Człowiek sensem i celem kultury

2013/06/28
Piotr Sutowicz

23 października Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” we współpracy z legnickimi środowiskami katolickimi, przy pomocy Biblioteki im. Jana Pawła II, zorganizowało Kongres pod hasłem „Człowiek twórcą, sensem i celem i celem kultury”. Obrady otworzył przewodniczący Rady Oddziału Okręgowego we Wrocławiu, Henryk Koch.

 

Prelegenci wygłaszający referaty podczas sesji stawiali podstawowe pytanie, co z tego, co w kulturze zostało nam po przodkach w postaci dziedzictwa kulturowego, czy wiedzy zasługuje na zachowanie, czy wręcz jest koniecznym dla funkcjonowania zwartych wspólnot, a co można spokojnie porzucić jako relikt przeszłości.

Już pierwszy prelegent, ks. dr Bogusław Wolański, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego legnickiej Kurii, podjął problem świątecznego wymiaru niedzieli w kulturze polskiej. Prelegent wskazał, że walka o zachowanie niedzieli jest jednym z ważnych elementów budowania tożsamości kulturowej. Ks. dr Wolański stwierdził również, że umiejętność chrześcijańskiego świętowania uczy chrześcijańskiego życia na co dzień.

Bardzo ciekawym elementem wystąpienia było omówienie przez księdza Wolańskiego zagrożeń wynikających z cybernetycznej przyszłości, która grozi nam zanikiem relacji wspólnotowych od rodziny do życia społecznego. W związku z powyższym rzucił on hasło, by w życiu zacząć realizować hasło „piątek bez mięsa niedziela bez komputera”.

Problem ten podchwycił kolejny prelegent, reżyser filmowy Grzegorz Braun. Temat jego wystąpienia brzmiał: Jakiego człowieka kształtuje współczesna kultura medialna? Prelegent poruszył problem pewnego dualizmu. Podstawowym zadaniem mediów jest mówienie prawdy o świecie. Jednak świat mediów jest bardzo odległy od tego założenia. Podstawową kwestią jest fakt, że ludzie mediów nie rozumieją Polski. Z drugiej strony, w wielu wypadkach media mogą się poszczycić powiązaniami agenturalnymi i wówczas można mówić o ich użyteczności jedynie dla mocodawców..

Bardzo istotnym elementem opisu sytuacji zawartym w wystąpieniu Grzegorza Brauna był opis kryzysu, w jakim znajduje się polska inteligencja, co ewidentnie przekłada się na mentalność społeczeństwa. W odczuciu mówcy zjawisku temu można przeciwstawić się zaczynając wszystko od zmiany systemu oświaty tak, by przełamać postoświeceniowy model kształcenia obywatela.

Ks. biskup Marek Mendyk zajął się kwestią autorytetu nauczyciela w kulturze natychmiastowości, za którą mówca uznał nieustanne dążenie za czymś nowym. Za symbol tego zjawiska uznał on słowo „klikanie”, w życiu codziennym często jesteśmy ofiarami tej rzeczywistości ustawicznie dążąc do bycia „pod telefonem”, wysyłając i odbierając sms-y i maile, ustawicznie przy tym poszukując coraz lepszych urządzeń pozwalających na mobilny dostęp do informacji.

Ks. dr Andrzej Ziombra wskazał filozoficzny element destrukcji współczesnego człowieka. W swych rozważaniach wskazał on ewolucyjną drogę tego zjawiska kreśląc jakby depracjacyjną trójnię: indywidualizm – atomizm – egoizm. Tym samym wskazał na fakt, iż we współczesnych wzorcach kulturowych coraz mniejszy nacisk kładzie się na wspólnotę, w ramach której człowiek żyje a coraz większy na indywidualne użycie, co prowadzi do uprzedmiotowienia człowieka.


Biskup Marek Mendyk wręcza akt nominacji na asystenta kościelnego ks. dr. hab. Bogusławowi Drożdżowi

Merytorycznym zwieńczeniem spotkania było wystąpienie Jacka Stróżyńskiego, który podsumowując w imieniu „Civitas Christiana” wszystkie aspekty wystąpień stwierdził, iż, jak widać, kultura określa ziemskie bytowanie człowieka, które od niej zależy, ale i jednocześnie jest ona tym, co wykracza poza doczesność.

W trakcie obrad bp Marek Mendyk przekazał ks. dr. hab. Bogusławowi Drożdżowi dekret mianujący go asystentem kościelnym „Civitas Christiana” na tym diecezji legnickiej.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej