Civitass Christiana 08-09/2009

2013/01/19

Oddział Okręgowy w Białymstoku

Kleosin

W Dniu Matki rozpoczęły się I Dni Rodziny w Kleosinie, zorganizowane przez o. Janusza Walerowskiego SVD, proboszcza Parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Kleosinie, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Oddział w Białymstoku, Ośrodek Kultury w gminie Juchnowiec Kościelny.

26 maja o godz. 18 została odprawiona Msza św. koncelebrowana w intencji matek, której przewodniczył o. Janusz Walerowski. Po Eucharystii ks. prof. dr hab. Adam Skreczko, rektor Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku wygłosił wykład o roli matki w wychowaniu chrześcijańskim i w przygotowaniu młodzieży do życia rodzinnego. Archidiecezjalny doradca ds. rodziny Bożena Tarasiewicz podzieliła się doświadczeniami z działalności kościelnego poradnictwa rodzinnego, omówiła formy pomocy w rozwiązywaniu problemów rodzinnych prowadzone w parafiach na terenie Archidiecezji Białostockiej.

Następnie odbył się koncert pieśni sakralnych i pieśni poświęconych polskim matkom, w wykonaniu absolwentów Filii w Białymstoku Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie, Filia w Białymstoku.

Następnego dnia młodzież z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Kleosinie spotkała się z Pawłem Sankowskim, który przedstawił program słownomuzyczny. Autor i wykonawca nazywa go prewencyjnym, przestrzega bowiem młodzież przed uzależnieniami i uwikłaniami współczesnego życia, a także relatywizmem moralnym. Program miał cechy osobistego świadectwa. Dla najmłodszych dzieci z klas 0–III i rodziców, zorganizowano „Dzień Rodziny na sportowo”. W czasie festynu przeprowadzono konkursy i zawody z udziałem dzieci i rodziców. Głównym celem imprezy była promocja zdrowego stylu życia.

* * *

Po raz czwarty dyrekcja i Zespół ds. Patrona Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Kleosinie zaprosiły szkoły z województwa podlaskiego, noszące miano Jana Pawła II, do wzięcia udziału w Konkursie Recytatorskim Poezji Karola Wojtyły. 5 maja w sali gimnastycznej przeprowadzono konkurs z udziałem uczniów szkół podstawowych i gimnazjalistów.

Jury w składzie: Leszek Koleśnik, przewodniczący, dyrektor Ośrodka Kultury, o. Sylwester Grabowski SVD, s. Jadwiga Leończuk ze Zgromadzenia Sióstr Służebnic Jezusa i Bogusława Wencław z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, wysoko oceniło organizację i poziom konkursu. Młodzież sięgnęła do utworów Ojca Świętego, które niosą głębokie przesłanie intelektualne, religijne, moralne, wymagają starannej dykcji i zaangażowania w trakcie recytacji.

W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajął Mateusz Czajkowski z SP w Łapach, II Karolina Tworkowska z SP w Kleosinie, III Aleksandra Perkowska z SP w Jabłoni Kościelnej. Wyróżnienia otrzymały: Joanna Niewińska z SP w Łapach, Natalia Sekścińska i Katarzyna Dakowicz z SP w Kleosinie.


L:aureaci i jurorzy Konkursu Recytatorskiego Poezji Karola Wojtyły  | 

Wśród gimnazjalistów I miejsce zajęła Karolina Organowska, II – Izabela Olechno, obie z sokólskiego Gimnazjum im. Jana Pawła II, III miejsce – Anna Piekutowska z Gimnazjum w Jabłoni Kościelnej. Gimnazjalistki z Bociek, Anna Rzepniewska i Magdalena Tymowska, Karol Dzierżek, Niki Kulińska i Paulina Obrębska z gimnazjum w Kleosinie i Adam Pyłko z Gimnazjum w Sokółce otrzymali wyróżnienia.

Nagrodzonym gratulowali wójt Gminy Juchnowiec Kościelny, Czesław Jakubowicz, i dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Kleosinie, dr Bożena Nienałtowska.

Przyszłoroczny piąty Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji Karola Wojtyły, zapowiadany jest jako szczególnie uroczysty, z szeroką reprezentacją szkół im. Jana Pawła II.

Białystok

23 czerwca w siedzibie Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” odbył się finał II edycji Konkursu Chrześcijańska Kultura Pogranicza-Pogranicze Kultur.

Tegoroczny konkurs został skierowany do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych całego województwa podlaskiego.

Jego celem było budowanie i umacnianie więzi międzykulturowej, kształtowanie wzajemnego szacunku dla religii kultur oraz zwrócenie uwagi na wielokulturowość regionu. Młodzież konkurowała w dwóch kategoriach: praca pisemna i praca artystyczna.

Jury obradujące 5 czerwca w składzie: prof. dr hab. Halina Krukowska, Małgorzata Ruminowicz, Piotr Sawicki oraz Bogusława Wencław nie przyznało nagród za prace literackie. Wyróżniono w tej kategorii: Annę Górską z II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku, opiekun s. Brygida Karwowska, Urszulę Liszewską z Zespołu Szkół Nr 4 w Suwałkach, opiekun Dorota Zachar, Joannę Konaszewską z II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku, opiekun Marta Pawłowska.

W kategorii prace artystyczne (plakat, fotografia) I miejsce zdobyły: Monika Zukowska, II Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku, opiekun s. Brygida Karwowska, i Natalia Szczech, II Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku, opiekun s. Brygida Karwowska, II miejsce – Anna Palkowska, II Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku, opiekun s. Brygida Karwowska, III miejsce – Marta Mieczyńska, II Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku, opiekun s. Brygida Karwowska. Wyróżnienia otrzymali Tomasz Ciuruk, VI Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku, opiekun Anna Liberadzka, i Eliza Harasimowicz, III Liceum Ogólnokształcące w Suwałkach, opiekun Urszula Poświatowska-Derda, Katarzyna Sawejko, Zespół Szkół Nr 7 w Suwałkach, opiekun Wiesław Jurkiewicz, Alicja Król, VI Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku, opiekun Anna Liberadzka, Anna Mieczyńska, II Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku, opiekun s. Brygida Karwowska.

Anna Dojlida-Jurczak

Oddział Okręgowy w Krakowie

Nowy Sącz

15 czerwca w Nowym Sączu, w Miasteczku Galicyjskim (filia miejscowego Muzeum Okręgowego) odbyło się wręczenie nagród fundatorom trzyetapowego IX Konkursu Historycznego „Ziemia Sądecka od przeszłości do współczesności”, który z uwagi na swoją specyfikę regionalną cieszył się dużym zainteresowaniem (ponad 500 uczestników), szczególnie na poziomie szkół podstawowych i gimnazjów.

Organizatorami konkursu były: Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu i nowosądecki oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Patronat sprawowali: Marszałek Województwa Małopolskiego, Prezydent Nowego Sącza oraz Starosta Nowosądecki. W organizację konkursu włączyły się: Gimnazjum nr 2 w Nowym Sączu, Szkoła Podstawowa nr 21 w Nowym Sączu, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Sączu, Starostwo Powiatowe, Stowarzyszenie „DLA MIASTA”, Urząd Miasta Nowego Sącza, Związek Sądeczan.

W wyniku współzawodnictwa konkursowego w kategorii szkół podstawowych I nagrodę przyznano: Karolinie Majce z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Nowym Sączu, II nagrodę otrzymała Aleksandra Pawlik ze Szkoły Podstawowej w Rytrze, a III – Michał Zakrzewski ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Nowym Sączu.

W kategorii gimnazjów I nagroda przypadła Jakubowi Zygmuntowi z Akademickiego Gimnazjum im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu, II nagroda – Aleksandrze Bielak z I Gimnazjum im. Jana Długosza w Nowym Sączu, III nagroda – Leszkowi Sekule z Gimnazjum nr 5 im. św. Kingi w Nowym Sączu.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych I nagrodą wyróżniono Przemysława Mąkę z I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu, II nagrodą Dominikę Kaczyńską z I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu, III nagrodą Natalię Maciaś z I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu.

Oświęcim

3 czerwca w Oświęcimskim Centrum Kultury odbyła się sesja popularnonaukowa zatytułowana „Spotkania z Polską. Żołnierze wyklęci”. Jej inicjatorem i pomysłodawcą był Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Oświęcimiu.

Była to szczególna lekcja historii, adresowana głównie do młodzieży szkół gimnazjalnych, pokolenia urodzonego w wolnej Polsce.

Spotkanie zorganizowano przy współpracy z prezydentem Oświęcimia, Januszem Marszałkiem, i Oświęcimskim Centrum Kultury. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie szkół gimnazjalnych z Oświęcimia (około 200 osób), członkowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” z Oświęcimia, Krakowa i Bochni, nauczyciele, księża oraz mieszkańcy Oświęcimia i okolic. Szczególnym gościem spotkania był Janusz Krasiński, członek Szarych Szeregów, więzień obozów koncentracyjnych oraz więzień polityczny z okresu stalinowskiego w latach 1947–1956, obecnie honorowy Prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.


Podczas sesji poświęconej rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu w Oświęcimiu  | 

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów przez uczestników sesji pod Ścianą Śmierci na terenie byłego obozu Auschwitz-Birkenau. Następnie w kościele św. Maksymiliana Kolbego odprawiona została Msza św. w intencji poległych Obrońców Ojczyzny. Przybyłych gości witał prezydent Janusz Marszałek.

Wykład zatytułowany „Rotmistrz Witold Pilecki – ochotnik do Auschwitz” wygłosił dr Adam Cyra z Muzeum Auschwitz-Birkenau. Była to multimedialna prezentacja życia i działalności Witolda Pileckiego.

Urodzony 13 maja 1901 roku w Ołońcu był oficerem kawalerii Wojska Polskiego oraz żołnierzem podziemia. Jako Tomasz Serafiński (więzień nr 4859) zorganizował konspirację wojskową w obozie Auschwitz-Birkenau. Po ucieczce z obozu brał udział w powstaniu warszawskim. Jesienią 1945 roku założył siatkę wywiadowczą i rozpoczął zbieranie informacji o sytuacji w Polsce i żołnierzach AK więzionych przez Urząd Bezpieczeństwa, które przekazywał do II Korpusu Polskiego we Włoszech. 8 maja 1947 roku rotmistrz Pilecki został aresztowany i oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz obcego wywiadu. Skazano go na karę śmierci i wykonano wyrok w więzieniu na Mokotowie 25 maja 1948 roku.

Drugi referat zatytułowany „Tadeusz Cieśla 1919–1952, więzień Auschwitz i ofiara stalinizmu” wygłosiła kustosz Muzeum Auschwitz-Birkenau, Jadwiga Dąbrowska. Ta prelekcja również została zilustrowana prezentacją przedstawiającą zdjęcia i dokumenty dotyczące życia i działalności Tadeusza Cieśli, który urodził się 31 lipca 1919 roku w Studzianie k. Przeworska. W 1940 roku aresztowano go i osadzono w KL Auschwitz, gdzie przebywał cztery lata. Jesienią 1945 roku przedostał się na Zachód, a następnie zajmował się przeprowadzaniem z kraju osób zagrożonych aresztowaniem przez UB. Tadeusza Cieślę aresztowano 13 listopada 1949 roku i oskarżono o szpiegostwo. Po długotrwałym procesie został skazany 21 grudnia 1950 roku na karę śmierci. Wyrok wykonano 9 lipca 1952 roku w więzieniu na Mokotowie.

Kolejnym punktem programu była projekcja filmu „Janusz Krasiński. Cenzurowany życiorys”. W filmie dokumentalnym główny bohater opowiada w przejmujący sposób o swoich przeżyciach z okresu II wojny światowej oraz o uwięzieniu po wojnie przez reżim stalinowski. Film wywarł duże wrażenie na zgromadzonych. Janusza Krasińskiego nagrodzono owacją na stojąco. Po projekcji bohater filmu złożył świadectwo w imieniu swojego pokolenia patriotów, którzy chcieli żyć w wolnej Polsce i wiedzieli, że dla wolnej Polski trzeba zginąć, jeśli będzie taka potrzeba.

Janusz Krasiński, prozaik, dramatopisarz, scenarzysta, reportażysta, od 1941 roku należał do Szarych Szeregów. W czasie powstania warszawskiego został wywieziony z rodziną do KL Auschwitz. W Oświęcimiu zginęła jego matka. Przebywał w hitlerowskich obozach w Hersbruck i Dachau. Po powrocie do Polski w 1947 roku został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa na rzecz wywiadu amerykańskiego. Skazany na 15 lat pozbawienia wolności przebywał w więzieniach: Mokotów, Rawicz, Wronki. W 1956 roku został zwolniony na mocy amnestii.

Twórczość literacka Janusza Krasińskiego opowiada o tragicznych przeżyciach, jakich doświadczył w czasie panowania w Polsce reżimu nazistowskiego i stalinowskiego.

Na zakończenie sesji Janusz Krasiński, dr Adam Cyra i przewodnicząca Rady Oddziału Henryka Szupiluk otworzyli wystawę „Rotmistrz Witold Pilecki – ochotnik do Auschwitz”, przygotowaną przez Dolnośląską Inicjatywę Historyczną we Wrocławiu i Instytut Pamięci Narodowej.

* * *

Po raz 28. odbyła się Sesja Kolbiańska, organizowana cyklicznie przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Centrum Świętego Maksymiliana w Harmężach oraz Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu. Sesje Kolbiańskie, odbywające się co roku, mają przybliżać dzieło świętego Maksymiliana. Ich myślą przewodnią jest potrzeba realizacji przesłania o. Kolbego – budowanie „cywilizacji miłości”.


Uczestnicy XXVIII Sesji Kolbiańskiej podczas wizyty w obozie koncentracyjnym w Auschwitz  | 

Sesję poprzedziło złożenie kwiatów oraz modlitwa w celi św. Maksymiliana Kolbego i pod Ścianą Śmierci Bloku 11, prowadzona przez o. Piotra Cubera OFMConv.

W delegacji, która złożyła hołd pomordowanym, byli m.in. Andrzej Kacorzyk, przewodniczący Rady Powiatu w Oświęcimiu, była więźniarka obozu Zofia Posmysz oraz członkowie Rad Oddziałów Stowarzyszenia w Bochni, Krakowie i Oświęcimiu. Do byłego KL Auschwitz licznie przybyli uczestnicy sesji oraz poczty sztandarowe szkół ponadgimnazjalnych.

Wykładowa część sesji tradycyjnie odbyła się w Centrum Św. Maksymiliana w Harmężach. Wykład „Święty na obecne czasy” wygłosił o. dr Piotr Cuber OFMConv. Przybliżył postać św. Maksymiliana Kolbego, który poprzez swoją działalność i dzieło oraz pojmowanie świętości wpisuje się również we współczesne nam czasy.

Duże zainteresowanie wzbudziło wystąpienie Jadwigi Dąbrowskiej dotyczące więźniarek KL Auschwitz- Birkenau. Była to przejmująca informacja o życiu, cierpieniu i śmierci więzionych kobiet od początku istnienia obozu koncentracyjnego aż do jego wyzwolenia.

Szczególnym gościem tegorocznej Sesji była Zofia Posmysz, która w 1942 roku w wieku 19 lat trafiła do KL Auschwitz z numerem 7566. Autorka m.in. „Pasażerki” sfilmowanej przez Andrzeja Munka w 1963 roku, „Wakacji nad Adriatykiem”, „Zengerin” i „Doktora M.”, z niezwykłym autentyzmem przedstawiła historię swojego życia za drutami obozu śmierci, gdzie nie raz otarła się o śmierć. Po świadectwie Zofii Posmysz uczennica z Zespołu Szkół Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu recytowała wiersz „Bądź wola Twoja”, napisany przez panią Zofię w obozie, w listopadzie 1944 roku.

Część wykładową sesji zakończyło wystąpienie starosty oświęcimskiego Józefa Kały. Następnie uczestnicy zwiedzili wystawę rysunku „Klisze pamięci. Labirynty” autorstwa Mariana Kołodzieja, byłego więźnia KL Auschwitz, znakomitego scenografa. Wystawę poprzedził komentarzem kustosz Centrum św. Maksymiliana, o. Stanisław Czerwonka OFMConv.


Jerzy Boryka pośród swoich rzeźb  | 

W sesji uczestniczyli: starosta oświęcimski Józef Kała, wicestarosta Józef Krawczyk, siostry Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego, liczna grupa uczniów oświęcimskich szkół ponadgimnazjalnych, członkowie „Civitas Christiana” z Krakowa, Bochni i Oświęcimia. Obrady prowadziła Henryka Szupiluk, przewodnicząca Rady Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Oświęcimiu.

Oddział Okręgowy w Kielcach

Skarżysko-Kamienna

Przebywający na terenie województwa świętokrzyskiego w związku z udziałem w konferencji naukowej „Kobieta w rodzinie – nadzieje i zagrożenia” prof. Hans Goldbrunner odwiedził „Civitas Christiana” w Skarżysku-Kamiennej.

Prof. Goldbrunner był wykładowcą psychologii społecznej na Uniwersytecie w Essen, specjalistą w rozwiązywaniu problemów rodzinnych. Prowadzi punkty poradnictwa dla osób starszych, telefony zaufania, tzw. telefony zmartwień. Tworzy organizacje doradcze dla obszarów wiejskich i małomiasteczkowych we Francji, w Austrii, Belgii, Polsce i na Węgrzech, w Niemczech i Szwajcarii. Jest autorem wielu publikacji poświęconych rodzinie.

Gość z Niemiec interesował się działalnością „Civitas Christiana” w Skarżysku-Kamiennej, specyfiką inicjatyw podejmowanych na rzecz rodziny, dzieci, młodzieży, współpracą z samorządem. Zaproponował podjęcie współpracy z organizacjami katolickimi w Niemczech, zwłaszcza na terenie Kolonii.

Jędrzejów

Jerzy Boryka, malarz i rzeźbiarz ludowy, członek Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, z zawodu elektryk, od 1979 roku uczestniczył w konkursach Ludowej Sztuki Religijnej organizowanych przez oddział kielecki stowarzyszenia.

Jerzy Boryka łączył obowiązki pracy zawodowej z malarstwem i rzeźbą. Tematami jego prac była i jest szeroko pojęta problematyka religijna, osoba Ojca Świętego Jana Pawła II, regionalne świątki i krzyże, a obok tego popiersia klasyków literatury i innych zasłużonych ludzi. Swoje prace wystawił w Domu Kultury w Jędrzejowie, w klubach stowarzyszenia, Domu Handlowym w Jędrzejowie oraz na własnym podwórku.

Jak sam mówi, woli rzeźbić, niż malować. Rzeźbi krzyże. Każdy z nich przeniósł w swoim życiu, które było jedną wielką drogą krzyżową. Przedstawia dobro w postaci wizerunków świętych, ale pokazuje również zło XX wieku.

W 2004 i 2007 roku wystawiało Gimnazjum nr 1 w Jędrzejowie. Wpisy nauczycieli, katechetów i uczniów świadczą o głębokich przeżyciach religijnych, które zrodziły się u nich po obejrzeniu prac Jerzego Boryki. W 2005 roku z okazji 500. rocznicy urodzin Mikołaja Reja Jerzy Boryka miał wystawę w Nagłowicach. W latach 2008–2009 prezentował swoje prace na Pikniku Rodzinnym w Jędrzejowie.

Dzisiaj Jerzy Boryka jest już na emeryturze, ale nadal wykazuje pasję społecznika. Ma znaczący wkład w działalność Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Jędrzejowie.

Tadeusz Kantor

* * *

16 czerwca 2009r. w lokalu Biblioteki Miejskiej odbyło się podsumowanie IV edycji Konkursu Historyczno-Literackiego organizowanego przez Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana dla młodzieży starszych klas szkół podstawowych miasta i gminy Jędrzejów pod hasłem: Sylwetki Ziemi Jędrzejowskiej- zasłużone osoby dla mojej miejscowości gmin, regionu.

Okres przygotowawczy do konkursu poprzedziły trzy wykłady poświęcone dziejom Ziemi Jędrzejowskiej powszechnie znanym postaciom historycznym naszego regionu: Mikołaj Rej. Osoba dzieło epoka, Ks. Stanisław Konarski – jego myśli idee dawniej i dziś, Tradycja historyczna Ziemi Jędrzejowskiej, które prowadzili znani historycy z regionu.

Na konkurs wpłynęło kilka prac, najwyżej oceniono prace uczniów Aleksandry Bartkowskiej ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Jędrzejowie oraz Krzysztofa Pietruchy ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Jędrzejowie, którym przyznano dwie równorzędne II -gie nagrody. Prace odnosiły się do ich bliskich osób opisując historię ich życia ze szczególnym uwzględnieniem mniej znanych mniej znanych przeżyć wojennych, postaw patriotycznych będących świadectwem historycznym naszego miasta i regionu.

Przyznano również trzy wyróżnienia uczniom ze Szkoły Podstawowej Nr 3: Idze Skrobt, Karolowi Wojtasikowi i Janowi Śliwie.

Oddział Okręgowy w Lublinie

Lublin

25 maja 2009 roku na auli im. Prymasa Stefana Wyszyńskiego KUL miała miejsce uroczysta sesja upamiętniająca 90 rocznicę podpisania przez Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego traktatu kończącego pierwszą wojnę światową.

Organizatorami konferencji było Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Akademicki Klub Myśli Społeczno-Politycznej „Vade Mecum” oraz katedry Instytutu Historii KUL.

Konferencję otworzył prorektor KUL, prof. dr hab. Józef Fert. W słowie na otwarcie wskazał na potrzebę pielęgnowania patriotyzmu oraz dbania o niepodległy byt ojczyzny, podkreślił ważną rolę dyskusji akademickiej w poznawaniu prawdy i historii własnego państwa i narodu.

Następnie młodzież Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie, zaprezentowała w inscenizacji najistotniejsze fragmenty obrad i kulisów kończącego I wojnę światową Kongresu Wersalskiego, którego uczestnikami byli Ignacy Jan Paderewski i Roman Dmowski.

Blok referatów rozpoczęło wystąpienie prof. Mieczysława Wieliczko, który omówił kształtowanie opinii międzynarodowej w sprawie Polski w dobie konferencji pokojowej w Paryżu, stanowisko kolejnych papieży i dyplomacji watykańskiej wobec wolnościowych dążeń Polaków. Na temat traktatu wersalskiego w szkolnej edukacji historycznej mówił dr Marek Białokur z Opola. Na początku wskazał, iż program nauczania historii jest obecnie coraz bardziej zawężany. Z doświadczenia wykładowcy akademickiego i nauczyciela szkolnego wskazał, iż szkoła często jest pierwszym a zarazem ostatnim miejsce gdzie Polacy dowiadują się o dyplomatycznej batalii polskiej delegacji na konferencji wersalskiej. Negatywnie ustosunkował się do ostatniej reformy podstawy programowej ogłoszonej przez Panią minister Katarzynę Hall. Jako trzeci wystąpił prof. Jan Konefał, który zaprezentował sylwetkę „błękitnego” generała Józefa Hallera. Porównywał go z Józefem Piłsudskim, wskazywał na jego profesjonalne przygotowanie i wyszkolenie wojskowe oraz uosabianie ideałów kresowego rycerza, obrońcy wiary katolickiej czym różnił się od Piłsudskiego. Prezentację postaci Paderewskiego dokonał dr hab. Henryk Lisiak z Poznania, który zaprezentował polityczną działalność Ignacego Jana Paderewskiego. Paderewski w odróżnieniu od Dmowskiego był zwolennikiem federacyjnej koncepcji odrodzonego państwa polskiego, który dla sprawy polskiej „urabiał” opinię międzynarodową a zwłaszcza amerykańską. Kolejna prelekcja była poświęcona Maurycemu hr. Zamoyskiemu. Profesor Ewa Maj wskazała iż ordynat, który włożył wielki wkład w dzieło odzyskania wolności stał w cieniu życia politycznego, nie chciał działać w pierwszym szeregu. Maurycy Zamoyski jej zdaniem był człowiekiem mocnej wiary, który w swojej działalności nie patrzył na osobiste korzyści a na dobro Polski. Był w stanie poświęcić rodzinne pamiątki i skarby przekazywane z pokolenia na pokolenia, aby tylko polska delegacja na konferencję pokojową posiadała środki materialne na swoją działalność. Prof. Wiesław Śladkowski zaprezentował ewolucję stanowiska Francji wobec sprawy polskiej podczas pierwszej wojny światowej. Zdaniem francuskiej dyplomacji, aby zapewnić trwały pokój w Europie trzeba byłoby maksymalnie osłabić Niemcy. Prof. Śladkowski omówił także najważniejsze artykuły opiniotwórczej prasy francuskiej odnoszące się do sprawy polskiej podczas pierwszej wojny światowej. Jako ostatni referat wygłosił dr hab. Mieczysław Ryba, który wskazał na precyzyjny plan oraz konsekwencję w działaniu Romana Dmowskiego. Roman Dmowski nie ulegał chwilowym emocjom wobec toczących się wydarzeń dzięki, czemu odniósł ostateczne zwycięstwo, którym było podpisanie 28 czerwca 1919 w Wersalu traktatu pokojowego, który przywrócił Polskę do grona Wolnych Narodów Europy.

Konferencję wzbogaciło szereg imprez towarzyszących, koncert muzyki Ignacego Jana Paderewskiego w wykonaniu pianistki Ewy Szałek, prezentacja biograficznego filmu zrealizowanego przez opolski oddział TVP: „Roman Dmowski – niedokończona kariera”, multimedialna projekcja zbiorów historycznych uzyskanych niedawno przez Muzeum Niepodległości z prywatnego archiwum Romana Dmowskiego oraz ekspozycja w holu głównym KUL wystawy „Powrót Polski na mapę” przedstawiającej proces odzyskiwania niepodległości przez Polskę.

Rafał Dobrowolski

* * *

W siedzibie Stowarzyszenia w Lublinie odbyło się spotkanie z prof. Mieczysławem Wieliczko: Wokół prawdy o stosunkach Polaków i Żydów w okresie okupacji niemieckiej. Temat spotkania zrodził się w nawiązaniu do refleksji na kanwie książki Sary Kraus-Kolkowicz „Dziewczynka z ulicy Miłej, albo świadectwo czasu Holocaustu”. Autorka dramatycznego świadectwa z okresu wojny rzuca nowe światło na skomplikowany charakter polsko-żydowskich relacji, stając wielokrotnie jako osoba narodowości żydowskiej w obronie Polaków, którym niesłusznie przypisywana jest przez wpływowe media zagraniczne odpowiedzialność za Holokaust.

* * *

18 maja Muzeum Lubelskie w Lublinie Oddział Martyrologii „Pod Zegarem” oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w reprezentacyjnej sali Zamku Lubelskiego zorganizowały promocję książki dr Wandy Półtawskiej „Beskidzkie rekolekcje. Dzieje przyjaźni księdza Karola Wojtyły z rodziną Półtawskich”. Spotkanie zgromadziło liczne grono słuchaczy zainteresowanych nową publikacją pochodzącej z Lublina dr Wandy Półtawskiej.

M.Sz.

Zamość

Do Ciebie, Polsko… Legiony Polskie w Lubelskiem 1914-1918 to tytuł książki prof. dr hab. Jana Konefała, której promocja odbyła się w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Zamościu. Autor historyk, kierownik Katedry Historii Ruchów Społeczno-Politycznych XIX i XX wieku na KUL Jana Pawła II w obecności licznie zgromadzonej publiczności omówił tło historyczne powstania Legionów oraz ich znaczenie w procesie odzyskiwania niepodległości. Szczególnie wiele miejsca poświęcił działalności Legionów na obszarze Lubelszczyzny i Zamojszczyzny w okresie I wojny światowej.

* * *

Członkowie Katolickiego Stowarzyszenie ,,Civitas Christiana” zorganizowali happening przed siedzibą stowarzyszenia przy ulicy Kolegiackiej 8a w Zamościu. W ramach przedsięwzięcia rozdawane były za darmo flagi narodowe (biało-czerwone) w zamian za odpowiedzi na pytania dotyczące patriotyzmu np. Czym dla mnie jest patriotyzm, Czy jestem patriotą? Czy oddałbym życie za Ojczyznę?. Odpowiedzi zostały zarejestrowane. Na ich podstawie powstała audycja radiowa wyemitowana przez Katolickie Radio Zamość w dniu 2 maja w Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej.

Akcja miała na celu rozwijanie postaw obywatelskich i patriotycznych, umacnianie świadomości narodowej, wzbudzenie uczuć patriotycznych, przywiązanie do barw i symboli narodowych. Zorganizowane działanie było realizowane w ramach projektu pt. Flaga na maszt.

Łukasz Kot

Parczew

W Oddziale Stowarzyszenia odbyło się spotkanie z dr Zygmuntem Kozakiem, pracownikiem naukowym UMCS poświęcone twórczość ks. Jana Twardowskiego.

Gość omówił najważniejsze desygnaty twórczości wybitnego kapłana-poety. Skupił uwagę na modlitewnym charakterze poezji ks. Twardowskiego i pochwale miłości i Stworzenia jaką zawiera jego bogata spuścizna literacka.

Chełm

Od 9 do 17 maja 2009 w Chełmie odbył się zorganizowany przez nasze Stowarzyszenie Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Impreza była kierowana przede wszystkim do młodego pokolenia Polaków. W ramach dni odbyły się wykłady, koncerty, dyskusje, projekcje filmów (przegląd filmów Jerzego Treli) oraz spotkania ze znanymi przedstawicielami świata kultury i mediów. Uczestniczyli m.in. Jerzy Trela, Ernest Bryll, Maja Komorowska, Alicja Kapuścińska, Krzysztof Kolberger, Stanisław Zawiśliński, ambasador Gruzji w Polsce Konstantin Kavtaradze, Jarosław Gowin. Goście podzielili się swoim doświadczeniem i osiągnięciami. Honorowy patronat nad imprezą objęli: księża dziekani dekanatów chełmskich, marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Grabczuk oraz prezydent Chełma Agata Fisz.

Świdnik

W dniach 15-16 maja 2009 r. w kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Świdniku zorganizowano forum młodych „Aniołowie i demony- antropologiczny wymiar wiary w istnienie duchów nadprzyrodzonych”.

Spotkanie zorganizowane zostało przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” i Parafię Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Świdniku. Forum skierowane było głównie do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a także wszystkich tych, którzy chcieli bliżej poznać świat istot nadprzyrodzonych. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. ks. dr Robert Muszyński proboszcz parafii Wilczopole, dyrektor lubelskiej szkoły duchowości(wygłosił wykład „Szatan w Biblii”), ks. Jan Pęzioł egzorcysta archidiecezji lubelskiej (z wykładem „Egzorcysta i egzorcyzm”).

Pierwszy dzień forum zakończył się Pantonimą zatytułowaną „Wszystko zawdzięczam Bogu”, którą wykonała młodzież KSM działającego przy parafii Najświętszej Maryi Panny Matki kościoła w Świdniku. Pantonima ukazała walkę dobra ze złem i zwycięstwo Boga nad Szatanem.

16 maja o godz. 11 rozpoczęła się druga część forum poświęcona Aniołom temat dnia „Aniołopiekun człowieka”. Do wygłoszenia prelekcji zaproszono: Romana Zająca – biblistę KUL (wykład „Anioł w Biblii) oraz ks. Piotra Prusakiewicza – ze zgromadzenia św. Michała Archanioła – redaktora naczelnego czasopisma o życiu duchowym aniołów „Któż jak Bóg” (wykład „Angelologia praktyczna – czyli aniołowie w życiu człowieka”).

Po wystąpieniu ks. Piotra przyszedł czas na prezentację obrazów przedstawiających różne sylwetki aniołów przygotowaną przez plastyka Mariusza Kiryło. Prezentacja była próbą przybliżenia jak na przestrzeni wieków zmieniało się spojrzenie artystów na postać anioła.

Podsumowania konferencji dokonał wikariusz parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła ks. Paweł Wierzchoń. Forum zakończyło się koncertem zespołu „Arcybractwo Muzyczne”

A.S.

Oddział Okręgowy w Olsztynie

Olsztyn

Odbyła się sesja Ośrodka Formacji Katolicko- Społecznej, podczas której wystąpił wiceprzewodniczący Rady Głównej Marek Koryciński z tematem „Chrześcijanie wobec kulturowo-cywilizacyjnych wyzwań współczesności”. Drugim prelegentem sesji był Andrzej Bobrowicz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, który przybliżył zebranym mało znaną postać świętego Brunona z Kwerfurtu, którego tysiąclecie męczeńskiej śmierci obchodzimy w tym roku.

* * *

W oddziale olsztyńskim odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Z Janem Pawłem przy kremówkach”. Gości przywitał przewodniczący Rady Oddziału w Olsztynie Lech Sienkiewicz, a spotkanie poprowadziła Beata Jasieniecka.

Na temat „Jan Paweł II o młodzieży” mówił ks. dr Sławomir Ropiak. Szczególną uwagę zwrócił na relacje rodzica z dojrzewającym dzieckiem. Na przykładzie tekstów Papieża ukazał autorytet rodzica w domu rodzinnym i wpływ autorytetu na rozwój młodych ludzi. Omawiając twórczość, cechy charakteru i powołanie Jana Pawła II, ukazał jego wpływ na młodzież całego świata. Wykład wzbogacony był o prezentację multimedialną fotografii z pielgrzymek Jana Pawła II do wszystkich zakątków świata, w tym również do Olsztyna.

Po wypowiedzi ks. Ropiaka wywiązała się ożywiona dyskusja. Wspominano osobiste przeżycia związane z osobą Karola Wojtyły. Na zakończenie odśpiewano „Barkę” wzbogaconą o kolejne zwrotki napisane przez A. Gołaszewską w intencji szybkiej beatyfikacji naszego Papieża.

(J.)

* * *

Już po raz jedenasty odbywają się Warmińsko- Mazurskie Dni Rodziny. Tegoroczny temat przewodni brzmi „Ludzie starsi we współczesnej rodzinie i społeczeństwie”. Jak co roku ich głównymi organizatorami i koordynatorami są Rada ds. Rodzin Województwa Warmińsko- Mazurskiego oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego. W całym województwie w obchody Dni Rodziny włączają się liczne samorządy lokalne, stowarzyszenia, w tym „Civitas Christiana”, parafie, szkoły, domy kultury, ośrodki pomocy społecznej i inni. Uroczysta inauguracja odbyła się 14 maja w Olsztynie. Obchody zakończono 10 czerwca w Lidzbarku Warmińskim. Podsumowanie przewidywane jest na 2 października w Olsztynie. Dniom patronują: Metropolita Warmiński, Marszałek Województwa i Wojewoda Warmińsko-Mazurski. Oddział Okręgowy „Civitas Christiana” wraz z Forum Prorodzinnym przygotował kolejny 23. numer „Biuletynu Rady ds. Rodzin”, wprowadzający w tematykę Dni Rodziny. Relacje z ich przebiegu zostaną zamieszczone w jesiennym numerze biuletynu. Jedną z najważniejszych inicjatyw o charakterze wojewódzkim w ramach Dni Rodziny był konkurs literacki „Seniorzy bogactwem rodziny i społeczeństwa” adresowany do młodzieży, dorosłych i seniorów (kategorie: wspomnienia/ świadectwa, listy, wiersze), którego głównym organizatorem jest Oddział Okręgowy Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Olsztynie.

(t)

* * *

6 czerwca w Olsztynie zorganizowane zostało spotkanie w ramach Ośrodka Formacji Katolicko- Społecznej. Sesja pt. „Św. Paweł – droga od prześladowcy chrześcijan do apostoła narodów” wygłosił ks. prof. dr hab. Bogdan Matysiak. Szczególnym zainteresowaniem uczestników spotkania cieszyła się prezentacja niektórych przedmiotów kultu religii mojżeszowej, w tym zwoju pergaminowego z tekstem biblijnym i filakterii. Spotkanie zorganizowano w ramach kończącego się roku św. Pawła.


Ks. prof. Bogdan Matysiak z tekstem biblijnym  | 

Iława

Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Iławie, Klub Seniora „POLANKA”, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci i Komenda Hufca ZHP zorganizowały 24 czerwca br. w ramach XI Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny „Ludzie starsi we współczesnej rodzinie i społeczeństwie” iławskie spotkanie wielopokoleniowe, którego celem było umożliwienie spotkania się dzieci i młodzieży z ludźmi starszymi przy ognisku, wspomnieniach, piosence różnych pokoleń i muzyce, a także udział uczestników w konkursach zręcznościowych. W spotkaniu uczestniczyło około 150 osób, w tym Przewodniczący Rady Miejskiej p. Zbigniew Rychlik.

* * *

Podczas spotkania z członkami oddziału przewodniczący Rady Okręgu w Olsztynie Tomasz Nakielski wygłosił prelekcję „Katolicy świeccy w służbie życiu”, która jest nawiązaniem do duszpasterskiego hasła roku.

(m)

Nowe Miasto Lubawskie

Miejscowy Oddział zorganizował 21 maja spotkanie poświęcone św. Tomaszowi Apostołowi. Sylwetkę świętego przybliżyła Beata Jasieniecka (zapisy z Ewangelii, legendy, poezja, najwybitniejsze dzieła malarskie), a dr Andrzej Korecki mówił o św. Tomaszu jako patronie bazyliki nowomiejskiej i o lokalnym kulcie tego świętego. Spotkanie zorganizowano w związku z nadaniem w lipcu br. św. Tomaszowi tytułu patrona Nowego Miasta Lubawskiego.

Ostróda

Włączając się w tegoroczne Warmińsko-Mazurskie Dni Rodziny, Oddział w Ostródzie zorganizował spotkanie z Andrzejem Taborskim, członkiem Zarządu Rady ds. Rodzin Województwa Warmińsko-Mazurskiego, który przedstawił miejsce i rolę ludzi starszych we współczesnej rodzinie i społeczeństwie i na tym tle mówił o konieczności dialogu międzypokoleniowego. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: wicestarosta ostródzki Zbigniew Połoniewicz oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Marek Skaskiewicz.

* * *

10-lecie powstania powiatu ostródzkiego stało się okazją do uhonorowania osób i instytucji w sposób szczególny zaangażowanych w życie społeczności lokalnej. Wśród wyróżnionych znalazł się miejscowy Oddział „Civitas Christiana”. Okolicznościowy medal i dyplom odebrał w imieniu stowarzyszenia wiceprzewodniczący Rady Oddziału Ryszard Kruszewski.


Wręczenie dyplomu wiceprzewodniczącemu oddziału osrródzkiemu Jerzemu Kruszewskiemu  | 

Susz

23 czerwca Oddział „Civitas Christiana” w Suszu we współpracy z parafia św. Rozalii zorganizował spotkanie w ramach XI Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny. O Miejscu i roli ludzi starszych we współczesnej rodzinie i społeczeństwie mówił Andrzej Taborski z Olsztyna, członek zarządu istniejącej przy Marszałku Województwa Rady ds. Rodzin Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W spotkaniu uczestniczył burmistrz Susza Jan Sadowski, który wręczył przewodniczącej Rady Oddziału, Krystynie Demeckiej, medal „Złotej Rozalki” i dyplom uznania za wieloletnią działalność na rzecz społeczności lokalnej.

Biskupiec, Nidzica, Szczytno

Agnieszka i Ewa Żurawskie z Biskupca wystąpiły w Oddziałach w Nidzicy i Szczytnie z tematem „Miejsce i rola osób starszych w rodzinie i społeczeństwie”. Natomiast w Domu Dziennego Pobytu w Biskupcu zorganizowały spotkania warsztatowe dla seniorów, jedno z nich z udziałem młodzieży gimnazjalnej, która zaprezentowała seniorom okolicznościowy montaż literacki.

Elbląg

5 czerwca w Oddziale w Elblągu odbyła się sesja, podczas której ks. dr Stefan Ewertowski przedstawił Jana Pawła II „List do moich braci i sióstr – ludzi w podeszłym wieku”, a doktorant UG, Paweł Nieczuja-Ostrowski mówił o miejscu człowieka starszego w cywilizacji. Sesją ta Oddział włączył się w tegoroczne Warmińsko- Mazurskie Dni Rodziny.

Bartoszyce

W Bartoszycach 18 czerwca odbyło się spotkanie inaugurujące działalność świeżo powstałego zespołu formacyjnozadaniowego. Spotkanie rozpoczęła przewodnicząca zespołu Teresa Rynkiewicz. Następnie głos zabrali przewodniczący Rady Oddziału Okręgowego w Olsztynie Tomasz Nakielski oraz sekretarz tejże Rady Andrzej Taborski. W drugiej części spotkania grupa uczennic z Gimnazjum nr 2 recytowała wiersze poświęcone problematyce rodzinnej, a p. Dorota Białucha, polonistka z tejże szkoły zaprezentowała kilka tekstów, zaczerpniętych ze wspomnień rodzinnych znanych postaci. Spotkaniem tym zespół włączył się w obchody XI Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny.

Szczytno

20 maja szczycieński Oddział „Civitas Christiana” we współpracy z burmistrzem miasta i Miejskim Domem Kultury zorganizował konferencję „Współczesne przemiany cywilizacyjne”. Wykłady wygłosili: Ks. dr Jacek Zieliński z Wydziału Prawa i Administracji UW-M – „Kultura i ekologia w dobie globalizacji” oraz przewodniczący Rady Oddziału Okręgowego w Olsztynie Tomasz Nakielski – „Obowiązki wobec życia”.

* * *

We współpracy z burmistrzem Szczytna i Miejskim Domem Kultury zorganizowano konferencję „Współczesne przemiany cywilizacyjne”. Wykłady wygłosili: ks. dr Jacek Zieliński z Wydziału Prawa i Administracji UWM na temat „Kultura i ekologia w dobie globalizacji”, przewodniczący Rady Oddziału Okręgowego „Civitas Christiana” w Olsztynie Tomasz Nakielski omówił „Obowiązki wobec życia”. W konferencji licznie uczestniczyła młodzież szkół średnich ze Szczytna.

(k)

Kętrzyn

Wieczór okolicznościowy „Witaj, majowa jutrzenko” rozpoczęła przewodnicząca Rady Oddziału Zenobia Alejun. W dalszej części spotkania Andrzej Taborski opowiedział o okolicznościach uchwalenia Konstytucji 3 maja, przedstawił pieśni hymniczne poświęcone tej tematyce (szczególnie „Witaj, majowa jutrzenko”) oraz dzieje realizacji Świątyni Opatrzności Bożej jako wotum wdzięczności Narodu Polskiego, malarstwo nawiązujące do uchwalenia Konstytucji, podkreślił znaczenie zapoczątkowanych wtedy reform. Wspomniał o zakazie obchodów tego święta w okresie zaborów, wskazał wątki państwowe i religijne święta Konstytucji 3 maja.


Spotkanie z ks. dr. Jackiem Zielińskim w Ketrzynie prowadzi przewodnicząca Rady Oddziału Zenobia Alejun  | 

(Z.A.)

* * *

Podczas spotkania poświęconego problematyce narodu w kętrzyńskim oddziale ks. Krzysztof Pogorzelski przedstawił tę problematykę w kontekście katolickiej nauki społecznej. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu spotkań synodalnych oraz projektu formacyjnego.

(a)

* * *

Odbyło się wspólne spotkanie Rady Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, Zarządu Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w Kętrzynie oraz Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Brasławian z pielgrzymami z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wileńsko-Nowogródzkiej ze Szczytna. Pielgrzymi ze Szczytna odwiedzają miejsca kultu Matki Boskiej Ostrobramskiej w Archidiecezji Warmińskiej pod hasłem „Maryja – przewodniczka na naszej drodze”. Nawiedzili świątynie: św. Wojciecha w Mrągowie, kościół MB Nieustającej Pomocy w Windzie, kościół św. Katarzyny w Kętrzynie oraz cerkiew grecko- katolicką św. Bazylego. W kętrzyńskiej bazylice św. Jerzego uczestniczyli w nabożeństwie majowym oraz we Mszy św. oraz modlili się w sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej.

(a)

* * *

W ramach tegorocznych Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny Oddział w Kętrzynie zorganizowała 4 czerwca spotkanie z ks. drem Jackiem Zielińskim z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, który wygłosił wykład „Zachwianie pozycji osób starszych w rodzinie i społeczeństwie w dobie globalizmu i przemian cywilizacyjnych”.

Nowe Miasto Lubawskie

W lipcu św. Tomasz Apostoł został oficjalnie uznany patronem Nowego Miasta Lubawskiego. Z tej okazji miejscowy Oddział „Civitas Christiana” zorganizował spotkanie, podczas którego Beata Jasieniecka z Olsztyna przedstawiła sylwetkę apostoła, najbardziej znane obrazy prezentujące „Niewiernego Tomasza”, literaturę nawiązującą do jego życia i misji ewangelizacyjnej. Dr Andrzej Korecki przedstawił historię kultu św. Tomasza w Nowym Mieście oraz ślady tego kultu wyrażone w architekturze i ikonografii nowomiejskiej bazyliki mniejszej pod jego wezwaniem.

(t)

Oddział Okręgowy w Opolu

Opole

Oddział Okręgowy zorganizował warsztaty biblijne dla uczniów wyłonionych z etapu szkolnego kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Warsztaty pod hasłem „Mój Jezus i Jego Dobra Nowina dla mnie” odbywały się w domu katechetycznym Parafii Katedralnej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu. Spotkały się z dużym zainteresowaniem uczniów i katechetów. Uczestniczyło w nich 96 osób.

Z młodych uczestników zajęć warsztatowych i ich katechetów zostały zebrane „drużyny Słowa Bożego”, które miały za zadanie reprezentować tradycję przydzielonego im autora Ewangelii. Praca w grupach była jednocześnie okazją utrwalenia treści, które zostały przygotowane przez biblistów ks. dr Mariana Obruśnika i ks. dr. Wacława Borka. Ks. Obruśnik scharakteryzował trzy Ewangelie i wyróżnił w nich najważniejsze symbole i tematy teologiczne. Natomiast ks. dr Borek dokonał konkretnej analizy jednego z wielu trudnych miejsc w trzech Ewangeliach. Wyjaśnił specyfikę języka i stylu używanego przez synoptyków, co pomogło w odczytywaniu i rozumieniu tekstu.

W drugiej części warsztatów uczestnicy obejrzeli film dokumentalny „Jak powstawała Biblia: Nowy Testament?” oraz losowali karty Słowa Bożego, które zapraszały do wykonania uczynku zgodnego z tekstem zawartym w Piśmie Świętym. Po filmie każda z „drużyn Słowa Bożego” miała za zadanie zredagować tekst współczesnej przypowieści, który zawierałby cechy stylu jednego z autorów Ewangelii i jednocześnie dotykał problemów bliskich współczesnemu odbiorcy.

Warsztaty biblijne jako forma aktywności dydaktyczno-wychowawczej okazały się jednocześnie sposobem działania na rzecz nowej ewangelizacji, która jest narzędziem do rozbudzania w sercach młodych ludzi rozwoju wiary i zainteresowania życiem Kościoła.

Marcin Jędorowicz

Oddział Okręgowy w Szczecinie

Gryfice

Minęło dziewięć lat od dnia, w którym kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski została w uroczystej procesji prowadzonej przez J.E. bp. Jana Gałeckiego przeniesiona z lokalu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” do kościoła p.w. NSPJ w Gryficach. Tam odbyła się jego intronizacja, której dokonał w imieniu przeora Jasnej Góry śp. o. Konrad Komór. Z okazji tej rocznicy 30 lipca została odprawiona uroczysta Msza Święta w kościele p.w. NSPJ w Gryficach, która była poprzedzona 9-dniową nowenną do Matki Bożej Częstochowskiej. Wzięli w niej udział przedstawiciele Związku Kombatantów i byłych więzniów R.P., „NSZZ” Solidarność, Związku Sybiraków z pocztami sztandarowymi, członkowie KSCCH i Akcji Katolickiej oraz zaproszeni goście, parafianie i fundatorzy obrazu. Uczestniczył m.in. burmistrz gminy Gryfice Andrzej Szczygieł z małżonką, przewodniczący Oddziału Stowarzyszenia w Szczecinie Krzysztof Puc i dyrektor Jacek Stróżyński oraz Barbara Gontarska przewodnicząca oddziału „Civitas Christiana” w Nowogardzie z delegacją.

Mszę św. koncelebrowaną w intencji ofiarodawców obrazu, za Kościół w Polsce i Jego pasterzy, śp. o. Konrada Komór odprawił ks. dziekan Jerzy Sosna, a homilię wygłosił ks. kanonik Zygmunt Noga, który powiedział m.in. o historii usunięcia i zniszczenia obrazu z kościoła p.w. NSPJ w Gryficach przez gestapo i jego cudownym powrocie po 68 latach w wizerunku jasnogórskim.

Na początku Mszy św. nasza członkini pani Alicja Czerwińska recytowała swój wiersz pt. „Królowo Polski”. Podczas Mszy św. nasza członkini Teresa Bzdurska czytała Pismo Święte. Delegacja oddziału Alicja Czerwińska, Teresa Kopeć i Wanda Augustyn złożyła dar ołtarza. Na zakończenie Mszy św. odśpiewano Apel Jasnogórski.

Teresa Bzdurska

Oddział Okręgowy w Toruniu

Ślesin

Począwszy od 2001 roku członkowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” z województwa kujawsko-pomorskiego wraz z rodzinami i sympatykami pielgrzymują do wybranego miejsca w regionie, najczęściej sanktuarium, by wspólnie pogłębiać formację duchową i intelektualną oraz wzmacniać integrację.


Laureaci konkursu św. Paweł w moim życiu odebrali nagrody w Slesinie  | 

Pomysłodawcą tych spotkań był śp. Kazimierz Jaworski, były przewodniczący Kujawsko- Pomorskiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Od 2005 roku do grona pielgrzymujących dołączają laureaci konkursów literacko-plastycznych. W tym roku do Ślesina kilkoma autokarami przybyło kilkuset uczestników z niemal wszystkich oddziałów terenowych.

Konkursy adresowane są do uczniów szkół podstawowych. Ich tematyka związana jest zwykle z obranym miejscem Dnia Skupienia oraz z hasłem formacyjnym, realizowanym w danym roku kalendarzowym w stowarzyszeniu. Rok Świętego Pawła wskazał temat konkursu „Święty Paweł w moim życiu”. Patronat objęli: ks. biskup Jan Tyrawa, Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej, oraz wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Maciej Eckardt.

Nadesłano blisko 100 prac literackich i plastycznych. Komisja konkursowa wybrała 25 najlepszych prac autorstwa uczniów z Brodnicy, Bydgoszczy, Rypina, Ślesina, Torunia i Wąbrzeźna. Osobno oceniano prace uczniów klas młodszych(od I do III) i starszych (od IV do VI klasy).

Jak zwykle dopisali uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Świętego Wojciecha w Bydgoszczy. Prace plastyczne dwojga z nich: Jana Beredy i Agnieszki Buczkowskiej zostały uhonorowane I i II nagrodą, a wyróżnienia otrzymało siedmioro uczniów: Natalia Borowiecka, Julia Kossak-Piasecka, Mikołaj Maciaczyk, Michał Namysłowski, Marta Nowińska, Magdalena Sieńkowska-Siekera i Michał Tański, a całą dziewiątkę, którą oceniano w grupie dzieci młodszych, przygotowała Katarzyna Piotrowska. Wyróżnienie za pracę plastyczną otrzymała Alicja Wojtkowiak z Zespołu Szkół i Placówek nr 1 w Bydgoszczy, przygotowana przez Mirosławę Kobus.

Plastycznie i literacko uzdolnieni okazali się uczniowie „gospodarze” z Zespołu Szkół w Ślesinie: Dagmara Borowska (III nagroda plastyczna w grupie młodszej), przygotowana przez Marię Grzeszczak oraz przygotowani w kategorii literackiej przez Dorotę Krause uczniowie: Mateusz Rossa i Michał Sobacki (wyróżnienia w grupie uczniów starszych).

Sześć nagród i wyróżnień literackich zdobyli uczniowie szkół rypińskich: Szkoły Podstawowej nr 1 im. Majora Henryka Sucharskiego i Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II. Pierwsze miejsca zdobyły: Zuzanna Palińska (w grupie młodszej) i Magdalena Celebucka (grupa starsza), a II i III zdobyli Martyna Buchalska i Mateusz Szachmytowski. Wyróżniono Sylwię Łapkiewicz i Oliwię Maklakiewicz. Annie Cukrowskiej przyznano III nagrodę w grupie uczniów starszych, a Monice Jastroch przyznano wyróżnienie w tej samej grupie. Rypińskich uczniów przygotowali: ks. Marek Czarzasty, Halina Celebucka i Anna Żebrowska.

Pierwszą nagrodę w dziedzinie plastyki w grupie uczniów starszych przyznano Małgorzacie Witkowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Brodnicy, a wyróżniono Jakuba Brokosa z tejże szkoły. Nagroda II trafiła do Torunia, do Michała Kozickiego ze Szkoły Podstawowej nr 24, oraz wyróżnienie dla Anny Rojek ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Wąbrzeźnie.

Nagrody, książki Instytutu Wydawniczego PAX, oraz dyplomy wręczał wicemarszałek województwa, Maciej Eckardt. Obecni byli: starosta nakielski – Tomasz Miłowski, burmistrz Miasta i Gminy Nakło n. Notecią – Zenon Grzegorek, radna Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Silvana Oczkowska, Henryk Koch, sekretarz Rady Głównej Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Gościem honorowym był ks. bp Jan Tyrawa.

Oprawę Dnia Skupienia przygotowali członkowie ślesińskiego Oddziału Stowarzyszenia przy udziale społeczności Ślesina. Oddział w Ślesinie jest jedynym oddziałem na terenie województwa pracującym na wsi.

Śpiew Nakielskiego Chóru Kameralnego i Zespołu Wokalno-Muzycznego z Nakła nad Notecią oraz tańce w wykonaniu Marżonetek z Zespołu Szkół w Ślesinie złożyły się na część artystyczną. Natomiast uczniowie z Zespołu Szkół w Ślesinie w oryginalny sposób przedstawili historię swojej miejscowości, a z Zespołu Szkół w Czernikowie, śpiewem i recytacjami, przy nastrojowej muzyce nawiązali do twórczości i nauczania Jana Pawła II, o tajemnicy życia rodzącego się pod sercem matki.

Zwieńczeniem Dnia Skupienia była Msza św. sprawowana w miejscowym kościele pw. św. Mikołaja pod przewodnictwem ks. bpa Jana Tyrawy. W oprawę liturgiczną zaangażowali się członkowie ślesińskiego Oddziału „Civitas Christiana”, obecni z pocztem sztandarowym stowarzyszenia. Homilię głosił ks. bp Tyrawa, wskazując, że członkowie „Civitas Christiana” podążają właściwą drogą, którą wciąż trzeba doskonalić. Nawiązał do tegorocznego hasła formacyjnego stowarzyszenia „Chrześcijanin wobec kulturowo-cywilizacyjnych wyzwań współczesności”. Wskazywał, że sprostanie tym wyzwaniom jest możliwe tylko na gruncie Ewangelii.

Po Mszy św. był poczęstunek dla wszystkich chętnych oraz kiermasz pamiątek wykonanych przez miejscowych twórców ludowych.

Hanna Marchlik

Oddział Okręgowy w Warszawie

Ciechanów

19 czerwca grupa członków i sympatyków „Civitas Christiana” włączyła się w publiczne czytanie Pisma Świętego w ramach II Maratonu Biblijnego w Ciechanowie, aby dać świadectwo swojej wiary. Maraton trwał w godz. 7–23 przez osiem dni. Wzięło w nim udział około 1000 osób. Tekst Pisma Świętego został podzielony na 5–9-minutowe fragmenty. Intencją organizowania tego typu przedsięwzięć jest zaszczepienie u osób wierzących potrzeby czytania Pisma Świętego, aby Słowo Boże towarzyszyło nam każdego dnia.

* * *

20 czerwca w siedzibie oddziału „Civitas Christiana” odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „W sporze o polską tożsamość”. Wprowadzenia do dyskusji dokonał ks. dr Ireneusz Wrzesiński, omawiając II i III rozdział książki Pamięć i tożsamość Jana Pawła II. Prelegent stwierdził, że niebezpieczeństwo obecnej sytuacji polega na tym, że użycie wolności usiłuje się oddzielić od wartości etycznych. Wolność jest zadana człowiekowi i bez żadnych barier moralnych staje się samowolą. Nie ma wolności bez prawdy. Największym dobrem do osiągnięcia przez wolność ludzką jest miłość Boga i bliźniego. Wolność jest człowiekowi dana i zadana. Następnie ks. dr Ireneusz Wrzesiński omówił zagadnienia ojczyzny, patriotyzmu i kultury narodowej. Ojczyzna ziemska to dziedzictwo, to stan posiadania ziemi, terytorium, ale przede wszystkim są to wartości duchowe, które składają się na kulturę danego narodu. Każdy naród tworzy i zachowuje swoją kulturę. W dyskusji poruszono problem niszczenia wartości chrześcijańskich, ośmieszania kościoła i niebezpiecznych trendów europejskich, które promują zło.

* * *

23 czerwca w auli Akademii Humanistycznej w Ciechanowie, w ramach obchodów 15-lecia istnienia uczelni zorganizowana została konferencja naukowa na temat „Spójność społeczna na poziomie lokalnym”. Konferencję otworzył rektor uczelni prof. dr hab. Adam Waldemar Kosecki oraz prezydent Waldemar Wardziński. Wygłoszono następujące referaty: „Polityka społeczno- gospodarcza na rzecz spójności”, „Systemy zabezpieczenia a spójność społeczna w UE”, „Przestrzeń urbanizacyjna a spójność społeczna”. W panelu dyskusyjnym wzięła udział m.in. Maria Pszczółkowska, przewodnicząca oddziału „Civitas Christiana” w Ciechanowie. W swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na rolę organizacji pozarządowych w życiu lokalnych społeczności i w budowaniu programów spójności oraz omówiła obszary współpracy fundacji i stowarzyszeń w regionie. Skrytykowała nadmierny biurokratyzm urzędów centralnych, takich jak Mazowiecki Urząd Wojewódzki. W podsumowaniu wskazała możliwości i płaszczyzny działania, jakie otwierają się przed osobami, które włączają się w pracę organizacji pozarządowych na przykładzie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

MP

Płock

14 czerwca 2009 roku w Kościele Miłosierdzia Bożego pw. św. Józefa Rzemieślnika odbyły się uroczystości z okazji 50-lecia święceń kapłańskich ks. prałata Władysława Stradzy, wieloletniego proboszcza tej parafii, budowniczego kościoła, w którym znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego z ołtarza, przy którym Mszę św. odprawiał Jan Paweł II podczas pobytu w Płocku.

Jubileuszową Mszę św. celebrował ks. prałat. Uczestniczyło w niej liczne grono kapłanów na czele z dziekanem dekanatu Płock Wschód, ks. kanonikiem Ryszardem Paradowskim. Uroczystości przewodniczył obecny proboszcz parafii ks. kanonik Andrzej Smoleń.


Uroczysta Msza św. w 50. lecie kapłaństwa ks. prałata Władysława Stradzy  | 

Składając życzenia jubilatowi, powiedział: „Czcigodny Księże Prałacie! Dziś mija 50 lat od chwili, gdy ksiądz biskup włożył na Twoją głowę swoje dłonie, przekazując Ci godność Chrystusowego kapłana. Złoty jubileusz to wyjątkowa okazja, by spojrzeć wstecz, by dokonać oceny swojego życia i pracy. Pracowałeś w charakterze wikariusza w parafiach w Pomiechowie, Sulerzyżu i Sońsku. Jako coadiutor w parafii Łopacin, a następnie jako ekonom w parafiach Sońsk i Gąsocin. W tej ostatniej po roku pracy zostałeś proboszczem. Po sześciu latach pracy zostałeś proboszczem parafii Wyszogród. 30 maja 1982 roku objąłeś probostwo nowo powstałej parafii pw. św. Józefa w Płocku. Wszędzie dałeś się poznać jako gorliwy, pełen zapału i inicjatyw duszpasterz. Twoja postawa kapłańska, praca duszpasterska i gospodarcza zjednywała Ci wdzięczność parafian i przełożonych. Przez wiele kadencji pełniłeś z woli biskupa płockiego funkcję dziekana i wicedziekana w dekanatach wyszogrodzkim, płockim i płockim wschodnim. Biskupi płoccy odznaczyli Cię tytułem kanonika, godnością Kanonika Honorowego Kapituły Pułtuskiej, Kanonika Gremialnego Kolegiaty Pułtuskiej i wreszcie 5 kwietnia 1995 roku godnością Kapelana Ojca Świętego. Przed Chrystusem nie staniesz z pustymi rękoma. Na zawsze będą świadczyć o Tobie dzieła, które pozostają wśród nas jako materialny i duchowy wyraz Twojej pracowitości. Kosztowało Cię to wiele wysiłku i zdrowia, gdyż nie wszystko przychodziło łatwo. Drogi Jubilacie, wraz z przejściem na emeryturę, nie osłabła Twoja duszpasterska gorliwość. Ciągle spowiadasz, odprawiasz Mszę Święte, głosisz słowo Boże. Jesteś przykładem, że kapłan w rzeczywistości nigdy nie jest na emeryturze. Niech dobry Bóg da Ci jeszcze wiele lat w zdrowiu, abyś mógł pracować dla Jego Kościoła. Szczęść Boże”.


W Maratonie Listów Św. Pawła licznie uczestniczyli mieszkańcy Płocka  | 

Kościoła. Szczęść Boże”. Ksiądz prałat przyjął życzenia od prezydenta Płocka, „Solidarności”, dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 12, przedstawicieli wyższych uczelni, stowarzyszeń i ruchów działających przy tutejszej parafii oraz parafian.


Mszę św. dla uczestniów maratonu odprawił biskup Piotr Libera  | 

Były także życzenia od Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Płocku. H. Kowalska i W. Ożóg wręczyły Jubilatowi list gratulacyjny i kwiaty.

Na zakończenie s. Teodora misjonarka, dziękując za wielokrotne wsparcie misji, podarowała ks. prałatowi pióropusz przywieziony z Kamerunu.

H.K.

* * *

15 czerwca Akcja Katolicka Diecezji Płockiej z prezes Danutą Janicką zorganizowała Maraton Listów św. Pawła. W organizację maratonu włączyli się członkowie Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Płocku.

Wśród czytających Listy św. Pawła byli senator RP Janina Fetlińska, posłowie Wojciech Jasiński, Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka – Mirosław Milewski, dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego – Piotr Zgorzelski, przedstawiciele stowarzyszeń, ruchów i wspólnot, instytucji kulturalnych i oświatowych, młodzież z płockich szkół.

Przedsięwzięcie wpisało się w cykl maratonów rozpoczętych w ubiegłym roku, kiedy to przeczytano całe Pismo Święte.

Celem tegorocznego maratonu było upowszechnianie znajomości Listów św. Pawła oraz upowszechnianie praktyki czytania Pisma Świętego. Maraton rozpoczął się Mszą św. w katedrze płockiej, której przewodniczył biskup płocki Piotr Libera. Po procesyjnym przeniesieniu Biblii do ołtarza polowego nastąpiło publiczne czytanie Listów.

Realizacją tego wydarzenia o wymiarze religijno- kulturalnym wpisujemy się w kalendarz obchodów Roku św. Pawła, a także 10. rocznicy beatyfikacji płockich męczenników; abpa A.J. Nowowiejskiego i bpa L. Wetmańskiego.

Chodzi o to, by codzienna lektura Pisma Świętego stała się potrzebą serca w naszych rodzinach, a słowo Boże towarzyszyło nam każdego dnia.

Oczekując na beatyfikację i kanonizację Jana Pawła II, odpowiedzmy czynnie na Jego wezwanie skierowane do nas w 1991 roku na Jasnej Górze: „Kto nie zna Pisma Świętego, nie zna Chrystusa!… Uczyńmy wszystko, aby coraz pełniej poznawać Chrystusa. Nie przestawajmy obcować z Ewangelią, Słowem Boga Żywego, z Pismem Świętym, abyśmy także siebie samych lepiej poznali i zrozumieli, jakie jest nasze powołanie w Chrystusie – Słowie Wcielonym…”.

H.K.

Artykuł ukazał się w numerze 08-09/2009.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej