Formacja pod opieką Matki Piekarskiej

2013/07/3
Karolina Wrodarczyk

Proces przygotowania liderów Stowarzyszenia „Civitas Christiana” do pełnienia służby narodowi w duchu nauczania Kościoła katolickiego rozpoczęto w Piekarach Śląskich u stóp Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.

 

Po otwarciu i przedstawieniu grona słuchaczy ośrodka przez Macieja Szepietowskiego, dyrektora Oddziału Okręgowego w Katowicach, głos zabrał ks. prałat Władysław Nieszporek, proboszcz i kustosz piekarskiego sanktuarium, który witając uczestników ośrodka, zwrócił uwagę na misję powierzoną Katolickiemu Stowarzyszeniu „Civitas Christiana” w odniesieniu do tego miejsca kultu maryjnego oraz wielowiekowej tradycji oddawania czci Matce Piekarskiej.

Piątkowe spotkanie zostało uwieńczone wykładem „Misja i zadania formacyjne Katolickiego Stowarzyszenia ťCivitas ChristianaŤ” wygłoszonym przez Marka Korycińskiego, wiceprzewodniczącego Rady Głównej. Przedstawił on cele i zadania Stowarzyszenia oraz wskazał na ich aktualność w odniesieniu do bieżących wydarzeń i wyzwań. Kierując się zasadą „widzieć, oceniać, działać”, można nadawać kształt obecnej rzeczywistości, wpływać na nią, zarówno indywidualnie, w małych wspólnotach formacyjnych, jak i wielkich społecznościach.

W tej części piątkowego spotkania zabrał głos także uczestniczący w sesji Ośrodka Sekretarz Rady Głównej Stowarzyszenia Henryk Koch sprawujący funkcję pełnomocnika Oddziału Okręgowego w Katowicach. Spotkanie zakończyło się wspólną modlitwą wieczorną prowadzoną przez ks. prałata Władysława Nieszporka i ks. dra Marka Pykę, asystenta kościelnego Stowarzyszenia z diecezji gliwickiej.

Drugi dzień to blok wykładów poświęconych sytuacji Kościoła na Śląsku w okresie powojennym, z podkreśleniem istotnej roli kultu Matki Boskiej Piekarskiej w kształtowaniu ówczesnego życia wiernych. Pierwszym podjętym tematem była laicyzacja życia społecznego w PRL-u. Wykład poprowadzony przez dr Łucję Marek z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach ukazywał działania władzy państwowej podejmowane w celu zastąpienia wszelkich świąt czy uroczystości związanych z Kościołem katolickim, uroczystościami o charakterze państwowym, krańcowo zlaicyzowanymi. Szereg przedstawionych zdjęć i dokumentów to nie tylko dowód przeciwko tamtejszej władzy, ale i możliwość zastanowienia się nad postawą tych, którzy odcinali się od państwowej propagandy i mimo wszystkich reperkusji uczestniczyli m.in. w corocznych pielgrzymkach mężczyzn i kobiet do sanktuarium w Piekarach Śląskich.

Kolejnym punktem sobotniej sesji ośrodka było zwiedzanie bazyliki oraz Muzeum Sanktuaryjnego. Poznanie historii Cudownego Obrazu oraz wszystkich wydarzeń związanych z budowaniem bazyliki, tworzeniem tutejszej tradycji pielgrzymkowej pozwala na głębokie powiązanie misji i zadań powierzonych stowarzyszeniu z charakterem tego miejsca.


Sesja śląskiego Ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej

W dzieje śląskiego Kościoła wpisuje się następny wykład wygłoszony przez Joannę Grajewską-Wróbel „Wygnanie biskupów katowickich 1952-1956 nowym doświadczeniem łączności z diecezją”. Biskupi Stanisław Adamski, Juliusz Bieniek oraz Herbert Bednorz zostali skazani na banicję na skutek wystosowanego listu do mieszkańców diecezji, w którym nawoływano o podpisanie petycji do ówczesnego rządu w celu przywrócenia w szkołach lekcji religii. Losy walczących o katolicką Polskę biskupów zachęcają do przeniesienia tamtych wydarzeń na grunt współczesnej rzeczywistości. Ich stanowisko powinno uczyć dzisiejszych katolików, jak kierując się dobrem wspólnoty wierzących, urzeczywistniać przesłanie Ewangelii, a co za tym idzie – katolicką naukę społeczną.

Do tego zagadnienia nawiązał kolejny temat podjęty w trakcie trwania sobotniej sesji ośrodka. Ks. dr Marek Łuczak, asystent kościelny Stowarzyszenia z archidiecezji katowickiej, prezentując kwestię społecznego znaczenia wiary na Śląsku, ukazał, jak śląska zbiorowość szerzy nauczanie społeczne Kościoła, a tym samym daje prawdziwe świadectwo wiary i zaangażowania w sprawy narodu i państwa.

Sobotnie spotkanie zakończył pokaz archiwalnego filmu „Salve Regina” (1936) oraz „Serce Śląska” (2010) w reż. Pawła Woldana.

Niedziela to dzień poświęcony sferze duchowej. Msza św. pod przewodnictwem ks. prałata Nieszporka była najistotniejszą częścią naszego pobytu w Piekarach, ponieważ to właśnie Eucharystia stanowi centrum życia katolickiego. Po Mszy św. formację biblijną poprowadził dr Stanisław Ciupka. Wspólna modlitwa pod pomnikiem bł. Jana Pawła II zakończyła pierwszą sesję OFKS. Ufamy, że trzy dni pogłębiania swojej wiedzy, a przede wszystkim wiary, pomoże w budowaniu „Civitas Christiana” i kreowaniu rzeczywistości chrześcijańskiej w każdej sferze życia i działalności.

 

 

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej