CIVITAS CHRISTIANA

2013/07/5

Oddział Okręgowy w Gdańsku

Chojnice, Czersk

Odbyły się spotkania, na których Joanna Olbert wygłosiła referat poświęcony opublikowanemu wiosną br. dokumentowi społecznemu Konferencji Episkopatu Polski „W trosce o człowieka i dobro wspólne”. Wykładowi towarzyszyła dyskusja. Dokument przygotowany przez Radę ds. Społecznych Episkopatu jest przejawem troski biskupów o człowieka i jego godność. Hierarchowie poświęcają w nim wiele uwagi roli rodziny, jej prawom oraz zagrożeniom. Podejmują zagadnienia związane z kulturą i globalizacją, ukazując znaczenie wychowania patriotycznego młodego pokolenia. Dokument analizuje także szereg zagadnień związanych z troską o dobro wspólne i etyczne standardy w życiu politycznym, a także nawiązuje do problemów polskich pracowników i rolników, szczególnie w kontekście zagrożeń wynikających z masowej emigracji (m.in. rozbite rodziny, eurosieroty).

Kościerzyna

Gościem powakacyjnego spotkania Zespołu Samorządowego był radny Sejmiku Województwa Pomorskiego dr Grzegorz Grzelak, pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego. Uczestnikami spotkania byli członkowie Stowarzyszenia, a także radni kandydujący do samorządu z listy komitetu wyborczego, który tworzył Oddział Stowarzyszenia. Obecny był również wiceburmistrz Kazimierz Stoltman i przewodniczący rady Piotr Słomiński. Temat debaty był związany zarówno z funkcjonowaniem samorządu, jak i problemami rozwoju i wzrostu cywilizacyjnego oraz nową strategią dla województwa pomorskiego.

Z poruszanych problemów trzeba wymienić przede wszystkim ocenę nie najlepiej funkcjonującego szczebla powiatowego, bazującego głównie na zadaniach zleconych. Warto nadmienić, iż powiat kościerski najsłabiej wykorzystuje środki z UE wśród pomorskich samorządów. Nadal nie możemy się uporać z niezadowalającym systemem finansowania samorządów. Zbliżający się dużymi krokami kryzys zaczyna doskwierać samorządom – dramatycznie spada dochód z PIT-u w gminach, a CIT -u w województwie. Za nakładanymi na samorząd przez państwo nowymi obowiązkami nie idą wystarczające środki. Zadłużenia gmin spowodowane chęcią jak największej absorpcji środków unijnych w obecnym okresie programowania mogą spowodować problemy z ich wykorzystaniem w nadchodzącym okresie. Przewidywane środki, jakie mają być przekazane samorządom, będą na poziomie ok. 80 mld euro. Obecnie toczy się polityczny spór, czy będą one w zasadniczej części przekazane na wyrównywanie poziomów cywilizacyjnie słabszych regionów, czy na metropolie i duże aglomeracje wnoszące największy wkład do dochodu narodowego.


Członkowie Oddziału przy grobie bł. A. Kotowskiej w Piaśnicy

To tylko niektóre problemy, na jakie zwracano uwagę na spotkaniu. Te zagadnienia stanowią podstawę opracowanej strategii.

WJ

Piaśnica

Członkowie Oddziału Okręgowego rozpoczęli nowy rok pracy odprawieniem Drogi Krzyżowej. Spotkaliśmy się w miejscu naznaczonym męczeństwem pomorskiej inteligencji i duchowieństwa z rąk hitlerowców podczas II wojny światowej. W jednym z wielu masowych grobów w piaśnickim lesie została pochowana m.in. bł. Alicja Kotowska. Nabożeństwu przewodniczyli ks. Leszek Jażdżewski oraz ks. Henryk Cyrzan.

We wprowadzeniu ks. Jażdżewski zauważył, że wiele narodów idzie własną „drogą krzyżową”. Istnieje pewna analogia między drogą Chrystusa a drogą danego narodu. Spoglądając na Polską Drogę Krzyżową XX w., jej apogeum wyznacza doświadczenie II wojny światowej. Nie możemy pozwolić, żeby nasza, nawet najbardziej bolesna i dramatyczna historia umarła bądź też żywcem została pogrzebana naszymi rękami. Musimy pamiętać, iż wraz ze śmiercią historycznej pamięci, ze śmiercią przeszłości umiera i ginie przyszłość. Rozważania poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej nawiązywały do tragicznego losu Polaków oraz innych mieszkańców Pomorza w piaśnickim miejscu kaźni. Największe wrażenie na uczestnikach zrobiła stacja, która została umiejscowiona przy grobie bł. Alicji Kotowskiej.

Po nabożeństwie, przy ołtarzu polowym została odprawiona Msza św. koncelebrowana w intencji zmarłych członków Stowarzyszenia oraz wszystkich pomordowanych w Piaśnicy. Na zakończenie uczestnicy spotkali się na wspólnej agapie.

WJ

Trąbki Wielkie

W gościnnym Sanktuarium Matki Bożej Patronki Ludzi Pracy, jak co roku we wrześniu, przewodniczący Oddziałów i kierownicy zespołów formacyjno- zadaniowych w Oddziale Okręgowym w Gdańsku uczestniczyli w dniach skupienia połączonych z pracą nad programem działalności w przyszłym roku. Program sesji był bardzo bogaty. Spotkanie zainaugurowano przedstawieniem istoty i znaczenia Przesłania do narodów Rosji i Polski podpisanego w sierpniu przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abpa Józefa Michalika i Patriarchę Moskwy i Wszechrusi Cyryla I. Dyskutowano nad jego podobieństwami i różnicami ze słynnym Listem biskupów polskich do niemieckich z 1965 r.


W Trąbkach Wielkich podczas Dni Skupienia

Podczas dyskusji zwracano uwagę na gorące kontrowersje, jakie rozgorzały przed i po ogłoszeniu wspólnego dokumentu. Podkreślono, że środowiska lewicowo- liberalne początkowo wykazywały euforycznie nastawienie wobec przesłania i samej wizyty zwierzchnika rosyjskiego prawosławia w naszym kraju. Gdy jednak doczytały dokument do końca, „nabrały wody w usta”. W ostatniej części posłania sygnatariusze postanawiają m.in. wspólnie występować przeciwko usuwaniu wiary z przestrzeni publicznej. Jednocześnie zwrócono uwagę na ideologiczne podejście do dokumentu biskupów polskich i rosyjskich obecne wśród niektórych środowisk odczytujących przesłanie wyłącznie poprzez pryzmat katastrofy smoleńskiej.

Spotkanie było również okazją do omówienia dokumentów Walnego Zebrania: Deklaracji Ideowo-Programowej oraz dokumentu „Tożsamość Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Przystępując do pracy nad działalnością w przyszłym roku, scharakteryzowano Uchwałę oraz zadania, jakie Rada Główna postawiła przed wszystkimi strukturami. Po spotkaniu przystąpiono do pracy w dwóch zespołach, które mają za zadanie przełożyć Uchwałę na konkretne zadania i działania dla poszczególnych zespołów formacyjno-zadaniowych.

Tradycyjnie spotkania programowe są połączone z realizacją programu formacyjnego „Droga do wspólnoty”. Program jest realizowany od trzech lat wśród liderów środowisk Oddziału Okręgowego i wynika z założenia, że wspólnoty chrześcijańskiej nie można zbudować jedynie przez dyskusję, zajęcia aktywizujące, regulaminy, przepisy czy przez jakiekolwiek inne czysto ludzkie wysiłki (chociaż one same mogą się okazać przydatne). Założeniem jest również to, że każdy członek wspólnoty jednocześnie ewangelizuje i jest ewangelizowany.

Wspólnota chrześcijańska, jaką pragniemy być, wymaga osobistej decyzji o wkroczeniu na drogę jej budowy oraz otwarcia się na działanie Ducha Świętego. Ma w tym pomóc opracowany program oparty na Słowie Bożym i prowadzony w małych grupach. Uczestnicy sesji każdego dnia brali udział w Eucharystii, a dzień rozpoczynał się Jutrznią – poranną modlitwą Liturgii Godzin, odmawianej przez Kościół powszechny.

WJ

Wejherowo

Odbyło się spotkanie zorganizowane w ramach cyklu referatów edukacyjno-historycznych. Wieloletni dyrektor Muzeum w Wejherowie Bogusław Breza przedstawił w zarysie sytuację społeczną, polityczną i gospodarczą miasta i jego mieszkańców w przededniu II wojny światowej. Uzupełnieniem referatu była prezentacja dokumentów życia społecznego pochodzących z tamtego okresu.

JO

***

Zwieńczeniem pierwszego półrocza działalności Oddziału był wyjazd do Władysławowa i Żarnowca. Na początku w zabytkowym kościele w Mechowej odprawiono Mszę św. w intencji członków i sympatyków naszego środowiska. Podczas pobytu w Mechowej uczestnicy obejrzeli Groty Mechowskie. Ta jaskinia stanowi pomnik przyrody i jest jedyną tego typu na całym Niżu Europejskim.

Kolejnym miejscem pobytu było Władysławowo. Tam na chwilę modlitwy udaliśmy się do kościoła Wniebowzięcia NMP, parafii prowadzonej przez Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii, zgromadzenie zakonne, obchodzącego w tym roku 80. rocznicę założenia przez sł. Bożego kard. Augusta Hlonda. Następnie zwiedziliśmy „Hallerówkę”, drewnianą willę, w której w latach międzywojennych spędzał wakacje gen. Józef Haller. Obecnie znajduje się tam izba pamięci poświęcona postaci wybitnego generała i jego „Błękitnej Armii”. Izba powstała dzięki reaktywowanemu „Towarzystwu Przyjaciół Hallera”. Kolejnym punktem wycieczki był port we Władysławowie, którego budowa rozpoczęła się wiosną 1936 r. Uroczyste otwarcie nastąpiło 3 maja 1938 r. Portowi nadano nazwę Władysławowo dla upamiętnienia XVII-wiecznego fortu wojennego, wybudowanego z rozkazu króla Władysława IV.


Uczestnicy wycieczki w skansenie w Nadolu

Następnym etapem był Żarnowiec. Znajdujący się tam kościół klasztorny, w którym wcześniej przebywały siostry cysterki, w 1590 r. został przejęty przez benedyktynki z nadania biskupa kujawskiego Hieronima Rozdrażewskiego.

Ostatnim miejscem pobytu było Nadole, w którym zwiedziliśmy skansen – Zagrodę Gburską i Rybacką. Na zakończenie wycieczki odbył się wspólnotowy poczęstunek.

JO

Oddział Okręgowy w Krakowie

Kraków

Grupa 28 osób – członków oddziału krakowskiego Stowarzyszenia i ich przyjaciół odbyła dwudniową pielgrzymkę szlakami Jana Pawła II. W Bieszczadach pierwszym etapem tej trasy było Miejsce Piastowe. Tu znajduje się kolebka zgromadzenie księży michalitów założonych przez bł. ks. Bronisława Markiewicza. Jan Paweł II odwiedził Zgromadzenie Świętego Michała Archanioła, w Miejscu Piastowym 10 czerwca 1997 r.


Członkowie Stowarzyszenia podczas spotkania w Bieszczadach

Ksiądz ze zgromadzenia zapoznał nas z historią tego miejsca i oprowadził po muzeum, gdzie zgromadzono pamiątki związane z bł. Bronisławem i ks. bp. Orszulikiem. Dalej trasa wiodła przez Zagórz. Tu na chwilę zatrzymaliśmy się przy stacji kolejowej, skąd rozpoczynał wędrówkę po bieszczadzkich szlakach ks. Karol Wojtyła z młodzieżą. Następnie udaliśmy się do Soliny, a stąd statkiem wypłynęliśmy na Jezioro Solińskie. Następnie piękną trasą przez góry dotarliśmy do Połoniny Caryńkiej i dalej do sanktuarium MB Bieszczadzkiej w Jasieniu. Sanktuarium opiekują się księża michalici. Tu uczestniczyliśmy we Mszy św. Po liturgii jeden z księży przybliżył nam historię tego miejsca i cudownego obrazu Królowej Bieszczad. Na drugi dzień z Ustrzyk Dolnych przez Arłamów udaliśmy się do Kalwarii Pacławskiej. Po uroczystej sumie, w której uczestniczyliśmy udaliśmy się do Przemyśla. Podziwialiśmy odrestaurowane budynki i kościoły tutejszej starówki, katedry katolicką i greckokatolicką. Byliśmy także w muzeum dzwonów. Na koniec udaliśmy się do sanktuarium Matki Boskiej Zbaraskiej w Prałkowcach. Znajduje się tu oryginalny obraz Matki Boskiej z kościoła bernardynów w Zbarażu. Sanktuarium powstało dzięki abp. Tokarczukowi, wielkiemu czcicielowi MB Zbaraskiej. Ostatnim etapem naszej podróży był Łańcut.

taj

Nowy Sącz

Od maja do września Oddział zorganizował trzy wystawy plastyczne: Ireny Aksamit- Lesniak „Moje pasje”, Jerzego Wołoszynowicza – „Lwów i Wrocław” oraz ekspozycję fotograficzną Marii Wójcik „Egipt – Tunezja – Maroko – Kenia”. Pierwsza z wystaw była podsumowaniem 40-lecia pracy twórczej zasłużonej członkini „Civitas Christiana”; aktywnej na polu działalności wystawienniczej. Autorem drugiej jest absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, twórca m.in. rzeźby św. w kościele katedralnym w Brzegu Dolnym. Wystawa fotograficzna zaś prezentuje prace mieszkanki Nowego Sącza znanej z pasji podróżniczej i to nie tylko po Czarnym Lądzie. Maria Wójcik jest również prezesem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych współpracującego na co dzień z Oddziałem „Civitas Christiana”.

L.M.

Oddział Okręgowy w Koszalinie

Szczecinek

27 czerwca odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom XV Rejonowego Konkursu Plastycznego „Rodzina świętych, błogosławionych i wielkich Polaków”, który został ogłoszony przez Oddział Miejski „Civitas Christiana”. Ponieważ był to mały jubileusz, z tej okazji uroczystość wręczenia nagród poprzedziła liturgia Mszy św. w intencji laureatów, ich opiekunów i jury konkursu. Liturgia została odprawiona w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu. Po Mszy św. odmówiono krótką modlitwę pod pomnikiem bł. Jana Pawła II. Laureaci złożyli kwiaty. Ten symboliczny gest oddany bł. Janowi Pawłowi był zarazem gestem wdzięczności Bogu za tak wielu świętych, błogosławionych i wielkich Polaków, którymi na przestrzeni wieków Polska mogła się radować, a z ich służby czerpać różnorodne dobra na rzecz Kościoła oraz narodu.


Uczestnicy zajęć poznańskiego OFKS w Łebie
Fot. Maciej Konieczny

Konkurs odbył się pod patronatem Wydziału Katechetycznego Kurii Biskupiej w Koszalinie i ks. dziekana dekanatu szczecineckiego. Prace konkursowe zostały ocenione przez jury w składzie: przewodniczący – Władysław Fijałkowski, sekretarz – Ewa Błach, członek – Janina Nowalińska. W imieniu organizatorów składamy im podziękowania za trud, a szczególne podziękowania kierujemy do pana Władysława Fijałkowskiego, który od początku przewodniczy konkursowi plastycznemu. Jury oceniło 110 prac z 12 szkół i jednego przedszkola. W sumie nagrodziło i wyróżniło 29 prac. W kategorii klas 0-III zwyciężył Jakub Wasilczyszyn ze SP w Wilczych Laskach, w klasach IV-VI najlepsza okazała się Eliza Kabat z Integracyjnej SP w Szczecinku, a w kategorii klas gimnazjalnych – Natalia Lewandowska z Gimnazjum w Czaplinku.

K. Cz. O.

Oddział Okręgowy w Poznaniu

Poznań

Planowanie projektów i promocja działań organizacji były głównym tematem zajęć warsztatowych jesiennej sesji Ośrodka Formacji Katolicko- Społecznej Oddziału Okręgowego. Tym razem spotkaliśmy się w nadmorskiej Łebie. Szkolenie trwało 16 godzin i obejmowało między innymi zagadnienia elementów projektu, tworzenia budżetu projektu, efektywnego pozyskiwania funduszy oraz środków potrzebnych do skutecznej promocji. Zajęcia prowadził Grzegorz Idziak z firmy Per-Cepti z Zielonej Góry.

Oprócz zajęć warsztatowych, przewidzianych programem w ramach tzw. „szkoły liderów”, przeprowadzono też inne zajęcia edukacyjne. Karol Irmler mówił na temat miejsca Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” we wspólnocie Kościoła i narodu, a Marcin Polowczyk przybliżył problematykę związaną z historią przejścia od Stowarzyszenia PAX do „Civitas Christiana” z podkreśleniem wagi tzw. „Oświadczenia Gnieźnieńskiego”, stanowiącego rozliczenie naszego środowiska z przeszłością i spojrzeniem w przyszłość.

Uczestnicy mieli również okazję obejrzeć specjalną prezentację multimedialną obrazującą współpracę międzynarodową Stowarzyszenia, a także uczestniczyć w wieczorze poetyckim poświęconym najpiękniejszym modlitwom Jana Pawła II, przygotowanym przez Włodzimierza Chrzanowskiego. Pobyt w Łebie zakończyliśmy uczestnictwem w Mszy św. odprawionej w budowanym kościele parafialnym pw. św. Jakuba, włączając się aktywnie w jej oprawę liturgiczną.

WCH

Oddział Okręgowy w Rzeszowie

Ustrzyki Dolne

Podobnie jak w ubiegłym roku, w niedzielę 26 sierpnia odbył się VII Festyn Parafialny przy kościele pw. św. Józefa Robotnika. Festyn jest szczególnym wydarzeniem w samym mieście i powiecie bieszczadzkim. Współorganizatorami imprezy byli członkowie Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” pod kierunkiem Ewy Lachowskiej wraz z grupami wspólnot parafialnych, Urzędem Miejskim oraz Ustrzyckim Domem Kultury. W tym roku również nie zabrakło ludzi z otwartymi sercami – sponsorów z wielu firm i instytucji.

W festynie uczestniczył Przewodniczący Rady Oddziału Okręgowego Jerzy Sołtys, Krzysztof Budzisz – wiceprzewodniczący ROO w Rzeszowie, oraz Krzysztof Sterkowiec – opiekun Oddziału Stowarzyszenia w Ustrzykach Dolnych. Po przywitaniu mieszkańców Ustrzyk i zaproszonych gości przez ks. dziekana Romana Szczupaka oraz wiceburmistrza Jacka Przybyłę rozpoczął się koncert zespołu wokalno-instrumentalnego Echo Ustrzyk. Prowadzący imprezę Wojciech Szott, dyrektor UDK oraz Krzysztof Lachowski z UM zaprosili do udziału w konkursach: rekreacyjno-sportowych oraz plastycznym o tematyce wakacyjnej. W konkursie strzeleckim, konkursie skakanki, wyścigach w worku, łowieniu rybek uczestniczyła liczna grupa dzieci i młodzieży. Największą popularnością wśród najmłodszych cieszyły się przejazdy kucykiem, zabawa na dmuchanym słoniu i trampolinie. Bardzo dużą atrakcją były również pokazy tresury psa zaprezentowane przez funkcjonariuszy Państwowej Straży Granicznej w Krościenku.

Do nowych form ewangelizacji podczas tego festynu należy zaliczyć taniec ewangelizacyjny przedstawiony przez wspólnotę „Wieczernik” oraz pantomimę „Stworzenie świata” w wykonaniu dzieci. Następnie wystąpiły zespół Żukowianie oraz Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Stanisława Kucaby, kapela ludowa Bieszczadzka Rodzinka z Jankowiec oraz zespół wokalno-instrumentalny Berdo. Występy artystyczne spotkały się z dużym aplauzem uczestników festynu. Były też stoiska z kawą, herbatą, lodami, domowym ciastem, pieczonymi udkami, pizzą i kiełbaskami ustrzyckimi. Hitem festynu był chleb z domowym smalcem i kiszonym ogórkiem. Festyn był wspaniałą zabawą na świeżym powietrzu dla całych rodzin. Punktem kulminacyjnym imprezy było wręczenie uczestnikom 35 nagród rzeczowych. Fundatorem głównej nagrody – skutera – był ks. dziekan Roman Szczupak.

Ks. proboszcz podziękował organizatorom za pomoc i okazane serce, a przede wszystkim za poświęcony czas, a sponsorom za życzliwość, jednocześnie zapraszając do udziału w kolejnym festynie w przyszłym roku. Uzyskane podczas festynu datki oraz wsparcie finansowe i rzeczowe od sponsorów w tym roku postanowiono przekazać w formie nagród głównych uczestnikom festynu, konkursów sportowo-rekreacyjnych a pozostałe środki finansowe na częściowe dofinansowanie remontu kościoła, w tym wstawienie szyb witrażowych, remont dachu i nagłośnienia.

Krzysztof Sterkowiec

Oddział Okręgowy we Wrocławiu

Legnica

Zespół Formacyjno-Zadaniowy ds. Promocji Biografii i Twórczości Zofii Kossak oraz Towarzystwo Przyjaciół Twórczości Z. Kossak realizują trzyletni projekt „Śladami legnickich zegarów”. Początek projektu wiązał się z inicjatywą przeprowadzenia zbiórki pieniężnej na odbudowę zegara na zabytkowej wieży szkoły podstawowej nr 10 im. Z. Kossak. Pomysłodawcami zbiórki byli ZFZ oraz prezes towarzystwa Marta Chmielewska. Równocześnie powstał program edukacji regionalnej, polegający na skatalogowaniu i opisaniu historii dawnych i istniejących zegarów znajdujące się na wieżach kościelnych i innych budynkach Legnicy. Plon tych działań posłuży do wytyczenia trasy turystycznej „Śladami legnickich zegarów” i wydania albumu „Zegary mojego miasta” uzupełnionego o temat czasu w twórczości autorki „Legnickiego Pola”.

Projekt jest skierowany do społeczności lokalnej, a przede wszystkim młodzieży i studentów.

* * *

Biblioteka im. bł. Jana Pawła II, Krąg Przyjaciół św. Hildegardy oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” zorganizowały już czwartą sesję naukową „Święta Hildegarda z Bingen Doktorem Kościoła Powszechnego”. Sesja wiąże się z nadchodzącym w tym roku nadaniem świętej tytułu Doktora Kościoła przez Ojca Świętego. Pierwszy wykład przybliżający zagadnienie nadawania tytułu Doktorów Kościoła wygłosił ks. dr Krzysztof Wiśniewski. Alfreda Walkowska zaprezentowała z kolei samą postać św. Hildegardy, a wprowadzenia w problematykę jej pism dokonał ks. dr hab. Bogusław Drożdż.

Dyrektor biblioteki seminaryjnej, omawiając skrót pierwszej z trzech Ksiąg Wizyjnych Świętej („Scivias” – Poznaj Drogi Pana), wskazywał na głębię i wyjątkowość jej wizji oraz osobistą świętość mistyczki z Bingen, a której dzieło można traktować jako summę doktryny chrześcijańskiej i podręcznik życia duchowego.

Biblioteka im. bł. Jana Pawła II, z którą od lat współpracuje Oddział w Legnicy, w czerwcu zakończyła pierwszy etap projektu „Ochrona i upowszechnienie zbiorów o szczególnym znaczeniu historycznym i kulturowym poprzez digitalizację i udostępnienie w ogólnodostępnej bazie cyfrowej najcenniejszych zasobów bibliotecznych z terenu diecezji legnickiej”.

Założenia projektu osiągnięto poprzez digitalizację zbiorów rękopiśmiennych, inkunabułów, starodruków, muzykaliów oraz ilustracji, map w ilości 500 tys. stron wraz z mikrofilmowaniem w ilości 20 tys. stron, stworzenie baz danych i udostępnienie publicznej bazy cyfrowej. Upublicznienie biblioteki cyfrowej przyczyni się do docenienia dziedzictwa kulturowego i ocalenia od zapomnienia dzieł pisanych, fotografii, muzyki, a także wykorzystania w celach naukowych i edukacyjnych.

Andrzej Tomaszewski

25 lecie kapłaństwa ks. dziekana Romana Szczupaka asystenta kościelnego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Ustrzykach Dolnych

Ks. Roman Szczupak urodził się 9 września 1961 roku w Cieszacinie Wielkim w powiecie jarosławskim. Po ukończeniu szkoły podstawowej i zdaniu matury w Technikum Budowlanym w Jarosławiu w 1981 roku rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Seminarium Duchownym w Przemyślu. Zwieńczone tytułem magistra teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i przyjęciem święceń kapłańskich 24 czerwca 1987 roku, z rąk JE ks. Bpa Ignacego Tokarczuka – ordynariusza Diecezji Przemyskiej. Tego dnia Diecezja Przemyska wzbogaciła się 49 neoprezbiterami.

Po święceniach kapłańskich został skierowany do parafii św. Mikołaja w Rzeszowie-Przybyszówce. W latach 1989-1991 był wikariuszem w parafii św. Antoniego Padewskiego w Jedliczu. Kolejne lata 1992-1996 to studia doktoranckie na wydziale teologicznym w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po studiach zostaje wikariuszem w Kolegiacie Jarosławskiej. W roku 1998 podejmuje posługę w Diecezjalnym Radiu Fara w Krośnie jako dyrektor programowy, będąc jednocześnie duszpasterzem akademickim PWSZ i opiekunem Katolickiego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Krośnie. Następnie w roku 2001-2002 jest wikariuszem w parafii św. Iwona w Iwoniczu Zdroju. Od 2002 do 2004 zostaje proboszczem parafii Matki Bożej Gromnicznej w Porażu koło Sanoka. Od 2004 roku jest proboszczem parafii św. Józefa Robotnika w Ustrzykach Dolnych, w której działa 14 różnych grup duszpasterskich, także Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana, którego od 2009 roku jest duchowym opiekunem. Od 2011 roku dekretem JE ks. Abpa Józefa Michalika został mianowanym dziekanem dekanatu Ustrzyki Dolne.

W tym roku 2012 ks. Roman obchodzi 25 lecie świeceń kapłańskich.

W roku 25-lecia kapłaństwa życzymy drogiemu i czcigodnemu Jubilatowi wszelkich łask Bożych !

W imieniu podkarpackiej wspólnoty Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” życzy Jerzy Sołt ys – przewodniczący Rady Oddziału Okręgowego w Rzeszowie

 

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej