Nowe Wotum Narodu Polskiego

2013/06/28
Izabela Tyras

Główne obchody Roku Jubileuszowego na Jasnej Górze były połączone z ofiarowaniem Maryi Wotum Narodu – wdzięczności i miłości; cierpienia i nadziei. W ważącym 17 kg dziele znajdują się platyna, złoto, kamień księżycowy, meteoryty, brylanty, a także niewielki fragment skrzydła rozbitego pod Smoleńskiem prezydenckiego samolotu oraz cudem ocalona z wojennej zawieruchy złota obrączka więźnia jadącego do Auschwitz.

 

Jasnogórski wizerunek Czarnej Madonny uhonorowany 8 września 1717 roku papieskimi koronami podarowanymi przez papieża Klemensa XI był pierwszym uwieńczonym poza Rzymem obrazem Matki Bożej. Te korony zostały skradzione w nocy z 22 na 23 października 1909 roku. Rekoronacja obrazu odbyła się w 1910 roku. Po stu latach, na początku kolejnego wieku, 4 września 2010 roku odbyły się uroczystości ponownej koronacji wizerunku Matki Bożej w Jasnogórskim Obrazie.

W uroczystościach uczestniczyli licznie zgromadzeni wierni, przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” na czele z przewodniczącym Ziemowitem Gawskim i Sławomirem Józefiakiem, prezesem zarządu. Obecni byli m.in. Bożena Chmielewska, przewodnicząca Oddziału Okręgowego w Katowicach, Maciej Szepietowski, dyrektor okręgu katowickiego oraz delegacja oddziału częstochowskiego.

Przed południem w modlitwie zawierzenia nowe korony pobłogosławione przez Ojca Świętego Benedykta XVI oraz nowy płaszcz na cudowny Wizerunek zostały uroczyście ofiarowane Maryi Królowej Polski.

Polski. Sukienkę „Nowe Wotum Narodu” wykonano z ofiar i wotów składanych przez pielgrzymów z Polski i zagranicy. Wśród ofiarodawców było także „Civitas Christiana”.

Przeor Jasnej Góry, o. Roman Majewski nazwał nową suknię „trudną”, bo zawiera w sobie elementy i symbole cierpienia naszego narodu. Miniony wiek obfitował bowiem w cierpienie, o którym Jan Paweł II powiedział, że XX wiek to czasy, kiedy traci się zaufanie do drugiego człowieka, władza traci zaufanie i człowiek traci zaufanie do bliźniego. Przez to powstały totalitaryzmy: hitleryzm, stalinizm i liberalizm obecnie – podkreślił o. Roman Majewski.


Nowe korony i suknię Matki Bożej pobłogosławił papież Benedykt XVI

Wykonawca sukni, bursztynnik z Gdańska Mariusz Drapikowski, dostrzega w sukni Matki Bożej dar całego narodu powstały ze zmaterializowanej modlitwy pielgrzymów.

Suknia Matki Bożej napisana jest jak ikona i każdy jej element ma duże znaczenie. Jej barwy – niebieska, granatowa i szafirowa – nawiązują do naturalnych kolorów oryginalnego obrazu. W znacznej części wykonana jest z opali, labradorytów, szafirów, aby odzwierciedlić błękity i naturalne kolory sukni Jasnogórskiej Pani. Do wykonania sukni Maryi została wykorzystana biżuteria, monety, złoto czy srebro, ale także plastikowe różańce czy aluminiowe medaliki, również meteoryty ofiarowane przez Mariusza Grądmana, twórcy kopii Ikony Jasnogórskiej, i Zbyszka Tymińskiego, fizyka jądrowego. Natomiast suknia Dzieciątka powstała z czerwonych kamieni, a więc z rubinów, turmalinów. W nowej sukni można odnaleźć wiele elementów symbolicznych. Z lewej strony wizerunku Matki Bożej jest wykres przypominający elektrokardiogram. Jak powiedział wykonawca dzieła – nutą przewodnią sukni jest modlitwa wypływająca z serca w układzie elektrokardiograficznym. W płaszczu Matki Bożej można dostrzec bijące serce Narodu.

Niezwykłym symbolem jest niewielki fragment skrzydła prezydenckiego samolotu, który rozbił się 10 kwietnia pod Smoleńskiem. Znaleziony w pobliżu miejsca katastrofy kawałek blachy przywiozła na Jasną Górę polska zakonnica. Obok została umieszczona złota obrączka wyrzucona z pociągu przez więźnia jadącego do obozu Auschwitz. Zawinięta w chusteczkę z modlitwą, adresem i prośbą do uczciwego znalazcy o zwrócenie jej rodzinie. Po 70 latach została przekazana jako wotum na Jasną Górę.

Nowe korony przeznaczone na obraz były gotowe już kilka miesięcy temu. Na początku marca pobłogosławił je w Watykanie papież Benedykt XVI. Do wykonania obu koron użyto ponad 2100 diamentów, meteoryty z Księżyca, Marsa i Merkurego, błękitne perły oraz kamienie z Ziemi Świętej. U nasady korony Jezusa widnieje kamień z Golgoty. W centralnym punkcie umieszczona jest XVII-wieczna brosza z symbolami Męki Pańskiej. Koronę wieńczy krzyż na bursztynowym nodusie.

Nowe Wotum Narodu – wdzięczności i miłości; cierpienia i nadziei poświęcił Prymas Polski abp Józef Kowalczyk. W południe na jasnogórskim szczycie ks. prymas przewodniczył uroczystej Mszy św., podczas której kazanie wygłosił abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski obrządku łacińskiego.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej