Oddział Okręgowy w Białymstoku
Białystok
18 marca przez centrum Białegostoku przeszedł marsz w obronie wolności słowa i w obronie Telewizji Trwam. Manifestację poprzedziła Msza św. odprawiona w kościele pw. św Rocha. Eucharystii przewodniczył ks. dr Ireneusz Korziński, wiceoficjał białostockiego Sądu Metropolitalnego. W wygłoszonej homilii mówił o konieczności walki o prawdę. Podkreślił, że walka ta trwa nieustannie w życiu chrześcijan.
O chorobach XXI w. opowiadał w Bochni Marek Kania
Marsz wyruszył spod pomnika smoleńskiego, przeszedł ulicą Lipową w kierunku białostockiej archikatedry pod pomnik bł. Jana Pawła II. Tu zostały wygłoszone przemówienia. Podpisano petycję w obronie niezależnych mediów katolickich i patriotycznych, której jednym z sygnatariuszy jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.
Marsz był wspólną inicjatywą 21 stowarzyszeń i organizacji katolickich, patriotycznych, społecznych
Bogusława Wencław
Oddział Okręgowy w Krakowie
Bochnia
Mieczysław Damski, bocheński weterynarz, prezes działającego w solnym grodzie Koła Łowieckiego „Rogacz” był gościem spotkania zorganizowanego przez Stowarzyszenie. Łowczy z 26–letnim doświadczeniem opowiadał o zwyczajach łowieckich. Podczas spotkania zagrali sygnaliści myśliwscy: Wojciech Machaj i Krzysztof Widełka. Można było obejrzeć wystawę wspaniałych poroży. W 2014 r. Koło Łowieckie „Rogacz” (jedno z trzech działających na terenie Bochni) będzie obchodziło 60–lecie istnienia.
O tym, jak żyć, by być zdrowym radził znany i ceniony bocheński lekarz Marek Kania. Spotkanie z medykiem odbyło się w siedzibie bocheńskiego oddziału Stowarzyszenia. Prelegent opowiadał o chorobach XXI w., m.in. chorobach układu sercowo–naczyniowego.
Halina Mucha
Kraków
W ramach programu pracy zespołu samorządowego oddziału krakowskiego „Civitas Christiana” odwiedzono istniejące od 800 lat opactwo cystersów w Mogile, gdzie czczony jest słynnych wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego, a gdzie w dzieciństwie cudownie został uzdrowiony późniejszy św. Brat Albert i dokąd chętnie pielgrzymował metropolita krakowski ks. kard. Karol Wojtyła. Dzięki uprzejmości o. Cypriana Świerczyńskiego OCist, podprzeora i o. Karola Taflińskiego OCist odpowiedzialnego za archiwum i bibliotekę klasztorną była okazja do zapoznania się z dziejami opactwa. Po modlitwie u stóp łaskami słynącego Krzyża o. Tafliński poprowadził 30 – osobową grupę przez bazylikę, krużganki, kapitularz, refektarz, ukazując ich dzieje i opowiadając o wydarzeniach, o których trudno wyczytać w przewodnikach.
W klasztornej bibliotece obejrzano księgozbiór, na który składają się manuskrypty, inkunabuły, starodruki i książki z różnych dziedzin pochodzące z własnego skryptorium, darowizn i zakupów. „Katalog archiwum opactwa cystersów w Mogile” z 1919 r. zawiera opisy 309 dyplomów pergaminowych, 609 rękopisów archiwalnych, 258 rękopisów bibliotecznych, 165 rękopisów muzycznych oraz 45 map i planów. W 1990 r. zbiór książkowy obejmował około 16 000 pozycji. Z największym zainteresowaniem zwiedzający podziwiali dokument lokacyjny opactwa z 1222 r. oraz inne pergaminowe dokumenty przechowywane w archiwum.
Wszyscy zostali obdarowani przez o. Cypriana przewodnikiem „Szlak Cysterski w Polsce” z opisem opactwa w Mogile. Na koniec Stanisław Rachwał szef zespołu podziękował za niezwykle serdeczne przyjęcie.
Marsz w obronie wolności mediów i Telewizji Trwam w Krakowie
TAJ
***
Adam Wojnar
Po Mszy św. w kościele oo. Bernardynów 4 marca ulicami Krakowa przeszedł marsz ponad 10 tys. osób w proteście w obronie wolności wiary, wolności mediów i przeciwko decyzji KRRiT nie przyznania TV Trwam koncesji na multipleksie cyfrowym. Demonstracja zorganizowana została przez Stowarzyszenie „Solidarni 2010” oraz Kluby „Gazety Polskiej” i Koła Radia Maryja oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Pod krakowskim ratuszem odczytana została petycja do KRRiT, w której wyrażono dezaprobatę i oburzenie wobec Rady odmawiającej Fundacji Lux Veritatis możliwości rozpowszechniania programu Telewizji Trwam w systemie cyfrowym. W proteście podkreślono m.in.: „Pokrętne tłumaczenie decydentów oparte na nieprawdziwych danych nie przekonują Polaków, nie przystoją ludziom honoru, zwłaszcza podających się za praktykujących katolików”. Jak podkreślił red. Jan Pośpieszalski, współorganizator marszu – brak udzielenia zezwolenia nadawania Telewizji Trwam na platformie cyfrowej jest lękiem przed nieskrępowaną wymianą informacji. Prof. Andrzej Nowak przypomniał słowa Karola Wojtyły z utworu poetyckiego „Myśląc Ojczyzna”: „Wolność stale trzeba zdobywać, nie można jej tylko posiadać. Przychodzi jako dar, utrzymuje się przez zmaganie”. W demonstracji w obronie TV Trwam udział wzięli m.in.: redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz, Zuzanna Kurtyka, wdowa po prezesie IPN Januszu Kurtyce, Ryszard Terlecki, Andrzej Adamczyk. W proteście i marszu udział wzięli ludzie starsi i młodzież.
1 lutego odbyło się spotkanie z prof. Wojciechem Kudybą (UKSW), który przedstawił wykład „Kultura w ujęciu ks. Janusza St. Pasierba”. Ks. Pasierb, poeta i eseista, miał trzy doktoraty: historii sztuki, teologii i archeologii. Był profesorem zwyczajnym nauk humanistycznych warszawskiej Akademii Teologii Katolickiej, gdzie był również kierownikiem Katedry Sztuki Kościelnej i profesorem w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Był człowiekiem renesansu, nie tylko z racji swych wielorakich zainteresowań, ale także dlatego, iż był człowiekiem dialogu. Jak mówił prof. Kudyba, kultura wg Pasierba jest systemem znaków, zbiorem symboli, które domagają się interpretacji. Celem odczytywania tych znaków jest nie tyle pełniejsze rozumienie „badanego tekstu”, ile raczej rozumienie siebie w obliczu dzieł kultury, pełniejsze rozpoznanie prawdy o nas samych, prowadzące ostatecznie do egzystencjalnej przemiany. Oznacza to, iż horyzontem interpretacji staje się religia.
Nowy Sącz
25 lutego w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” odbyła się uroczysta gala, podczas której ogłoszono wyniki plebiscytu na „Sądeczanina roku 2011”. Plebiscyt od kilkunastu lat organizuje Fundacja Sądecka. Ideą Konkursu jest promowanie ludzi zasłużonych dla środowisk lokalnych, którzy swoją pracą i działalnością przyczyniają się do rozwoju Sądecczyzny, kształtują postawy obywatelskie, promują kulturę i tradycję swoich regionów. Laureatką tytułu została działaczka samorządowa Barbara Cetnarowska z Witowic. Wśród 20 nominowanych do zaszczytnego tytułu „Sądeczanina Roku 2011” był Adam Mazur, przewodniczący Rady Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Muszynie, radny powiatu sądeckiego.
Tarnów
28 lutego Oddział „Civitas Christiana” wspólnie z tarnowskim Klubem Inteligencji Katolickiej zaprosił z wykładem zatytułowanym „Zbigniew Herbert – książę niezłomny” prof. Wojciecha Kudybę z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Mówca przypomniał życie i twórczość wielkiego poety i eseisty, patrioty, którego biografia jest pięknym świadectwem ludzkiej niezłomności w czasach moralnego zniewolenia.
BP
Oddział Okręgowy w Opolu
Piotrówka
Od kilku lat trwa realizacja zadania pod hasłem „Kulturotwórcza rola rodziny”. Jego celem są działania na rzecz promocji kultury regionalnej oraz ukazanie rodziny jako najważniejszej drogi krzewienia tradycji i obyczajów życia rodzinnego i społecznego. Zbliżające się święta Wielkiej Nocy stały się okazją do spotkań w ramach organizowanych warsztatów artystycznych dla osób zaprzyjaźnionych z „Civitas Christiana”. Podczas trzytygodniowych warsztatów Kamila Florek poprowadziła zajęcia: pisanka malowana ręcznie. Udział brały dzieci ze szkoły podstawowej w Piotrówce, ich rodzice i dziadkowie oraz okoliczni mieszkańcy. Zajęcia wspomagali miejscowi artyści: Brygida Jagoda, Emilia Szpiech, Ewa Filusz, Magdalena Pach, Ania Pażdzior, Rita Kubilas, Irena Dworaczek, Jaś Kowal. Spotkania pozwalają na wymianę doświadczeń – również kulinarnych. Uczestnicy przynoszą na zajęcia przepisy potraw wielkanocnych, opowiadają o zwyczajach świątecznych pielęgnowanych w ich rodzinach. Efekt wspólnych prac to dziesiątki wykonanych pisanek, kilkanaście palm, wiele ozdób na stół wielkanocny.
Bronisława Latocha
Byczyna
2 marca członkowie Oddziału w Byczynie wraz z kadrą nauczycielską i uczniami gimnazjum rozpoczęli działania w ramach projektu „Alternatywa dla komputera”. Pod kierunkiem polonistki Anny Pliszek uczniowie przygotowali proces sądowy, który wytyczono komputerowi. Medialna debata „Za i przeciw” była pierwszym punktem realizowanego projektu. Wcześniej uczniowie przeprowadzili ankiety wśród swoich rówieśników w gimnazjum, z których wynika, że Internet częściej służy im do zabawy, aniżeli do zdobywania wiedzy. Gościem debaty był przewodniczący Rady Okręgu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Opolu Tadeusz Staszczak. Przewodnicząca Rady w Byczynie Zofia Piórczyńska mówiła o planowanych debatach i wykładach związanych z technikami manipulacji medialnej. Młodzież szkolna przeprowadzi wywiady z osobistościami życia publicznego w byczyńskim środowisku nt. wartości chrześcijańskich, jakimi kierują się w swoim życiu, zostanie też ogłoszony konkurs na prezentację przeczytanej książki lub obejrzanego filmu.
Alina Kostęska
Opole, Kluczbork
W marcu w ramach pracy organizacyjno-formacyjnej odbyły się dwa spotkania członkowskie. Spotkania składały się z dwóch części. W pierwszej dyrektor Okręgu Opolskiego Piotr Sutowicz i przewodniczący Rady Okręgu Tadeusz Staszczak omawiali zapisy Statutu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. W drugiej części zebrani mogli wysłuchać pokazu multimedialnego „Przesłanie Pięciu Prawd Polaków jako wyzwanie na XXI wiek.” zaprezentowanego przez Pana Dyrektora Piotra Sutowicza.
Daniel Bialik
Oddział Okręgowy w Warszawie
Płock
21 lutego w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” odbył się wieczór poświęcony pamięci ks. Jana Twardowskiego pod hasłem „Miłość, śmierć, nadzieja”. Wieczór prowadziła Wanda Gołębiewska. Ludzie nieraz pytali księdza: co jest najważniejsze w życiu? Ksiądz odpowiadał wtedy, że najważniejsza jest miłość, np. w wierszu „Wszystko psu na budę bez miłości” czy „ Spieszmy się kochać ludzi”. Miłość jest łaską daną człowiekowi od Boga. Nie zawsze zdążymy z miłością i z wyznaniem. Czasem miłość i samotność „biorą się pod ręce jak siostry”, bo „miłość bez samotności byłaby nieprawdą”, a „samotność bez miłości rozpaczą”.
Ks. J. Twardowski napisał, że „ nawet śmierć odmładza”. Nie przeraża nas tym, że jest śmierć – „umrzeć – to iść dalej niż z powrotem”. Miłość jest nadzieją, bo wszystko przetrzyma. Śmierć również, bo największą nadzieją i tajemnicą człowieka jest zmartwychwstanie. Wiersze ks. Twardowskiego są „uśmiechnięte od środka”, więc mogą być swoistą terapią dla czytelników. Poezja uczy nas spokoju, wiary, miłości do Boga i do ludzi.
Wanda Gołębiewska
Ciechanów
1 lutego, w ramach Zespołów Formacyjno – Zadaniowych, I. Kamińska zorganizowała projekcję filmu dokumentalnego„Krzyż”. Film ukazuje wydarzenia, które miały miejsce na Krakowskim Przedmieściu w 2010 r. Ukazuje drastyczne sceny znieważania ludzi wierzących i ich tragiczne zmagania o obecność krzyża w przestrzeni publicznej.
***
8 lutego odbyło się spotkanie pod hasłem „Media powinny promować dobro”. Wykład Artura Iniarskiego, dziennikarza, prezesa spółki wydającej pismo „Extra Ciechanów”, doktoranta Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora w Pułtusku dotyczył złożonego pakietu informacji. Prelegent zwrócił szczególną uwagę na rolę publikatorów subregionalnych i miejscowych. Specjalnie akcentowanym wątkiem stała się rola mediów w promocji dobra, posiadająca wymiar dydaktyki społecznej i realizowana przede wszystkim poprzez ujawnianie zjawisk, zdarzeń, wartości i postaw nacechowanych humanistycznym stosunkiem do ludzi i przyrody. Omawiając zadania promocji dobra Artur Iniarski wskazał na nieodzowność prezentowania sfery religijnej oraz formowania postaw patriotycznych. Prelegent przytoczył słowa Benedykta XVI, wygłoszone w przesłaniu na Światowy Dzień Komunikacji: Kościół powinien pomóc znaleźć ludziom bezpieczne schronienie w ciszy, przestrzegając też, iż rezultatem słów bez refleksji i milczenia jest jedynie zamieszanie, oziębłość i załamanie komunikacji. Spotkanie podsumowały wypowiedzi słuchaczy.
W Ciechanowie Artur Iniarski wskazał na nieodzowność formowania postaw patriotycznych
***
15 lutego odbyło się spotkanie z ks. Łukaszem Gachem o Wielkim Poście. Omówione zostało znaczenie postu, jałmużny i modlitwy. Ks. Gach zwrócił uwagę na znaczenie udziału w Drodze Krzyżowej i nabożeństwie Gorzkich Żali.
19 lutego członkowie Stowarzyszenia brali udział we Mszy św. podczas sesji wyjazdowej Kapituły Pułtuskiej w Kościele Farnym w Ciechanowie. Część osób włączyła się w obsługę spotkania.
***
18 lutego odbyło się spotkanie z ks. dr. Ireneuszem Wrzesińskim na temat „Kościół a Internet”. Omówiony został dokument Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu z 22 lutego 2002r. Biorąc pod uwagę wielką wagę środków społecznego przekazu Kościół pragnie uczciwego i pełnego szacunku dialogu z osobami odpowiedzialnymi za środki przekazu – dialogu, który odnosi się do kształtowania polityki medialnej. Szczególną uwagę zwrócono na Internet, który ma zastosowanie w wielu rodzajach działalności i programach kościelnych – ewangelizacji, zarówno w nowej ewangelizacji, jak i tradycyjnej misyjnej posłudze ad gentes, katechezie i innych rodzajach edukacji, wiadomościach i informacjach, apologetyce, zarządzaniu i administracji oraz w pewnych formach duszpasterskiego poradnictwa i kierownictwa duchowego. Ks. Wrzesiński zwrócił uwagę, że media posiadają ważne korzyści i zalety z religijnego punktu widzenia: są źródłem wiadomości i informacji o wydarzeniach, ideach i osobistościach z życia religijnego oraz służą jako narzędzie katechezy. Grupy związane z Kościołem powinny być twórczo obecne w Internecie.
***
19 lutego członkowie Zespołu do spraw formacji uczestniczyli w konferencji organizowanej przez Akcję Katolicką na temat przyczyn kryzysu gospodarczego. Głos zabrali wybitni naukowcy.
***
28 lutego odbyło się spotkanie z ks. Zbigniewem Adamkowskim, proboszczem parafii Farnej w Ciechanowie, który wygłosił referat „Pamięć o Żołnierzach Wyklętych”, przedstawiając działalność żołnierzy z Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego na ziemi ciechanowskiej. Szczególna uwagę zwrócił na życie i działalność Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”, który dowodził wieloma akcjami przeciw komunistom, siłom bezpieczeństwa oraz ich agenturze. Do śmierci Dziemieszkiewicza przyczyniła się kobieta, którą kochał. UB przetrzymujące jej rodziców szantażem zmusiło ją do wydania „Roja”. Zginął w trakcie próby przedarcia się z podwładnymi przez obławę 270 funkcjonariuszy UBP i MO.
***
Ks. proboszcz Adamkowski przedstawił życie i działalność Zygmunta Krasińskiego
W związku z obchodami 200-lecia urodzin Zygmunta Krasińskiego ks. proboszcz Adamkowski przedstawił życie i działalność poety. Zygmunt Krasiński ur. się w Paryżu 19 lutego 1812 r. Był synem Wincentego Krasińskiego – generała gwardii Napoleona. Jego chrzestnym był sam Napoleon. Dzieciństwo Zygmunt spędzał w Opinogórze i w Warszawie. Po śmierci matki wychowywał go ojciec. W wieku 16 lat był już studentem prawa. Od 1830 r. studiował za granicą. Poznał Mickiewicza i Słowackiego. Ze względu na głęboką wiarę wydawał swoje utwory bezimiennie lub pod pseudonimami. Umarł 23 lutego 1859 r. w Paryżu.
Gronowska Irena