Księga życia

2013/01/18

Roześmiane twarze nastolatków, hałas i zgiełk, patrząc z zewnątrz zupełnie zwyczajna młodzież, a jednak jest w niej coś niezwykłego. Tych 11 4 nastolatków postanowiło zawalczyć o laur zwycięstwa w dwunastej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego, którego finał odbył się w Niepokalanowie.

Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej i św. Maksymiliana Kolbe w Niepokalanowie, w dniach 12 i 13 czerwca 2008 roku stało się miejscem szczególnego spotkania, bo choć w pewnym sensie chodziło w nim o rywalizację młodzieży, to jednak przede wszystkim chodziło o zbudowanie między uczestnikami konkursu poczucia wspólnotowości opartej o Księgę Życia. Konkurs organizowany przez Zespół ds. Młodzieży Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” od lat cieszy się dużym zainteresowaniem. W 2008 roku w konkursie na terenie całej Polski udział wzięło około dwudziestu tysięcy uczniów ostatecznie do finału zakwalifikowało się 115 osób.

„Młodzi dla młodych”

Pierwszego dnia po Mszy św. w kaplicy św. Maksymiliana i zakwaterowaniu uczestników wraz z ich opiekunami nastąpił moment sprawdzenia wiedzy biblijnej. W wyniku eliminacji testowych miała zostać wybrana ścisła czołówka finalistów – jednakże uczestnicy wyniki tego testu mieli poznać dopiero następnego dnia, tuż przed finałowym starciem. Emocje zbliżały do siebie młodzież, która wspólnie powtarzała nauczony materiał. Co niezwykłe, ci młodzi ludzie w najbardziej buntowniczym okresie swojego życia mieli odwagę mówić, że w tej Księdze jest Bóg.

– To wspaniale, że jak przyjeżdżamy tutaj, to możemy porozmawiać z innymi młodymi ludźmi o Bogu – powiedziała Agnieszka Błachowicz, która zajęła pierwsze miejsce w konkursie. – Tutaj nikt z nikogo się nie śmieje, możemy być sobą.

Pod okiem Matki Bożej Niepokalanej młodzi mogli jeszcze obejrzeć występ artystyczny grupy studentów Akademii Teatralnej z Białegostoku, ale i wysłuchać w Auli św. Bonawentury koncertu zespołu Siewcy Lednicy.

Pierwszy dzień finałów stał się również doskonałą okazją na spotkanie z tymi, którzy choć mało widoczni, czynią bardzo wiele. Bowiem nie było by tak dużego zainteresowania Konkursem Wiedzy Biblijnej gdyby nie katecheci. W podziękowaniu za nieustającą pomoc w rozbudzaniu zainteresowania Starym i Nowym Testamentem organizatorzy wręczyli dyplomy uczestnictwa nauczycielom i ich szkołom. Była to też okazja do wymiany poglądów na temat konkursu i jego przyszłości.


Finaliści konkursu
Fot. Marcin Sułek

Wierny i niezmienny przyjaciel…

Dzień uroczystego zakończenia Konkursu Wiedzy Biblijnej rozpoczął się od zwiedzania Niepokalanowa. Następnie w Bazylice pw. Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask odbyła się Msza św. pod przewodnictwem Prymasa Polski, kard. Józefa Glempa. O oprawę muzyczną podczas Mszy św. i podczas finału konkursu zadbał zespół Ultima z Raciborza. „Witamy Cię” i oklaski młodzieży rozbrzmiały, gdy Prymas wszedł na salę, finałowego spotkania.

– Wyrażam ogromną radość, że jestem między wami – mówił ksiądz prymas do młodzieży. – Życzę wam, by Pismo święte towarzyszyło wam całe życie, bo to jest księga natchniona.

Ziemowit Gawski, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” mówił – Dziękuję, że Eminencja patronuje naszemu konkursowi od jego pierwszej edycji. A zwracając się do uczestników powiedział – Biblia to jest księga, która jest niezwykłym przyjacielem, wiernym i niezmiennym. Ostatecznie do finału zakwalifikowali się: Monika Łebek, Agnieszka Błachowicz, Dominika Biel, Przemysław Tomczyk, Jan Schonthaler – Diecezja, Marek Czyżyk, Dawid Mielnik. Finalistom nagrody ufundowało: Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Spółka Inco-Veritas oraz Instytut Wydawniczy PAX.

Patrycja Guevara-Woźniak

Artykuł ukazał się w numerze 08-09/2008.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej