Nieulękłym w dążeniu do prawdy II

2013/01/21

 

Rok temu rozdaliśmy pierwsze medale Stowarzyszenia im Piotra Skórzyńskiego „ Opoka” osobom, które w naszym przekonaniu najbardziej zasłużyły na miano „. Nieulękłych w dążeniu do prawdy” Byli to: ks Stanisław Małkowski (medal w kategorii „Opoka Ducha”), Jerzy Narbutt, wyróżniony medalem „Opoka Słowa” oraz Jacek Karpiński (otrzymał medal w kategorii „Opoka Czynu”). Ten ostatni odszedł od nas 21 lutego br.

W tym roku również wybraliśmy trzy osoby, które uznaliśmy za najbardziej godne tej nagrody. Pierwsza z nich to tragicznie zmarła Anna Walentynowicz, która zginęła wraz z Prezydentem Lechem Kaczyńskim w czasie podróży żałobnej do Katynia 10 kwietnia. Ponieważ jednak była naszą kandydatką do tej nagrody już od dawna, uznaliśmy, że medal „Opoka Ducha” wręczymy rodzinie. Drugim naszym laureatem – w kategorii „Opoka Słowa” – jest pisarz Janusz Krasiński Trzecim – w kategorii „Opoka Czynu” – elektronik, radiowiec Andrzej Cielecki.

Anna Walentynowicz (z d. Lubczyk), ur. 1929 r , wcześnie osierocona przez oboje rodziców, dorosłe życie rozpoczęła w Stoczni Gdańskiej w 1950 r. jako spawaczka. Kokietowano ją wstąpieniem do PZPR, ale odmawiała. Jej zwolnienie z pracy w lipcu 1980 stało się bezpośrednią przyczyną strajku w Stoczni im. Lenina, który w wyniku separatystycznego porozumienia, zawartego przez Lecha Wałęsę, miał zakończyć się wcześniej; dzięki nieugiętej postawie Anny Walentynowicz trwał dalej i zakończył się zawarciem Porozumień Sierpniowych i powstaniem „Solidarności”. Jej konsekwentne domaganie się od Lecha Wałęsy wyjaśnienia kwestii współpracy z SB doprowadziło do wojny personalnej w Związku W walce o prawdę sojusznikami Anny stali się Joanna i Andrzej Gwiazdowie. Nigdy nie zaprzestała walki o prawdę o „Solidarności”, jej narodzinach i dramatycznej historii. Odznaczona Orderem Orła Białego przez prez Lecha Kaczyńskiego.

Janusz Krasiński, ur. 1928 r , dramaturg, powieściopisarz, reportażysta Żołnierz Armii Krajowej, w latach 1944–45 więzień niemieckich obozów koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau, Flossenburg, Dachau.

Od 1947 r więzień polityczny przez 9 lat! W 1956 r. zadebiutował jako poeta. Był członkiem redakcji tygodników „Kultura” i „Współczesność”, a także zespołu redakcyjnego Teatru Polskiego Radia. W swej twórczości najczęściej podejmuje tematy dotyczące historii najnowszej, indywidualnego i zbiorowego cierpienia Polaków w latach wojny i najpierw niemieckiej, a potem sowieckiej okupacji. Ma na swym koncie blisko 20 wydanych książek. W latach 2005 – 2008 był prezesem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (SPP), od roku 2009 jest jego prezesem honorowym. W 2005 r. Janusz Krasiński był członkiem Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. Jest laureatem nagród: Stanisława Piętaka za powieść Wózek (1967), Władysława Reymonta (1997), zaś w r. 2006 otrzymał prestiżową nagrodę im. Józefa Mackiewicza za powieść Przed agonią. Od 2006 r Janusz Krasiński jest członkiem jury Nagrody Mediów Publicznych w dziedzinie literatury pięknej COGITO.

Andrzej Cielecki, ur w 1928 r. w Warszawie, żołnierz Powstania Warszawskiego w Brygadzie Dywersyjnej „Broda 53” Zgrupowania Radosław, odznaczony dwukrotnie Krzyżem Walecznych i Krzyżem Virtuti Militari. Aresztowany w 1949 r. przez UB i przesłuchiwany przez samą „Lunę” Brystygierową. Ukończył Politechnikę Warszawską, przez wiele lat pracował w Insytucie Fizyki PAN, jest doktorem optoelektroniki. W dzień po wprowadzeniu stanu wojennego, 14 grudnia, skonstruował nadajnik radiowy, operujący na częstotliwościach morskich i przekazywał z Polski informacje alfabetem Morse’a, o tym, co dzieje się w kraju. Kilka miesięcy później skonstruował kilkadziesiąt mikronadajników ZAZULA o zasięgu nie przekraczającym kilkuset metrów, które umieszczone w szybach wentylacyjnych budynków i na windach były niewykrywalne przez milicję. Taką siecią pokryto całą dzielnicę mieszkaniową Ursynów w Warszawie i wyemitowano 40 audycji Radia „Solidarność”. Łącznie wyprodukowano kilka tysięcy mikronadajników, które rozprowadzono po Polsce, jak również przemycono na Litwę, Węgry i Ukrainę Od 1989 r. nadaje stałe audycje ze swojego mieszkania za pomocą nadajnika o zasięgu 60 km. W 1999 r otrzymał koncesję na emisję na częstotliwości 99,5 MHz Radio Armii Krajowej „Jutrzenka” – bo tak nazywa się ta rozgłośnia – jest najdłużej istniejącą w Polsce prywatną rozgłośnią radiową, która nadaje 12-godzinny program publicystyczno-informacyjny. Andrzej Cielecki jest wierny rozkazowi ostatniego dowódcy Armii Krajowej Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka”, który po rozwiązaniu AK nakazał „utrzymywać małe, dobrze zakonspirowane sztaby i całą sieć radiową”.

Wręczenie medali „Opoki” odbędzie się 1 VI 2010 r (wtorek) o godz. 18ej w Sali Konferencyjnej Domu Pielgrzyma „Amicus” w Warszawie, ul Hozjusza 2 (przy kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu), zaś 2 VI (środa) o godz. 18ej w kościele o o redemptorystów p. w. św. Benona (Rynek Nowego Miasta) odprawiona zostanie msza św. w intencji Piotra Skórzyńskiego.

Radosław Kieryłowicz, Wojciech Piotr Kwiatek

Artykuł ukazał się w numerze 05/2010.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej