Centrum Kultury u zbiegu ulic Pięknej i Mokotowskiej stało się już dobrze znanym miejscem wśród sympatyków naszego Stowarzyszenia. W jego działalność wpisana jest Galeria Działań Artystycznych, promująca artystów, plastyków i amatorów tworzących sztukę ambitną. Artyści współpracujący z galerią czerpią inspiracje z chrześcijaństwa i piękna natury.
W Centrum prezentowaliśmy między innymi wystawę malarstwa Aleksandra Markowskiego zatytułowaną „W stronę światła”, ekspozycje Marii Gołębiewskiej „Chwalcie łąki umajone” i „Pejzaż polski czy też zbiór rzeźb i malunków ludowych przygotowanych przez Eugeniusza Węgiełka. Szczególną propozycją była wystawa Marii Czarneckiej-Gołębiewskiej „Zabawy plastyczne małych i dużych. Była ona zaadresowana do wydawców, nauczycieli przedszkolnych i nauczania początkowego, osób zajmujących się terapią zajęciową oraz rodziców. Autorka wystawy pokazała, iż prace plastyczne mogą stanowić nie tylko ważny element edukacji, ale być także twórczym, kształtującym i rozwijającym sposobem zabawy naszych najmłodszych z rówieśnikami i rodziną.
Maria Czarnecka-Gołębiewska, artysta plastyk, swoją wiedzę i doświadczenie w dziedzinie poradnictwa plastycznego przekazywała już podczas warsztatów bożonarodzeniowych i wielkanocnych. Warsztaty były kierowane do wszystkich osób, bez ograniczeń wiekowych, i trwały miesiąc. Uczestnicy zajęć zapoznali się z technikami rękodzieła i zastosowania konkretnych materiałów, uczyli się wykonywać ozdoby. Uczestnicy otrzymali szablony, za pomocą których mogą tworzyć różnorakie w swojej formie ozdoby świąteczne. Zachęta do samodzielnej twórczości i wykonywania ozdób jest ciekawym sposobem na przygotowanie rodziny do najważniejszych w naszej tradycji świąt religijnych.
Centrum Kultury jest pomysłodawcą i wykonawcą projektu historycznego za tytułowanego „Ludzie niezwykli – ofiary, męczennicy, bohaterowie II wojny światowej”. Jest on realizowany przy współpracy z LII Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Stanisława Reymonta, Biurem Edukacji Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych oraz objęty merytorycznym patronatem Instytutu Pamięci Narodowej.
Fragment ekspozycji Eugeniusza Węgiełka |
Inicjatywa jest skierowana do młodzieży i miała na celu przygotowanie do obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Dzięki projektowi w wielu warszaws k i c h l i c e a c h wp r owa – dzono dodatkowe zajęcia z historii. Warsztaty odbywały się raz w miesiącu i obejmowały całodniowe zajęcia z historykami z IPN. Bardzo wartościowym elementem warsztatów były spotkania z więźniarkami obozów koncentracyjnych, kombatantami oraz reżyserami filmów ukazujących najnowsze dzieje Polski.
Podczas kolejnych spotkań młodzież mogła zapoznać się, jak obchodzono Boże Narodzenie w okupowanej Warszawie, jak wyglądało codzienne życie ich rówieśników w latach 1939–1945. Zaprezentowano dokumenty filmowe o błogosławionych i świętych męczennikach II wojny światowej, o hekatombie Warszawy po zakończeniu powstania warszawskiego oraz przedstawiające postać zmarłego przed dwoma laty arcybiskupa szczecińsko-kamieńskiego Kazimierza Majdańskiego.
Tegoroczna edycja projektu zakończyła się w czerwcu koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu Dawida Hallmanna z zespołem. Jego kolejna odsłona rozpoczęta jesienią skoncentruje się na uczczeniu pamięci ofiar II wojny światowej i uhonorowaniu jej żyjących uczestników.
Od września Centrum Kultury przewiduje kontynuację prac w Galerii Działań Artystycznych i nowe wystawy interesujących twórców. W Centrum od lat odbywają się spotkania środowisk kombatanckich ze z g r up owani a „Ruczaj”, byłych więźniów hitlerowskich obozów koncentracyjnych Bergen–Belsen i Ravensbrück, wieczory sybiraków i kresowiaków, a także liczne promocje książek. Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków wraz z Katolickim Stowarzyszeniem „Civitas Christiana” organizuje też cykliczne koncerty muzyki poważnej. Odbywają się one w drugą środę miesiąca.
Wszystkich zainteresowanych naszą działalnością serdecznie zapraszamy na ulicę Piękną 16B. Postaramy się na bieżąco informować Państwa o naszych propozycjach.
Anna Soćko
Artykuł ukazał się w numerze 10/2009.