Edmund Glaza |
Pod znakiem Rodła i Pięciu Prawd Polaków 4 czerwca w bazylice archikatedralnej św. Jakuba Ap. i na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie miała miejsce uroczystość wręczenia XXVII Nagrody im. ks. dr. Bolesława Domańskiego. Rozpoczęła się Mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem JE ks. abp. Andrzeja Dzięgi, metropolity szczecińsko-kamieńskiego wraz z ks. dr. Andrzejem Targoszem ze Szczecinka i ks. Tomaszem Kancelarczykiem, asystentem kościelnym Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Szczecinie.
W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. w intencji Patrona Polaków spod Znaku Rodła i laureatów nagrody ks. abp wskazał na godne naśladowania osobę i dzieło ks. Bolesława Domańskiego oraz aktualność pięciu Prawd Polaków ogłoszonych na Kongresie Polaków w Niemczech w 1938 r. Upomniał się o prawa mniejszości polskiej w Niemczech. Modlono się za kapłanów patronów Polaków w czasach niewoli, jakimi byli ks. Bolesław Domański i ks. Jan Laskowski, duchowy przywódca Dzieci Wrzesińskich strajkujących 110 lat temu o polską mowę w modlitwie i przywrócenie praw polskiej mniejszości narodowej w Niemczech.
Na zakończenie Mszy św. uczestnicy udali się pod tablicę ks. Domańskiego, gdzie ks. abp odmówił modlitwę w intencji księdza patrona i Polaków spod Znaku Rodła. Mszę św. uświetnił chór z parafii św. Jana Chrzciciela w Szczecinie pod dyr. ks. dr. Zbigniewa Woźniaka.
Dalsza część uroczystości odbywała się w Sali Księcia Bogusława na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. W ruinach tego zamku w 1946 r. na Wieży Zegarowej umieszczono pierwszą polską tablicę pamiątkową w polskim Szczecinie, na której pod Znakiem Rodła napisano: „Ks. dr. Bolesławowi Domańskiemu – prezesowi Związku Polaków w Niemczech, przywódcy i bojownikowi o sprawę polską – Polacy – autochtoni, w pierwszą rocznicę powrotu do Macierzy – Szczecin we wrześniu 1946 r.”.
Przewodnicząca Rady Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Szczecinie Bernarda Korycko powitała laureatów obecnej i poprzednich edycji nagrody, przedstawicieli władz miasta Szczecina, artystów z Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczecinie Dąbiu i studia Artyz, przedstawicieli szkół, firm, ruchów i stowarzyszeń katolickich, członków stowarzyszenia z oddziałów w Koszalinie, Szczecinku, Nowogardzie, Gorzowie Wlkp. i Zielonej Góry oraz zaproszonych gości: prezesa zarządu Stowarzyszenia Sławomira Józefiaka i wiceprzewodniczących Rady Głównej stowarzyszenia Marka Korycińskiego i Karola Irmlera, sekretarza Rady Głównej Henryka Kocha, przewodniczących Rad Okręgowych – z Torunia Piotra Hoffmana, a z Koszalina Ryszarda Pilicha.
Nagroda jest wręczana od 1983 r., a jej celem jest popularyzowanie postaci tego gorliwego kapłana, wielkiego patrioty i przywódcy ludu polskiego w Niemczech oraz uhonorowanie osób bądź instytucji zasłużonych m.in. w inspirowaniu i wcielaniu w życie ideałów zawartych Pięciu Prawdach Polaków.
Bp Ignacy Dec nagrodzony za głoszenie prawd uniwersalnych
Następnie Agnieszka Jabłońska przypomniała zebranym historię i genezę powstania Roty Marii Konopnickiej, do której wykonania zaprosiła tenora Marcina Gargałę ze studia Promocji Sztuki ARTYZ. Odtworzono również fragmenty nagrania z Kongresu Polaków w Niemczech z 1938 r., podczas którego przyjęto Pięć Prawd Polaków.
Później Jacek Stróżyński, przewodniczący Kapituły Nagrody, przypomniał postać księdza patrona i historię nagrody jego imienia.
Tegoroczną nagrodą uhonorowano: ks. prof. dr. hab. Ignacego Deca, biskupa świdnickiego, za głoszenie prawd uniwersalnych w służbie Bogu, ojczyźnie i człowiekowi, Lidię Kubacką, prezesa Koła Potulice Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych w Szczecinie, za wytrwałe działanie w usuwaniu „białych plam” w historii Polski, Janinę Mirończuk, zastępcę Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Pielęgniarek i Położnych w Toruniu, za ofiarną służbę na rzecz osób będących w stanie wegetatywnym, ks. dr. Andrzeja Targosza, proboszcza parafii św. Rozalii w Szczecinku, za budowanie Kościoła lokalnego jako wspólnoty wierzących i ludzi dobrej woli.
Zaprezentowano sylwetki narodzonych oraz odczytano list ks. bp. Ignacego Deca, który nie mógł przybyć na uroczystość.
Laureatom wręczono medal Księdza Bolesława Domańskiego i dyplom nagrody oraz pamiątkowe albumy.
Po części oficjalnej i wystąpieniach laureatów i gości wystąpili artyści z Teatru Słowa Proscenium z Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczecinie Dąbiu oraz ze Studia Promocji Sztuki ARTYZ.
Następnie uczestnicy uroczystości udali się pod tablicę ks. Domańskiego na Wieży Zegarowej Zamku, gdzie najpierw odmówiono modlitwę, którą poprowadziła przewodnicząca Rady Oddziału w Szczecinie Bernarda Korycko, a na koniec laureatki: Janina Mirończuk i Lidia Kubacka złożyły wiązankę kwiatów.
Spoglądając na słabo czytelną tablicę Księdza Domańskiego na Wieży Zegarowej Zamku, można powiedzieć, że duch niepolski króluje na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie i brakuje miłości ojczyzny takiej, jaką nosili w sercu nasi przodkowie, a w szczególności Polacy spod Znaku Rodła z ks. Domańskim na czele. Świadczy o tym chociażby fakt, że miejsce polskiej flagi zajmuje flaga nieistniejącego państwa europejskiego, a flaga biało-czerwona jest zrównana z flagą województwa zachodniopomorskiego.
Podobnie jest przed siedzibą Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.
Ostatnią odsłoną uroczystości było wręczenie nagrody JE ks. bp. Ignacemu Decowi, ordynariuszowi diecezji świdnickiej, przez przewodniczącego Kapituły Jacka Stróżyńskiego 20 października podczas Mszy św. inaugurującej sesję popularnonaukową w Wyższym Seminarium Duchownym w Świdnicy: „Ojczyzna – kiedy myślę. Polskość jako ojczyzna duszy Karola Wojtyły”.