CIVITAS CHRISTIANA

2013/07/5

Oddział Okręgowy w Białymstoku

Białystok

25 października w ramach XXX Dni Kultury Chrześcijańskiej w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym odbyło się spotkanie pod hasłem „Współcześni świadkowie wiary”. Debatę zorganizował Oddział Okręgowy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” wraz z dyrekcją Zespołu Szkół Katolickich. W spotkaniu uczestniczył abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki, a także delegacje uczniów z białostockich szkół ponadgimnazjalnych wraz z nauczycielami. W debacie wzięli udział: dr Tadeusz Wasilewski – lekarz położnik, od kilku lat zajmujący się popularyzowaniem diagnostyki i terapii naprotechnologicznej, Anna Jaworek – kobieta biznesu, Jolanta Skarzyńska – wolontariuszka z hospicjum dla dzieci, oraz Agnieszka i Karol Szmuksta – młode małżeństwo. To pięcioro współczesnych świadków wiary pełniących różne role życiowe. Spotkanie poprowadził red. Adam Jakuć – prezenter z TVP Białystok. Podczas debaty każdy z prelegentów mówił o doświadczeniu wiary i Boga w swoim życiu. Szczególnie znaczące było świadectwo dra Wasilewskiego, który po 14 lat pracy przy programie in vitro porzucił tę metodę na rzecz naprotechnologii.


Prelekcję o polskich drogach do niepodległości wygłosił Krzysztof Jodczyk z IPN

***

8 listopada odbyło się spotkanie patriotyczne pod hasłem „Drogi do Niepodległości”. Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości zgromadziła liczne grono członków i sympatyków Stowarzyszenia. W programie znalazł się wspólny śpiew pieśni patriotycznych przy akompaniamencie Karola Szmuksty, a także recytacja wierszy o tematyce patriotycznej napisanych przez wybitnych polskich poetów. Utwory recytowali uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. Krzysztof Jodczyk – historyk (pracownik IPN w Białymstoku) podzielił się refleksjami na temat dwóch dróg do niepodległości: walki zbrojnej i pracy organicznej. W dyskusji mówiono, w jaki sposób dziś należy dbać i zabiegać o niepodległość Polski.

Agnieszka Szmuksta


Podczas debaty prelegenci mówili o doświadczeniu wiary i Boga w swoim życiu

Oddział Okręgowy w Gdańsku

Czersk

29 września zorganizowano autokarową pielgrzymkę do Sanktuarium Królowej Polskiego Morza w Swarzewie i na Hel. W kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Swarzewie modliliśmy się przed Figurką Matki Bożej z Dzieciątkiem, następnie zapoznano nas z legendą Madonny ze Swarzewa, a także historią powstania świątyni, ołtarzy, piętnastowiecznej Piety oraz drogi krzyżowej. Na Helu zapoznaliśmy się z historią i przyrodą półwyspu.

Zbigniew Borzyszkowski

Odział Okręgowy w Krakowie

Bielsko-Biała

Realizując tegoroczne hasło „Katolicy świeccy w dziele ewangelizacji kultury” Oddział zorganizował wykłady w ramach Klubu Filozoficznego. Dr hab. Marek Rembierz przedstawił porównanie idei i retoryki kazań ks. Piotra Skargi z myślą bł. Jana Pawła II. W drugim wykładzie podjął temat „Relacje wiara – rozum jako wyzwanie do refleksji” w oparciu o list Benedykta XVI ogłaszającego Rok Wiary. W listopadzie podobną tematykę podjął Edward Szpoczek w wystąpieniu dla Zespołu Formacyjnego. W ramach Klubu Filozoficznego odbyła się również prelekcja prof. Wiesława Wójcika, wieloletniego, aktywnego uczestnika Ruchu Oazy Rodzin pt. „Mariologiczne zaplecze Ruchu Oazy Rodzin”.

Kraków

W październiku członkowie Oddziału spotkali się na wykładzie dr Agnieszki Kurnik. Prelegentka mówiła o Kresach Wschodnich. Tym razem przybliżyła historie dwóch ośrodków akademickich, które były kulturalnymi i oświatowymi bastionami polskości – Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie i Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie.

***

23 października odbyła się trzecia sesja OFKS „Poznawanie i upowszechnianie nauczania Kościoła”. Referaty wygłosili przewodniczący Rady Okręgowej Stanisław Pażucha i Jolanta Majka. S. Pażucha zaprezentował okoliczności zwołania Soboru Watykańskiego II oraz podstawowe problemy poruszane w dokumentach soborowych. Drugi referat „Rola świeckich w Kościele – podmiotowy charakter Kościoła” wygłosiła Jolanta Majka, która w swoim wykładzie na podstawie dokumentów soborowych: Konstytucji Dogmatycznej o Kościele Lumen gentium, Dekretu o Apostolstwie Świeckich Apostolicam actuositatem oraz Adhortacji Apostolskiej Jana Pawła II Christifideles laici omówiła udział świeckich w potrójnej misji Chrystusa, kapłańskiej, prorockiej i królewskiej. W trakcie spotkania odbyła się promocja książki „Krótka historia II Soboru Watykańskiego” Giuseppe Alberigo, wydanej przez IW PAX oraz wernisaż wystawy „Kraków miasto świętych i błogosławionych”, członka Zespołu Formacyjnego Jana Batora.

Monika Korpak

***

27 października członkowie oddziałów z Krakowa, Bochni, Brzeska, Oświęcimia i Jaszczurowej udali się w pielgrzymkę śladami bł. Jana Pawła II. Pielgrzymowanie rozpoczęto modlitwą przy relikwiach papieskich w Sanktuarium „Na Białych Morzach” w krakowskich Łagiewnikach. Pielgrzymi obejrzeli wystawę „Kim jest Człowiek z całunu?” poświęconą Całunowi Turyńskiemu. Z Łagiewnik trasa pielgrzymki prowadziła do Kalwarii Zebrzydowskiej. Ostatnim punktem pielgrzymki były Wadowice. W Bazylice Ofiarowania NMP, w której był ochrzczony Karol Wojtyła, pielgrzymi uczestniczyli w Mszy św., którą sprawował asystent kościelny Oddziału w Krakowie o. dr Piotr Spiller O. Carm.


Podczas wernisażu wystawy Jacka Balickiego

***

8 listopada odbył się wernisaż wystawy malarstwa Jacka Balickiego. Autor urodził się w 1961 r. w Rzeszowie. Studiował na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Praktykował w pracowniach prof. Jana Szancenbacha i prof. Włodzimierza Kunza, u którego w 1994 r. uzyskał dyplom. Od kilkunastu lat malarz jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz współpracuje z pracownią prof. Ireny Popiołek-Rodzińskiej. Brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Wystawę można oglądać do 15 grudnia.

BP

***


Bożena Pruska i Stanisław Pażucha składają kwiaty pod nowym Krzyżem Narodowej Pamięci

U stóp Wawelu, na pl. o. Adama Studzińskiego, kardynał Stanisław Dziwisz poświęcił nowy Krzyż Narodowej Pamięci. Dotychczasowy krzyż, postawiony w 1990 r. dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej, Solidarności Regionu Małopolski i Towarzystwa Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, był w bardzo złym stanie. Nowy krzyż wykonano ze 100-letniego modrzewia z Grzechyni, a kształt artystyczny nadali mu w Pracowni Rzeźby Sakralnej Jerzy i Krzysztof Madoniowie z Suchej Beskidzkiej. Wśród delegacji, które pod nowym Krzyżem Pamięci Narodowej złożyły kwiaty i zapaliły znicze, znaleźli się członkowie Oddziału „Civitas Christiana” w Krakowie z prezesem Stanisławem Pażuchą i Bożeną Pruską – członkiem zarządu. Stary Krzyż Katyński został przeniesiony na Wzgórze Pamięci Narodowej w podkrakowskiej Morawicy, przy kościele pw. św. Bartłomieja.

Adam Wojnar

Oddział Okręgowy w Lublinie

Lublin

6-7 października odbyły się uroczystości związane z 70. rocznicą powstania Narodowych Sił Zbrojnych. Zainaugurował je bieg na orientację zorganizowany przez Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Lublinie. Uroczystości Okręgu Lubelskiego ZŻ NSZ odbyły się w 7 października. Kombatanci, rodziny, przyjaciele i sympatycy uczestniczyli w Mszy św. odprawionej w intencji żołnierzy NSZ. Jej koncelebransami byli ks. Leon Pietroń i Ryszard Jurak. Homilię wygłosił ks. Janusz Stępniak. Spotkanie odbyło się w Domu Akcji Katolickiej. Dr Rafał Dobrowolski – prezes ZŻ NSZ Okręg Lubelski przywitał przybyłych gości. Głos zabrał prezes Honorowy ZŻ NSZ – dr Bohdan Szucki i ks. Ryszard Jurak. Następnie reprezentujący min. Jana Stanisława Ciechanowskiego, dyr. Jacek Polańczyk z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wręczył 22 osobom medale Pro Patria. W sposób szczególny wyróżniono także instytucje, które pielęgnują i upamiętniają pamięć Narodowych Sił Zbrojnych. Wyróżnione zostało Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, które reprezentowali przewodniczący Oddziału Okręgowego Marek Koryciński oraz dyrektor Oddziału Okręgowego Marcin Sułek. W części wykładowej Kamil Sulej przedstawił dzieje oddziałów NSZ na terenie Lubelszczyzny w latach 1942–1947, a Rafał Drabik zaprezentował kilka sylwetek bardziej znanych żołnierzy NSZ z Lubelszczyzny.

Kamil Sulej

***

9 listopada w siedzibie Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Lublinie odbyło się spotkanie patriotyczne poprowadzone przez Marka Skomorowskiego oraz Zenona Sielewonorskiego. Prezentując myśli bł. Jana Pawła II oraz pieśni o tematyce patriotycznej, wprowadzili zgromadzonych w klimat świętowania rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wspólne odśpiewanie pieśni patriotycznych nadało temu wydarzeniu charakter wspólnotowego święta. Spotkanie zostało zrealizowane w ramach projektu „Spotkania ze sztuką”.

Parczew

Z okazji 400. rocznicy śmierci ks. Piotra Skargi i Roku ks. Piotra Skargi Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” zorganizował spotkanie z ks. dr. Krzysztofem Stolą z Lublina. Wygłosił on wykład „Ksiądz Piotr Skarga – budowniczy nowoczesnego ťCivitas Christiana Ť”. Prelegent przedstawił postać wybitnego jezuity w różnych aspektach. Przypomniał jego dorobek pisarski: „Kazania sejmowe”, „Żywoty świętych” czy „Modlitwę za Ojczyznę”. Omówił teologiczną i filozoficzną działalność kaznodziei, jako założyciela kolegiów jezuickich, rektora Akademii Wileńskiej, przeciwnika reformacji, zwolennika unii z prawosławiem. Ukazał także mniej znane zasługi Skargi dla budowania na ziemiach Rzeczpospolitej pierwszych banków – tzw. Banków Pobożnych (zbliżonych w swojej istocie do współczesnych kas spółdzielczych), jego działalność charytatywną (Arcybractwo Miłosierdzia i Komorę Potrzebnych). W ożywionej dyskusji wskazywano na trafne proroctwa ks. Skargi w odniesieniu do dzisiejszych czasów. Obecny na spotkaniu dyr. Oddziału Okręgowego w Lublinie KS „Civitas Christiana” Marcin Sułek przedstawił zaangażowanie Stowarzyszenia w uczczenie roku ks. Skargi, a także plany Stowarzyszenia na najbliższą przyszłość. Spotkania o tym samym charakterze odbyły się także w Lublinie, Białej Podlaskiej, Włodawie, Rejowcu i Dęblinie. Zrealizowano je w ramach projektu „Pamięć + Tożsamość = Przyszłość”.

Jan Najs

Zamość

„Eucharystia źródłem miłości” to tytuł wystawy malarstwa Elżbiety Tyszko, której wernisaż odbył się 20 października br. w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Na otwarcie wystawy przybyli ks. prał. Adam Firosz (kanclerz kurii diecezjalnej i proboszcz parafii katedralnej), ks. Czesław Galek, ks. Adam Dworzycki, Maria Gryz – przewodnicząca Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, Jan Wojciech Matwiejczuk – przewodniczący Rady Miasta Zamość, Jerzy Tyburski – dyr. BWA Galerii Zamojskiej oraz liczne grono gości. Na wystawie zostało zaprezentowanych 17 obrazów o tematyce eucharystycznej. Ekspozycję przygotowano w dowód wdzięczności za łaski uzyskane za pośrednictwem bł. Jana Pawła II. Elżbieta Tyszko jest artystą plastykiem uhonorowanym licznymi nagrodami. W 1999 r. podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Polski malarka podarowała w Zamościu obraz olejny Ojcu świętemu, który został zabrany do Watykanu.

Łukasz Kot

***

25 października zorganizowano spotkanie z Marią Rzeźniak – starszym kustoszem Muzeum Zamojskiego na temat duchowego wymiaru twórczości muzycznej Karola Namysłowskiego. Bohater prelekcji był założycielem najstarszej polskiej Orkiestry Symfonicznej. Spotkanie wzbogacone było projekcją multimedialną.

***

10 listopada, jak co roku, przeprowadzono na ulicach miasta happening „Flaga na maszt” z udziałem członków Stowarzyszenia, podczas którego rozdawano flagi narodowe. Każdy otrzymujący musiał się podzielić swoimi refleksjami, co oznacza być patriotą współcześnie. Wypowiedzi zostały zarejestrowane i wyemitowane na falach Katolickiego Radia Zamość.

***

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” objęło patronatem i pomocą merytoryczną wyprawę zamościanina Andrzeja Lewickiego do Kamerunu. Andrzej będzie tam korespondentem dziennikarskim i współorganizatorem Festiwalu Kultury Młodych Kameruńczyków w Bertoua. W trakcie pobytu w Afryce będzie prowadził blog „Dla świata”, w którym będą zamieszczane relacje, zdjęcia i filmy przybliżające Europejczykom kulturę tego kraju.

Łukasz Kot

Oddział Okręgowy w Opolu

Byczyna

10 października w Zespole Szkół Gimnazjalno-Licealnych odbyło się uroczyste zakończenie projektu „Alternatywa dla komputera”. Podczas spotkania wręczono nagrody dla laureatów konkursu literackiego na prezentację książki, artykułu, obejrzanego programu lub filmu zawierającego w swojej treści wartości chrześcijańskie, które wywarły wpływ na kształtowanie postawy życiowej. Pierwszą nagrodę otrzymała Klaudia Adler z Roszkowic, która w pracy przywołała książkę „Świadectwo” kardynała Stanisława Dziwisza. Drugim punktem programu było spotkanie „Wokół bezstronności mediów”, które poprowadził Mateusz Zbróg z Oddziału we Wrocławiu. W trakcie pokazu multimedialnego wyjaśnił młodzieży, jakimi sposobami współczesne media starają się zmanipulować odbiorcę przekazu.

Opole

13 października w Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w Winowie Oddział Opolski spotkał się w ramach Dnia Formacyjnego. Rozpoczęliśmy odmówieniem jutrzni w miejscowej kaplicy prowadzonej przez opiekuna Oddziału ks. Piotra Sadowskiego. Następnie zebrani wysłuchali nauki nt. błogosławionego Alojzego Ligudy, pochodzącego z Winowa – księdza i męczennika obozu w Dachau, beatyfikowanego w 1999 r. przez Jana Pawła II. Najbardziej przejmującym momentem konferencji były słowa księdza Sadowskiego, iż według relacji świadków błogosławiony Alojzy mógł wyjść z obozu po podpisaniu Volkslisty, jednak tego nie uczynił. Niedługo potem został zamordowany. Po modlitwie „Anioł Pański” uczestnicy rozeszli się po miejscowym parku w ramach osobistej medytacji. Odwiedzono również dom błogosławionego. Odprawiona została Msza św. poprzedzona modlitwą różańcową w intencji Stowarzyszenia.

***

14 października w ramach obchodów Niedzieli Papieskiej Oddział Opolski zorganizował dwa koncerty. Pierwszy wraz z Fundacją Dzieło Nowego Tysiąclecia i Towarzystwem Przyjaciół Opola odbył się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Pawła II. Wykonawcą był Męski Zespół Wokalny Camerton. W drugim wydarzeniu partycypowała Parafia św. św. Piotra i Pawła, której chór wykonał Mszę św. ks. Marco Frisiny.


Podczas spotkania z okazji Święta Zmarłych, od lewej: dr Marian Karczmasz, ks. prałat Eugeniusz Graczyk, prof. Bibliana Mosakowska, pastor Krzysztof Adamkowski, Maria Pszczółkowska

Odział Okręgowy w Warszawie

Ciechanów

22 października w ramach zespołu formacyjno-zadaniowego ds. kultury znana poetka, członkini naszego oddziału, zorganizowała spotkanie poświęcone Janowi Pawłowi II. Jej staraniem został wydany tomik poezji „Płomyki pamięci”. Wydawnictwo obejmuje wiersze poświęcone Janowi Pawłowi II różnych autorów, szczególnie z terenu Mazowsza.

Uczestnicy spotkania, m.in. członkowie „Civitas Christiana”, ks. dr Ireneusz Wrzesiński i ks. proboszcz fary, Zbigniew Adamkowski, dzielili się swoimi wspomnieniami ze spotkań z Janem Pawłem II. Zebrani poeci recytowali swoje wiersze. Na zakończenie odśpiewano „Barkę”.

***

9 listopada w PWSzZ w związku ze Świętem Zmarłych odbyło się spotkanie poświęcone przemijaniu i śmierci, którego współorganizatorem był nasz oddział. W panelu dyskusyjnym wzięli udział ks. prałat Eugeniusz Graczyk, prof. Bibliana Mosakowska, pastor Wspólnoty Chrześcijańskiej Krzysztof Adamkowski. Ks. prałat Graczyk w swojej wypowiedzi skupił się na teologicznym aspekcie tematu śmierci i przemijania. Maria Pszczółkowska recytowała aforyzmy Adama Mickiewicza. Spotkaniu towarzyszył podkład muzyczny w wykonaniu Piotra Pszczółkowskiego, który śpiewał i grał na gitarze.

***

14 listopada w siedzibie Stowarzyszenia odbyło się spotkanie poświęcone zaangażowaniu politycznemu ludzi świeckich wg nauczania społecznego Kościoła Katolickiego. Prelekcję wygłosił ks. dr Ireneusz Wrzesiński. Podstawowym kryterium polityki uprawianej na rzecz osoby i społeczeństwa jest dążenie do dobra wspólnego, jako dobra wszystkich ludzi. Pilnym i odpowiedzialnym zadaniem świeckich jest dawanie świadectwa tym wartościom ludzkim i ewangelicznym, które mają wewnętrzny związek z działalnością polityczną, jak wolność, sprawiedliwość, solidarność, prosty styl życia, opcja na rzecz ubogich i najmniejszych. Stylem i narzędziem polityki, która chce dążyć do prawdziwego rozwoju człowieka, jest solidarność. Świeccy katolicy powinni rozwijać dzieło wychowania mające na celu przezwyciężenie panoszącej się kultury egoizmu, nienawiści, zemsty i wrogości, a równocześnie wzrost solidarności na wszystkich szczeblach. Wzorem polityka dla każdego jest postać Roberta Schumana, jednego z ojców założyciela zjednoczonej Europy, którego proces beatyfikacyjny dobiega końca. Robert Schuman był premierem Francji, przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Polityka w jego wydaniu to służba innym. To był człowiek Pana Boga, modlący się nieustannie na różańcu. W dyskusji poruszono problem wykonywania aborcji w Polsce wymuszanej przez instytucje UE oraz zagrożeń duchowych wiążących się z antychrześcijańskim prawem stanowionym przez UE.

***

18 listopada w Kościele św. Piotra w Ciechanowie odbyło się spotkanie poświęcone życiu i działalności kard. Aleksandra Kakowskiego, prymasa z okresu Królestwa Polskiego. Spotkanie rozpoczęło się uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem bpa płockiego Piotra Libery. W homilii ks. bp przedstawił życie i działalność kard. Kakowskiego. Spotkanie zostało uwieńczone pięknym koncertem muzyki operowej w wykonaniu artystów z Filharmonii Warszawskiej.

***

Trzy razy w tygodniu w siedzibie „Civitas Christiana” spotykają się dzieci. Świetlica jest miejscem, w którym uczeń może rozwijać swoje zainteresowania. Dzieci mają zapewnioną wszechstronną opiekę wychowawców. Część dzieci jest z rodzin zastępczych i rodzin wielodzietnych. Głównym celem zajęć jest wyrównywanie szans edukacyjnych, kształtowanie właściwych postaw etyczno-moralnych: pracowitości, uczciwości i zdyscyplinowania. Prowadzone są zajęcia plastyczne, profilaktyka uzależnień i szeroko pojęta edukacja, w tym wychowanie religijne i patriotyczne. Ważną sprawą jest nauka języków obcych. Grupa dzieci zapaliła znicze na grobach poległych żołnierzy i na grobie 12-letniej koleżanki, która zmarła na białaczkę. Dzieci uczęszczają też na bezpłatne zajęcia na pływalni.

Płock

Dzień Płockich Inicjatyw Pozarządowych jest świętem płockich organizacji pozarządowych. Organizowany jest przez Urząd Miasta Płocka – pełnomocnika ds. organizacji pozarządowych – Ewę Pietrzak oraz Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki pod honorowym patronatem wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego. 15 września na Starym Rynku organizacje zaprezentowały mieszkańcom miasta swój dorobek. Uroczystości rozpoczęły się odegraniem hejnału Płocka oraz przekazaniem kluczy do miasta organizacjom pozarządowym, które później prezentowały swoją działalność w stoiskach, przy których można było uzyskać porady i otrzymać materiały informacyjne. Odbyły się również występy muzyczne oraz zawody sportowe. Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” miał swoje stoisko, na którym zaprezentowano nasz dorobek. Stoisko zdobiły obrazy Wiesławy Ożóg. Zwiedzający mogli otrzymać miesięcznik „Nasz Głos”, „Społeczeństwo” oraz inne nasze wydawnictwa. Nasze stoisko odwiedził prezydent miasta Andrzej Nowakowski, który wysłuchał informacji nt. działalności Oddziału Stowarzyszenia, złożonej przez Helenę Kowalską – przewodniczącą Rady Oddziału. Płocczanie mogli także odwiedzić naszą siedzibę znajdującą się w pobliżu Starego Rynku.


Helena Kowalska przedstawiała działalność Stowarzyszenia prezydentowi miasta Andrzejowi Nowakowskiemu

Warszawa

Reakcja publiczności i duża frekwencja podczas ubiegłorocznego cyklu odczytów historycznych prof. Andrzeja Nowaka skłoniły Oddział do kontynuowania tej działalności po wakacjach. „Civitas Christiana” znalazło partnera organizacyjnego w parafii pw. św. Stanisława Kostki. Prof. Nowak wykłada na Uniwersytecie Jagiellońskim, jest redaktorem naczelnym dwumiesięcznika „Arcana”. Ze względu na duże zainteresowanie związane z relacjami polsko-rosyjskimi spotkania organizowane w okresie od października do czerwca poświęcone są tematowi „Polska – Rosja: geopolityka i trudne sąsiedztwo”. W czasie spotkań można nabyć książki profesora. Szczególnie cieszymy się z obecności młodych, bo oni powinni wiedzieć to, o czym nie informuje szkoła.


© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej