WROCŁAW
13. Wrocławski Festiwal Gitarowy (19.11 – 28.11 )
Wyjątkowość tego festiwalu polega na różnorodności stylów, repertuaru i gatunków prezentowanej muzyki gitarowej – od gitarowej klasyki, a nawet dawnej muzyki lutniowej, poprzez flamenco, aż po pełną temperamentu muzykę latynoską i jazz. W tym roku wystąpią m.inn.: Julia Malischnig, Tommy Emmanuel cgp. & Friends, Johannes Tonio Kreusch, Artur Lesicki Trio Jam. Ponadto w programie Festiwalu znajdą się lekcje mistrzowskie z udziałem gwiazd oraz wykłady metodyczne poprowadzone przez wykładowców wrocławskiej Akademii Muzycznej.
*
Chór Armii Aleksandra Pustovalova (12.11 – Zabrze; 13.11 – Lublin; 14 .11 – Kraków)
Chór Aleksandra Pustovalova liczy 60 artystów: śpiewaków i muzyków. W jego składzie śpiewają soliści o głosach uznanych na światowych scenach operowych. Oprócz klasycznego instrumentarium orkiestry symfonicznej są również akordeon i bałałajka. W repertuarze chóru znajdują się marszowe pieśni wojskowe, pieśni rosyjskie i ukraińskie oraz ballady ludowe.
*
Era Jazzu Nathan Williams & Zydeco Band (3.11 .2010 Szczecin; 4.11 Toruń; 5.11 Poznań; 6.11 Warszawa; 7.11 Kraków)
Ta specyficzna, festiwalowa edycja Ery Jazzu, wraca do prezentacji swoich projektów oraz artystów także w innych miastach Polski. Zaprezentowany zostanie nie tylko egzotyczny zespół, ale także muzyka, jakiej do tej pory nie prezentowano na polskich estradach. Premierowa trasa koncertowa „Cajun & Zydeco Tour” przedstawi muzykę amerykańskiej Louisiany oraz zespół Nathan Williams & Zydeco Band, czołowego reprezentanta nowoorleańskiej muzyki cajun i zydeco.
BYDGOSZCZ
2 Festiwal Muzyki Kameralnej – Muzyka u Źródeł (6 – 20.11 )
W trzy listopadowe weekendy w Bydgoszczy rozbrzmiewać będą koncerty pod hasłem „Magia muzyki i miejsca…”. W programie dzieła światowej kameralistyki w wykonaniu doskonałych muzyków, na co dzień koncertujących w najlepszych salach Europy. Festiwal odbędzie się w zabytkowej stacji pomp, w otoczeniu ujęć źródlanej wody (stąd między innymi nazwa festiwalu). Wystąpią: Prima Vista, Barock Quartet, Włodzimierz Nahorny Trio oraz Lora Szafran
POZNAŃ
V Duende Międzynarodowy Festiwal Flamenco (12 – 14 .11 )
Flamenco jest sztuką uniwersalną, stanowi źródło inspiracji dla artystów różnych dziedzin i różnych tradycji kulturowych. Festiwal „Duende” ma zaprezentować kulturę flamenco w całej jej różnorodności. Jego celem jest pokazanie wieloaspektowości flamenco, które obejmuje zarówno muzykę i taniec, ale także wiele innych dziedzin sztuki. Festiwalowi towarzyszą warsztaty tańca flamenco, pokazy filmów hiszpańskich i fiesty taneczne w Klubie Festiwalowym.
CZĘSTOCHOWA
Twórcza ekspresja w spotkaniu z Bogiem (5-7.11 )
Tematyka sesji skupia się wokół problemu twórczych możliwości człowieka i jego pracy nad samopoznaniem oraz nad świadomym wykorzystaniem wyobraźni w procesie swego rozwoju duchowego. Wykłady i warsztaty dotyczyć będą rozwijania umiejętności twórczej ekspresji, uważności i rozumiejącego „dialogu bez słów” z drugim człowiekiem w kontekście naszej relacji z Bogiem i modlitwy Słowem Bożym. Sesja odbędzie się w Domu Rekolekcyjny Jezuitów w Częstochowie.
KRAKÓW
Duchowość benedyktyńska dla świeckich (11 – 14 .11 )
Charakterystycznym rysem duchowości benedyktyńskiej jest całościowe podejście do życia. Nie koncentruje się ona jedynie na ćwiczeniach duchowych takich jak np. asceza, czy określonych modlitwach, ale obejmuje całego człowieka z jego codziennymi obowiązkami i zwykłymi czynnościami oraz jego relacjami z innymi ludźmi. Rekolekcje poprowadzi o. Włodzimierz Zatorski OSB w Benedyktyńskim Instytucie Kultury.
*
17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Etiuda&Anima” (19 – 25.11 )
„Etiuda&Anima” jest najstarszą w Polsce imprezą filmową konfrontującą osiągnięcia studentów szkół filmowych i artystycznych z całego świata oraz dorobek twórców animacji artystycznej, zarówno profesjonalistów, studentów, jak i realizatorów niezależnych. W ramach imprez pozakonkursowych widzowie mogą przypomnieć sobie ciekawe zjawiska filmowe z przeszłości kina, zwłaszcza animacji i dokumentu, a także zapoznać się z nie docierającymi do kin współczesnymi filmami krótkimi i długometrażowymi filmami animowanymi.
WARSZAWA
4 Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską (4 – 14 .11 )
Podczas Festiwalu zaprezentowane zostanie zarówno najnowsze i najbardziej odważne kino artystyczne jak i klasyczne filmy, współczesne i pochodzące jeszcze z okresu radzieckiego. Pokazom towarzyszyć będą wystawy, koncerty, spotkania i panele dyskusyjne. Oprócz pokazów konkursowych, będzie można obejrzeć wysokobudżetowe kino rosyjskiego mainstreamu. Atrakcją dla najmłodszych widzów będą pokazy radzieckich i rosyjskich kreskówek w ramach pokazów Małego Sputnika.
KATOWICE
Ars Cameralis (6 – 29.11 )
Śląski festiwal odbywa się co roku w listopadzie na terenie Katowic i miast ościennych, obejmując swoim programem koncerty muzyki klasycznej, kameralnej, alternatywnej, rockowej, jazzowej oraz elektronicznej, wystawy obrazów, grafik, rzeźb, litografii, spektakle teatralne, projekcje filmowe, panele literackie i dyskusje. W jego ramach wystąpią m.in.: The National, Calexico, Midlake, Lambchop, Tortoise, Get Well Soon, Emily J. White.
Oprac. Eliza Lewczuk