CIVITAS CHRISTIANA

2013/07/3

Oddział Okręgowy w Gdańsku

Przewodniczący i członkowie rad oddziałów, członkowie rady okręgu oraz sympatycy i przyjaciele Stowarzyszenia spotkali się w Galerii Mariackiej, aby podzielić się opłatkiem. Obecny był ks. Ryszard Kasyna biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej, który przeczytał fragment Ewangelii św. Jana. Na pamiątkę spotkania ks. bp Ryszard Kasyna otrzymał grafikę z widokiem ulicy mariackiej autorstwa Wojciecha Góreckiego. Następnie kolędy z całego świata wykonała Kapela Mariacka.


Spotkanie opłatkowe w Galerii Marickiej w Gdańsku

Na wspólnym kolędowaniu i dzieleniu się opłatkiem w Galerii spotkali się również członkowie Oddziału Gdańskiego. Z wizytą duszpasterską przybył ks. Sławomir Skoblik. Spotkania opłatkowe odbyły się w pozostałych oddziałach. W Chojnicach obecny był ks. prof. Wiesław Chrzanowski wykładowca Nauczania Społecznego Kościoła.

***

13 stycznia w Galerii Mariackiej otworzono wystawę fotogramów ks. dr. Sławomira Czaleja, naukowca, nauczyciela akademickiego, fotografika, dziennikarza, nurka, podróżnika, dyrektora gdańskiego oddziału „Gościa Niedzielnego”. Wystawa nosi tytuł „Portrety z przemijaniem w tle”. W czasie fotografowania ks. Czalej koncentruje się na człowieku: wpatruje się w twarz bohatera, ze skupieniem wsłuchuje w historię jego życia. O bohaterze fotografii opowiada poprzez przedmiot, który często umieszcza na pierwszym planie: przeskalowany, dominujący, jak tabakiera czy lampa bryczki. Czasami przedmiot przesłania fotografowaną postać. Na innych zdjęciach przeciwnie – kluczem do zrozumienia fotografii jest niewielki detal widoczny w tle.


Wernisaż wystawy fotogramów ks. Sławomira Czaleja w Galerii Marickiej w Gdańsku

Autor przyznaje się do fascynacji wielkim Rembrandtem. Podobnie jak u mistrza większość prac to portrety we wnętrzach. Cykl buduje ciekawą opowieść o ludziach z Kaszub.

W. J.

Oddział Okręgowy w Kielcach

Po raz 12. „Civitas Christiana” w Jędrzejowie zorganizowało spotkanie dzieci ze św. Mikołajem. Z miłym gościem spotkało się 80 dzieci ze szkół podstawowych: SP nr 2, 3, i 4 w Jędrzejowie, ze Skroniowa , Podchojn, Węgleńca oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jędrzejowie.

Zorganizowanie wieczoru mikołajkowego nie byłoby możliwe bez wsparcia sponsorów: DP Clean Tech Poland, Universal Leaf Tobacco , Banku Spółdzielczego w Jędrzejowie, Młynu-Piekarni Pawła Świerkowskiego, Bifamet , Wojtrans, Quickpack , 7 NT, Hurtowni Elektrycznej Eltron w Jędrzejowie oraz członków Stowarzyszenia.

Łukasz Dzięcioł

Oddział Okręgowy w Krakowie

Bochnia

Odbyła się sesja papieska poświęcona bł. Janowi Pawłowi II. Spotkanie w Oratorium św. Kingi w Bochni zorganizowała Halina Mucha, przewodnicząca KSCCh w Bochni. Spotkanie wsparł finansowo burmistrz Stefan Kolawiński. Sesję zainaugurowało wystąpienie przewodniczącej bocheńskiego oddziału oraz ks. Marka Gała, asystenta KSCCh. Sesję wzbogacił program słowno-muzyczny przygotowany przez młodzież z I LO im. Kazimierza Wielkiego w Bochni. Były też wykłady poświęcone nauczaniu Jana Pawła II, które wygłosili: ks. Marcin Godawa z UP i ojciec Stanisław Pyszka SJ z WSF-P Ignatianum z Krakowa. Przewodnicząca bocheńskiego oddziału Halina Mucha otrzymała z rąk Karola Irmlera, wiceprzewodniczącego Rady Głównej CCh Brązową Odznakę Honorową. W sesji wzięli udział samorządowcy z Bochni, księża oraz młodzież ze szkół średnich. Pod pomnikiem papieża przedstawiciele miasta i powiatu oraz Stowarzyszenia złożyli kwiaty i zapalili znicze. Uroczystości towarzyszył koncert kapeli działającej przy stowarzyszeniu, która wykonała ulubione melodie Jana Pawła II.

***


Koncert uczniów Szkoły Muzycznej im. J. Żurawlewa w Bochni

***

Zmarł Józef Wszołek z Borku, długoletni przyjaciel, członek i sponsor oddziału. Pogrzeb odbył się 24 listopada w Borku. W jego ostatniej drodze wzięli udział członkowie KSCCh. Mszę św. koncelebrował ks. Marek Gał, asystent bocheńskiego oddziału. W uroczystości wzięli udział delegaci z Krakowa.

***

17 stycznia koncert uczniów Szkoły Muzycznej im. J. Żurawlewa zainaugurował spotkanie noworoczne w bocheńskim oddziale Stowarzyszenia. Wśród gości byli: ks. prałat Zdzisław Sadko proboszcz parafii św. Mikołaja w Bochni (który udostępnił Stowarzyszeniu świetlicę św. Józefa), o. Piotr Spiller opiekun KSCCh z Krakowa, Stanisław Pażucha przewodniczący krakowskiego oddziału KSCCh, członkowie Stowarzyszenia, samorządowcy z miasta i powiatu, przedstawiciele miejskich i powiatowych jednostek oraz dyrektorzy szkół i wydziałów współpracujący z KSCCh. Organizatorką spotkania była Halina Mucha, przewodnicząca oddziału.

Halina Mucha

Oddział Okręgowy w Lublinie

Biała Podlaska

1 grudnia odbyło się spotkanie z dr. Leonem Popkiem. Spotkanie było połączone z promocją książki: „Ostrówki. Wołyńskie ludobójstwo” (książka roku w kategorii: Najlepsza książka popularnonaukowa historii Polski w XX wieku).

Ostrówki i Wola Ostrowiecka, wsie położone w powiecie lubomelskim, zostały zaatakowane przez sotnie Ukraińskiej Powstańczej Armii. W ciągu zaledwie kilku godzin banderowcy w niezwykle okrutny sposób wymordowali ok. 1050 bezbronnych i niewinnych mieszkańców. Ich majątek zrabowano, a zabudowania spalono. W taki tragiczny sposób zakończyła się historia tych dwóch wsi istniejących niemal czterysta lat. Dr Popek w swojej książce ilustruje ich dzieje do czasu tragedii w dniu 30 sierpnia 1943 r

***

13 grudnia odbyło się spotkanie w z Andrzejem Kościelniakiem na temat: „Święci w dziejach narodu polskiego”. Prelegent przybliżył postaci świętych z XIX i XX w.

Beata Sęczyk

Rejowiec

7 grudnia dr Rafał Dobrowolski opowiadał o „Ślubach Jasnogórskich młodzieży akademickiej w II Rzeczpospolitej”. Prelegent przedstawił biblijną historię składania ślubów Bogu i Maryi, przypomniał ważne w historii naszego narodu śluby – królów Polski oraz biskupów. Dr Dobrowolski scharakteryzował również katolickie organizacje akademickie działające w II RP i opowiedział o idei, przygotowaniach i samym akcie ślubowania 20 tys. młodzieży akademickiej, które odbyło się 24 maja 1936 r. na Jasnej Górze.

Lublin

14 stycznia w Oddziale lubelskim odbyło się spotkanie noworoczno-opłatkowe. Wiceprzewodniczący Rady Głównej Stowarzyszenia Marek Koryciński powitał przybyłych gości, wśród których był biskup Mieczysław Cisło, kapłani, przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych oraz innych zaprzyjaźnionych organizacji katolickich i społecznych. Podziękował ks. biskupowi Cisło za życzliwość i troskę w wielu inicjatywach podejmowanych przez Stowarzyszenie oraz ks. Marcinowi Jankiewiczowi, kapelanowi „Civitas Christiana” w Lublinie – za piękną, ojcowską troskę o rozwój duchowy wspólnoty.

Biskup Mieczysław Cisło podkreślił znaczenie Stowarzyszenia: „Jesteście żywą i dynamiczną cząstką Kościoła, rodzącą wiele dobrych czynów. Kościół jest też dla was znakiem, że trzeba wracać do Betlejem, by w różnych trudnych chwilach mieć czas zadziwienia się nad tajemnicą Boga wcielonego”. Biskup przekazał pozdrowienia i podziękowania dla Stowarzyszenia od metropolity lubelskiego bp Stanisława Budzika.

Złożono sobie życzenia, był czas na rozmowy i wspomnienia oraz śpiew kolęd z towarzyszeniem zespołu wokalno- muzycznego z Gimnazjum nr 1 w Lublinie, kierowanego przez Pawła Giszczaka.

Kamińscy

Oddział Okręgowy w Łodzi

Łódź

17 stycznia w łódzkim oddziale odbyło się spotkanie z ks. dr. Grzegorzem Korczakiem, pełniącym w Archidiecezji Łódzkiej posługę egzorcysty, który wygłosił wykład poświęcony egzorcyzmom w Biblii i praktyce Kościoła. Posługę egzorcysty ks. Korczak pełni w Łodzi od 6 lat. Jest założycielem i duszpasterzem łódzkiej Szkoły Kontemplacji i Ewangelizacji Młodych „Dzieci Światłości” oraz Fundacji Magnificat, służącej m.in. osobom duchowo zagubionym i prowadzącej Ośrodek Pomocy Duchowej. Ks. Korczak opowiedział m.in. o przyczynach opętań i sferach, w które Zły uderza najchętniej, zwrócił uwagę na różnice między niepokojącymi stanami psychiki, problemami duchowymi a opętaniem i formą pośrednią, tzw. dręczeniem. Odniósł się też do zagrożeń występujących w masowej kulturze. Temat duchowych zagrożeń będzie kontynuowany w przygotowywanym przez księdza cyklu spotkań, które będą odbywały się raz w miesiącu, w kościele Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi. Materiał z wykładu jest udostępniony do odsłuchania na stronie internetowej: www.lodzki. civitaschristiana.pl

Marcin Kluczyński

Oddział Okręgowy w Poznaniu

Gniezno

Gnieźnieńskie Wieczerniki Rodzin, które są członkiem europejskiego Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego, wspólnie z gnieźnieńskim oddziałem Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, były organizatorami trzydniowego spotkania apostolsko – modlitewnego w Gnieźnie z okazji uroczystości Objawienia Pańskiego. 5 stycznia w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia – Pani Gniezna – zorganizowano Zgromadzenie Eucharystyczne dla mieszkańców Gniezna i okolic. Spotkaniu przewodniczył ks. dr Michał Sołomieniuk, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie, który wygłosił konferencję „Zadania współczesnego apostolatu świeckich w życiu Kościoła, który jest naszym Domem w pełni życia: rodziny, społeczności lokalnej i Narodu”. Zgromadzeniu Eucharystycznemu towarzyszyło także odniesienie modlitewne i apostolskie, zarówno do Pani Gniezna, jak i bł. Jolenty, patronki rodzin i Wielkopolski, która jako żona i matka, a potem zakonnica obejmuje swoją opieką wszystkie stany. Spotkanie zakończyło się „rozesłaniem apostolskim” i błogosławieństwem relikwiami


Spotkanie opłatkowe w Gnieźnie

św. Wincentego Pallotiego, kapłana rzymskiego, prekursora apostolatu świeckich. W dniu Objawienia Pańskiego moderator Gnieźnieńskich Wieczerników Rodzin Edward Frąckowiak poprowadził Godzinę Miłosierdzia w intencji Ojczyzny, obrony życia dzieci nienarodzonych oraz o uzdrowienie sumień w narodzie polskim. 7 stycznia w sali „Civitas Christiana” Edward Frąckowiak przewodniczył spotkaniu modlitewno – patriotycznemu, nawiązując do wezwania Matki Bożej do praktykowania pierwszych sobót miesiąca.

Edward Frąckowiak

***

Około 60 osób wzięło udział w spotkaniu opłatkowym przy kolędzie w Oddziale Stowarzyszenia w Gnieźnie. Obecny był ks. kanonik Jan Kasprowicz asystent kościelny gnieźnieńskiego oddziału, ks. Tomasz Szary emerytowany proboszcz parafii pw. św. Jakuba Większego w Gromadnie koło Wyrzyska, s. Gaudencja Raczoń pallotynka, moderatorka Gnieźnieńskiego Wieczernika Rodzin, dyr. Rady Okręgu Stowarzyszenia w Poznaniu Bogusław Bardziejewski oraz liderzy ruchów i stowarzyszeń gnieźnieńskich. Przybyłych na spotkanie powitał przewodniczący gnieźnieńskiego Oddziału „ Civitas Christiana” Edward Frąckowiak. Odczytano Ewangelię św. Łukasza o Narodzeniu Jezusa, podzielono się opłatkiem składając sobie życzenia, śpiewano kolędy, tradycyjnie zostały rozlosowane upominki przygotowane przez s. Gaudencję. Spotkanie

Ryszard Kałasz

Rychwał, Wolsztyn…

W Rychwale na Ziemi Konińskiej wspólnie z wiceprzewodniczącym Karolem Irmlerem uczestniczyliśmy w spotkaniu z tamtejszymi członkami Stowarzyszenia. Młodzież szkolna przygotowała prezentację jasełkową przy pomocy katechetek, wg scenariusza Leokadii Śniegowskiej. Spotkania opłatkowe odbyły się również w Kaliszu, Turku, Wągrowcu i w Wolsztynie, gdzie gościnnie wystąpiła wschowska kapela podwórkowa „I to jest właśnie to”, działająca przy tamtejszym Oddziale Miejskim Stowarzyszenia. (lś,wjch)

Złoczew

Od 15 października w każdą pierwszą sobotę miesiąca członkowie Stowarzyszenia, zachęceni apelem ojca Tadeusza Rydzyka, modlą się na różańcu w intencji papieża Benedykta XVI, ojczyzny i Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

***

Od 9 lat złoczewski oddział „Civitas Christiana” działa na rzecz potrzebujących. Członkowie Stowarzyszenia pamiętają o ubogich szczególnie w Święta Bożego Narodzenia, przygotowując paczki żywnościowe. Częściowo finansowo wspiera te działania Stowarzyszenia. Organizowane są również zbiórki produktów w lokalnych sklepach. W tym roku obdarowano 88 osób. Dobroczynne działania adwentowe zostały ofiarowane w intencji papieża Benedykta XVI.

Marianna Furmańczyk

Oddział Okręgowy w Rzeszowie

Lesko

29 grudnia Oddział leski „Civitas Christiana”, realizując ZPOO w Rzeszowie na 2011 r., zorganizował konferencję pt.”Uniwersalne i chrześcijańskie wartości kultury w wymiarze regionalnym”. Wykładowcami konferencji byli: ks. Bogdan Janik – Dyrektor Ośrodka „Caritas” w Myczkowcach wygłosił wykład ilustrowany prezentacją multimedialną pt. „Uniwersalne wartości kultury chrześcijańskiej w wymiarze regionalnym”; Alicja Lewandowska zaprezentowała wykład, również poparty prezentacją multimedialną pt. „Osoba i twórczość literacka ks. Gracjana Piotrowskiego”; Maria Lelek mówiła o dokonaniach i historii działalności amatorskiego zespołu teatralnego „Pielgrzym”, działającego przy parafii p.w. Nawiedzenia NMP w Lesku. Wystąpienie było ilustrowane prezentacją multimedialną nt. spektakli teatralnych tego zespołu.

Konferencję zorganizowano przy współudziale Bieszczadzkiego Domu Kultury w Lesku. Tematy wykładów były próbą odpowiedzi na pytanie, czym jest umiłowanie małej Ojczyzny ,bez którego trudno zrozumieć i pokochać naszą wspólną Ojczyznę – Polskę. Problematyka ta będzie kontynuowana na kolejnej konferencji w przyszłym roku.

KS

Oddział Okręgowy w Szczecinie

W liturgiczne Święto Młodzianków Męczenników (28 grudnia 2011 r.) odbył w się Marsz dla Życia w Budapeszcie. Wzięli w nim udział nie tylko przedstawiciele węgierskich, angielskich, słowackich, austriackich, włoskich i rumuńskich środowisk Pro life, ale również stuosobowa grupa polskiej młodzieży skupiona wokół Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Szczecinie. Organizatorzy największych Marszy dla Życia w Polsce, z pomocą HLI – Polska pojechali do Budapesztu, aby wesprzeć budzącego się węgierskiego „ducha obrony życia” w przestrzeni publicznej oraz okazać solidarność z narodem, który zwraca się ku fundamentalnym wartościom człowieka idąc pod prąd zeświecczonej Europie.


Podczas Marszu dla Życia w Budapeszcie

Joanna Szałata

Nowogard

14 stycznia odbyło się spotkanie opłatkowe, na które licznie przybyli członkowie Stowarzyszenia oraz zaproszeni goście: burmistrz Nowogardu Robert Czapla, dyrektor Stowarzyszenia Jacek Stróżyński, ks. dziekan Kazimierz Łukianiuk, prof. Franciszek Łuczko, radny Rady Miejskiej w Nowogardzie Marek Krzywania, Franciszek Karolewski (kronikarz ziemi nowogardzkiej) oraz delegacja z zaprzyjaźnionego oddziału Stowarzyszenia z Gryfic.

Przewodnicząca Rady Oddziału w Nowogardzie Barbara Gontarska przywitała zebranych. Wigilijnym zwyczajem wszyscy podzielili się opłatkiem. Podczas kolacji wigilijnej zaproszeni goście zabierali głos –ks Łukianiuk mówił o zasługach „Civitas Christiana” w odsłonięciu tablicy pamiątkowej „W hołdzie Polakom z Wołynia, Kresów płd-wsch II RP”, bestialsko pomordowanym przez nacjonalistów ukraińskich z OUN-UPA w latach 1939-1947. Dzięki takim działaniom Stowarzyszenia kościół parafialny p.w. św. Rafała Kalinowskiego został w ubiegłym roku podniesiony do rangi Sanktuarium.

Oddział Okręgowy w Toruniu

Włocławek

10 grudnia grono przyjaciół Oddziału Stowarzyszenia we Włocławku zebrało się na wspólnym świętowaniu narodzin Jezusa Chrystusa. W Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Niezawodnej Nadziei u oo. Franciszkanów asystent kościelny włocławskiego Oddziału „Civitas Christiana”, o. Hieronim Tarłowski, odprawił uroczystą Mszę świętą.

Po Mszy św. grupa udała się do siedziby „Civitas Christiana” na wigilijną agapę. Kazimierz Sądowski odczytał Ewangelię wg św. Łukasza – „Dzisiaj narodził się nam Zbawiciel”. Ania Zelba poruszyła wszystkie serca dedykując wiersz „Opłatek” ludziom samotnym, Marianna Długosz przypomniała polskie obrzędy i tradycję wieczerzy wigilijnej. Dzielono się opłatkiem, składano świąteczne życzenia. W atmosferze radości z narodzenia Bożej Dzieciny, pokoju i serdeczności, przy zapalonych świecach przy wigilijnym stole i przystrojonej kolorowymi bombkami choince, śpiewano kolędy. O. Hieronim złożył życzenia wszystkim obecnym zwracając się słowami: „aby Święta Bożego Narodzenia i Wigilijny Wieczór w naszych domach upłynął nam w szczęściu i radości, przy staropolskich kolędach, daniach wigilijnych i zapachu świerkowej gałązki, bo „kiedy w Betlejem rodzi się Dziecię, radość przynosi wszystkim na świecie”.


Spotkanie opłatkowe dla dzieci korzystających z zajęć opiekuńczo-wychowawczych \ w świetlicy Stowarzyszenia w Ciechanowie

Ewa Palińska

Oddział Okręgowy w Warszawie

Ciechanów

7 grudnia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Ciechanowie odbyła się debata na temat znaczenia Polski w świecie. Prelegentami byli: prorektor PWSZ dr Leszek Zygner, poseł RP Mirosław Koźlakiewicz, ks. Hubert Komorowski oraz kanclerz PWSZ Piotr Wójcik. Wstęp do poszczególnych bloków tematycznych wygłosiła przewodnicząca Rady KS „ Civitas Christiana” w Ciechanowie Maria Pszczółkowska, która nawiązała do dzieła bł. Jana Pawła II „Myśląc Ojczyzna”, przedstawiła krótką charakterystykę poszczególnych bloków tematycznych: „Wielkie wydarzenia w historii naszego narodu , mające wpływ na dzieje świata”, „Dorobek Polskiej nauki”, „Wkład naszego narodu w rozwój chrześcijaństwa i kultury”. Prelegenci przedstawili znaczenie głównych bitew, szczególnie bitwy pod Grunwaldem, Wiedniem, Monte Casino, bitwy o Anglię, pod Sarnową Górą pod Ciechanowem. Podkreślono cudowny charakter bitwy warszawskiej. Zwrócono uwagę na dorobek polskiej nauki – rolę Ignacego Łukaszewicza, ks. Stanisława Staszica, Ignacego Domeyko i Marii Curie –Skłodowskiej, która przez pewien okres swojego życia przebywała w powiecie ciechanowskim, pracując jako guwernantka. Zwrócono uwagę na ks. Sarbiewskiego, również związanego z ziemią ciechanowską. Trzeci blok tematyczny dotyczył znaczenia Jana Pawła II dla Polski oraz roli dwóch tysięcy polskich misjonarzy i misjonarek świeckich i duchownych pracujących na misjach. W dyskusji poruszono problem prześladowań chrześcijan, ekumenizmu oraz roli polskich przywódców wojskowych, którzy zwyciężali na wielu frontach świata.

Żmijewska Danuta

***

14 grudnia w siedzibie „Civitas Christiana” w Ciechnowie odbyła się uroczysta wigilia dla członków i symPodczas Marszu dla Życia w Budapeszcie patyków StowarzyszeniaW spotkaniu uczestniczyło ok. 50 osób. Obecni byli: dyrektor Marian ćwik, rektor PWSzZ prof. Leszek Zygner, kanclerz PWSZ Piotr Wójcik, Marek Żurawski kierownik MOPS w Ciechanowie, ks. dr I. Wrzesiński. Zebranie otworzyła przewodnicząca Rady. Po odczytaniu Ewangelii, podzielono się opłatkiem.

Maria Pszczółkowska.

***

10 grudnia odbyło się spotkanie z ks. Ireneuszem Wrzesińskim, który przedstawił życie i działalność Hugo Kołłątaja, jednego z czołowych przedstawicieli polskiego oświecenia, jednego z największych umysłów politycznym swojej epoki. Był księdzem, zasłynął jednak jako publicysta i polityk. Był zaangażowany w działalność Komisji Edukacji Narodowej i Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych. Opracował plan rozbudowy szkół w całym kraju .

W latach 1783 – 1786 był rektorem Akademii Krakowskiej. W Sejmie czteroletnim był rzecznikiem praw mieszczan. Dążył do emancypacji miast i prawnego zrównania mieszczan ze szlachtą. Należał do autorów Konstytucji 3 maja. Ważną rolę ks. Kołłątaj odegrał w Insurekcji Kościuszkowskiej. W latach 1808- 1807 na rozkaz cara został internowany i był przetrzymywany w Moskwie. Zmarł w 1812 r. w Warszawie.

***

13 grudnia w Oddziale w Ciechanowie odbyło się spotkanie opłatkowe dla dzieci i młodzieży korzystających z zajęć opiekuńczo – wychowawczych w świetlicy w siedzibie Oddziału. W spotkaniu wzięło udział 30 dzieci, kadra nauczycieli, rodzice i zaproszeni goście. Dzieci przygotowały montaż muzyczno – poetycki. Święty Mikołaj wręczył dzieciom paczki ze słodyczami ufundowane przez Urząd Miasta.

Maria Pszczółkowska

Ostrołęka

6 grudnia w siedzibie „Civitas Christiana” odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu „Kartka Bożonarodzeniowa”. Konkurs był adresowany do dzieci ze szkół podstawowych z terenu Ostrołęki i okolic. Wpłynęło 360 prac, jury pod przewodnictwem ks. Roberta Kaima SAC nagrodziło prace następujących osób: I miejsce – Maja Korczakowska i Oliwia Kochanowicz, II miejsce – Alicja Mierzejewska i Hubert Daniszewski, III miejsce Katarzyna Chojnowska i Aleksandra Łaskarzewska. Wyróżniono: Różę Pierzchałę, Karolinę Wronowską i Aleksandrę Olewiecką.

Wszyscy laureaci otrzymali ilustrowane encyklopedie dla dzieci, słowniki ortograficzne, bajki oraz słodycze i pamiątkowe dyplomy.


Laureaci Konkursu Ostrołęcki Przegląd Twórczości Religijnej

Sponsorami nagród był Urząd Miasta Ostrołęka i właściciel księgarni „Wiedza” Marek Gawrych, słodycze zaś zakupiono z funduszu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

***

19 grudnia po raz 10 wręczono nagrody laureatom konkursu „Ostrołęcki Przegląd Twórczości Religijnej”. Konkurs jest realizowany na terenie b. woj. ostrołęckiego i przeznaczony dla uczniów szkół wszystkich szczebli. Jury pod przewodnictwem poety Wiesława Janusza Mikulskiego przyznało następujące miejsca i wyróżnienia:

w grupie wiekowej – szkoły podstawowe:

I miejsce – Paulina Giers, II miejsce – Paulina Tyc i Patrycja Parzych, III miejsce – Laura Anastazja Kur i Weronika Gasek, wyróżnienia przyznano: Milenie Dzwonkowskiej, Kamilowi Stachurskiemu, Marcie Myszkowskiej.W grupie wiekowej – gimnazja:

I miejsce – Magdalena Mrozek, II miejsce Wiktoria Abramczyk, III miejsce Martyna Ciężar oraz wyróżnienia: Adam Tabaka i Sylwia Budna.

W grupie wiekowej – szkoły średnie:

I miejsce – Paulina Jasińska, II miejsce Magdalena Filipiak, III miejsce Marzena Jakubowska oraz wyróżnienia: Aleksandra Niedźwiecka i Sylwia Michałowska.

Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody w postaci encyklopedii lub słowników oraz piękne wydania albumowe. Sponsorami nagród byli: Urząd Miasta w Ostrołęce, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz właściciel księgarni „Wiedza” Marek Gawrych.

Jako pokłosie konkursu został wydany już X tomik wierszy zawierający wszystkie nagrodzone prace. Tomik trafił już do laureatów konkursu i ich opiekunów, bibliotek szkolnych oraz bibliotek publicznych.

Mariola Kusiak

Płock

Ponad 3 tys. osób wzięło udział w pierwszym Orszaku Trzech Króli ,który przeszedł ulicami Starego Miasta Płocka 6 stycznia. W orszaku na koniach jako Kacper, Melchior i Baltazar wystąpili: Andrzej Awerianow z prawosławnego Stowarzyszenia „Kanon”, czarnoskóry student Alex Minkoymony i proboszcz płockiej parafii ks. Krzysztof Jaroszewski. Towarzyszyły im kolorowe dziecięce dwory królewskie, żywe zwierzęta, anioły na szczudłach, kapela góralska „Hora” ze Szczyrku. Klerycy Płockiego Seminarium Duchownego rozdawali korony i śpiewniki. Orszak ruszył po modlitwie Anioł Pański, którą na Placu przed Farą poprowadził bp. płocki Piotr Libera .

W Orszaku uczestniczyli prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, starosta powiatu płockiego Michał Boszko, senator Marek Martynowski, posłowie ziemi płockiej, radni miasta i powiatu, rektorzy płockich uczelni, księża i siostry zakonne. Wszyscy wędrowali za wodzirejem. Po drodze odbywały się scenki nawiązujące do wydarzeń biblijnych w wykonaniu dzieci i młodzieży. Na zakończenie przemarszu wszyscy złożyli pokłon Świętej Rodzinie w szopce na terenie domu biskupiego. W rolę Dzieciątka Jezus wcielił się półroczny Mateusz Storczyk, towarzyszyli mu rodzice. Uczestnicy Orszaku wzięli udział we Mszy św. w płockiej katedrze, której przewodniczył bp. płocki Piotr Libera. Homilię wygłosił ks. Luca Bovio z Włoch, misjonarz Matki Bożej Pocieszenia.

Na zakończenie Mszy św. wręczono nagrody w Konkursie Rodzinnym Szopek Bożonarodzeniowych.

Organizatorami Orszaku były płockie organizacje katolickie i wyznaniowe skupione w Centrum Organizacji Pozarządowych w Płocku. Wydarzenie reżyserował Sławomir Świerzyński. Nad całością czuwały specjalnie wyznaczone Zespoły. Przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana pracowali w Zespole ds. Szopek pod kierownictwem ks. dr Andrzeja Krasińskiego.

H.K


Laureaci Konkursu Ostrołęcki Przegląd Twórczości Religijnej

 

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej