych.
Sobotnie nabożeństwo majowe, a po nim piknik rodzinny, były okazją do śpiewania pięknych pieśni maryjnych. Pieczenie kiełbasek i wspólne biesiadowanie sprzyjało integracji mieszkańców Piotrówki ze środowiskiem „Civitas Christiana”. Msza święta z nauką ks. dr. Piotra Sadowskiego z opolskiej kurii biskupiej zakończyła I Dni Kultury Chrześcijańskiej.
Alina Kostęska
ODDZIAŁ POMORSKI
Gdańsk
Spotkanie z prof. Peterem Rainą, połączone z promocją najnowszej książki „Arcybiskup Bronisław Dąbrowski – PORTRET” odbyło się w Gdańsku. Książka została opublikowana w 10. rocznicę śmierci abp. Dąbrowskiego – długoletniego sekretarza Konferencji Episkopatu Polski, zaufanego współpracownika Prymasa Polski, kard. Stefana Wyszyńskiego, zaangażowanego w polskie życie polityczne. Ks. abp Dąbrowski wielokrotnie uczestniczył w negocjacjach z przedstawicielami władz i działaczami związkowymi, brał udział w rozmowach w Magdalence i przy Okrągłym Stole. Przez wiele lat, uczestnicząc w comiesięcznych audiencjach u kolejnych papieży, informował o bieżącej sytuacji Kościoła w Polsce.
Prof. Raina przedstawił sylwetkę arcybiskupa i działania przez niego podejmowane, a dotyczące m.in. sprawy uregulowania własności kościelnej na ziemiach zachodnich i północnych. Przedstawił jego zaangażowanie się w sprawę pomocy ekonomicznej zachodu dla Polski. W tym celu spotkał się z burmistrzem Wiednia, który naszkicował swoją koncepcję pomocy gospodarczej Polsce. Miało to być powtórzenie „Planu Marshalla”. Niestety, ówczesny wicepremier i minister finansów, Leszek Balcerowicz negatywnie ocenił projekt i plan został odrzucony. Prof. Raina ukazał poprzez testament ks. arcybiskupa jego postawę i służbą Bogu i Ojczyźnie.
Uczestniczący w spotkaniu ks. Prałat Henryk Jankowski omówił działalność i zaangażowanie się abp. Dąbrowskiego w powstanie Centrum Ekumenicznego Sióstr Brygidek w Gdańsku, a także podzielił się wspomnieniami, dotyczącymi osobistych kontaktów z abp. Dąbrowskim.
Wcześniej Peter Raina opublikował m.in. „Arcybiskup Dąbrowski – rozmowy watykańskie”, „Stan wojenny w zapiskach abp. Dąbrowskiego”, „Troska o internowanych”, „Ksiądz Arcybiskup Dąbrowski w służbie Kościoła i narodu. Rozmowy z władzami PRL”, T. 1, 2. Powyższe publikacje powstały głównie w oparciu o dokumenty i osobiste zapiski abp. Dąbrowskiego, przekazane przez niego prof. Peterowi Rainie.
Delegacja Rypina w Towarzystwie sentora A. Szymańskiego i red. Jana Pospieszalskiego
Fot. Ewa Majewska
(JOL )
* * *
Oddział pomorski przygotował własną stronę internetową opartą na mechanizmie zarządzania treścią, wychodząc z założenia, że właśnie zawartość merytoryczna strony powinna świadczyć o jej jakości, a nie „fajerwerki” techniczne. Na stronie głównej umieszczamy informacje o organizowanych konferencjach, konkursach, najważniejszych dla oddziału wydarzeniach, publikacjach. Oprócz tego prezentowane są oddziały miejskie poprzez opis ich działalności, ale i przez galerię fotografii dokumentującą wszystkie przedsięwzięcia. Górne zakładki odnoszą się do działalności oddziału, stanowiące zamkniętą całość i prowadzone od wielu lat jako stałe płaszczyzny jego aktywności. Na stronie znaleźć można m.in.: Galerię Mariacką, Ośrodek Myśli Morskiej, Ośrodek Młodych, Poradnie – istnieje możliwość uzyskania porady przez internet, Projekty, Ośrodek Edukacji, Ośrodek formacyjny. Każda z tych sfer jest oddzielona nie tylko odrębnymi zakładkami, ale i stroną graficzną. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej, mimo że nie jest jeszcze kompletna: www. pomorski.civitaschristiana.pl.
w.j.
* * *
„Miłość–Życie–Rodzina. Moja droga do Prawdy” – pod takim hasłem odbyła się w Gdańsku 11–12 kwietnia Ogólnopolska Konferencja Naukowa zorganizowana przez Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia dedykowana śp. prof. dr. Włodzimierzowi Fijałkowskiemu, w 5. rocznicę śmierci oraz 50. rocznicę powołania Szkół Rodzenia.
Sesja odbyła się w Sali Posiedzeń Senatu Uniwersytetu Gdańskiego. Uczestniczyli w niej: studenci Akademii Medycznych, położne, psycholodzy, wykładowcy, nauczyciele, katecheci, osoby zaangażowane w dziedzinę obrony rodziny i życia, dziennikarze, parlamentarzyści, szefowie i przedstawiciele ogólnopolskich organizacji pozarządowych.
Konferencję poprzedziła Msza św. w Katedrze Oliwskiej w intencji śp. prof. Włodzimierza Fijałkowskiego z oprawą muzyczną w wykonaniu chóru Bazyliki Archikatedralnej. Koncert organowy wykonał prof. Roman Perucki.
Podczas sesji referaty wygłosili: dr Dorota Kornas-Bieli (KUL) „Człowiek wobec płciowości i prokreacji”, ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski (UKSW) „Godność człowieka jako wartość fundamentalna”, Irena Chołuj, wykładowca położnictwa, prekursorka porodów domowych, „Szkoła rodzenia – poród domowy – świadoma alternatywa, Ewa H. Kowalewska, dyrektor, Human Life International, „Pozytywny język cywilizacji życia”, dr Dariusz Ciupała, prezes Fundacji im. św. Cyryla i Metodego, koordynator programu „Inicjatywa tato.net”, „Ojcostwo na nowo odkryte”, Galina Maslennikowa, dyrektor Centrum Rodziny w Moskwie, „Znaczenie myśli śp. prof. W. Fijałkowskiego dla przyszłości rodziny w Rosji”, dr Szymon Grzelak, psycholog z UW, wiceprezes zarządu Fundacji Homo Homini im. Karola de Foucauld, „Seksualność w wychowaniu – kierunki przyszłości”, Jędrzej Abramowski, nauczyciel, katecheta, „Krąg dyskusyjny KPLŻ jako młodzieżowa forma krzewienia kultury życia w Kościerzynie”, Waldemar Tomaszewski, poseł Republiki Litewskiej, przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, „Sytuacja na Litwie w dziedzinie obrony rodziny i życia”.
Wyświetlono film o prof. Włodzimierzu Fijałkowskim „Moja Droga do Prawdy”. Wspomnieniami o profesorze podzieliła się córka, Maria Fijałkowska-Winkowska, wykładowczyni Politechniki Gdańskiej. Fragmenty książki prof. Fijałkowskiego odczytał Jerzy Kiszkis, aktor Teatru Wybrzeże.
Ostatnim punktem była debata „Moja Droga do Prawdy”, którą poprowadził red. Jan Pospieszalski, prowadzący program telewizyjny „Warto rozmawiać”.
Warto nadmienić, że prof. Fijałkowski dzieciństwo spędził w Rypinie, tu ukończył Szkołę Podstawową im. J. Piłsudskiego, był ministrantem w rypińskiej farze Św. Trójcy.
Ten wybitny ginekolog-położnik, prekursor rodzicielstwa zgodnego z naturą, twórca polskiego modelu Szkoły Rodzenia, znany i ceniony w Polsce i na świecie, popularyzator wiedzy z zakresu naturalnego planowania rodziny i psychologii prenatalnej, obrońca życia, małżeństwa i rodziny, był wychowawcą kilku pokoleń studentów medycyny. Odkrył na nowo ojcostwo i przyczynił się do pierwszego w Rosji Centrum Rodziny w Moskwie.
Jest autorem 27 książek, ponad 150 prac naukowych, ponad 1000 artykułów popularnonaukowych, uhonorowany przez Watykan najwyższą godnością dla świeckich tj. Krzyżem Komandorskim św. Grzegorza Wielkiego z Gwiazdą. Bardzo cenił sobie pamięć mieszkańców Rypina, Bobrownik (miejsce urodzenia).
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” podczas kilku spotkań w Rypinie i Skępem przybliżało postać profesora różnym środowiskom, w tym młodzieży szkół średnich, kadrze szpitala. Prof. Fijałkowski jest laureatem Nagrody im. ks. Lissowskiego przyznawanej przez nasze Stowarzyszenie, Honorowym Obywatelem Miasta Rypina. W czerwcu 2007 członkowie i sympatycy „Civitas Christiana” ufundowali tablicę pamiątkową odsłoniętą w kościele Św. Trójcy, przez żonę Zofię i syna Pawła.
W 2003 roku w Puszczykowie k. Poznania odsłonięto pomnik przedstawiający sylwetkę prof. Fijałkowskiego pochyloną nad przytulonymi do niego dziećmi.
Zenobia Rogowska
Kartuzy
Przeprowadzono warsztaty fotograficzne zorganizowane przez Oddział Miejski dla szkół średnich powiatu kartuskiego. Warsztaty dla młodzieży odbyły się w ramach projektu poświęconego kulturze i tożsamości regionu zgłoszonego przez Oddział Pomorski.
Pomysł warsztatów przygotowujących młodzież do udziału w konkursie fotograficznym poświęconym pięknu ziemi kaszubskiej, udział w organizacji wystawy prac fotograficznych o. Czesława Kozłowskiego SJ: „Kaszuby słońcem malowane” oraz wykonanie zdjęć i przygotowanie wystawy pokonkursowej, zyskał uznanie władz powiatu kartuskiego, które finansowo wsparły projekt.
W warsztatach prowadzonych przez Remigiusza Kwiecińskiego wzięło udział dwudziestu pięciu uczniów wybranych z grona zainteresowanych oraz czterech nauczycieli. Na spotkaniach uczestnicy zapoznali się z podstawowymi informacjami z techniki wykonywania zdjęć, natomiast podczas zajęć podsumowujących omawiano wykonane przez nich fotografie.
(KS )
ODDZIAŁ PODKARPACKI
Przemyśl
W Oddziale Miejskim Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” 30 kwietnia odbyła się okolicznościowa wieczornica zorganizowana przez Krąg Seniorów ZHP im. harcmistrzyni Antoniny Kallnowicz o roli harcerstwa polskiego w kształtowaniu postaw patriotycznych i kulturowych. Program i scenariusz opracował hm. Aleksander Błoński. W wieczornicy wystąpili; hm. Janina Kotuła, hm. Maria Dec, hm. Aleksander Błoński, hm. Marian Zasadziński, phm. Helena Głąb, phm. Romualda Kurek, phm. Janina Fida-Kuszpit
W spotkaniu uczestniczyli: ks. Prałat Stanisław Czenczek, kapelan ZHP, Członkowie Kręgu Seniorów ZHP im. hm Antoniny Kallnowicz, Członkowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Przemyślu
Okolicznościową gawędę, w której odpowiedź na pytanie, c zym jest ZHP, jaką rolę odgrywało i odgrywa w kształtowaniu postaw patriotycznych i kulturowych, zaprezentowała
hm. Janina Kotuła. Wychowanie w ZHP opiera się na normach moralnych, wywodzących się z uniwersalnych, kulturowych i etycznych, wartości chrześcijańskich, kształtuje postawy szacunku wobec każdego człowieka, uznając system wartości duchowych za sprawę osobistą każdego członka związku. Wychowanie harcerskie realizowane jest głównie w podstawowych jednostkach organizacyjnych – gromadach zuchowych, drużynach harcerskich, starszoharcerskich i wędrowniczych. Z kolei hm. M. Dec omówiła główne cele działań harcerstwa zawartych w statucie ZHP. W programie harcerstwa istotne jest również stwarzanie warunków do nawiązywania i utrwalania silnych więzi międzyludzkich wolnych od uprzedzeń rasowych, narodowościowych i wyznaniowych. Phm. Helena Głąb w swojej gawędzie przedstawiła krótką historię harcerstwa polskiego, które powstało w 1911 roku, kiedy Polska była pod zaborami. Wzorem była metoda i organizacja skautowa stworzona w Wielkiej Brytanii przeniesiona na grunt polski przez Andrzeja Małkowskiego. Harcerze uczestniczyli w Czynie Niepodległościowym, w obronie Lwowa, w wojnie polskobolszewickiej. ZHP było istotnym elementem Polskiego Państwa Podziemnego, jedyną organizacją skautową zorganizowaną w ruchu oporu, a Szare Szeregi i Organizacja Harcerek brali udział w budowaniu II Rzeczypospolitej i podnoszeniu Polski ze zgliszcz II wojny światowej. A jaki powinien być współczesny harcerz? Harcmistrz Marian Zasadziński, który podkreślił, że przede wszystkim w postawie członka związku powinna odgrywać rolę synteza trzech głównych wartości: patriotyzmu, świadomej postawy obywatelskiej oraz otwartości i radości, szczególnie w kontakcie z innymi ludźmi.
Hm. Aleksander Błoński zwrócił z kolei uwagę, że w kształtowaniu postaw patriotycznych i kulturowych nieocenioną rolę odgrywa harcerska piosenka. Pieśń towarzyszy młodości, niosącej ze sobą radość życia, entuzjazm dla świata, żądzę przygód i niecodziennych wrażeń. Jest wiernym druhem w pracy, zabawie, podczas wędrówki i na biwaku. Znajdziemy w niej słowa o przyjaźni, młodzieńcze marzenia, tęsknotę za nieznanym. Nie ma w niej miejsca na smutek i melancholię, w niej obowiązkowo świeci słońce, bo piosenka to także sposób na wszelkie problemy. Spotkanie zakończyło wspólne odśpiewanie najbardziej znanych piosenek harcerskich.
* * *
W 15. rocznicę ingresu JE abp. Józefa Michalika do katedry przemyskiej, 2 maja w miejscowym Oddziale Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” odbyło się uroczyste spotkanie, przypominające sylwetkę dostojnego Jubilata. Poprowadził je przewodniczący Zarządu Miejskiego, J. Łobos. Przewodniczący zaznaczył na początku spotkania, że rocznica ingresu Jego Ekscelencji jest dla organizacji okazją do zwrócenia uwagi na treści, które kierowane były do nas w homiliach, kazaniach, listach pasterskich. Na spotkaniu przypomniane zostały niektóre wątki z nauczania Księdza Arcybiskupa. Dobór zaprezentowanych fragmentów miał zobrazować drogi sercu przemyskiego hierarchy problem obecności laikatu katolickiego w przestrzeni współczesnej Polski. Podlegając procesom globalizacji, Polska stała się częścią nowoczesnego świata, w którym na świeckich coraz wyraźniej spoczywa obowiązek dawania świadectwa o żywotności cywilizacji chrześcijańskiej. Przede wszystkim dotyczy to kwestii troski o rodzinę, której koniecznym warunkiem do trwałego funkcjonowania, a wręcz przetrwania jest oparcie o Dekalog i ewangeliczne przykazanie miłości obok świadectwa wiary, działania świeckich nie mogą nie obejmować swoim zasięgiem także dzieł miłosierdzia względem rodzin ubogich i zaniedbanych czy też ludzi starszych i samotnych. Jak biskup przemyski pisał w 1993 roku w swoim liście pasterskim z okazji Tygodnia Miłosierdzia, aby postępować zgodnie z nauką Chrystusa, nie należy o niej tylko słuchać i mówić, ale przede wszystkim czynić. Wystarczy tylko rozejrzeć się dookoła, bo okazji znajdziemy wiele dla każdego z nas. Kończąc spotkanie, Łobos zaznaczył, że stowarzyszenie dziękuje Jubilatowi za okazaną życzliwość i wszelkie dobro i życzy Księdzu Arcybiskupowi wielu Bożych łask, opieki Matki Najświętszej i św. Józefa.
ODDZIAŁ PODLASKI
Białystok
W Oddziale Miejskim w Białymstoku odbyło się spotkanie poświęcone ks. Michałowi Sopoćko – spowiednikowi siostry Faustyny. O drodze świętości sługi Bożego mówił ks. dr Henryk Ciereszko – wykładowca AWSD w Białymstoku, autor licznych publikacji o ks. Michale.
Bogusława Wencław
ODDZIAŁ ŚWIĘTOKRZYSKI
Kielce
Stowarzyszenie Współpracy Polska – Wschód Świętokrzyski Oddział Wojewódzki w Kielcach oraz Kieleckie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” zorganizowało wystawę malarską w związku z jubileuszem 50-lecia współpracy województwa świętokrzyskiego z Obwodem Winnickim na Ukrainie.
Podczas wernisażu Oksany Onyszczenko i Lubow Radomskiej
Fot. Maciej A. Zarębski
Wernisaż wystawy odbył się w Kielcach 16 maja w lokalu „Civitas Christiana”, gdzie zaprezentowane zostały prace Oksany Onyszczenko z Kowa z Ukrainy i Lubow Radomskiej z Kielc.
Roksana Onyszczenko to artysta-malarz, ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Kijowie, uprawia głównie malarstwo olejne, stosując oryginalne techniki własne.
Lubow Radomska, z zawodu inżynier kinematografii, była nauczycielka akademicka, zaprezentowała swoją różnorodną twórczość. Szczególne zainteresowanie wzbudzały jej prace malarskie na szkle.
Istotnym punktem i elementem wernisażu było to, że prowadzony był wspólnie przez autorkę prac malarskich Lubow Radomską w języku polskim oraz prof. Ludmiłę Szewczenko z Kijowa w języku ukraińskim, pracownika naukowego Akademii Świętokrzyskiej. Na wernisażu śpiewano także popularne piosenki w języku polskim i ukraińskim oraz nie zapomniano o kresowych akcentach kulinarnych.
(j.r.)
* * *
15 maja w Klubie Civitas Christiana w Kielcach odbył się wieczór poświęcony promocji tomiku wierszy Henryka Jerzego Musy z Gdańska zatytułowanego „Od poranka do poranka”. Spotkanie prowadził dr Maciej A. Zarębski. W twórczości Henryka Musy, nazywanego często lirnikiem Kaszub (bo rejon Małego Morza, czyli Zatoki Puckiej, to jego „mała ojczyzna”), znaleźć można podziw i szacunek dla ludzi morza, radość życia, zwłaszcza rodzinnego, głęboki humanitaryzm, bogactwo przeżyć religijnych oraz zadumę nad przemijaniem. Z kolei poeci kieleccy – Marek Skuza i Bogumił Wtorkiewicz – podzielili się z widownią swoimi refleksjami związanymi z promowanym tomikiem, zachęcając do jego zakupu. Zwrócili uwagę na fakt, iż tomik zawiera wiersze zgrupowane w dwóch cyklach: jeden to „Pory dnia” – poranek, południe, wieczór, noc, drugi „Pory roku” – wiosna, lato, jesień, zima. I rzecz charakterystyczna, najwięcej wierszy dotyczy nocy i jesieni. Autor ubrany w elegancki strój kaszubski opowiedział kilka legend związanych z morzem, dokumentując je rysunkami graficznymi i fachowymi zdjęciami. Swoją twórczość poetycką przybliżył poprzez prezentację niektórych swoich wierszy i po polsku, i po kaszubsku. Po części prezentującej tomik odbyło się spotkanie towarzyskie. Wiesław Kot ze Staszowa przeczytał okolicznościowy, humorystyczny wiersz, a znany i popularny muzyk i wokalista kielecki, Bogdan Przepiora, zademonstrował kilka utworów muzyki rozrywkowej. Na zakończenie spotkania Henryk Musa podpisywał swój tomik wierszy.
Bogumił Wtorkiewicz
XXXV Konkurs Rzeźby Ludowej
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Kielcach zaprasza twórców ludowych rzeźbiarzy, ceramików, malarzy, kowali oraz przedstawicieli innych dyscyplin do udziału w kolejnej 35 edycji konkursu o tematyce religijnej. Organizatorzy nie sugerują tematu przewodniego. Tegoroczny konkurs z uwagi na swój wyjątkowy, jubileuszowy charakter, powinien być szczególną okazją do swobodnej wypowiedzi twórców na tematy ulubione i emocjonalnie im bliskie w zakresie szeroko rozumianej tematyki religijnej. Obejmuje ona: wizerunek Chrystusa, Matki Boskiej i innych świętych, w tym lokalnych patronów; sceny z życia Świętej Rodziny i świętych i świętych; wydarzenie pasyjne zawarte w liturgii chrześcijańskiej Świąt Wielkanocnych: Ostatnia Wieczerza, Biczowanie, Droga Krzyżowa, Pieta oraz Frasobliwy; tematy związane z obrzędowością świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy, Bożego Ciała i innych oraz uroczystości rodzinnych: ślub, chrzciny, pogrzeb; pielgrzymki, procesje; sceny biblijne i wątki legendarne; inne przedstawienia związane z kultem religijnym. Organizatorzy konkursu liczą na dzieła oryginalne, przemyślane pod względem treści, formy plastycznej i kompozycji oraz własną interpretację tematów znanych, utrwalonych w ikonografii chrześcijańskiej. Od kowali z uwagi na specyfikę tworzywa oczekujemy wyrobów związanych z kultem religijnym i wyposażeniem obiektów sakralnych (krzyże przydrożne, cmentarne, pasyjki, świeczniki, żyrandole, kraty i inne). Na konkurs należy złożyć od 3 do 6 prac trwale podpisanych i orientacyjne wycenionych. Nagrodzone najciekawsze prace, wzorem lat ubiegłych, będą prezentowane na wystawie pokonkursowej. Z uwagi na ograniczą powierzchnię wystawienniczą w nowej siedzibie Stowarzyszenia, sugerujemy mniejsze formaty. Rzeźby pełne. Prace konkursowe należy składać do 15 września w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, 25-016 Kielce, ul. Równa 18, tel. 041 – 366-24-14 |
Pińczów
„Rola kultury chrześcijańskiej w umacnianiu patriotyzmu oraz kultywowania tradycji” to temat spotkania, które odbyło się w Oddziale Miejskim Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Pińczowie. Wprowadzenie do dyskusji wygłosił ks. prof. Zygmunt Nocoń, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, historyk sztuki.
Ks. Nocoń na przykładzie ziemi pińczowskiej, tak bogatej w zabytki oraz tradycje kultury narodowej, ukazał wkład Kościoła katolickiego w kształtowaniu i umacnianiu tego, co tę kulturę stanowi. Dyskusja odwoływała się do przykładów personalnych z terenu Ponidzia, które wniosły i nadal wnoszą trwały wkład w kulturę narodu i Kościoła.
ODDZIAŁ WIELKOPOLSKI
Gniezno
Gnieźnieńska Wspólnota „Civitas Christiana” 8–10 maja z okazji święta Królowej Apostołów zorganizowała spotkanie rekolekcyjne. Prowadzili je: ks. Stanisław Stancel, palotyn z Poznania, siostra Gaudencja, palotynka z Gniezna, oraz Edward Frąckowiak, moderator Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego. W tych dniach było miejsce na wspólną modlitwę, liturgię godzin, Koronkę do Miłosierdzia Bożego, rozmowy formacyjne, medytacje nad Pismem Świętym oraz na wspólnotową agapę. Na koniec rekolekcji udzielono błogosławieństwa relikwiami św. Wincentego Palottiego, prekursora apostolatu świeckich apostolskich założyciela ZAK. W rekolekcjach apostolskich wzięło udział 45 osób.
Turek
Finał II Konkursu Artystycznego im. Teresy Ocieszko
Blisko 200 osób z całej Polski uczestniczyło w finałowej gali II Konkursu Artystycznego im. Teresy Ocieszko „Boże, który nam dałeś Ziemię jakże piękną”, zorganizowanej 24 maja w Koninie. Organizatorem Konkursu było Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Turku wraz ze Starostą Powiatu Tureckiego oraz Fundacja Rozwoju Sztuki Sakralnej Dzieci i Młodzieży „DEI GRATIA” z Gdyni. Uroczystość rozpoczęła się od Mszy Świętej w intencji podziękowania Bogu za piękno Ziemi, koncelebrowanej pod przewodnictwem księdza Pawła Szudzika, proboszcza parafii pw. bł. Jerzego Matulewicza w Koninie. Liturgię uświetnił występ znanej śpiewaczki – mezzosopranistki Joanny Dobrakowskiej. Następnie, w Dworze Biesiadnym rozpoczęła się druga część uroczystości. Goście otrzymali wiersze Teresy Ocieszko i specjalnie wydaną widokówkę z pracami uczestników. Wnętrza Dworu Biesiadnego zamieniły się tego wieczoru w salę wystawową, wypełnioną pracami finalistów Konkursu oraz dziełami uczestników Klubu Młodego Plastyka z Fundacji „Dei Gratia” w Licheniu. Całości dopełniała scenografia z motywami przypominającymi kulturę Grecji. Zaproszonych powitał ks. Paweł Szudzik, dziękując za wkład, jaki członkowie oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Turku włożyli w organizację i przygotowanie II Konkursu Artystycznego im. Teresy Ocieszko. Następnie głos zabrał pomysłodawca konkursu i główny organizator, Maciej Konieczny ze stowarzyszenia. Mówił o idei powstania konkursu, a także przedstawił postać Teresy Ocieszko. Po przemówieniach rozpoczął się występ taneczny dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury w Koninie.
Recytacja wybranych wierszy Teresy Ocieszko w wykonaniu aktorki Haliny Winiarskiej wprowadziła zebranych w nastrój zadumy. Nie zabrakło również recytacji wierszy poetki w wykonaniu dzieci i młodzieży z Klubu Młodego Plastyka w Licheniu. Najmłodszą uczestniczką edycji recytatorskiej konkursu była 5-letnia Oliwia Wieczorek z Goliny koło Jarocina. W czasie spotkania nie zabrakło rozmowy Macieja Koniecznego z siostrą poetki, Barbarą Bielecką. Wywiad ten można było przeczytać w miesięczniku Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” „Nasz Głos”, ale także został on zamieszczony w ostatnim tomiku wierszy Teresy Ocieszko zatytułowanym „Wiersze zielone”. Jednak tego dnia najważniejsi byli zwycięzcy II Konkursu Artystycznego, w którym wzięły udział dzieci i młodzież z całej Polski i gościnnie, z Republiki Litewskiej. Konkursowe nagrody przyznano kilkadziesięciorgu laureatom edycji recytatorskiej, fotograficznej, literackiej oraz plastycznej w kategoriach przedszkoli, gimnazjów, szkół podstawowych i średnich.
Osobną kategorię nagród otrzymali goście z Litwy – dzieci z wileńskich szkół podstawowych oraz pensjonariuszki centrum opieki nad niepełnosprawnymi w Nemenčin koło Wilna. Trzej zwycięzcy edycji II Konkursu Artystycznego im. Teresy Ocieszko otrzymali również nagrody główne – wycieczki do Rzymu, ufundowane przez prezes Fundacji „Dei Gratia”, Barbarę Bielecką.
Artykuł ukazał się w numerze 06-07/2008.