„Kuźnia myśli” na Kuźniczej

2013/07/2
Robert Winnicki

Z pięknie odrestaurowanego Rynku, na którym wyrasta jedyna w swoim rodzaju bryła ratusza, idzie się do gmachu głównego uniwersytetu ulicą Kuźniczą we Wrocławiu. Tu mieści się siedziba Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Tu rodzi się i odbywa wiele cennych inicjatyw o profilu katolickim, społecznym i patriotycznym. Jedna z nich to „Poniedziałki na Kuźniczej”.

 

Poniedziałek to dobry dzień

Poniedziałek, godzina 16.30, na pierwszym piętrze zabytkowej kamienicy w centrum Wrocławia zaczyna się wzmożony ruch. W przestronnym korytarzu widać grupę panów żywo dyskutujących na temat właśnie powołanego Zespołu ds. Łużyckich. Prym wiedzie dwóch Adamów – Adam Jaworski, prawnik, założyciel bractwa Fraternia Piastowska i Adam Maksymowicz, geolog, publicysta, niestrudzony działacz społeczny. W gabinecie dyrektora oddziału, Piotra Sutowicza, młody prawnik Krzysztof Tuduj pełni cotygodniowy dyżur. Można u niego zasięgnąć bezpłatnej porady prawnej. Za chwilę dołączy do niego adwokat, członek stowarzyszenia i były wrocławski radny, Stanisław Zapotoczny. Trafiamy na rozmowę, w której biorą udział przedstawiciele Fundacji „Polskie Gniazdo”. Debatują w sali klubowej, w której odbywają się spotkania znane jako „Poniedziałki na Kuźniczej”. Przy stoliku z kawą i herbatą spotykamy panią Emilię, niestrudzoną bywalczynię zarówno „Poniedziałków”, jak i innych spotkań o charakterze katolickim i patriotycznym.

Ewa Duzinkiewicz, działaczka społeczna dyskutuje z szefem Zespołu ds. Ziem Zachodnich, prof. Tadeuszem Marczakiem, twórcą pierwszego w kraju zakładu naukowego zajmującego się geopolityką. Wśród gości jest kilku działaczy młodzieżowego Zespołu „Kwadrat”. Marek Natusiewicz, architekt i wytrwały działacz społeczny, siedzi już w pierwszym rzędzie, żeby jak co tydzień nagrać prelekcję, którą następnie będzie można odsłuchać na stronie internetowej Komitetu „Polski Wrocław”.

O godz. 17 sala się wypełnia. Przychodzą studenci, naukowcy, emeryci, ludzie w średnim wieku. Przybywają m.in. wieloletni poseł i wicemarszałek Sejmu RP Janusz Dobrosz, prof. Aleksander Zyśko z Akademii Sztuk Pięknych, darczyńca m.in. majestatycznego popiersia Dmowskiego i działacz narodowy. Młodzież zasiadła w środkowej części sali: Mateusz przygotowuje się do napisania relacji na portalu Narodowcy. net, którego jest redaktorem. Adrian (europeistyka) i Maciej (historia) kończą rozmowę na temat prac magisterskich, Robert i Karol planują wyjazd na najbliższy zjazd Centralnego Ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej. Mija siedemnasta – milkną rozmowy… Prelegent rozpoczyna wykład.

Potrzeba regularnej formacji

„Poniedziałki na Kuźniczej” rozpoczęły się w grudniu 2010. Pomysłodawukazując cami cyklu i głównymi organizatorami spotkań są: dyrektor Oddziału „Civitas Christiana” Piotr Sutowicz i autor niniejszego artykułu. Idea, jaka przyświecała powstaniu inicjatywy, wynikała z zapotrzebowania na regularną formację prowadzoną w duchu wierności nauczaniu Kościoła i polskiej tradycji narodowej. Co tydzień o godz. 17 przez siedzibę Okręgowego Oddziału „Civitas Christiana” przewija się kilkadziesiąt osób, zainteresowanych Młodzieżowym Klubem Dyskusyjnym, spotkaniem z gościem Ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej, Akademii Samorządowej, Klubu Myśli.pl lub wydarzenia o charakterze kulturalnym.

Młodzieżowo

Każdy pierwszy poniedziałek miesiąca oznacza spotkanie Młodzieżowego Klubu Dyskusyjnego „Kwadrat”. 6 grudnia 2010 r. rozpoczęła się jego działalność, a pierwszym gościem był Piotr Zapałowicz, który odbywał praktyki studenckie w ambasadzie polskiej w Chile. Poprowadził prelekcję i przedstawił prezentację pod tytułem „Chile po Pinochecie”. Na „pierwszy ogień” w nowym 2011 r. zdecydowali się pójść organizatorzy „Poniedziałków” – Piotr Sutowicz i Robert Winnicki. Zmierzyli się w debacie: „Dmowski – Piłsudski, zamykamy trumny? Rozważania w 72. rocznicę śmierci Romana Dmowskiego”. Dalej MKD „Kwadrat” gościł studenta Uniwersytetu Wrocławskiego, publicystę, a zarazem człowieka dobrze zorientowanego w białoruskich realiach Karola Kaźmierczaka, który poruszył temat „Mniejszość polska na Białorusi w kontekście obecnej sytuacji politycznej w tym kraju”. Historia Polaków i polskości we Wrocławiu ma swoją ponad tysiącletnią tradycję. Dlatego też podczas marcowego spotkania młodych poruszono temat „Prawdy Polaków spod znaku Rodła wczoraj i dziś. Refleksje w kolejną rocznicę zjazdu berlińskiego 1938-2011”. Autor niniejszego artykułu przygotował prezentację multimedialną, która stała się pretekstem do tego, by zastanowić się nad aktualnością Pięciu Prawd sformułowanych przez naszych rodaków żyjących w III Rzeszy. „Ile Smoleńska w polskiej polityce?” – pod takim hasłem MKD „Kwadrat” zorganizował debatę w poniedziałek poprzedzający rocznicę katastrofy.

Rozpoczął się cykl kwartalnych debat młodzieżowych organizacji społecznopolitycznych. Pierwsza Kwartalna Debata Młodzieżowa zgromadziła przedstawicieli Forum Młodych PiS, Młodych Demokratów (PO), Forum Młodych Socjaldemokratów i Młodzieży Wszechpolskiej oraz pozostałych kilkadziesiąt osób. Debata miała momentami „gorący” przebieg, bo polaryzacja poglądów wśród uczestników była znaczna.


Podczas „Poniedziałku na Kuźniczej” wykład wygłosił inż arch. Marek Natusiewicz

Ostatnie przed wakacjami spotkanie młodzieży w ramach „Poniedziałków” było poświęcone kulturze. Autorami byli przedstawiciele jednego z najznakomitszych pokoleń, jakie wydała nasza ojczyzna. Z ich twórczości zaczerpnęliśmy również temat, który brzmiał „…a imperium, gdy powstanie… – Twórcy pokolenia Kolumbów wobec Polski i polskości”.

Formacyjnie

„Poniedziałki na Kuźniczej” przyjmują najczęściej formę otwartych spotkań w ramach Ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej. 13 grudnia prelegentem był marszałek Janusz Dobrosz. Poruszył kwestię relacji polsko-niemieckich, wskazując, jak wiele zaniedbań ze strony naszych władz sprawia, że przegrywamy na arenie międzynarodowej również te sprawy, które mogłyby być naszą mocną stroną.

Z kolei prof. Tadeusz Marczak wygłosił prelekcję „Czy Europa od Lizbony do Władywostoku?”, w której zreferował geopolityczne koncepcje tzw. euroazjatów. Szczególny nacisk położył na proces tworzenia się niebezpiecznej dla żywotnych interesów Polski osi Paryż-Berlin-Moskwa. 24 stycznia zamiast wykładu i dyskusji odbyło się spotkanie opłatkowe. Przybyło ponad 50 osób.

14 lutego Marek Dyżewski, były rektor Akademii Muzycznej we Wrocławiu, przedstawił temat „Wrocław – europejska stolica kultury?”. Kolejny gość „Poniedziałków”, prof. dr hab. Zbigniew Makarewicz, kontynuował refleksję nad problematyką kulturalną w wykładzie „Idee, ideały, ideologie – refleksje wokół sztuki XXI wieku”.

Kwiecień i maj upłynęły pod znakiem paneli dyskusyjnych i konferencji. 11 kwietnia marszałek Janusz Dobrosz, prof. Tadeusz Marczak i Piotr Gaglik podjęli dyskusję na temat „Polska AD 2011”, próbując całościowo podejść do zagadnień związanych z najważniejszymi problemami, jakie dotykają naszą ojczyznę. 9 maja odbyła się konferencja popularnonaukowa „Wokół polskości Śląska” związana z 90. rocznicą wybuchu trzeciego powstania śląskiego. Z wykładami wystąpili: prof. Tadeusz Marczak (Zakład Studiów nad Geopolityką Uniwersytetu Wrocławskiego) „Goralenvolk i sclonsakenvolk – dwie strony tego samego medalu”, prof. dr hab. Krzysztof Kawalec (Zakład Historii Polski i Powszechnej XIX i XX wieku Uniwersytetu Wrocławskiego) „Wokół ruchu autonomii Śląska” i mgr Piotr Gaglik (prawnik, publicysta) „Czy jest narodowość śląska?”.

W czerwcu cykl spotkań zakończyła prelekcja gospodarza Piotra Sutowicza – „Misja dziejowa narodu polskiego w nauczaniu Jana Pawła II”.

Klubowo i samorządowo

W ramach „Poniedziałków” narodziły się również inne inicjatywy. W trzeci poniedziałek stycznia zainaugurowała swoją działalność Akademia Samorządowa. Na pierwszym spotkaniu akademii w roli prelegentów wystąpili mieszkańcy osiedla położonego w centrum Wrocławia. Projekt akademii od samego początku pilotuje Piotr Gaglik, były wrocławski radny, pracownik samorządowy i wykładowca, który wygłosił m.in. dwie prelekcje „Ustrojowe zasady samorządu terytorialnego – praktyka. Rozważania w dwudziestolecie odnowionego samorządu w Polsce”.

Samorząd to jednak przede wszystkim kwestie bardzo praktycznego funkcjonowania lokalnej społeczności, dlatego też stały uczestnik „Poniedziałków”, architekt Marek Natusiewicz poruszył problematykę „Wrocław w regionie – o urbanistyce i nie tylko”, a Janusz Dobrosz „Dolny Śląsk – budowanie tożsamości regionalnej”.

Ostatni poniedziałek każdego miesiąca to spotkanie pod patronatem pisma „Myśl.pl”. Pierwszy wykład z tego cyklu wygłosił były poseł do Parlamentu Europejskiego i twórca środowiska, które pismo wydaje, architekt Sylwester Chruszcz ze Szczecina. Prelegent poruszył temat „Zagospodarowanie przestrzenne obszaru wzdłuż granicy polsko- niemieckiej”. Klub „Myśli.pl” gościł 28 lutego płk. dr Władysława Tkaczewa (wiceprezesa zarządu Okręgu Towarzystwa Wiedzy Obronnej we Wrocławiu) – „Siły zbrojne RP w systemie politycznym państwa. Refleksje na temat aktualnej sytuacji Wojska Polskiego”, prof. dr hab. Mariusza-Oriona Jędryska z Zakładu Geologii Stosowanej i Geochemii Uniwersytetu Wrocławskiego, byłego wiceministra środowiska („Zasoby geologiczne jako podstawa suwerenności energetycznej Polski”) i autora artykułu „Meandry prawdziwej prawicy”. W poniedziałek przypadający w Wielkim Tygodniu spotkaliśmy się na wspólnym śpiewaniu pieśni pasyjnych pod kierunkiem zespołu Schola Cantorum Sancti Ioseph.

Inicjatywa „Poniedziałków” zdobyła już ugruntowaną pozycję wśród imprez tego typu we wrocławskim środowisku katolickim i patriotycznym. Począwszy od września w cykl spotkań włączają się nowe osoby i organizacje, którym bliskie są refleksja, dyskusja i podejmowanie konkretnych inicjatyw obliczonych na długofalowe oddziaływanie.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej