MOST PAMIĘCI

2013/07/4

Spotkanie z uczestnikiem rajdu motocyklowego Jasna Góra – Katyń – Kołyma odbyło się 26 lutego w salce parafialnej kościoła NMP Częstochowskiej w Częstochowie

 

W spotkaniu wzięli udział nie tylko członkowie i sympatycy oddziału częstochowskiego „Civitas Christiana”. Włodzimierz Lach na co dzień jest ratownikiem GOPR. Pomysł zoorganizowania wyprawy motocyklowej na daleką Syberię w Rosji i nawiedzenia łagrów sowieckich, czyli Most Pamięci, zrodził się, jak sam podkreśla, nad grobami polskich oficerów w Katyniu. „Tam pomyślałem: a co z tymi, którzy polegli gdzieś tam na Wschodzie, na Syberii, zesłani do łagrów, których było tyle tysięcy, zupełnie odartych z czci i godności?” – powiedział inicjator wyjazdu do Kołymy.

Kołyma to nieformalne określenie największej grupy obozów pracy przymusowej na północnym wschodzie ZSRR (obwód magadański). Nazwa pochodzi od położenia w dorzeczu Kołymy. Przez Rosjan ten obszar zwany jest Kontynentem, przez więźniów Przeklętą Wyspą. Teren podległy gułagom miał powierzchnię 2,6 mln km2. Więźniowie obozów byli zatrudnieni głównie w górnictwie, eksploatacji lasów i budowie infrastruktury. Obozy były znane z wysokiej śmiertelności z powodu surowego klimatu oraz złych warunków bytowych. Byli tam kierowani więźniowie „szczególnie niebezpieczni” dla władzy radzieckiej. Pracę przerywano dopiero przy –54°C.

Celem wyprawy było ukazanie dramatu polskich więźniów zesłanych do łagrów sowieckich. „Dla nas tragedie Katynia i Kołymy, miejsc oddalonych od siebie, łączy historia naszych ukaranych przez los rodaków” – powiedział Włodzimierz Lach. To jednak nie jedyny powód zorganizowania wyjazdu. Jak podkreślał Lach, wyprawie towarzyszyła chęć podróżowania oraz szacunek do polskości, historii – nawet tej okrutnej i bolesnej, którą dzieli tylko odległość. Ten dystans motocykliści chcieli zlikwidować poprzez symboliczną, wymieszaną garść ziemi. Do Rosji zawieźli m.in. ziemię z Jasnej Góry, a ziemię z Kołymy przywieźli do Częstochowy. „Wymiana ziemi jasnogórskiej z tą oddaloną tysiące kilometrów od ojczyzny, jest właśnie naszym ťmostem pamięci Ť, który symbolicznie zbudowaliśmy naszą podróżą. Cel, który zaplanowaliśmy, został osiągnięty, bo zebraliśmy ziemię z 13 różnych miejsc” – powiedział motocyklista.

Przez dwa i pół miesiąca uczestnicy rajdu pokonali trasę ok. 28 tys. km, która wiodła przez Polskę i Białoruś do Rosji.

Podczas spotkania Włodzimierz Lach opowiadał o miejscach mordu milionów ludzi, pokazywał zdjęcia z wyprawy, relacjonował spotkania z Polakami i potomkami Polaków mieszkającymi w Rosji, a także rozmowy z Rosjanami. „Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże zapomnij o mnie” – powiedział za Mickiewiczem motocyklista, prosząc, by pamięć o pomordowanych na nieludzkiej ziemi trwała.

Spotkanie zorganizowane przez oddział częstochowski „Civitas Christiana” zaowocowało prelekcjami dla młodzieży: podczas rekolekcji wielkopostnych w kościele naszego asystenta ks. Ryszarda Umańskiego i w Zespole Szkół Samochodowych.

it

PRZED CUDEM NARODZIN

Uczniowie z 18 szkół ponadgimnazjalnych z diecezji szczecińsko- -kamieńskiej 24 lutego uczestniczyli w finale IV Archidiecezjalnego Konkursu Papieskiego „Poznajemy dokumenty Ojca Świętego”

Organizatorem tego konkursu jest oddział szczeciński Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. W tej edycji konkursu pracowano nad encykliką Pawła VI „Humanae vitae – o zasadach moralnych w dziedzinie przekazywania życia ludzkiego”. Zanim dojdzie do zachwytu nad cudem narodzin, Kościół uświadamia nam potrzebę zachowania zasad moralnych w tematyce jego przekazywania.

Do zapoznawania się z Dokumentami Kościoła Stowarzyszenie zaprasza na różne sposoby: szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne mają możliwość włączenia się w przepisywanie treści dokumentu na materiał, dla szkół szczebla ponadgimnazjalnego organizowany jest konkurs wiedzy, natomiast całe społeczeństwo zapraszane jest do poznawania nauki Kościoła, gdy dokument ten niesiony jest i prezentowany w Marszu dla Życia. Taki scenariusz powtarza się w każdej edycji konkursu. Na Marszach dla Życia w kilku miastach Polski i nie tylko prezentujemy przepisane na materiale treści dokumentów. Działalność oddziału na różnych polach cieszy się dużym wsparciem naszego pasterza, ks. arcybiskupa Andrzeja Dzięgi. Przy organizacji konkursów nie tylko otacza te wydarzenia swoim patronatem, ale też wyszedł z inicjatywą ufundowania nagrody głównej i oprócz tej głównej nagrody ufundował także 60 proc. kosztów wyjazdu dla drugiego miejsca i 40 proc. kosztów wyjazdu dla osoby, która zajęła trzecią lokatę.


Nagradzana Patrycja Anastaziak z II LO w Szczecinie

Podczas gdy Komisja Konkursowa pod przewodnictwem ks. dra Arkadiusza Wieczorka sprawdzała testy z części pisemnej, aby wyłonić najlepszych, wysłuchano wykładu ks. Tomasza Kancelarczyka „Realizacja w praktyce założeń encykliki HV przez młodzież”, była możliwość wzięcia udziału w godzinnych warsztatach w czterech blokach tematycznych prowadzonych przez wykładowców Wydziału Teologicznego w Szczecinie: 1. Po co nam psychologia, 2. Co robią z nami autorytety, 3. Stres – jak sobie z nim radzić, 4. Jak wybrać metody planowania rodziny.

Bardzo ekscytująca debata ustna po trzech kolejkach pytań wyłoniła zwycięzców. Oprócz ciekawych nagród rzeczowych, które przeszły w posiadanie finalistów, zwyciężczyni w tej edycji konkursu Agnieszka Sikorska z II LO w Szczecinie, uczennica Jolanty Kunstman, w nagrodę pojedzie na 14-dniową pielgrzymkę do Lwowa. Częściowe dofinansowanie wyjazdu wygrały: Katarzyna Żołnowska z ZSP nr 2 w Gryfinie, uczennica Barbary Siwek, oraz Patrycja Anastaziak z II LO w Szczecinie. Uczennice bezbłędnie odpowiadały, jednak o kolejności zajętego miejsca decydowały uzyskane punkty z etapu pisemnego, które według regulaminu są sumowane z wynikami z etapu pisemnego.

Ks. abp Andrzej Dzięga, przysłuchujący się debacie ustnej, nie tylko wręczał nagrody finalistom, ale również w pochlebnych słowach odniósł się do postawy tych młodych biorących udział w tych zmaganiach, miłe słowo padło do katechetów oraz organizatorów.

Bernarda Korycko

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej