Obudzić społeczną inicjatywę

2013/01/12

Około 70 osób wzięło udział w spotkaniu Ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej, które 19 stycznia zainaugurował uroczyście kolejny rok swojej działalności w Zielonej Górze. Uczestniczył w nim bp Adam Dyczkowski.

Ośrodek prowadzi Oddział Lubuski Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” we współpracy z Diecezjalnym Duszpasterstwem Osób Odpowiedzialnych za Życie Społeczne. W minionych latach kierowano ofertę przede wszystkim do członków naszego Stowarzyszenia oraz organizacji zainteresowanych współpracą, do osób już zaangażowanych i dojrzałych, chcąc podnieść ich kwalifikacje, kompetencje, zakres wiedzy. Obecnie sesje będą otwarte nadal dla wszystkich zainteresowanych, jednak większy nacisk zostanie położony na to, aby dotrzeć zwłaszcza do ludzi młodych, do których jest kierowana konkretna oferta warsztatów szkoleniowych (najbliższe nt. public relation), a kolejne spotkania będą się odbywały w miejscu i w dniu poszczególnych spotkań duszpasterskich. W roku 2006 przyjęto hasło programowe: „Godność człowieka – niezbywalnym prawem i fundamentem ładu społecznego”.

Lokalne zainteresowanie

Spotkali się przedstawiciele niemal wszystkich katolickich organizacji (i nie tylko), których celem jest działalność społeczna. Obok władz państwowych, senatora Mariana Miłka i miejskich, wiceprezydenta Piotra Barczaka, obecni byli przedstawiciele Centrum Wolontariatu, Młodzieży Wszechpolskiej, NSZZ „Solidarność”, Katolickiego Liceum im. Stanisława Kostki, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Urzędu Miejskiego, Urzędu Gminy, Zespołu Młodych Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, „Caritas”, Klubu Inteligencji Katolickiej, Młodzieżowego Banku Inicjatyw Lokalnych, Parlamentu Studenckiego Uniwersytetu Zielonogórskiego, Towarzystwa Miłośników Lwowa, Stowarzyszenia Wspólnoty Bukowina, Koła Naukowego „Muza”, a także duża grupa studentów ze swoim duszpasterzem ks. dr. Pawłem Pruferem, który wygłosił wykład inauguracyjny nt. „Nauka społeczna Kościoła w służbie godności człowieka i ładu społecznego”. Nie zabrakło tych, którym problemy społeczne zawsze było bliskie: ks. Tadeusza Lityńskiego, ks. prałata Jana Pawlaka, mec. Waleriana Piotrkowskiego, wiceprzewodniczącego Zarządu Głównego „Civitas Christiana” Karola Irmlera oraz ks. kan. Eugeniusza Jankiewicza, który jest współorganizatorem przedsięwzięcia.

Lubuskie problemy

– Nasz świat lokalny, to często smutny świat biedy i marginalizacji społecznej, z cechami zapóźnienia gospodarczego, często opieszałości w podejmowaniu inicjatyw społecznych na rzecz promowania rozwoju środowisk lubuskich (tereny popegeerowskie), braku aktywizacji gospodarczo- politycznej, dość rozpowszechniona anomia moralno-obyczajowa, inercja ładotwórcza – mówił w czasie wykładu ks. Prufer rysując obecną sytuację naszej lubuskiej rzeczywistości. Stwierdził, że panaceum na lokalne braki jest wspólna działalność organizacji społecznych, które powinny się jednoczyć w podejmowaniu wysiłku na rzecz drugiego człowieka.

Zebrani mieli okazję wysłuchać krótkiego koncertu kolęd i pastorałek, a później przy śpiewie scholi dziecięcej, wspólnie łamać się opłatkiem. Przed błogosławieństwem opłatka bp Adam Dyczkowski podkreślał, jak ważna jest praca na rzecz ładu społecznego. – Życzmy sobie, żebyśmy w życie społeczne wnosili jak najwięcej dobra i jedności – mówił Ksiądz Biskup.

Cele

Swoją pracą Ośrodek ma wspierać lokalne inicjatywy oraz przygotowywać uczestników zajęć do profesjonalnej aktywności w życiu publicznym.

Bardzo ważna jest integracja wspólnot lokalnych, w których jest wiele osób chcących podejmować odpowiedzialność za życie społeczne, za obronę godności człowieka i pracy ludzkiej. Chcemy przygotowywać liderów do efektywnej pracy na rzecz własnych organizacji i lokalnej społeczności oraz poszerzać wiedzę na temat funkcjonowania samorządu terytorialnego, szczególnie osób myślących o kandydowaniu w najbliższych wyborach samorządowych.

– Świeccy w Kościele to taki olbrzym, który jeszcze śpi. Chodzi nam o to, żeby obudzić i uaktywnić, zwłaszcza młodych ludzi, do lokalnej działalności społecznej. I właśnie dla nich Ośrodek ma, z jednej strony, służyć kształtowaniu duchowej, intelektualnej, wspólnotowej i patriotycznej formacji uczestników, a z drugiej stawać się źródłem inspiracji dla podejmowania zadań na polu kultury, samorządu, polityki społecznej i rodzinnej – mówi Zbigniew Żołądziejewski organizator Ośrodka Formacji.

Magdalena Kozieł

Artykuł ukazał się w numerze 02/2006.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej