Ksiądz prof. Jerzy Szymik odebrał Nagrodę im. Franciszka Karpińskiego

2017/11/26
dsc09446.jpg

Znakomite połączenie kompetencji teologa i literaturoznawcy dostrzegła w osobie ks. prof. Jerzego Szymika kapituła 23. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego. Uroczystość wręczenia wyróżnienia przyznawanego przez Katolickie Stowarzyszenie “Civitas Christiana” odbyła się 25 listopada w Książnicy Podlaskiej w Białymstoku.

Ksiądz prof. Jerzy Szymik (ur. 1953 r. w Pszowie na Górnym Śląsku) jest kapłanem archidiecezji katowickiej, teologiem i poetą. Jest profesorem nauk teologicznych, wykłada teologię dogmatyczną. Jak podkreśla komunikat kapituły Nagrody im. F. Karpińskiego, tegoroczny laureat jest “poetą i publicystą uwiarygadniającym chrześcijańskie przesłanie o Miłości, która jest ponad wszystko”.

– Poezja ks. prof. Jerzego Szymika dotyka tragizmu ludzkiej egzystencji i instaluje ją w Niebie – powiedział laudator dr hab. Dariusz Kulesza. Jak zauważył, fundamentem twórczości ks. prof. Jerzego Szymika są: prawda, powołanie kapłańskie i śląskie pochodzenie. – Jako tezę stawia, że boimy się prawdy, bo jeśli ona jest, to wymaga od nas przemiany życia. Nie możemy żyć tak, jakby jej nie było – mówił dr Kulesza o twórczości ks. prof. Szymika.

Nagrodę laureatowi wręczyli Romuald Gumienniak, wiceprzewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” i Zbigniew Połoniewicz, sekretarz Stowarzyszenia. Gratulacje złożył m.in. obecny na gali bp Henryk Ciereszko, który jest przewodniczącym kapituły Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego. – Ks. prof. Szymik dotyka w swojej twórczości problemów człowieka wiary, problemów egzystencjalnych, w pięknej oprawie poetyckiej – zauważył biskup. Hierarcha życzył laureatowi, by tym pięknym dziełem ukazywania tajemnicy miłości Boga mógł się jak najdłużej dzielić z innymi. – Ks. prof. Szymik przekazuje wartości, które są nam drogie, te wartości kultywuje, snuje refleksję poetycką, ale i teologiczną nad tajemnicą Boga miłości – mówił bp Ciereszko.

– W tak podniosłej uroczystości z sobą jako bohaterem nie brałem udziału jeszcze nigdy. Jestem ogromnie wdzięczny i wzruszony – wyznał odbierający nagrodę ks. prof. Jerzy Szymik. Twórca zaprezentował też kilka swoich wierszy, m.in. p.t. Emmanuel.

Do sekretariatu Nagrody im. F. Karpińskiego wpłynęło wiele listów gratulacyjnych w związku z przyznaniem tegorocznego wyróżnienia ks. prof. Jerzemu Szymikowi. Wyrazy uznania skierowali m.in.: bp Antoni Pacyfik Dydycz, biskup senior diecezji drohiczyńskiej i Ernest Bryll. W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu i duchowieństwo oraz laureaci minionych edycji nagrody.

Wydarzenie uświetnił występem Piotr Kurstak z Akademickiej Scholi ADONAI działającej przy archikatedrze Białostockiej. Interesujące aranżacje (w tym jazzowe) pieśni Franciszka Karpińskiego artysta zaprezentował na gitarze elektrycznej, pierwszej z nich pt. “Bóg się rodzi” towarzyszyła specjalnie przygotowana na tę okazję animacja rysunku na piasku w wykonaniu Katarzyny Perkowskiej. Galę poprowadzili Aneta i Tomasz Filipowicz.

Ogólnopolska Nagroda im. Franciszka Karpińskiego przyznawana jest przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” od 1995 r. Jej laureatami zostają osoby, których twórczość wyrasta z nurtu chrześcijańskiego. W poprzednich edycjach uhonorowani zostali m. in.: ks. Jan Twardowski, Ernest Bryll, prof. Anna Świderkówna, prof. Irena Sławińska, prof. Teresa Kostkiewiczowa, prof. Stefan Sawicki, Jan Leończuka,  Waldemar Smaszcz, Wojciech Wencel, prof. Elżbieta Feliksiak, Przemysław Dakowicz.

Celem Nagrody jest pogłębianie i upowszechnianie, czym w wymiarze chrześcijańskim jest literatura. Białystok nie jest przypadkowym miejscem wręczania tej Nagrody. – Środowisko literackie jest tym pasem transmisyjnym, który ma wpływ na kształtowanie serc i umysłów wszystkich Polaków – mówił podczas otwarcia gali Romuald Gumieniak.

Franciszek Karpiński – jeden z najwybitniejszych polskich poetów epoki oświecenia, prekursor stylu sentymentalnego w literaturze polskiej, poeta ludowy i narodowy – był związany właśnie z Białymstokiem. Przebywał na dworze Branickich od 1785 roku. To właśnie tu, w starym kościele farnym, zwanym przez białostoczan „białym kościółkiem”, po raz pierwszy śpiewane były „Pieśni nabożne” Franciszka Karpińskiego. Któż z nas nie zna pieśni „Wszystkie nasze dzienne sprawy”, „Kiedy ranne wstają zorze” czy jedną z najpiękniejszych polskich kolęd „Bóg się rodzi”?

tekst, fot. Marcin Kluczyński

 

Ks. prof. JERZY SZYMIK

ur. 1953 r. w Pszowie na Górnym Śląsku, kapłan Archidiecezji Katowickiej, teolog i poeta. Jest profesorem nauk teologicznych, wykłada teologię dogmatyczną.

W latach 1986-2008 związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, gdzie był m.in. kierownikiem Katedry Chrystologii (97-05). Od 2005 r. pracownik Zakładu Teologii Dogmatycznej WTL Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, od 2014 r. Katedry Teologii Dogmatycznej i Duchowości WTL UŚ; od 2007 r. jako profesor zwyczajny. W latach 2004-2014 członek watykańskiej Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Od 2015 r. członek Komitetu Nauk Teologicznych PAN. Od 1991 r. stały współpracownik „Gościa Niedzielnego”.

Autor 60 książek naukowych, poetyckich, eseistycznych (ostatnio m.in.: „Hilasterion”, Katowice 2014; „Teologia i my”, Katowice 2014; „Theologia benedicta”, t. I-III, Katowice 2010-2015; „Poezja i teologia”, t. I-III, Katowice 2009-2016; „25 wierszy niezapomnianych w wyborze czytelników”, Katowice 2017; „Dobre wino”, Katowice 2017). Promotor 24 doktoratów, 195 magisteriów. Specjalizuje się w chrystologii, metodologii teologii, teologii kultury, teologii J. Ratzingera/Benedykta XVI.

Laureat nagród naukowych (m.in. Rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – 2001, Rektora Uniwersytetu Śląskiego – 2013, 2016), nominowany do nagrody „Totus” w dziedzinie kultury chrześcijańskiej (2010). Laureat nagrody dziennikarskiej „Ślad” (2005), srebrnego medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP (2006), nagrody „Feniks” w kategorii nauk kościelnych za trylogię „Theologia benedicta” (2016). Mieszka w Pszowie i Katowicach.

mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Białystok #bp Henryk Ciereszko #civitas christiana #Książnica Podlaska #Nagroda literacka #slider
© Civitas Christiana 2025. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej