HUBALOWA LEGENDA

2013/07/4
Dorota Kostka

W Starych Drzewcach upamiętniono rocznicę śmierci Hubalczyka ks. Ludwika Muchy

 

Podczas II wojny światowej w latach 1939–1940 był on kapelanem w Wydzielonym Oddziale WP majora „Hubala” (Henryka Dobrzańskiego), później w batalionie „Skała”, w AK. W latach 1957–1962 był proboszczem w Starych Drzewcach, skąd odszedł na wieczną wartę. Hubalową legendą powiało w Kościele pw. św. Szymona z Lipnicy w Starych Drzewcach 12 lutego na okoliczność upamiętnienia 50. rocznicy śmierci Hubalczyka – księdza kapelana Ludwika Muchy.

Na ten czas mury kościoła skuł siarczysty mróz. Jego wnętrze spowiło krystalicznie przejrzyste powietrze poprzecinane złotymi promieniami zachodzącego słońca. Słoneczny reflektor musnął biało-czerwony proporzec z wizerunkiem księdza. Biało-czerwone wstęgi kwiecia i gałązki sośniny otuliły ołtarz oraz uroczyście przepasały świątynię. W tę niecodzienną scenerię wkomponowali się mieszkańcy i liczni goście, wśród nich starosta powiatu wschowskiego Marek Boryczka, burmistrz MiG Szlichtyngowa Jan Wardecki, przedstawiciele władz głównych, okręgowych i oddziałowych Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”: Karol Irmler, Jacek Stróżyński, Zdzisław Rygusik, bratanek ks. Muchy – Michał Mucha, księża, sołtysi. Przybyli tu wszyscy, by trwać w modlitewnej i patriotycznej warcie i razem wziąć udział w swoistej lekcji historii.

Tuż za kościelną bramą, w kruchcie, przy tablicy epitafijnej ks. Ludwika Muchy. Dorota Kostka zorganizowała wystawę „Hubalczyk w sutannie”. Pamiątki rodzinne sprzed 50 laty, pożółkłe, stare fotografie z proboszczem ks. Muchą udzielającym sakramentów św. przypominają dawne czasy, wydarzenia z życia parafii i drzewieckich rodzin.

O godzinie 16 do kościoła wkraczają poczty sztandarowe w asyście strażaków i żołnierzy, wśród nich sztandar głogowskiego garnizonu WP. Gości wita miejscowy proboszcz ks. Ryszard Dudek. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczy kapelan WP Garnizonu Głogów ks. por. Stanisław Denys, homilię wygłasza kaznodzieja, ks. Jacek Wójcicki z Czapel Wielkich, z Małopolski, miejsca urodzenia i spoczynku ks. Ludwika Muchy, liturgię ubogaca śpiew chóru „Gaudium” pod dyr. Barbary Walendzik z Głogowa i trębacz Stanisław Dziduch z Kapeli Wschowskiej.


Dorota Kostka , autorka wystawy „Hubalczyk w sutannie”

Po Mszy św. Dorota Kostka przedstawiła tło historyczne, teksty źródłowe, warunki dojrzewania myśli, podjęcia decyzji, żeby wstąpić do wydzielonego oddziału WP majora „Hubala”, żeby z klasztoru filipinów w Poświetnem wyruszyć jako kapelan z partyzantami do lasu, a w konsekwencji stać się jednym z nich.

Marian Staszak, dawny członek rady parafialnej, pamięta księdza Muchę jako proboszcza w Starych Drzewcach. Wspomina go po ponad 50 latach. Ryt wspomnień domyka koncert pieśni patriotycznych i poezji w wykonaniu głogowskiego chóru.

Oficjalne uroczystości w lodowatym kościele rozgrzało kameralne spotkanie gości po drugiej stronie ulicy, na plebanii „U Księdza Ludwika” w budynku dawnej plebani, gdzie w latach 1957– 1962 mieszkał ks. Mucha. Dziś funkcjonuje tu przedszkole rodzin katolickich.

…Została legenda i została pieśń, Hubalowa legendo, nieś się z wiatrem, nieś…!

Czy warto było odkurzyć pewne karty historii naszej ojczyzny, wskrzesić wspomnienia dotyczące naszego lokalnego bohatera – „Hubalczyka w sutannie”, ks. Ludwika Muchy? Czy warto było darować czas i energię, by próbować ocalić od zapomnienia człowieka „przechodnia” w kapłaństwie związanego na krótko z drzewieckim ludem, postać, której w wojenki czas czoło osłaniał kapłański biret i żołnierska rogatywka? Tak, warto. Trzeba było.

Jako twórca i realizator projektu minionej uroczystości, działając z ramienia parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Konradowie i „Civitas Christiana”, pragnę serdecznie podziękować wszystkim ludziom dobrej woli za uczestnictwo w uroczystościach i za wszelką pomoc okazaną w budowaniu tego niełatwego przedsięwzięcia. Szczególne podziękowania składam Teresie Szczukowskiej-Morawskiej, harcerkom: Magdalenie Sowińskiej i Ewie Zakrzewskiej oraz księdzu z Czapel Wielkich Jackowi Wójcickiemu.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej