IX DNI KULTURY CHREŚCIJAŃSKIEJ W CHEŁMIE

2013/07/5
Magdalena Machowicz

Naszym celem było pokazanie młodym wzorców godnych do naśladowania

 

Chełmski Oddział „Civitas Christiana” już po raz dziewiąty zorganizowało Dni Kultury Chrześcijańskiej. Przesłaniem imprezy był duchowy rozwój oraz integracja pokoleń. Jak co roku odwiedziły nas znane i cenione osobistości ze świata kultury: Artur Barciś, Krzysztof Zanussi, Mirosław Ikonowicz, Igor Stryjecki, Rafał Ziemkiewicz, Dominik Włoch, Krzysztof Skok. Gościem specjalnym był ks. bp Ryszard Karpiński. „Naszym głównym zamierzeniem było wskazanie młodym ludziom, kształtującym swoją osobowość, godnych do naśladowania wzorców.Uczestnicy bowiem mieli okazję dostrzec coś więcej niż tylko możliwość ucieczki od szarej, mętnej rzeczywistości i codziennych problemów – powiedział Tadeusz Boniecki, przewodniczący Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Chełmie.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się także warsztaty dziennikarskie prowadzone przez Mirosława Ikonowicza.

W I LO im. S. Czarnieckiego odbyły się warsztaty poetyckie dla młodzieży prowadzone przez poetę, członka Zarządu naszego Oddziału „Civitas Christiana”, Henryka Radeja, a w Chełmskiej Bibliotece Publicznejspotkanie autorskie, na którym poeta zaprezentował swój najnowszy tomik poezji „Fletnia i łuk”.

Tego samego dnia gościliśmy reżysera Krzysztofa Zanussiego, który w ZSO Nr 6 mówił o roli autorytetów we współczesnym świecie. Była to wyjątkowa lekcja dla młodzieży, która miała okazję osobiście poznać tak wybitnego człowieka. Zanussi mówił o tym, jak w dzisiejszym świecie odróżnić idola od autorytetu, podzielił się swoimi poglądami na ten temat.

Gościem specjalnym DKCh był ks. bp Ryszard Karpiński z Lublina. Podczas spotkania w ZSE i III LO Ksiądz Biskup podzielił się z młodzieżą ciekawostkami związanymi z pontyfikatem papieży Jana Pawła I i Jana Pawła II.

W kolejnym tygodniu gościliśmy aktora Artura Barcisia. Spotkanie odbyło się w siedzibie Zespolu Wychowania i Pomocy Psychologicznej. Wystąpił szkolny zespół taneczny „Chochliki”, były także występy wokalne oraz prezentacja multimedialna „Nasza szkoła”.

Tego samego dnia wieczorem w Chełmskiej Bibliotece Publicznej odbyła się promocja książki Marzanny Graff „Rozmowy bez retuszu” – wywiad- rzeka z Arturem Barcisiem. Aktor dzielił się swoimi doświadczeniami, opowiadał o roli w „Dekalogu” i współpracy z Kieślowskim. Jak stwierdził: ta rola sprawiła mi najwięcej satysfakcji, bo nie wiedziałem, kogo mam grać. Jest to dla mnie niezwykle ważna rola, bo ważny jest ten film. Na pytanie, co skłoniło go do podzielenia się swoim życiem w książce, aktor odpowiedział: „Moje życie może być przykładem tego, że jak się czegoś bardzo chce, to można to osiągnąć, nigdy nie wolno się poddawać, z każdego nieszczęścia może wyniknąć coś dobrego”.

Pierwszy raz w naszym mieście gościliśmy podróżnika Krzysztofa Skoka. Opowiadał on młodzieży o swoich rowerowych podróżach. Jego najważniejsze podróże „na wschód” to wyprawy do Kazachstanu (2004), na Ukrainę i do Mołdawii (2006) oraz na Zakaukazie – do Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu (2007). W 2008 r. odbył samotną wyprawę rowerową na Igrzyska Olimpijskie do Pekinu. W 2010 r. prowadził 6-osobową grupę na wyprawę do Ziemi Świętej oraz samotnie przemierzył Bałkany.

Młodzież z IV LO i ZSZ i III LO miała okazję poznać podróżnika i pielgrzyma pieszego Dominika Włocha z Gdańska. Na spotkaniu relacjonował wydarzenia ze swojej pielgrzymki pieszej z Moskwy do Asyżu. Pielgrzym dzielił się wrażeniami z podróży, wyznał: Szedłem w intencji dialogu ekumenicznego. Podróżnik poznał wielu ciekawych ludzi, był świadkiem niecodziennych wydarzeń. Podczas mojej podróży spotkałem się z przychylnością, pomocą, otwartością, przyjaźnią od ludzi, zwłaszcza biednych, którzy zwykle dzielą się tym, co mają. Szedłem pełen wiary i nadziei, zaufałem Bogu. Lepiej bowiem pokładać ufność w Bogu niż w człowieku – powiedział Dominik Włoch.

Interesujący wykład „Kultura chrześcijańska a współczesny postmodernizm” wygłosił dla młodzieży I LO Rafał Ziemkiewicz, dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Uważam Rze”. Zainteresowanie wzbudziły też spotkania z Igorem Stryjeckim, członkiem Warszawskiego Towarzystwa Genealogicznego, który opowiadał o swojej rodzinie. Od lat zajmuje się on genealogią rodzinną, zarówno rodziny po mieczu, i rodziny Stryjeckich, jak i po kądzieli, czyli rodziny Barszczewskich. Drzewo genealogiczne swojej rodziny tworzy od 35 lat. W ZSO nr 6 oraz Galerii Ryszarda Karczmarskiego eksponowana była wystawa zdjęć pradziadka Igora, Leona Barszczewskiego. Elżbieta Barszczewska, kolejna postać, o której wspominał Igor Stryjecki, była znaną polską aktorką.

Na warsztatach w ZSO nr 6 Igor Stryjecki zachęcał młodzież do poszukiwania swoich przodków, do tworzenia drzew genealogicznych, dawał cenne wskazówki, w jaki sposób należy to robić. Tak naprawdę myślę, że nie ma piękniejszej, ciekawszej i bardziej niezwykłej historii niż historia naszej rodziny – mówił Igor Stryjecki.

W Chełmskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z Markiem Millerem, dziennikarzem, twórcą Laboratorium Reportażu przy Uniwersytecie Warszawskim. Gość promował swoją najnowszą książkę „Pisanie. Z Ryszardem Kapuścińskim rozmawia Marek Miller”.

Dni Kultury Chrześcijańskiej zamknęła Msza św. w kościele pw. Rozesłania św. Apostołów. Mszę św. odprawił i kazanie wygłosił ks. kan. Józef Piłat. W kazaniu akcentował rolę kultury chrześcijańskiej w duchowym rozwoju człowieka. Wystąpił Chór Ziemi Chełmskiej „Hejnał” pod dyrekcją pani Danuty Bałki-Kozłowskiej. Oprawę muzyczną do tekstów biblijnych czytanych przez Mirosława Majewskiego, Mariana Hordejuka i Weronikę Śnieg zapewnili Romuald Turowski (organy) i Andrzej Matuszewski (skrzypce).

Dni zjednoczyły w działaniu wiele instytucjonalnych placówek kultury, oświaty, sportu oraz parafii i na stałe już wpisała się w mapę kulturaln Chełma. Nasze dzialanie władze samorządowe: Staroście powiatu chełmskiego Paweł Ciechan, prezydent Chełma – Agata FiszW organizacje spotkań włączyli się dyrektor Chełmskiej Biblioteki Publicznej Robert Chełmicki, dyrektor ZSO nr 6 Dorota Cieślik, dyrektor Szkoły Specjalnej Małgorzata Kwiecińska, dyrektor ZSE i III LO Edyta Chudoba.

Patronat honorowy sprawowali: księża dziekani Dekanatów Chełmskich: ks. kan. Józef Piłat i ks. prał. Tadeusz Kądziołka, starosta Paweł Ciechan, prezydent miasta Chełm Agata Fisz.

 


 

Autorka jest rzecznikiem prasowym Dni Kultury Chrześcijańskiej w Chełmie.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej