Oddział Okręgowy w Białymstoku
Boćki
31 marca w Gminnym Ośrodku Kultury w Boćkach odbył się Ekumeniczny Wieczór Pasyjny. Organizatorami tego przedsięwzięcia byli: dyrekcja GOK, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Boćkach oraz Klub Seniora „Róże Jesieni”.
Uczestnicy ekumenicznego wieczoru pasyjnego
W uroczystości wzięli udział ks. Jan Bałdyga – proboszcz parafii rzymskokatolickiej, wikariusze ks. Krzysztof Żero i ks. Adam Parzonka, proboszcz parafii prawosławnej ks. Mirosław Nikiporuk z żoną, wójt gminy Boćki Stanisław Derehajło, Romuald Gumienniak – przewodniczący Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Białymstoku oraz sołtysi i radni Rady Gminy Boćki.
Ks. Adam Parzonka poprowadził fragment modlitwy „Gorzkie żale”, natomiast Waldemar Smaszcz, krytyk literacki, przedstawił historię „Gorzkich żalów” w literaturze. Stanisław Charyton recytował wiersze własnego autorstwa nawiązujące do Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
Refleksje wielkopostne w pieśniach religijnych i świeckich zaprezentowała Anna Kudrewicz.
Rozważania o Pasji przedstawili aktorzy – amatorzy z Klubu Seniora „Róże Jesieni”.
Młodzieżowy Chór Cerkiewny wykonał poetyckomuzyczny montaż, do którego scenariusz przygotowały Tamara Smilgin i Walentyna Gawryluk. W przedstawieniu zaprezentowano obrzędy kościoła katolickiego i cerkwi prawosławnej.
Uroczystość zakończyła się rozstrzygnięciem konkursu na najpiękniejszą palmę.
Białystok
Klub Inteligencji Katolickiej w Białymstoku w maju organizuje Dni Maryjne. W tym roku pod hasłem „Maryja – Matka Kościoła”. Honorowy Patronat nad przebiegiem objął abp Edward Ozorowski. Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Białymstoku włączyło się w to dzieło organizując spotkanie w Muzeum Kresowym we wsi Białostoczek.
***
17 maja Oddział Białostocki „Civitas Christiana” wraz z członkami i sympatykami Stowarzyszenia odbył wycieczkę do Muzeum Kresowego. Właściciele muzeum Państwo Ewa i Kazimierz Cywińscy przyjęli zgromadzonych z otwartymi rękoma. Na początku spotkania ks. prof. Wojciech Michniewicz poprowadził Nabożeństwo Majowe oraz wygłosił bardzo ciekawy wykład pod tytułem: „Maryja jako Matka Kościoła w potrzebie”. W swoim wykładzie ks. Wojciech nawiązał do Cudu w Kanie Galilejskiej interpretując to wydarzenie w drobnych szczegółach. Następnie Pani Ewa Cywińska opowiedziała członkom spotkania o blisko dwudziestoletniej historii powstania Domu Kresowego. Następnie Państo Cywińscy oprowadzali uczestników po przygotowanych wystawach. Wśród nich były m.in.: „Salonik muzyczny”, „Pokój Babuni” oraz wystawa „W stronę secesji”.
Oddział Okręgowy w Gdańsku
Gdańsk
W patronalne święto Archidiecezji Gdańskiej św. Wojciecha odbył się finał diecezjalny XVI Konkursu Biblijnego. W historycznej sali „Akwen” Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” 60 uczniów szkół ponadgimnazjalnych uczestniczyło w kolejnej edycji konkursu. Tradycyjnie jury konkursu przewodniczył ks. Piotr Libiszewski. Po pisemnym teście i odpowiedziach na wylosowany zestaw pytań wyłoniono zwycięzców. Zwyciężyła Magdalena Pranczk z I Liceum Ogólnokształcącego w Wejhrowie (ubiegłoroczna finalistka), drugie miejsce zajął Szymon Orkisz z Ogólnokształcącego Liceum oo. Jezuitów, a trzecie miejsce przypadło Roksanie Rusickiej z II Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. W finałowym etapie uczestniczyli ponadto Adam Dziąk z VI LO w Gdyni, Elżbieta Lange LO nr 1 w Pruszczu Gdańskim, Dorota Kapella z VI LO w Gdyni, Agata Krukowska z I LO w Wejherowie.
Kartuzy
Ostatnio wzrosło zainteresowanie tematem egzorcyzmu. Na spotkaniu w Kartuzach ks. prałat Bogdan Lipski, egzorcysta, przedstawił konieczność wydobycia na jaw prawdy o podstępnym działaniu szatana w czasach, gdy obserwujemy eksplozję praktyk okultystycznych i New Age czy ruchów satanistycznych.
Czym jest egzorcyzm? To liturgiczny obrzęd Kościoła, sakramentalium przewidziane dla tych przypadków, w których związanie duchowe przerodziło się w opętanie. Osoba opętana potrzebuje pomocy kapłana, który wkroczy do walki i stoczy bitwę z szatanem. Główną przyczyną ingerencji demonicznych na człowieka jest świadome i dobrowolne trwanie w ciężkim grzechu. Może być to bałwochwalstwo, okultyzm, klątwy, spirytyzm (wywoływanie duchów), paramedycyna, ale także magia, wróżby itd.
Dar, jakim Bóg obdarza swój Kościół w obrzędzie egzorcyzmu musi być złączony z modlitwą o uwolnienie. Egzorcyzm i modlitwa o uwolnienie to dwie ścieżki prowadzące do wolności duchowej. Jednak zawsze podstawowym środkiem prowadzącym do zerwania z grzechem i otrzymania duchowej wolności pozostaje sakrament pokuty i pojednania. Ten sakrament, egzorcyzm i modlitwa o uwolnienie są między sobą wzajemnie powiązane w posłudze Kościoła w walce ze złem.
R.J.
Oddział Okręgowy w Koszalinie
Szczecinek
W Szczecinku, w którym trwają przygotowania do Marszu dla Życia i Rodziny w styczniu zebrała się grupa, której to wyjątkowe dzieło leży na sercu. Nie zabrakło w niej naszych członków. Podczas spotkania został założony Komitet Organizacyjny, w skład którego weszli przedstawiciele szczecineckich parafii i organizacji działających na ich terenie. Prezesem został Andrzej Mantyk z Domowego Kościoła, a nasi członkowie weszli do ścisłego zarządu. W ramach przygotowań do Marszu szczecinecki oddział „Civitas Christiana” ogłosił konkurs na chorągwie. Konkurs został zaadresowany do uczniów ze szczecineckiego rejonu. Na konkurs napłynęło 30 chorągwi. Prace są piękne, a przede wszystkim ujmują głęboko tematykę marszu. Wyniki konkursu zostały ogłoszone 26 marca na Mszy św. z okazji Dnia Świętości Życia.
Laureaci konkursu „Chorągiew na Marsz dla Życia” zostali: I kategoria, kl. I–III szkoły podstawowe I miejsce – klasa II, SP w Turowie, II miejsce – Adam Mikołajun i Damian Przygoda, kl. III SP nr 4 w Szczecinku, III miejsce – uczniowie SP w Wilczych Laskach, kl. I–III, Wyróżnienie – Emilia Gut i Małgorzata Walińska, kl. II, SP nr 4 w Szczecinku; II kategoria, kl. IV–VI szkoły podstawowe I miejsce – Aleksandra Januszewska z kl. IV i Ewa Białonsow z kl. VI, Świetlica „Magdalenka” przy parafii pw. NNMP w Szczecinku, II miejsce – klasa VI, SP w Turowie, III miejsce – Katarzyna Pietrzak, kl. VI, SP nr 4 w Szczecinku, Wyróżnienie – Agnieszka Całka, kl. VI, SP nr 4 w Szczecinku; III kategoria, klasy gimnazjalne I miejsce – Szkolne Koło Caritas z Gimnazjum w Silnowie, II miejsce – Jakub Blandziński i Natalia Brynkiewicz, kl. I, Gimnazjum nr 1 w Szczecinku, III miejsce – Publiczne Gimnazjum w Silnowie.
Uczestnicy konkursu ze szkoły podstawowej w Wilczych Laskach
K.Cz-O.
***
22–28 kwietnia trwał Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Z tej okazji w diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej odbyły się spotkania poprowadzone przez moderatora diecezjalnego Dzieła Biblijnego ks. dr Tomasza Tomaszewskiego. Z inicjatywy zespołu biblijnego naszego oddziału takie spotkanie odbyło się 25 kwietnia w Szczecinku w parafii pw. Ducha Świętego. W tygodniu biblijnym, z inicjatywy o. Pawła Zyskowskiego prowadzącego Krąg Biblijny, przed każdą wieczorną Mszą św. członkowie naszego zespołu biblijnego przez pół godziny czytali Ewangelię wg św. Łukasza. Oprawa liturgiczna została przygotowana przez członków naszego zespołu liturgicznego. W spotkaniu po Mszy św. wzięli udział członkowie naszego Stowarzyszenia oraz uczestnicy grup biblijnych działających w szczecineckich parafiach, parafii w Koczale i Czarnym.
Odział Okręgowy w Kielcach
Kielce
10 kwietnia w Klubie „Civitas” w Kielcach odbyło spotkanie grupy analizującej „Myśl Jana Pawła II”. Spotkania organizuje dr Piotr Iwański. Większość dotychczasowych comiesięcznych zebrań tej grupy poświęcona była analizie i zgłębianiu treści dokumentów pasterskich Papieża: encyklik, adhortacji, listów, homilii itp. Ostatnio uczestnicy spotkań postanowili przyjrzeć się bliżej zagadnieniom związanym z twórczością literacką Karola Wojtyły – Jana Pawła II i osobistemu wkładowi tego wielkiego człowieka w dziedzinę kultury.
Zofia Korzeńska zreferowała wypowiedzi zawarte w recenzjach i artykułach Łączkowskiego – poety i krytyka literackiego – który jako pierwszy w „Słowie Powszechnym” zwrócił uwagę na wielką wartość ideową i artystyczną, na oryginalność twórczości poety piszącego pod pseudonimami i kryptonimami: Andrzej Jawień, Stanisław A. Gruda, Piotr Jasień, A. J.), czyli Karola Wojtyły. Łączkowski też jako jeden z pierwszych napisał o nowo wybranym papieżu poemat pt. Syn Ziemi. Korzeńska, relacjonując wypowiedzi Łączkowskiego, pogrupowała je według poszczególnych zagadnień takich, jak: skierowanie twórczości Karola Wojtyły na Boga; podkreślanie przez Wojtyłę roli wspólnoty ludzkiej, roli narodu oraz miłości do ojczyzny; nawiązywanie do historii, filozofii, kultury, źródeł etyki; nowatorstwo artystyczne utworów Wojtyły i stworzenie przez niego nowego gatunku poezji refleksyjnej: eseju poetyckiego itp.
W czasie ożywionej dyskusji stwierdzono, że tematy, które były treścią twórczości artystycznej Karola Wojtyły, potem w czasie jego pontyfikatu stały się treścią dokumentów papieskich, jego homilii i całej jego nauki o problemach społeczeństwa, jako integralnej części nauki społecznej Kościoła.
Oddział Okręgowy w Krakowie
Bochnia
27 kwietnia odbyło się wielkanocne spotkanie członków i sympatyków „Civitas Christiana” z udziałem kapelana Stowarzyszenia ks. Marka Gała, starosty powiatu Jacka Pająka, burmistrza miasta Stefana Kolawińskiego oraz wiceburmistrz Małgorzaty Szczepary. Podtrzymując tradycję, młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kazimierza Brodzińskiego w Bochni wzięła udział w organizowanym konkursie na najpiękniejsze jajko wielkanocne.
***
28 kwietnia odbyła się sesja „Święta na nasze czasy” poświęcona św. Kindze. Wykłady wygłosili: ks. dr Ryszard Banach, mgr Danuta Sułkowska oraz Krystian Jarosz, uczeń I LO w Bochni. Program obejmował także wyjazd do Starego Sącza, w którym odbyła się Msza św., a później zwiedzanie starosądeckiego klasztoru.
***
W związku z rocznicą beatyfikacji Jana Pawła II w siedzibie „Civitas Christiana” w Bochni do 30 czerwca czynna jest wystawa prac artysty malarza Józefa Mularczyka i jego wnuczki Urszuli Mularczyk przedstawiająca ulubione miejsca górskich wędrówek i kontemplacji Jan Pawła II.
Halina Mucha
Kraków
221 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja uroczystości w Krakowie rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Czynu Zbrojnego Polski Walczącej na Powiślu i odprawieniu w katedrze wawelskiej przez krakowskiego metropolitę kard. Stanisława Dziwisza mszy św. w intencji ojczyzny. Po nabożeństwie złożony został wieniec od władz miasta, małopolski i przedstawicieli organizacji kombatanckich pod Krzyżem Katyńskim. Drogą Królewską patriotyczny pochód przeszedł następnie na plac Matejki gdzie po odśpiewaniu hymnu państwowego, odczytano Apel Poległych i złożono wieńce i kwiaty przed grobem nieznanego żołnierza. Wśród delegacji składających kwiaty na Placu Matejki była delegacja krakowskiego oddziału „Civitas Christiana” reprezentowana przez Monikę Korpacz i Zbigniewa Krawczyńskiego.
Adam Wojnar
***
XIII wieku sięga tradycja procesji ku czci św. Stanisława BM, patrona Polski i krakowskiej archidiecezji. Zawsze była to uroczystość nie tylko religijna ale także i patriotyczna. Tegoroczna procesja wyruszyła zgodnie z tradycją przy dźwiękach dzwonu Zygmunta z Wawelu na Skałkę, gdzie przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci nabożeństwu przewodniczył kardynał Dominik Duka, prymas Czech. W tym roku wierni modlili się o pogłębienie wiary Polaków oraz o rychłą kanonizację bł. Jana Pawła II. W uroczystościach ku czci św. Stanisława BM uczestniczyli licznie członkowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. W tym roku delegacja „Civitas Christiana” podczas mszy św. w procesji darów na ręce prymasa Czech kard. Dominika Duka złożyła w darze ornat. Tegoroczna procesja na Skałkę przypadła w 31 rocznicę zamachu na Jana Pawła II.
Adam Wojnar
Oddział Okręgowy w Olsztynie
Olsztyn
17 maja rozpoczęły się XIV Warmińsko-Mazurskie Dni Rodziny , w tym roku pod hasłem „Mamo, Tato, bądźmy razem”. Patronat honorowy wydarzenie objęli: abp metropolita warmiński Wojciech Ziemba, marszałek województwa Jacek Protas i wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski . Głównymi organizatorami są Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Rada ds. Rodzin Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a włącza się w nie większość samorządów lokalnych, liczne organizacje pozarządowe, w tym Oddział Okręgowy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, parafie, szkoły, uczelnie, ośrodki kultury i różne instytucje. Oddział Okręgowy naszego Stowarzyszenia w Olsztynie przygotował okolicznościowy „Biuletyn Rady ds. Rodzin Województwa Warmińsko- Mazurskiego”. Ogłosił także kolejną edycję konkursu literackiego na temat „W cieple ogniska rodzinnego”. Jego uczestnikami mogą być starsze dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy oraz całe rodziny. W Dni Rodziny, zaangażowane są wszystkie Oddziały „Civitas Christiana” na Warmii, Mazurach i Powiślu.
W procesji na Skałkę tradycyjnie wzieli udział członkowie Stowarzyszenie
Fot. A. Wojnar
(at)
***
7 i 8 maja O/O KSCCh w Olsztynie był współorganizatorem obok Korpusu Adwokatów Kościelnych w Polsce, Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA w Olsztynie, Studenckiego Kola Naukowego Prawników Kanonistów UWM II Międzynarodowej Konferencji Kanonicznego Prawa Procesowego „Problemy z ochroną sądową praw człowieka”. Głównym organizatorem był Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie – Katedra Prawa Kanonicznego i Wyznaniowego. Wygłoszono kilkadziesiąt wykładów. Prelegentami byli wybitni prawnicy z kraju i zagranicy, przedstawiciele licznych uczelni.
(at)
***
„Świadkowie wiary – katolicy świeccy w dziele ewangelizacji kultury”, to temat wykładu Andrzeja Taborskiego i Beaty Zembrzyckiej. Wzbogacony o prezentację multimedialną, oraz piosenki przy akompaniamencie gitary, między innymi przypomina świadectwa wiary wielkich uczonych, poetów, pisarzy, malarzy, kompozytorów, ludzi estrady, polityków, lekarzy i przedstawicieli życia społecznego. Kolejne odsłony odbędą się w Suszu, Ostródzie Bartoszycach i Nidzicy.
(bz)
***
W dniach 18-19 maja członkowie „Civitas Christiana” z terenu województwa warmińsko-mazurskiego brali udział w pielgrzymce formacyjno-wspólnotowej „Śladami Jana Pawła II” na terenie diecezji ełckiej. Ks. Jacek Uchan powitał pielgrzymów przed pomnikiem Jana Pawła II w Ełku, w którym 1999 Jan Paweł II spotkał się z wiernymi i wygłosił homilię poświęconą zjawisku biedy, bezrobocia i obowiązku praktycznej miłości bliźniego. Pielgrzymi udali się do sanktuarium w Studzienicznej oraz do pokamedulskiego klasztoru w Wigrach, gdzie obecnie mieści się Wigierski Areopag Nowej Ewangelizacji. Tam uczestniczyli we Mszy św. oraz zwiedzili apartamenty papieskie.
(at)
Oddział Okręgowy w Poznaniu
Gniezno
10 maja w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia Pani Gniezna u oo. franciszkanów odbyło się kolejne spotkanie związane z obchodami Roku św. Wincentego Pallotiego. Organizatorem tych spotkań są Gnieźnieńskie Wieczerniki Rodzin działające przy Oddziale Miejskim „Civitas Christiana” w Gnieźnie. Maj jest czasem szczególnej pobożności Maryjnej. Temu spotkaniu nadano charakter apostolskiego zgromadzenia formacyjno-modlitewnego, w duchowości maryjnej św. Wincentego Pallottiego. Inicjatorem tego spotkania był przewodniczący Oddziału Miejskiego „Civitas Christiana” Edward Frąckowiak.
Na zakończenie spotkania moderator udzielił zebranym błogosławieństwa relikwiami św. Wincentego Pallottiego. Zebrani w duchu apostolskim odmówili modlitwę do świętego. Te spotkania zyskały uznanie w społeczności gnieźnieńskiej. Mieszkańcy chętnie w nich uczestniczą.
Oddział Okręgowy w Szczecinie
Szczecin
28 kwietnia w Klubie „Delta” Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczecinie Dąbiu, odbył się finał wojewódzki VI edycji konkursu Recytatorskiego o Złotą Lirę Kornela Ujejskiego. Odbywa się on pod honorowym patronatem Jego Ekscelencji ks. abp. Andrzeja Dzięgi i Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty. Celem konkursu jest: przypomnienie i popularyzacja twórczości Kornela Ujejskiego oraz upowszechnianie takich tradycyjnych wartości jak: Bóg – Honor – Ojczyzna; poznawanie i utrwalanie poezji religijnej, patriotycznej i historycznej, pogłębiającej miłość do Ojczyzny i Ziemi Rodzinnej; propagowanie piękna i kultury języka polskiego; rozbudzanie talentów i tworzenie warunków do publicznych kontaktów i prezentacji twórczych oraz rozwoju własnego uczestników. Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem młodzieży z całego województwa.
Laureaci konkursu o Złota Lirę Kornela Ujejskiego
Konkursowi towarzyszył występ tenora Marcina Gargały, który przy akompaniamencie (fortepian) swojej żony Marty wykonał „Smutną rzekę op. 74 nr 3” – Fryderyka Chopina, „Grajka” Stanisława Moniuszki i cykl pieśni żołnierskich Karola Szymanowskiego. Następnie rozpoczęły się warsztaty i trening dla recytatorów pod kierownictwem instruktora ds. teatru pani Iwony Mirońskiej Gargas
Następnie wystąpili uczestnicy konkursu. Po recytacjach jury w składzie: Krystyna Maksymowicz – aktorka, Iwona Mirońska Gargas, instruktor ds. teatru i Krzysztof Komorowski, polonista, postanowiło przyznać następujące nagrody: III Nagrodę – Annie Klimczyk i II Nagrodę Markowi Jankowskiemu uczniom Gimnazjum Nr 10 w Szczecinie, I Nagrodę Erykowi Kalinowskiemu z Gimnazjum Nr 32 w Szczecinie. Brązową Lirę Kornela Ujejskiego przyznano Klaudii Raszkiewicz z Gimnazjum Nr 10 w Szczecinie, Srebrną Lirę Aleksandrze Sawickiej z II LO w Stargardzie Szczecińskim. Zdobywczynią nagrody głównej w konkursie, czyli Złotej Liry decyzją jury została Anna Piotrowska, uczennica II LO w Nowogardzie. To ona w nagrodę pojedzie do Lwowa i na Kresy południowo wschodnie II Rzeczypospolitej.
Organizatorzy dziękują uczestnikom konkursu, Alicji Betka, dyrektorowi Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczecinie za życzliwość i udostępnienie zacnej sceny Klubu Delta oraz Iwonie Mirońskiej Gargas za stworzenie rodzinnej, podniosłej atmosfery spotkań ze Sztuką Słowa.
