Ponad 120 osób, finalistów XX Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej wraz z katechetami, spotkało się na Jasnej Górze i w Olsztynie k. Częstochowy, by wziąć udział w 9. Spotkaniu Młodych z Biblią. Dwudniowy zjazd rozpoczął się 12 maja i miał na celu duchowe oraz merytoryczne przygotowanie do finału konkursu, który odbędzie się w dn. 6-7 czerwca 2016 r.
Udział w Spotkaniu Młodych z Biblią, które organizowane jest przez Katolickie Stowarzyszenie “Civitas Christiana”, stanowi swego rodzaju nagrodę dla najlepszych uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Tegoroczny pobyt na Jasnej Górze i w Olsztynie k. Częstochowy Stowarzyszenie ufundowało dla ponad 120 osób, zwycięzców wcześniejszych dwóch etapów konkursu, które odbyły się w diecezjach. Intencją organizatorów jest, by młodzi spotkali się ze słowem Bożym, i ze sobą nawzajem, na innym gruncie niż rywalizacji konkursowej. Jak wyjaśnia koordynator konkursu, Beata Zembrzycka, chodzi o stworzenie takiej przestrzeni spotkania, w której młodzi poczują, że nie jest istotą tego konkursu samo stanięcie na finałowym podium, ale poznanie i przyjęcie Chrystusa obecnego na kartach Pisma Świętego. Realizowany od dwudziestu lat, z potężnym jak na tego typu przedsięwzięcie rozmachem, konkurs każdego roku przyciąga prawie 30 000 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.
Na tegoroczny zjazd młodych biblistów złożyły się m.in.: zwiedzanie i modlitwa na Jasnej Górze, wizyta w redakcji Tygodnia Katolickiego Niedziela oraz wprowadzenie do zagadnień finału Konkursu Biblijnego. Uczestnicy wzięli udział we Mszy św. sprawowanej w ich intencji przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej i współprowadzili tam modlitwę różańcową. Wraz z młodymi dziękowali modlitewnie za 20. lat konkursu: Tomasz Nakielski, przewodniczący Stowarzyszenia i Sławomir Józefiak, wiceprzewodniczący Rady Głównej “Civitas Christiana”, a także prezes zarządu organizacji – Maciej Szepietowski. Różańcowe rozważania poprowadził ks. Ryszard Umański, asystent kościelny częstochowskiego oddziału Stowarzyszenia.
Jeszcze pierwszego dnia, po południu, finaliści przenieśli się z Jasnej Góry do Olsztyna k. Częstochowy, gdzie uczestniczyli w wędrówce na tzw. Jasnogórski Giewont. U stóp krzyża znajdującego się na szczycie wzgórza odprawiono nabożeństwo majowe. Błogosławieństwa udzielili młodzieży kapłani związani z Ogólnopolskim Konkursem Wiedzy Biblijnej. Młodzi zawierzyli się Matce Bożej i prosili o rychłą beatyfikację sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Każdy otrzymał wyjątkową pamiątkę spotkania, jaką stanowi relikwia w postaci cząstki ornatu Prymasa Tysiąclecia. Dzień zakończyło wspólne ognisko z radosnymi pląsami. Z uczestnikami spotkały się też ambasadorki Światowych Dni Młodzieży z arch. częstochowskiej, które animowały modlitewny śpiew, a także przeprowadziły quiz wiedzy o ŚDM.
Kolejny dzień wypełniły warsztaty dotyczące tegorocznej edycji biblijnych zmagań, na które złożyła się tematyka obejmująca Pieśń nad pieśniami, Ewangelię wg św. Mateusza i List do Efezjan. Zajęcia odbyły się w dwóch blokach, które poprowadzili bibliści, ks. dr Wojciech Turek i ks. dr Roman Mazur.
Organizowane już 9. raz Spotkanie Młodych z Biblią z kilku powodów było wyjątkowe. Stanowiło niejako przygotowanie do przyjazdu Ojca Świętego Franciszka, który na 28 lipca zapowiedział już swoją pielgrzymkę także na Jasną Górę, i wstęp do Światowych Dni Młodzieży, które choć odbędą się w Krakowie, to dzięki licznej obecności młodych w jasnogórskim sanktuarium, w jakiejś części będą przeżywane również w Duchowej Stolicy Polski.
Także z osobą świętego papieża z Polski od samego początku związano datę organizowanego spotkania. – Jak wiadomo, 13. dzień maja to rocznica cudownego ocalenia życia Jana Pawła II z zamachu na placu św. Piotra w 1981 r. Na Jasnej Górze pamiątką tego wydarzenia jest ofiarowany przez samego papieża przestrzelony pas jego sutanny. Od Jana Pawła II wciąż chcemy się uczyć zawierzenia Maryi – tłumaczy Izabela Tyras, organizator spotkania, przewodnicząca częstochowskiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana”. Jasnogórskie sanktuarium to również miejsce codziennej modlitwy za Polskę. Finaliści konkursu z całego kraju ogarniali w modlitwie także Ojczyznę w 1050. rocznicę Chrztu Polski. Akcentem nawiązującym do jubileuszowego Roku Miłosierdzia było symboliczne przekroczenie jasnogórskiej Bramy Miłosierdzia.
Finał 20. edycji Konkursu Biblijnego zaplanowano na 6-7 czerwca br. w Niepokalanowie. Weźmie w nim udział troje przedstawicieli każdej diecezji, wyłonionych w ramach etapów diecezjalnych. Najlepsi mają szansę na zdobycie indeksów uprawniających do podjęcia studiów w wielu renomowanych uczelniach wyższych, bez egzaminów wstępnych, na kilkunastu kierunkach, takich jak: teologia i filozofia, ale również politologia, dziennikarstwo, socjologia czy italianistyka. Laureaci wraz z katechetami udadzą się także na pielgrzymki do Ziemi Świętej, Rzymu i Wilna. Fundatorem głównych nagród w finale jest firma Grupa Inco SA. Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej należy do sztandarowych działań Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” i od dwudziestu lat, niezmiennie, stanowi konkretną formę dotarcia ze słowem Bożym do szerokiego grona młodych.
tekst/fot. Marcin Kluczyński
mk