JAN PAWEŁ II O KULTURZE

2013/07/4
Monika Korpak

W lutym w Krakowskim Oddziale „Civitas Christiana” dr Agnieszka Kurnik wygłosiła wykład „Myśl Jana Pawła II o kulturze współczesnej”

 

Prelegentka pełni funkcję adiunkta w Katedrze Współczesnej Wyższej Szkoły Filozoficzno- Pedagogicznej „Ignatianum” w Krakowie. W pierwszej części spotkania prowadząca postawiła pytanie „Czy życie ludzkie ma sens i ku czemu zmierza?”. Od zarania dziejów człowiek pragnie znaleźć odpowiedź na pytanie o sens życia. Odpowiedzi na to pytanie szukał również Jan Paweł II i tym rozważaniom poświęcił swój pontyfikat oraz pracę naukowo-badawczą.

Kultura globalna, którą wielu określa kulturą konsumpcyjną, nie pogłębia osobowości jednostek, które nią żyją; często są one wewnętrznie puste i osamotnione, nastawione wyłącznie na zaspokajanie potrzeb doczesnych, ulegają ciągle zmieniającym się modom. Czwarta władza, jak zwykło się nazywać media, na co dzień lansują świat bez Boga. Propagowana jest szeroko pojęta laicyzacja wielu dziedzin życia, wszechobecny konsumpcjonizm i sekularyzm. Prowadzi to do powstawania grup manipulacyjnych i rozwoju sekt.

Współczesny świat pragnie być ahistoryczny. Obecnie człowiek żyje dniem dzisiejszym i nie myśli o przeszłości. Młode pokolenie zostaje pozbawione tożsamości historycznej. Nastąpił brak szacunku dla najwyższych wartości, życia i śmierci. W opinii dr Agnieszki Kurnik „obeccałenie w mediach panuje wieczny karnawał, wszystko jest grą”. Brak świadomości prawdy historycznej jest przyczyną fałszowania i przekłamywania historii.

Wobec tych zagrożeń przed chrześcijanami stoi ogromne zadanie, by wiernie realizować w życiu wartości i idee, które przekazał nam Ojciec Święty Jan Paweł II. Świat potrzebuje autentycznych świadków Chrystusa.

Podczas spotkania 3 marca dr Kurnik poruszyła temat dziedzictwa historii i kultury polskiej w wizji Jana Pawła II. „Ojciec Święty Jan Paweł II łączył kulturę słowiańską z kulturą łacińską, katolicyzm z szeroką kwestią tolerancji religijnej, zwłaszcza w odniesieniu do kwestii żydowskiej” – mówiła Agnieszka Kurnik. Podkreśliła, iż historia widziana przez Jana Pawła II jest Historią Narodu Ochrzczonego. Niezwykle ważne wydarzenie, jakim było przyjęcie chrztu przez Polskę i rola naszej ojczyzny jako przedmurza chrześcijaństwa, mają olbrzymie znaczenie nie tylko dla Polaków, ale dla ludzi na wszystkich kontynentach. Doświadczenie historii Polski i narodu nie czyni Jana Pawła II obcym wobec ludzi, których spotykał. Umiłowanie ojczystej ziemi bardzo ułatwiało mu kontakty z ludźmi na wszystkich kontynentach. Bycie patriotą wcale nie zamyka, a wręcz otwiera na ludzi innych narodowości.

W podsumowaniu dr Agnieszka Kurnik wyraziła opinię, iż Jan Paweł II, żeby ugruntować tradycje historyczną i narodową, której był depozytariuszem, przypomina, jak ważna jest znajomość historii i pamięć o tych, którzy tę historię tworzyli. Dokonywał tego poprzez włączanie zagadnień historii Polski do tekstów homilii, kazań, rozważań apostolskich, spotkań z młodzieżą.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej