Z Małgorzatą Dybalską radną Rady Miasta Nakło nad Notecią rozmawia Miłosz Puchalski |
Bycie radnym oznacza z jednej strony reprezentowanie interesów miejscowości, w której zostało się wybranym, z drugiej uczestnictwo w działaniach na rzecz rozwoju całego miasta. W jaki sposób trafiła Pani do Rady Miasta?
Jako społecznik działam w różnych organizacjach na terenie Ślesina, sołectwa Ślesin i także na terenie gminy. Między innymi działam w Klubie Sportowym „Zorza”, w wiejskim domu kultury, który stanowi Centrum Kultury, a zarazem jest siedzibą biblioteki. Od sześciu lat działam w Katolickim Stowarzyszeniu „Civitas Christiana” w Oddziale w Ślesinie. Spotykam się z różnymi organizacjami, integrujemy się i współpracujemy. Może to decyduje, że społeczeństwo wybiera mnie na swojego reprezentanta w samorządzie.
Czym zajmuje się Pani jako radna?
W radzie jestem przewodniczącą komisji edukacji kultury sportu, zdrowia i polityki lokalnej. Wiąże się to bezpośrednio z moim zawodem – nauczyciela. Obecnie jestem od 6 lat na emeryturze, lecz nadal interesuję się oświatą, kulturą i sportem.
Na jakie problemy Rada Gminy powinna zwrócić uwagę w kolejnej kadencji?
Przede wszystkim na podjęte już inwestycje takie jak budowa dwóch sali gimnastycznych na terenie gminy; w Ślesinie i w Nakle, czy też budowa basenu na terenie Nakła. Oby przyszła rada kontynuowała rozpoczęte prace i starała się jak najprędzej zakończyć te inwestycje. Zwróciłabym uwagę na to, aby Rada przyszłej kadencji bardzo zainteresowała się budową obwodnicy niezbędnej dla mieszkańców Nakła i Paterka.
Kończąca się kadencja to dobra okazja do refleksji, do podsumowań. Jak Pani ocenia tę kadencję, która jest już na finiszu?
Mijające cztery lata obfitowały w intensywną pracę. Nasza Rada Miejska składa się z zespołu ludzi, którzy z dużą rozwagą i zrozumieniem podchodzili do podjętych, przedstawionych propozycji projektów. Pracę rady cechowały przede wszystkim dialogi i rzeczowe dyskusje. To prowadziło do naprawdę poważnych decyzji odnośnie inwestycji tak bardzo potrzebnych mieszkańcom gminy i poszczególnych sołectw. Jako mieszkanka Ślesina cieszę się bardzo, ze została już prawie wybudowana sala gimnastyczna. Pragnę powiedzieć, że było to możliwe do osiągniecia dzięki właściwej współpracy wszystkich radnych, co w połączeniu z przychylnością władz, burmistrza miasta Nakła oraz Starostwa mogło owocować wymiernymi osiągnieciami. Nie omieszkam powiedzieć, że również były trudne momenty, ale zdrowe relacje zwyciężały.
A może coś o przyszłości. Jak, według Pani, będzie wyglądało Nakło za 15-20 lat? Jakie zamierzenia, plany…?
Myślę, że w latach 2015-2020 Nakło na pewno będzie o wiele ładniejsze, będzie bogatsze w infrastrukturę. Rewitalizacja parku poprawi estetykę. Powstanie niezbędnego parkingu przy basenie poprawi jego funkcjonalność. Przewiduje się bogate inwestycje oświatowe. Przyszła rada powinna starać się, aby powstał nowy segment szkoły w Nakle, nowoczesny, sprzyjający rozwojowi edukacji dzieci i młodzieży. Mam ogromną nadzieję, że przy prężnej pracy radnych przyszłej kadencji i władz będą poczynione prace nad powstaniem wspomnianej już obwodnicy, która jest bardzo nam potrzebna, gdyż miasto jest zatłoczone przez komunikację ciężarową.
Jest Pani członkiem Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Jak członkostwo wpływa na zadania, z którymi trzeba się zmagać będąc radnym?
Moje członkostwo w „Civitas Christiana” zbliża członków organizacji do mnie jako radnej. Mamy bardzo różnorodne zadania wynikające z naszego społecznego zaangażowania. Jako Stowarzyszenie organizujemy spotkania i prelekcje. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się pielgrzymki, wycieczki, wyjazdy do filharmonii i teatru. Mamy tez wiele innych projektów na naszą dalszą działalność, a to w przypadku przełożenia na posiadanie własnego przedstawiciela w samorządzie daje dodatkowe możliwości.
Małgorzata Dybalska: w „Civitas Christiana” podejmujemy sprawy wynikające z naszego społecznego zaangażowania
Fot. Maciej Krupa
Jak ocenia Pani swoje szanse na zdobycie mandatu w nadchodzącej kadencji?
Trudno powiedzieć, ludzie ocenią, ale mam nadzieję, że moja osoba, moja kandydatura nie jest obca mieszkańcom. Na terenie naszego środowiska jest sporo innych organizacji, gdzie są również ciekawi kandydaci na radnych i społeczeństwo dokona oceny. Ja myślę skromnie, że szansa jest. Nie zapominajmy, że ważna jest frekwencja wyborcza, o którą szczególnie winniśmy zabiegać.
Proszę powiedzieć o swoich zainteresowaniach, pasjach?
Pasjonuje mnie działalność społeczna na rzecz gminy i naszej miejscowości. Organizuję różne imprezy wspólnie z działającymi organizacjami na terenie naszej wsi jak Ludowe Towarzystwo „Doman”, Ochotnicza Straż Pożarna, Uczniowski Klub Sportowy, Wiejski Dom Kultury. Zależy mi bardzo na tym, aby rozpowszechnić kulturę, sport i czytelnictwo. Natomiast, jeżeli chodzi o zainteresowania zawodowe to nauczycielem się pozostanie do końca, bliska mi jest współpraca z dziećmi i młodzieżą. Interesuję się turystyką, książką, filmem.
Dziękuję bardzo za rozmowę, życząc sukcesów w Radzie Gminy