Kapliczki – małe formy Marii Gołębiewskiej

2013/01/17

W tradycji polskiej kapliczki przydrożne zajmują szczególne miejsce. Stawiane od wielu wieków jako dziękczynne bądź dla upamiętnienia ważnych wydarzeń były i są istotnym świadectwem wiary. Współczesny człowiek najczęściej zna te przydrożne, zrobione z drewna, stojące bądź zawieszone na drzewach wśród pól i łąk polskich wsi i miasteczek.

 

 

 

Fascynacji polskimi kapliczkami uległa pani Maria Gołębiewska, która od 15 października gości w Centrum Kultury Civitas Christiana w Warszawie z wystawą zatytułowaną Polskie kapliczki- małe formy przestrzenne. Autorka wykonuje małe kapliczki z materiałów odpadowych takich jak np. puszki aluminiowe, kawałki drewna czy znalezione rośliny. Posiada wielki dar dostrzegania postaci tam gdzie zwykli ludzie w pierwszym momencie nic nie widzą. Spod jej ręki wychodzą przedziwnych kształtów i zrobione z różnych materiałów prześliczne kapliczki maryjne, które można umieścić w domu. Pani Maria chętnie dzieli się swoimi pomysłami na zrobienie kapliczek i uczy innych jak w warunkach domowych samodzielnie wykonać niewielką kapliczkę.

Artystka jest autorką nie tylko kapliczek, ale również różnego rodzaju szopek betlejemskich, ozdób bożonarodzeniowych czy wielkanocnych. Na co dzień ściśle współpracuje z pismem List do pani, gdzie przedstawia swoje propozycje i uczy jak wykonać prezentowane przez nią przedmioty. Wystawa gościć będzie w Centrum Kultury Civitas Christiana do 16 listopada. Do tego czasu mamy czas by cieszyć się widokiem misternie wykonanych form przestrzennych i jednocześnie pochylać się nad przepiękną polską tradycją, która nadal trwa.

 

 

Anna Godos

Artykuł ukazał się w numerze 11/2007.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej