Jasna Góra: finał konkursu na „Wieczernikową Choinkę”

2014/02/5

VI konkurs na „Wieczernikową Choinkę” rozstrzygnięty. Przez 9 dni, jury, czyli jasnogórscy pielgrzymi, wybrali najpiękniej udekorowany świerk i pobili rekord. W tej edycji, aż ponad 53 tys. osób oddało swój głos. To znacznie więcej niż w roku ubiegłym. Organizatorami konkursu jest Jasna Góra i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oddział w Częstochowie.

40 bożonarodzeniowych drzewek udekorowanych przez dzieci z 15 przedszkoli i 25 szkół archidiecezji częstochowskiej, cieszyło się ogromnym zainteresowaniem przybywających do Sanktuarium. Świadczą o tym głosy. Pierwszy raz w historii konkursu pielgrzymi oddali ich ponad 53 tys. – Nie spodziewałam się, że te choinki oglądać będzie, aż tyle osób. Faktycznie są bardzo piękne i widać, że dzieciaki włożyły sporo pracy, ale liczba oddanych głosów robi wrażenie – przyznała s. Elżbieta, która przybyła na ogłoszenie wyników z uczniami ze Szkoły Podstawowej numer 30 w Częstochowie.

Pierwsze miejsce zdobyli wychowankowie Katolickich Szkół Specjalnych SPSK im. św. Antoniego z Padwy w Częstochowie. To najpiękniej – zdaniem pielgrzymów – przyozdobione bożonarodzeniowe drzewko, z numerem 19, zdobyło ponad 6 200 głosów. Inspiracją do stworzenia ozdób były wspólne posiłki, a na świerku znalazły się wyroby z plastikowych naczyń. – Wykorzystaliśmy materiał wtórny, czyli plastikowe łyżeczki, talerzyki, kubki. Z tego powstały piękne kwiaty, bombki, motyle czy ważki. Ciszymy się, że nasz pomysł spodobał się jury – powiedziała jedna z nauczycielek Katolickich Szkół Specjalnych w Częstochowie.

Drugie miejsce – uzyskując ponad 4 200 głosów – przypadło uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 24 im. Jana Marcina Szancera w Częstochowie, którzy przyozdobili choinkę z numerem 12. Trzecie miejsce – z ilością ponad 4000 głosów –  zajęło drzewko nr 33 przyozdobione przez maluchy z Miejskiego Przedszkola nr 8 w Częstochowie.

Jak zwykle pielgrzymów zaskoczyły: pomysłowość,  materiały i wykonanie ozdób. – Jestem pod wrażeniem, że z takich prostych rzeczy można wykonać tak wiele wspaniałości. Przyjechaliśmy z całą nasza rodziną zobaczyć te choinki i nie tylko je podziwiamy, ale w przyszłym roku na pewno niektóre pomysły przenieśmy na nasze świąteczne drzewko – podkreśliła pani Anna z Łodzi.

Każda placówka biorąca udział w strojeniu 40 wieczernikowych świerków na pamiątkę otrzymała dyplom w formie zdjęcia swojej choinki. Trzy pierwsze miejsca nagrodzone zostały sprzętem sportowym i grami planszowymi.

Od 6 lat idea konkursu jest taka sama. Chodzi o podtrzymywanie i kultywowanie polskich bożonarodzeniowych tradycji. – W tym konkursie piękne jest to, że ręczne ozdoby nadal są wykonywane, a zwyczaje przekazywane są z pokolenia na pokolenie – podkreśliła Izabela Tyras z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które jest współorganizatorem konkursu na „Wieczernikową Choinkę”.

Przyznała także, że takie wspólne robienie bombek, łańcuchów czy aniołów integruje uczniów, nauczycieli i rodziny. – Wracamy do dawnych obyczajów, gdy wspólnie wykonywało się w domu przeróżne ozdoby. Ta praca jednoczy, ale daje także sporo radości, że wykonało się coś własnoręcznie, a nie kupiło się gotowe w sklepie – powiedziała współorganizatorka konkursu.

Zwróciła uwagę na jeszcze jeden wymiar jasnogórskiego konkursu, który przyciąga pielgrzymów i pozwala im „spotkać się” na Jasnej Górze z nowonarodzonym Jezusem i Jego Matką. – Całe rodziny przychodzą na Jasną Górę, nie tylko podziwiać udekorowane choinki, ale także pomodlić się u Maryi, która od zawsze nam przynosi Jezusa i pokazuje nam drogę do swego Syna. Trzeba to powiedzieć, że to udaje się i pięknie łączy, bo z Wieczernika do Kaplicy Matki Bożej już kilka kroków – zaznaczyła Izabela Tyras.

Choć pielgrzymi jasnogórscy wybrali już najpiękniejsze drzewka, to choinki nadal pozostaną w Wieczerniku i wciąż cieszyć będą przybywających do Sanktuarium.

Izabela Tyras

 

 

 

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej