Rozmowa z Arturem Łozińskim, dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Michała Drzymały w Wolsztynie, laureatem Ogólnopolskiego Konkursu „Wdzięczność Młodych Serc im. Ojca Józefa Jońca SP”. |
8 grudnia 2011 r. w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży w Warszawie Siekierkach z rąk JE kard. Kazimierza Nycza odebrał Pan statuetkę, dyplom i nagrodę konkursu „Wdzięczność Młodych Serc”. Kto jest organizatorem tego konkursu i jaka jest jego idea?
Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza. Jego celem jest przyznanie prestiżowej nagrody osobom, instytucjom i organizacjom, których działanie w sposób wybitny przyczynia się do wszechstronnego i harmonijnego rozwoju dzieci i młodzieży, szczególnie w zakresie wychowania i kształcenia oraz „szeroko pojętej opieki i asystencji w procesie wzrastania”.
Waszą szkołę do konkursu zgłosiło Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.
Myślę, że to kwestia określonej wrażliwości stowarzyszenia na to, co robimy poza ściśle obowiązującym nas programem. Biorąc pod uwagę specyfikę stowarzyszenia, jego zainteresowania i podejmowane działania lokalne w pewnych kwestiach zbieżne z naszymi, sądzimy, że jest jedyną na naszym terenie organizacją, która potrafiła dostrzec i docenić działania naszej szkoły na rzecz tego, co nazywamy promocją człowieka, a ponadto na rzecz rozbudzania postaw patriotycznych wśród uczniów.
Promocja człowieka, wychowanie patriotyczne to oczywiście piękne i mądre cele, ale przecież stawia je sobie także wiele innych szkół w Polsce.
W konkursie były oceniane wszystkie działania podejmowane przez szkołę. Przede wszystkim jednak program wychowawczy, jaki staramy się realizować, to wychowanie dziecka wrażliwego na prawdę, piękno i dobro; program sprzeciwiający się wszelkim przejawom zła i dążący wytrwałą pracą do osiągnięcia najlepszych wyników dydaktycznych i wychowawczych, na miarę istniejących możliwości…
Jakie są tego przykłady?
W minionym roku wprowadziliśmy kilka innowacji pedagogicznych, z których najważniejsze to: „Integracja zaczyna się w sercu człowieka”, „Otwarte drzwi do Europy”, „Wolsztyn – moje miasto”. Dużą wagę przywiązujemy do przeciwdziałania agresji. Każdego roku w naszej szkole obchodzimy „Dzień bez przemocy”. O tym, jak poważnie traktujemy ten problem, świadczy chociażby fakt otrzymania przez naszą szkołę certyfikatu „Szkoła bez przemocy”.
Istotnym aspektem procesu wychowawczego szkoły jest dzisiaj kształtowanie postaw patriotycznych wśród uczniów…
Szkoła inicjuje wiele przedsięwzięć związanych z wychowaniem patriotycznym. W te przedsięwzięcia włączane są różne lokalne instytucje, mieszkańcy osiedla, na terenie którego znajduje się szkoła, a także rodzice. Dzięki temu inicjatywy nabierają głębszego znaczenia, dzieci uczą się patriotyzmu, a nas dorosłych zmuszają do refleksji na temat historii miasta, regionu i kraju. Wszystkie rocznice regionalne i święstata narodowe są obchodzone w formie uroczystych apeli, z wprowadzaniem sztandaru szkoły, odśpiewaniem całego hymnu narodowego. Świętujemy też Dzień Patrona Szkoły – Michała Drzymały. Szczególnie uroczyście obchodziliśmy 150-lecie jego urodzin. Podobnie 100. rocznicę powstania „Roty” i posadzenie „Dębu Pamięci” poświęconego zamordowanemu w Katyniu por. Tadeuszowi Wichtowskiemu, nauczycielowi z Niałka Wielkiego położonego nieopodal Wolsztyna.
Jak przedstawia się problem kształtowania postaw altruistycznych u uczniów?
Głównym elementem procesu wychowawczego w naszej szkole jest przesłanie, że nikt nie jest bezludną wyspą i zawsze powinien pamiętać o drugim człowieku. Dlatego szkoła włącza się w różne akcje i projekty charytatywne. Wymienię choćby udział w programach humanitarnych UNICEF. W 2008 r. szkoła otrzymała wyróżnienie „Za najbardziej aktywną społecznie szkołę roku” oraz wyróżnienie Polskiej Akcji Humanitarnej za udział w akcjach „Pomoc dzieciom Biesłanu” i „Budujemy studnie w Afryce”.
Artur Łoziński z kard. Kazimierzem Nyczem i prowincjałem pijarów – o. Józefem Matrasem Fot. Jan Kowalski
Dobro raz wyświadczone wraca podobno jak bumerang…
To ważna prawda, która przypomina, że warto pomagać innym, choćby dlatego, żeby móc też oczekiwać pomocy. Nauczyciele naszej szkoły umieją się pochylić nad każdym uczniem, dojrzeć jego problemy, znaleźć sposób na ich rozwiązanie. To codzienny sens ich pracy. Przekazują wiedzę, doskonalą umiejętności i robią to w poczuciu wiary w drugiego człowieka. Myślę, że takie podejście do życia pomoże w przyszłości uczniom właściwie pokierować własnym losem.
Od kilku lat jesteście organizatorem Parafiady Regionalnej.
Dokładnie od siedmiu lat. Parafiada Regionalna to duże wydarzenie o charakterze religijnym, sportowym i kulturalnym, w które włączają się okoliczne parafie. Uczestniczy w niej około tysiąca osób – uczniowie naszej szkoły, szkół wolsztyńskch oraz z ościennych gmin i powiatów. Nasz trud parafiadowy został trzykrotnie doceniony w postaci pierwszego miejsca w konkursie na Najlepszego Organizatora Parafiady Regionalnej, a uczniowie naszej szkoły już pięć razy brali udział w Międzynarodowych Finałach Parafiady w Warszawie. Jesteśmy z tego bardzo dumni…
Gratuluję wyróżnień i dziękuję za rozmowę.
Włodzimierz J. Chrzanowski