Edmund Glaza
Oddział Okręgowy w Warszawie
Ciechanów
16 kwietnia odbyło się tradycyjne spotkanie wielkanocne. W spotkaniu uczestniczyli przewodniczący Rady Okręgu Marian Ćwik, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej Leszek Zygner i kanclerz uczelni Piotr Wójcik, przedstawiciele duchowieństwa asystent kościelny Oddziału w Ciechanowie ks. dr I. Wrzesiński, proboszcz parafii farnej ks. kanonik Zbigniew Adamkowski, ks. Łukasz Gach oraz przedstawiciel mediów Artur Iniarski ? wydawca gazety „Ekstra Ciechanów”, oraz Elżbieta Muzińska ? przedstawicielka samorządu z Urzędu Miasta. Zebranych powitała przewodnicząca oddziału Maria Pszczółkowska.
Ks. dr Ireneusz Wrzesiński mówił o roli mediów we współczesnym świecie
Zmartwychwstanie Pana Jezusa jest historycznym faktem, który wydarzył się w konkretnym miejscu i czasie. Wszystkie próby jego zakwestionowania są ideologiczną spekulacją. „Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał, daremna byłaby nasza wiara” – mówił św. Paweł. Zmartwychwstanie Pana Jezusa dotyczy każdego z nas, bo nadaje ono ostateczny sens naszemu życiu, cierpieniu, śmierci. „Pan Jezus zmartwychwstając, wyzwolił nas z niewoli szatana, grzechu i śmierci” – powiedziała przewodnicząca.
***
21 kwietnia odbyło się spotkanie z ks. dr. Ireneuszem Wrzesińskim w ramach projektu „Rola mediów w tworzeniu i promocji kultury polskiej oraz zagrożenia medialną manipulacją”. Ks. dr Wrzesiński, przedstawiając dokumenty Polskiego Synodu Plenarnego z 1999 r. o mediach, stwierdził, że współczesne społeczeństwo stopniowo przekształca się w „społeczeństwo epoki informacji, a pokolenia obecne w pokolenia mass mediów. W sposób niezwykły rozwijają się i zmieniają techniki przekazu informacji. Te przemiany są czymś więcej niż przewrotem o charakterze technicznym. Wpływają one nie tylko na to, jak ludzie myślą, ale także o czym myślą. Dla wielu rzeczywistością jest to, co środki przekazu uznają za rzeczywiste. Wszystko, czemu nie poświęcają uwagi, wydaje się pozbawione znaczenia. Podstawowym celem działania mediów jest ukazywanie prawdy, obiektywnej i rzetelnej oraz przyjmującej nieprzekupnej postawy. Służba prawdzie jest służbą człowiekowi, co wyraża się w rozwoju jego potrzeb kulturalnych i religijnych, zarówno w zakresie indywidualnym, jak i społecznym. W dyskusji poruszono problem pozytywnego wykorzystywania internetu. W spotkaniu wzięło udział ponad 30 osób.
***
27 kwietnia w ramach prac formacyjnych odbyło się spotkanie z ks. prałatem Eugeniuszem Graczykiem, który omówił historię Parafii św. Piotra Apostoła. Parafię erygował ks. bp Bogdan Sikorski w 1990 r. Pierwszym proboszczem był ks. Lucjan Rawa. 20 kwietnia 1997 r. odbyło się poświęcenie nowo wybudowanej świątyni, którego dokonał ks. bp Zygmunt Kamiński.
***
Od 6 maja członkowie Zespołu Formacyjnego ds. Kultury włączyli się w czytanie Słowa Bożego podczas Ciechanowskiego Maratonu Biblijnego organizowanego przez Akcję Katolicką. Wraz z czytaniem Pisma św. powinno iść w parze przekonanie, że słowo objawione przewyższa wszelkie ludzkie słowa. Wsłuchiwanie się w słowa Pisma Świętego jest budowaniem życia na mocnym fundamencie. W świecie zdominowanym przez sztuczne wydarzenia medialne ukazuje wydarzenia autentyczne. W czytanie Słowa Bożego w Parafii Farnej włączyła się grupa 20 osób z naszego Stowarzyszenia.
***
7 maja w siedzibie Domu Katolickiego przy parafii Farnej w Ciechanowie odbyło się spotkanie z senatorem PiS Janem Marią Jackowskim. Omówił on główne przyczyny kryzysu społeczno-politycznego w ojczyźnie. Przedstawił problemy dotyczące m.in. nieudzielenia miejsca na tak zwanym multipleksie cyfrowym dla Telewizji Trwam, co nazwał skandalem i jawnym prześladowaniem katolików w Polsce, próbę likwidacji lekcji religii w szkołach oraz problemy dotyczące przedłużenia wieku emerytalnego. Wielką niesprawiedliwością jest również próba zlikwidowania Funduszu Kościelnego.
***
12 kwietnia w Centrum Kultury w Ciechanowie odbyła się promocja książki „Płomyki Pamięci”. Jest to zbiór wierszy różnych autorów o Janie Pawle II, stanowiących portret malowany refleksjami, wspomnieniami, a także łzami ludzi bardzo wrażliwych, poetów, którzy doświadczyli cierpienia. Autorka zbioru, Barbara z Ciechanowa, jest członkiem Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Należy od wielu lat do Klubu Pracy Twórczej i pisze wiersze.
***
Wraz z Akcją Katolicką nasze Stowarzyszenie uczestniczyło w upowszechnianiu stanowiska środowisk katolików świeckich Ciechanowa wobec prowokacji i ataków wymierzonych w Kościół katolicki w Polsce. Przeprowadzono akcję plakatowania miasta. Protest został nazwany „Quo Vadis, Polsko!”. Na plakatach umieszczono protest przeciwko profanacji Biblii, bezczeszczeniu znaku Krzyża Świętego, dyskryminacji Telewizji Trwam.
Ostrołęka
28 kwietnia odbył się finał XVIII edycji Konkursu Recytatorskiego Poezji C.K. Norwida w siedzibie ostrołęckiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół średnich i gimnazjalnych z terenu pięciu powiatów, którzy konkurowali w dwóch grupach wiekowych i dwóch turniejach: recytatorskim i poezji śpiewanej. Jury w składzie: Wiesław Janusz Mikulski – poeta, norwidolog, ks. Robert Kaim SAC, Małgorzata Krawczak – dyrygent, nauczyciel w szkole muzycznej II stopnia w Ostrołęce i Warszawie oraz Maria Jolanta Kusiak przyznało następujące nagrody: szkoły gimnazjalne – recytacja: I miejsce Anna Świtaj i Klaudia Blanka Wilga, II miejsce Anna Kamińska, III miejsce Katarzyna Gałązka i Mateusz Wojtkowski oraz wyróżnienia: Paulina Dzwoniarska, Natalia Dominik, Michalina Grzyb, Magdalena Sienda; szkoły średnie – recytacja: I miejsce Natalia Zdziera, II miejsce Anna Cichowska i Paulina Mierzejewska, III miejsce Kamil Załuska, a także wyróżniono: Monikę Zwalińską, Aleksandrę Bojarską, Klaudię Przeradzką,
Milenę Zalewską; turniej – poezja śpiewana: I miejsce zajęła Klaudia Pianko, wyróżniono Beatę Gwarę i Dominikę Gil.
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Urząd Miejski w Ostrołęce, Starostwo Powiatowe w Ostrołęce, księgarnię „Wiedza” Marka Gawrycha i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.
M. Kusiak
Płock
6 maja w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Sochocinie w Diecezji Płockiej odbyła się uroczystość bierzmowania młodzieży wraz z poświęceniem nowego ołtarza z relikwiami i obrazem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Mszę celebrował bp Roman Marcinkowski. Biskup pobłogosławił nowy ołtarz z relikwiami Błogosławionego. Konstrukcję z litego drewna wykonał Sochociński Zakład Stolarski Jan Dołęgowski z synem Dariuszem. Obraz bł. ks. Jerzego Popiełuszki namalował członek „Civitas Christiana” w Płocku, poeta, malarz sakralny Marcin Alan Jelec. Na obrazie widnieje postać ks. Jerzego pogrążonego w modlitwie, w czerwonym ornacie symbolizującym męczeńską śmierć. Tarcza z piastowskim orłem w koronie – w nawiązaniu do słów męczennika, który przypominał Polakom o ich pochodzeniu. Są też rozerwane kajdany i włocławska tama. Ten symboliczny obraz zwieńczony jest białą gołębicą powyżej tondo z symbolem Ducha Świętego.
– Na rewersie drewnianego podobrazia widnieje napis „Malowany natchnieniem Bożym”. Historia powstania tego obrazu jest wyjątkowa i nie powstałby, gdyby nie Boska ingerencja. Głęboko w to wierzę. Świadkowie powstawania malowidła, czyli ksiądz proboszcz Czesław Stolarczyk, moja żona Ania i rodzice, najlepiej to wiedzą – mówi Marcin Jelec o obrazie.
W nowennie różańcowej uczestniczył przewodniczący Stowarzyszenia Ziemowit Gawski z małżonką
MJ
***
W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Płocku, tradycyjnie w pierwszą sobotę miesiąca odbyła się nowenna różańcowa, którą zainicjował Płocki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. W tym miesiącu modlitwę różańcową za ojczyznę prowadził ks. rektor sanktuarium Paweł Waruszewski.
Stowarzyszenie „Civitas Christiana” podczas modlitwy zawierzyło Panu Bogu rządzących Polską i polityków. Proszono także o łaskę odmiany duchowej u wszystkich, którzy mają wpływ na Rzeczpospolitą. Po modlitwie różańcowej odbyła się Msza św. koncelebrowana przez pięciu kapłanów.
Sanktuarium w Płocku jest miejscem szczególnym, ponieważ właśnie tu pierwszy raz św. siostrze Faustynie Kowalskiej objawił się Jezus Chrystus, nawołując do miłosierdzia i przemiany duchowej.
Stąd też tak wzniosłe i właściwe wydają się spotkania różańcowe Płockiego Oddziału „Civitas Christiana” – właśnie w tym miejscu – w pierwsze soboty miesiąca. Po uroczystości Mszy św. Ziemowit Gawski odwiedził siedzibę oddziału, spotkał się z członkami oraz sympatykami Stowarzyszenia.
MJ
Oddział Okręgowy we Wrocławiu
Legnica
Oddział legnicki „Civitas Christiana” oraz Uniwersytet III Wieku Legnickiej Kurii Biskupiej byli organizatorami spotkania w auli WSD z ks. Dariuszem Sakalukiem, który wygłosił referat połączony z pokazem multimedialnym. Ks. Sakaluk mówił o błogosławionym ks. Gerhardzie Hirschelderze, który po dojściu do władzy nazistów był prześladowany za głoszoną prawdę w kazaniach, a przypuszczalnie wypowiedź po profanacji krzyża i figur świętych przez bojówkarzy Hitler Jugend: „Kto młodzieży wyrywa z serc wiarę w Chrystusa, jest zbrodniarzem”, stała się powodem aresztowania w 1941 r. Zmarł z wycieńczenia w obozie koncentracyjnym w Dachau. Oddał życie za wierność Bogu, Kościołowi i troskę o młodzież. Urna z jego prochami spoczywa przy kościele św. Bartłomieja Apostoła w Kudowie Zdroju Czermnej. Ks. Gerhard Hirschfelder został beatyfikowany w 2010 r. w Münster i został pierwszym błogosławionym Diecezji Świdnickiej.
***
Przed etapem szkolnym XVI OKWB w Domu św. Józefa przy sanktuarium św. Jacka z młodzieżą i katechetami spotkał się dyrektor Wydziału Katechetycznego LKB biblista, ks. dr hab. Sławomir Stasiak, który omówił wybrane zagadnienia z konkursu: Księgę Izajasza, Ewangelię według św. Łukasza i Dzieje Apostolskie.
Komisji etapu diecezjalnego przewodniczył biblista ks. dr Zbigniew Radziwołek, a laureatami zostali: Mirosz Komsta z I LO w Jeleniej Górze (katechetka Maria Krystyna Bogdan); Krystian Sukiennik z Salezjańskiego Liceum w Lubinie (katecheta Karol Kliszcz); Joanna Bohonos z I LO w Zgorzelcu (katechetka Katarzyna Przytulska).
***
Marta Chmielewska, sekretarz Rady Oddziału „Civitas Christiana”, wygrała plebiscyt na Kobietę Sukcesu ogłoszony przez tygodnik „Panorama Legnicka”. Marta Chmielewska jest prezesem Towarzystwa Miłośników Twórczości Zofii Kossak, które popularyzuje biografię i twórczość pisarki. Była wieloletnią prezeską Stowarzyszenia „Babiniec”, a obecnie jest jego honorowym prezesem.
Marta Chmielewska od lat organizuje aukcje, na których są licytowane cenne dary, przekazane przez darczyńców m.in. obrazy, biżuteria ze srebra, a pozyskane środki finansowe wspierają działalność Stowarzyszenia na rzecz Dzieci i Osób z Upośledzeniem Umysłowym i Ruchowym „Persona”.
Andrzej Tomaszewski