NAUCZYCIEL KULTURY POLITYCZNEJ

2013/07/4
TAJ

16 marca w sali obrad Rady Miasta Krakowa odbyło się sympozjum naukowe „Kultura polityczna w nauczaniu Jana Pawła II ”.

 

Patronat nad sympozjum objął Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta Krakowa. Sympozjum zostało zorganizowane przez Wydział Zamiejscowy Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego w Krakowie, radnego Miasta Krakowa Stanisława Rachwała, doradców metodycznych Urzędu Miasta oraz Zespół Samorządowy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Krakowie.

Spotkanie odbyło się w zabytkowych murach pałacu Wielopolskich, w sali Rady Miasta ozdobionej biegnącym pod sufitem fryzem z dekoracją prezentującą wypisane na wstęgach łacińskie nazwy cnót obywatelskich, które powinny cechować radnych i obywateli miasta: wiara, miłość ojczyzny, dobroć, życzliwość, wielkoduszność, wiedza, praca, siła, umiar, roztropność, nadzieja itp. Bogusław Kośmider podkreślił, że miejsce to jest szczególnie związane z osobą Jana Pawła II uhonorowanego złotym medalem Cracoviae Merenti oraz honorowych obywateli Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa: Danuty Michałowskiej, kard. Stanisława Dziwisza i prof. Gabriela Turowskiego.

W tematykę sympozjum licznie zebranych studentów, członków Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” oraz zainteresowanych gości wprowadził ks. dr Jarosław Grabowski, teolog, kapelan i wykładowca Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego w Krakowie. Podkreślił, że celem sympozjum jest przypomnienie i nowe odczytanie przesłania Jana Pawła II do polityków, do czego skłania także trwający Rok Odpowiedzialności Politycznej ogłoszony w środowisku Szkół im. Bogdana Jańskiego.

Antropolog kultury dr Jerzy Bardziej w referacie „Pragmatyka czy aksjologia w polityce? Dylemat rzeczywisty czy pozorny?” próbował odpowiedzieć na pytanie, czy w polityce należy się kierować pragmatyką, czy zasadami etycznymi? Socjolog dr Mirosław Boruta w referacie „Pamięć i tożsamość w działaniu polityka. Wskazania Jana Pawła II” przypomniał podstawowe pojęcia, za pomocą których Jan Paweł II objaśniał świat przełomu tysiącleci: rodzina, ród, ojczyzna, patriotyzm i wynikającą z tych podstawowych pojęć praktyka życia politycznego.

W następnych referatach mgr Rafał Pieja podjął temat „Europa Jana Pawła II czy Europa elit politycznych?”, dr Wojciech Pawnik wygłosił referat „Społeczne nauczanie Jana Pawła II a ustrój gospodarczy w Polsce. Fakty i mity”. Ks. dr Paweł Sobuś, teolog, moralista z Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie mówił o działalności politycznej jako o chrześcijańskim obowiązku. Wystąpienia prelegentów zakończył referat ks. dra Jarosława Grabowskiego „Odpowiedzialność polityka za prawdę w świetle wskazań Jana Pawła II”, teologa, kapelana i wykładowcy Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego, Wydział Zamiejscowy w Krakowie.

Podczas dyskusji uczestnicy spotkania dzielili się spostrzeżeniami i świadectwami. Radny, przewodniczący zespołu samorządowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Krakowie Stanisław Rachwał podziękował organizatorom, wykładowcom i uczestnikom za udział w sympozjum. Szczególne podziękowania skierował pod adresem ks. dra Jarosława Jańskiego za ogromny wkład w przeprowadzenie sympozjum.

Stanisław Rachwał zaprosił do udziału w kolejnym sympozjum w sali obrad Rady Miasta. Tematem będzie „Rola prasy lokalnej w budowaniu Małych Wspólnot Kraków na przykładzie prasy parafialnej i dzielnicowej”.

Podczas spotkania odbyła się promocja książki wydanej przez Szkołę Wyższą im. Bogdana Jańskiego „Jan Paweł II do polityków”.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej