Łukasz Kobeszko |
18 maja w Galerii Porczyńskich odbyła się uroczystość wręczenia LXV Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka
Tegoroczna edycja Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka zwróciła szczególną uwagę na pracę mediów katolickich. Nagrodami specjalnymi uhonorowano Radio Maryja i Telewizję Trwam oraz tygodnik „Przewodnik Katolicki”.
Uroczystość wręczenia najstarszej nagrody kulturalnej w Polsce powojennej, od 1997 roku przyznawanej przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” obyła się w Warszawie 18 maja w dostojnych wnętrzach Galerii Porczyńskich na Placu Bankowym. Obok mogącego poszczycić się ponad stuletnią tradycją poznańskiego tygodnika oraz toruńskiej rozgłośni i telewizji prowadzonych przez zakon redemptorystów, Kapituła Nagrody pod przewodnictwem biskupa dra Wiesława Meringa – przewodniczącego Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski w składzie biskup prof. dr hab. Andrzej Dziuba (przewodniczący Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski), ks. prof. dr hab. Jerzy Lewandowski, Ziemowit Gawski, Karol Irmler, Marek Koryciński i Zbigniew Borowik (sekretarz) przyznała dwie nagrody naukowe. Trafiły do nestora polskich teologów-moralistów ks. prof. dr hab. Stanisława Olejnika z diecezji włocławskiej oraz „Encyklopedii Filozofii Polskiej” wydanej przez Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu. Nagrodę artystyczną wręczono z kolei Chórowi Akademickiemu Uniwersytetu w Białymstoku.
W słowie wstępnym, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Ziemowit Gawski podkreślił, iż cechą wspólną wszystkich nagrodzonych w tegorocznej edycji jest praca na rzecz dobra wspólnego, bez którego trudno wyobrazić sobie zdrowe i normalne funkcjonowanie naszego społeczeństwa.
W hołdzie włocławskiej teologii
Laudację na cześć ks. prof. dra hab. Stanisława Olejnika uhonorowanego nagrodą naukową za nieugiętą postawę w propagowaniu i obronie wartości chrześcijańskich w jego dorobku teologiczno-moralnym wygłosił przewodniczący Kapituły Nagrody, bp Wiesław A. Mering. Włocławski hierarcha zwrócił uwagę, że docenienie znaczenia teologii moralnej jest istotne szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy obserwujemy poważne i masowe trudności w rozróżnianiu dobra od zła. Ks. prof. Olejnik, rówieśnik bł. Jana Pawła II od lat umiejętnie próbuje rozwijać i dostosowywać teologię moralną do dorobku Soboru Watykańskiego II. Bp Mering przypomniał, iż nagrodzonego w znacznym stopniu ukształtowała bogata tradycja teologiczna Włocławka, która swoimi naukowymi osiągnięciami rozsławiła miasto w środowiskach myśli katolickiej na całym świecie.
Podczas uroczystości wręczenia tegorocznej Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka
Fot. Włodzimierz Okoński
W słowie wygłoszonym do zgromadzonych, ks. prof. Olejnik ocenił, że rdzeniem i fundamentem polskiej tradycji jest wiara i historia. To właśnie te dwie wartości są zaciekle atakowane przez środowiska liberalne. Brońcie tego co polskie, kontynuujcie walkę o godność i ducha narodowego – mówił pierwszy laureat nagrody naukowej.
Bogactwo ludzi i idei
Nagrodzona za ukazanie dorobku filozofii polskiej i świadectwa wkładu Polaków do kultury świata „Encyklopedia Filozofii Polskiej” jest monumentalnym dziełem powstałym w harmonijnej współpracy prawie 300 naukowców i redaktorów. Zawiera 930 hasła i liczy ponad 2 tysiące stron. Bp Andrzej Dziuba podkreślił w laudacji, że encyklopedia pokazuje piękny obraz filozofii polskiej, obecnej na salonach Europy i świata. Polska filozofia wydała tak znaczące postacie jak Benedykt Hesse (pierwszy polski logik i rektor Uniwersytetu Krakowskie go w XV wieku), Paweł Włodkowic, Roman Ingarden i wreszcie – Karol Wojtyła. Bp Dziuba zwrócił też uwagę, że w trudnych dziejach naszego narodu filozofia była obecna nie tylko w gabinetach profesorskich i salach wykładowych, ale również w sercach ludzi, szczególnie tych odrzuconych, zapomnianych i biednych. Encyklopedia Filozofii Polskiej” to świadectwo wkładu Polaków do kultury, najbardziej żywotnego daru, który człowiek może dać innym i siebie samego nim ożywić – stwierdził autor laudacji.
Odbierając nagrodę w imieniu zespołu redakcyjnego, ks. Andrzej Maryniarczyk przypomniał, że encyklopedia stanowi dokończenie projektu o. Mieczysława Alberta M. Krąpca OP, głównego inspiratora powstania dziesięciotomowej Encyklopedii Powszechnej Filozofii. Polska jest więc jedynym krajem Europy, który posiada dwie tak obszerne encyklopedie filozofii: rodzimej i powszechnej. Ks. Maryniarczyk dodał, że zamiarem o. Krąpca, który przyświecał tytanicznej wręcz pracy redaktorów dzieła była odbudowa podstaw kultury humanistycznej w Polsce i zagrożonego dzisiaj poznania autonomicznego.
Łączyć tradycję i nowoczesność
Asystent krajowy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” ks. prof. dr hab. Jerzy Lewandowski w laudacji dla uhonorowanego nagrodą specjalną za ponad stuletnią służbę dla dobra Kościoła i Narodu, kształtowanie postaw patriotycznych, a szczególnie promocję rodziny „Przewodnika Katolickiego” przypomniał historię pisma, którego inicjatorem powstania był pod koniec XIX wieku arcybiskup metropolita poznański i gnieźnieński, prymas Polski Florian Stablewski. Pismo miało utwierdzać wiarę w Boga i podtrzymywać rozdartą zaborami polskość. „Przewodnik” odważnie wspierał walkę o zachowanie języka ojczystego w zaborze pruskim, czego wyrazem było wsparcie przez pismo szkolnego strajku dzieci we Wrześni w 1901 roku, skutkujące aresztowaniem jego redaktora naczelnego, księdza Józefa Kłosa przez Niemców. Po II wojnie światowej pismo wznowiono na fali odwilży w 1956 roku. Ks. prof. Lewandowski zwrócił uwagę, że już w chwili założenia pismo miało nowoczesny charakter, poszukując integralnej równowagi pomiędzy sacrum i profanum. Taką ciągłość pomiędzy nova i vetera utrzymał tygodnik do dzisiaj, tworząc atrakcyjny portal internetowy, dający odbiorcom możliwość dostępu do wiedzy i formacji teologicznej z najwyższej półki. Ks. prof. Lewandowski przypomniał, że publicystami „Przewodnika” było wielu biskupów, m. in. Karol Wojtyła, który do 1978 roku publikował tam słynne „Rozważania różańcowe”.
Odbierając nagrodę, redaktor naczelny pisma ks. Dariusz Madejczyk przyznał, że Kościół potrzebuje dzisiaj mediów stojących na straży wiary, narodu i rodziny.
Wierni w modlitwie i trosce
Druga nagroda specjalna przyznana za budowanie ducha modlitwy i wiary oraz za służbę Kościołowi i Narodowi trafiła w ręce prowadzących od ponad 20 lat dzieło Radia Maryja i Telewizji Trwam ojców redemptorystów. W wygłoszonej laudacji, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Ziemowit Gawski ocenił, iż toruńskie media katolickie pozostały wierne temu, co bł. Jan Paweł II zawsze podkreślał jako główne zadanie dla katolików: wezwaniu do modlitwy. Radio Maryja i TV Trwam zostały nagrodzone za służbę. Wiem, że jest to słowo dzisiaj niemodne, ale jednocześnie bardzo oddającego ducha chrześcijańskiego. To owa służba toruńskich rozgłośni broni Polaków przed utratą tożsamości katolickiej i narodowej. Są to rzeczywiste środki masowego przekazu, a nie „masowego rażenia – mówił Z. Gawski.
Nagrodę odebrał o. Jan Król CSRS, który w imieniu zespołów redakcyjnych, wszystkich słuchaczy i telewidzów oraz całego zgromadzenia zakonnego podziękował za docenienie wieloletniej pracy dla Boga i Ojczyzny.
Warto pracować dla Polski
Za propagowanie w Polsce i za granicą muzyki polskiej, sakralnej i polskich pieśni patriotycznych nagrodę artystyczną przyznano Chórowi Akademickiemu w Białymstoku pod dyrekcją prof. dr hab. Edwarda Kulikowskiego. W laudacji, wiceprzewodniczący Rady Głównej Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Marek Koryciński stwierdził, że członków chóru łączy pasja krzewienia polskiej kultury muzycznej i dzieł takich rodzimych mistrzów jak Mikołaj Gomółka, Wacław z Szamotuł i Bartłomiej Pękiel, ale także dzieł europejskiej muzyki sakralnej – Wolfganga A. Mozarta. W swoim repertuarze, soliści mają wiele utworów maryjnych i patriotycznych, wydobywając unikalne na skalę europejską i światową piękno polskiej kultury. Chór dwukrotnie koncertował przez bł. Janem Pawłem II oraz odbył liczne tournee po całym kontynencie.
Odbierając nagrodę, prof. Kulikowski podzielił się z zebranymi szczególną refleksją. Nasz chór składa się z ludzi młodych. To młodzież daje nam poczucie ciągłości. Śpiewamy pieśni patriotyczne od 1981 roku. I kiedy ja zaczynam wątpić, czy warto z okazji kolejnego 11 listopada znów zaśpiewać te pieśni, to młodzi mnie do tego dopingują– powiedział dyrygent białostockiego chóru.
Na zakończenie części oficjalnej, wiceprzewodniczący Rady Głównej Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Karol Irmler przedstawił zgromadzonym młodych laureatów III Ogólnopolskiego Konkursu Artystycznego im. Włodzimierza Pietrzaka „Całej ziemi jednym nie można objąć uściskiem”, którego finał odbył się w lutym br. w Turku. Konkurs składał się z trzech elementów: plastycznego, fotograficznego oraz recytatorskiego, popularyzującego mało znaną twórczość poetycką Włodzimierza Pietrzaka, znanego bardziej jako krytyka literackiego i publicystę.
LXV Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka zbiegła się w tym roku z 40-leciem posługi kapłańskiej bpa Wiesława Meringa. Z tej okazji przewodniczący Stowarzyszenia przekazał włocławskiemu hierarsze Złotą Odznakę Honorową – najwyższe statutowe odznaczenie przyznawane przez władze Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Jubilatowi odśpiewano Ad multos annos.
Uroczysty wieczór zakończył koncert nagrodzonego Chóru Akademickiego, który wykonał maryjne utwory napisane przez polskich kompozytorów współczesnych: Mariana Sawę, Pawła Kraszewskiego oraz Henryka Mikołaja Góreckiego.