Wszyscy jesteśmy świadomi, iż w obliczu rosnących zagrożeń młody człowiek często nie znajduje oparcia w rodzinie i wzoruje się na antywartościach laickiego świata, nie potrafi sobie poradzić sam ze sobą, ulega degradacji i różnego rodzaju zaburzeniom.
Wielokrotnie poszukując miłości i harmonii wewnętrznej, sięga po pozorne i łatwo dostępne szczęście, które często okazuje się iluzją. Unikając pracy nad sobą, idzie drogą „na skróty”, co w konsekwencji czyni go niezdolnym do odpowiedzialnego radzenia sobie z trudami dnia codziennego i spełniania swoich życiowych ról w dorosłym życiu.
Wszyscy wiemy, że współczesny młody człowiek, jak nigdy dotąd potrzebuje wsparcia i właściwego wzoru wychowawczego. Wszyscy dobrze wiemy również to, że ten obowiązek spoczywa przede wszystkim na rodzinie. Mamy jednak świadomość, że rodzina z powodu występowania wielu złożonych zjawisk coraz częściej staje się bezradna i niezdolna do pełnienia swojej funkcji w sposób właściwy. Coraz trudniej jest młodemu człowiekowi odnaleźć się w tym punkcie rzeczywistości, w którym następuje zderzenie mocno oddziałującego laickiego świata z wartościami, mającymi swoje źródło w eschatologicznym patrzeniu na człowieka i świat. W tym niezwykle ważnym momencie życia młodemu człowiekowi i jego rodzinie trzeba pomóc, dlatego Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Szczecinie wspiera i akcentuje wszelkie działania Kościoła katolickiego, które umacniają polską rodzinę obszarach różnych dziedzinach. Poza wieloma ważnymi inicjatywami podejmowanymi zgodnie ze swoimi celami statutowymi bardzo mocno stara się zajmować sprawami młodzieży.
Pracę formacyjną z młodzieżą opieramy przede wszystkim na Eucharystii jako źródle, Ewangelii i nauce Ojca Świętego Jana Pawła II, który pozostaje w pamięci współczesnego pokolenia młodych i ciągle jest im bliski. Ponad rok temu młodzież zainicjowała cykl spotkań pod nazwą „Wspomnienia przy świecach”, poświęcone jego życiu, mądrości i nauczaniu, a od trzech miesięcy wprowadziła „Nocne Spotkania z Papieżem Janem Pawłem II”. Te spotkania są dla młodzieży impulsem do podejmowania inicjatyw, w których zbliżają się do źródła i jednocześnie dzielą się sobą z innymi.
„Wspomnienia przy świecach” odbywają się w każdy trzeci piątek miesiąca o godz. 18.00 w Klubie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Są przygotowywane przez różne grupy młodzieżowe, mają różne formy prezentacji i dotyczą wielu tematów. Spotkaniami interesuje się coraz więcej słuchaczy, wśród nich są m.in. trzeźwiejący alkoholicy, osoby korzystające z pomocy Centrum Wspierania Rodziny z Problemem Alkoholowym, Ośrodka „Z pomocą rodzinie”, dzieci, młodzież, dorośli… Spotkania mają charakter otwarty. Zaproszenia adresowane są do wszystkich, dla których Ojciec Święty Jan Paweł II i jego nauka jest wciąż ważna.
W ramach „Nocnych Spotkań z Papieżem JPII” młodzież podjęła się w tym roku przepisywania i rozważania encykliki „Evangelium vitae”. Przepisuje ją etapami na 300-metrowy biały materiał, ufundowany przez tegorocznych pielgrzymów na Jasną Górę z parafii św. Ottona w Szczecinie. Poszczególne fragmenty encykliki młodzież przepisuje również w szkołach na katechezie oraz podczas różnych spotkań okolicznościowych poświęconych papieżowi. Kilka kartek zostało przepisanych również w czasie koncertu w Teatrze Letnim w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Całość zostanie zaniesiona przez Młodych Pokolenia Jana Pawła II jako deklaracja świadomego przyjęcia postawy broniącej ludzkie życie i jego godność w Marszu dla Życia, który odbędzie się 29 marca.
W czasie nocnych „Spotkań z Papieżem Janem Pawłem II” młodzież nie tylko zapoznaje się z treścią tego dokumentu, ale rozważa ją i przyjmuje jej sens bardzo osobiście, bowiem w czasie całonocnych spotkań ma możliwość rozmowy na ten temat z kapłanem lub terapeutą. Pomysłodawcą i duchowym opiekunem tej inicjatywy jest ks. Tomasz Kancelarczyk, który jest asystentem kościelnym Stowarzyszenia. W to dzieło włączają się również inni kapłani, którym bliskie są problemy młodego człowieka, służą mu i potrafią im pomóc. Ten element spotkania ma bardzo ważny wymiar, gdyż wspiera młodego człowieka w zrozumieniu samego siebie i świata, skomplikowanych zależności między tym, co oferuje współczesność, a tym, co w naturę ludzką wpisał Bóg. Wielu młodych ludzi boryka się z osobistymi problemami, ograniczeniami, trudnościami i rozterkami, zmaga się z dylematami, z którymi niejednokrotnie trudno im się zwrócić do kogokolwiek. Często czują się odrzuceni, niezrozumiani lub nieakceptowani. Odniesienie do fundamentalnych prawd o człowieku, do których Ojciec Święty odwołuje się w encyklice, oraz zwykła ludzka rozmowa na ten temat pomaga młodemu człowiekowi w znalezieniu lub w powrocie do wartości, których wielokrotnie nie może odnaleźć w rodzinie. To jest bardzo istotny element tych spotkań.
Doświadczenia minionego roku pokazały, że młodzi ludzie bardzo chętnie angażują się w inicjatywy przeniknięte duchem miłości i bezinteresownego dawania siebie drugiemu człowiekowi. Potrzebne jest im tylko wsparcie i miłość. W lutym tego roku powstał zespół muzyczny „W rytmie serca”, w skład którego wchodzą gimnazjaliści i licealiści śpiewający i grający m.in. na perkusji, gitarze, flecie i skrzypcach. Dziesięcioosobowa grupa młodzieży, która z własnej inicjatywy spotyka się systematycznie, żeby pieśnią i muzyką chwalić Pana, z wielką determinacją przygotowywała się i zorganizowała trzy koncerty charytatywne. Zebraną kwotę (1000 złotych) przeznaczyła na rowerek rehabilitacyjny dla niepełnosprawnego chłopca. W listopadzie zespół zdobył drugie miejsce w XII Konkursie Piosenki Religijnej w parafii św. Andrzeja Boboli w Szczecinie i nie zamierza na tym poprzestać.
W duchu miłości chrześcijańskiej młodzież przeprowadziła 13 listopada akcję krwiodawstwa pod hasłem „Daj żyłę! Oddaj krew!”, z której Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa uzyskało ponad 17 litrów krwi. Akcję będą organizować systematycznie i zapraszają do udziału w każdej z nich nie tylko tych, którzy mogą oddać krew, ale również tych, którzy mogą wesprzeć krwiodawców dobrym słowem, obecnością lub czymś, co uraduje podniebienie. Do akcji włączyło się bowiem kilka osób, które upiekły ciasto i przyniosły słodycze, co znaczy wiele w rozumieniu dzielenia się miłością z drugim człowiekiem.
Młodzi sami angażują się i coraz chętniej czują się w pełni odpowiedzialni za realizację poszczególnych zadań. Wspierają się w nich wzajemnie i uzupełniają. W ten sposób powstała i funkcjonuje strona internetowa, a młodzież zarządza nią pod okiem „władz oddziałowych” Stowarzyszenia.
Studentki pedagogiki założyły dziecięce koło teatralne i w ten sposób bezinteresownie włączyły się w systematyczną pracę z dziećmi. Obecnie przygotowują Jasełka Bożonarodzeniowe, a w planie mają zorganizowanie kiermaszu prac świątecznych z ufundowaniem paczek świątecznych dla dzieci z najuboższych rodzin, które korzystają z pomocy naszego Ośrodka „Z pomocą rodzinie”. Młodzi angażują się również w pomoc Centrum Wspierania Rodzicielstwa od Poczęcia oraz Centrum Wspierania Rodziny z Problemem Alkoholowym. W każdy ostatni piątek miesiąca sprawują opiekę nad dziećmi w trakcie Spotkań Otwartych ze specjalistą, a w każdą środę pomagają przy rozdaawaniu odzieży rodzinom najuboższym oraz samotnym matkom. Chętnie podejmują się organizowania i udziału w wycieczkach, rajdach, imprezach i zabawach bezalkoholowych i jednocześnie integrują się w tych działaniach ze środowiskiem zdrowiejących osób uzależnionych oraz ich rodzin. Ten aspekt działania domaga się szczególnego zwrócenia uwagi, ponieważ młodzi ludzie poprzez spontaniczne często kontakty z osobami uzależnionymi, a zdrowiejącymi od lat, czerpią głębokie treści i ważne informacje mające dla nich znaczenie profilaktyczne. Historia życia tych osób pokazuje pułapki i zagrożenia, jakie niesie współczesny świat, a autentyczność składanego świadectwa przez ludzi, którzy wychodzą z uzależnienia wpływa na świadomość młodzieży zdecydowanie mocniej niż wszelkie pozycje naukowe lub pogadanki ze specjalistą. Te dwa środowiska osób z dużą empatią i zrozumieniem współpracują ze sobą i razem działają.
Młodzież potrzebuje silnego ramienia, na którym mogłaby się oprzeć w tym trudnym marszu po dojrzałość, a Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” pragnie im w tym pomagać. Pokolenie Jana Pawła II chce odrabiać zadanie domowe, jakie zadał nam wszystkim papież Polak, chce realizować naukę Chrystusa mówiącą, że wiara bez uczynków jest martwa. W związku z tym pomagamy im wszyscy w modlitwie i pracy.
W ramach „Nocnych Spotkań z Papieżem JPII” młodzież podjęła się w tym roku przepisywania i rozważania encykliki „Evangelium vitae”. Przepisuje ją etapami na 300-metrowy biały materiał, ufundowany przez tegorocznych pielgrzymów na Jasną Górę z parafii św. Ottona w Szczecinie. Poszczególne fragmenty encykliki młodzież przepisuje również w szkołach na katechezie oraz podczas różnych spotkań okolicznościowych poświęconych papieżowi. Kilka kartek zostało przepisanych również w czasie koncertu w Teatrze Letnim w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Całość zostanie zaniesiona przez Młodych Pokolenia Jana Pawła II jako deklaracja świadomego przyjęcia postawy broniącej ludzkie życie i jego godność w Marszu dla Życia, który odbędzie się 29 marca. |
Joanna Szałata
Artykuł ukazał się w numerze 02/2008.