Nagroda im. ks. Bolesława Domańskiego na trwale weszła do duchowo-kulturalnego krajobrazu Ziem Zachodnich i wciąż prezentuje dorobek i tradycje Związku Polaków w Niemczech. Dzieje się tak, mimo że wśród ogółu Polaków istnieje coraz mniejsza wiedza o Ruchu Rodła, a postaci takich jak ks. Bolesław Domański próżno byłoby szukać nawet w podręcznikach szkolnych.
W zakrzewskiej uroczystości zorganizowanej w Domu Polskim uczestniczyli m.in. biskup sufragan diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej, Paweł Cieślik, który przed rozpoczęciem wręczania nagród celebrował mszę świętą w miejscowym kościele parafialnym pw. św. Marii Magdaleny, oraz Karol Irmler, wiceprzewodniczący Zarządu Głównego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.
Do tegorocznej edycji zgłoszono pięć kandydatur. Jury konkursu zdecydowało się na jednogłośne przyznanie nagród wszystkim zgłoszonym kandydatom. Księdzu prałatowi Andrzejowi Chorobie, proboszczowi zakrzewskiej parafii, wręczono nagrodę za ożywienie kultu Matki Boskiej Radosnej, głównej patronki Polaków spod znaku Rodła. Ksiądz prałat sprawuje funkcję proboszcza miejscowej parafii od 18 lat. W czasie jego duszpasterzowania w Zakrzewie i na całej ziemi krajeńskiej rozwinął się znacznie kult Opiekunki Związku Polaków w Niemczech. W tamtejszym kościele parafialnym umieszczono witraż przedstawiający herb miejscowości – postać Matki Bożej Radosnej i znak Rodła. W kaplicy z obrazem Matki Bożej Radosnej krajeńscy nowożeńcy składają często wiązanki ślubne, prosząc Matkę Chrystusa o opiekę, a dzieci przystępujące do pierwszej komunii świętej odbywają tam swoje specjalne nabożeństwo.
Franciszek Łuczko został nagrodzony za wytrwałe nauczanie niezafałszowanej historii Polski i zasługi w uwiecznieniu rodzimych dziejów w numizmatyce. Swoją działalność w Polskim Związku Numizmatycznym wykorzystuje dla upamiętnienia w polityce emisyjnej Narodowego Banku Polskiego oraz Mennicy Państwowej ważnych wydarzeń z historii Kościoła i Ojczyzny. Doprowadził m.in. do wybicia medali przypominających tak znaczące rocznice jak 400-lecie Unii Brzeskiej, 1000-lecie Chrztu Rusi Kijowskiej, a także serii medali z okazji pielgrzymki Jana Pawła II do Szczecina. Dzięki jego zaangażowaniu doprowadzono również do wybicia medalu poświęconego pamięci polskich oficerów zamordowanych w sowieckich miejscach kaźni w 1940 roku. W wyniku jego osobistych wysiłków papież Jan Paweł II koronował obraz Matki Bożej Kozielskiej.
Profesorowi dr. hab. Franciszkowi Antoniemu Markowi przyznano nagrodę za niestrudzoną działalność naukową na rzecz historii, tradycji i kultury polskiej na Śląsku. Dolnośląski naukowiec, pierwszy rektor Uniwersytetu Opolskiego, jest autorem setek publikacji i artykułów w języku polskim i niemieckim. Jego fundamentalnym dziełem jest dwujęzyczna praca „Nieznane sąsiedztwo – Die unbekannte Nachbartschaft”. Do klasyki śląskiej literatury naukowej przeszły zaś jego książki „Tragedia Górnośląska” i „Głos Śląska zniewolonego”.
Najstarszym laureatem został urodzony w 1918 roku Alfons Tomke, rodowity Zakrzewianin, uczestnik pierwszego powojennego kongresu Związku Polaków w Niemczech w Berlinie. Nagrodę otrzymał za wierność tradycji Rodła i kilkudziesięcioletnią działalność społeczną na rzecz Zakrzewa. W młodych latach pracował jako młynarz i pomagał rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa rolnego. Podczas II wojny światowej został siłą wcielony do armii niemieckiej i wysłany na front wschodni. Wiosną 1945 roku w pobliżu Kaliningradu dostał się do sowieckiej niewoli. Do Polski powrócił w 1949 roku. Przez wiele lat pełnił różne funkcje we władzach gminy Złotów i Spółdzielczym Banku Ludowym. Został odznaczony Medalem Rodła, a także jest członkiem Związku Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Ostatnią nagrodę XXIV edycji przyznano Stowarzyszeniu Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna z Gorzowa Wielkopolskiego za służbę człowiekowi i niesienie pomocy materialnej i duchowej wszystkim potrzebującym. Stowarzyszenie prowadzi obecnie 15 świetlic opiekuńczo-wychowaczych dla dzieci i młodzieży na terenie Gorzowa Wielkopolskiego, Deszczna, Łagodzina i Lubiechni Wielkiej. Organizacja sprawuje pieczę nad dwoma jadłodajniami dla ubogich, dwoma schroniskami dla bezdomnych (w Gorzowie Wielkopolskim oraz miejscowości Długie). W ramach Stowarzyszenia działają również Charytatywne Centrum Pomocy Człowiekowi im. Jana Pawła II, ośrodek pomocy rodzinie i osobom uzależnionym, Regionalny Bank Żywności wraz z Ośrodkiem Społeczno-Zawodowym i Obywatelskim.
Łukasz Kobeszko
Artykuł ukazał się w numerze 06-07/2008.