NIECH TU STANIE POMNIK OBROŃCÓW WARSZAWY

2013/07/3
Andrzej Melak

Co roku spotykamy się przy Pomniku Bitwy pod Olszynką Grochowską w Alei Chwały, aby czcić bohaterów sprzed wielu lat, którzy postępowali zgodnie z hasłem: Bóg Honor ojczyzna

 

Dzięki Zarządowi Dzielnicy Warszawa-Rembertów otoczenie Alei Chwały zmieniło się. Należy mieć nadzieję, że brakujące cztery działki w Alei Chwały zostaną wkrótce wykupione przez Miasto Stołeczne Warszawa i Aleja zostanie do końca zagospodarowana. Zwieńczy zaś ją Kopiec Obrońców Stolicy, którego wizję jeszcze w XIX wieku stworzył architekt Jasiński.

Aleja Chwały powstała mocą marzeń ludzi z Kręgu Pamięci Narodowej i Stowarzyszenia Olszynka Grochowska w ciągu kilkunastu lat, bez żadnego wsparcia instytucji rządowych do tego upoważnionych. Zrobili to społecznicy śp. ks. Wacław Karłowicz i śp. Stefan Melak. To był ich pomysł realizowany na naszych oczach, przy naszym wsparciu

Naszym marzeniem, które jest spełnieniem Ich testamentu, jest, aby w tym miejscu stanął Kopiec Obrońców Warszawy o średnicy u podstawy 100 m, wysoki na 50 m., usypany z ziemi, która będzie można pobrać z centralnego odcinka budowanej II linii Metra Warszawskiego. Realizacja tej wizji sprawiłaby, że teren wokół rezerwatu Olszynka Grochowska zostałby uporządkowany i stałby się atrakcją turystyczną. Przybywałyby tu wycieczki, zwłaszcza młodzieży szkolnej.


Rysunek projektu kopca w Olszynce Grochowskiej, widok od strony wejścia do Kaplicy Wojskowej

Na szczycie Kopca usytuowana byłaby kolumna zwieńczona gniazdem, z którego zrywałby się do lotu orzeł. Wzdłuż spiralnej drogi wiodącej na szczyt Kopca umieszczone byłyby stacje, ukazujące męczeństwo i poświęcenie Warszawy począwszy od „Potopu” szwedzkiego poprzez Powstanie Kościuszkowskie, Rzeż Pragi, Powstanie Listopadowe, Powstanie Styczniowe, Wojnę 1914- 1918, Cud nad Wisłą 1920, Wojnę 1939 roku Powstanie Warszawskie 1944 roku. Te wydarzenia upamiętnione na Kopcu byłyby widocznym znakiem edukacyjnym, uczącym nasze dzieci i młodzież patriotyzmu.

Od podnóża Kopca ciągnęłyby się plac apelowy i ścieżka edukacyjna aż do Rembertowa, do Akademii Obrony Narodowej, kuźni polskich kadr wojskowych.

Jest to wizja śmiała, ale zważmy, z budowy Metra Warszawskiego trzeba wywieźć około 2 mln metrów sześciennych ziemi. Na Kopiec potrzeba około 250 Rysunek projektu kopca w Olszynce Grochowskiej, widok od strony wejścia do Kaplicy Wojskowej tys. metrów sześciennych. Bliskość przewozu, możliwość składowania i usypania czegoś tak wspaniałego powinno być przesłanką do podjęcia decyzji przez Sejm Rzeczypospolitej i władze Warszawy. Projekt Kopca autorstwa architekta Józefa Heblińskiego został przekazany władzom Warszawy.

Już w 2000 roku Sejm przyjął przez aklamację uchwałę o ochronie tego dobra narodowego, jakim jest Olszynka Grochowska. Bł. Jan Paweł II błogosławił naszej pracy i polecał pracować tak, aby umacniać pamięć o tych, którzy oddali życie za Ojczyznę.

Ogół Polaków powinien wesprzeć tę inicjatywę choćby najmniejszymi, symbolicznymi datkami.

W lutym 2010 roku została po raz pierwszy zorganizowana rekonstrukcja bitwy pod Olszynką Grochowską, na historycznym polu bitwy. Powinna ona być powtarzana corocznie w rocznicę bitwy. Wydatek kilkudziesięciu tysięcy złotych z budżetu Warszawy na ten cel nie wydaje się nadmierny na to, by w Polakach wyrobić i podtrzymywać ducha patriotyzmu pozwalającego właściwie ocenić poświęcenie naszych przodków dla Ojczyzny.

 

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej