„Ocalić od zapomnienia”

2013/07/3
Edmund Glaza

 

 

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” wspólnie z proboszczem parafii pw. św. Rafała Kalinowskiego w Nowogardzie, ks. dziekanem Kazimierzem Łukjaniukiem, 1 i 2 października zorganizowali festyn parafialny pod hasłem „Ocalić od zapomnienia”.

Festyn rozpoczął się uroczystą Mszą św. w intencji Polaków pomordowanych na Wołyniu. Modlono się również o miłosierdzie dla oprawców. Później nastąpiło otwarcie wystaw „Magia kresów” i „Eksterminacja ludności polskiej na Kresach”. Przy dużym zainteresowaniu wielu zebranych po wystawie oprowadzał dyrektor Jacek Stróżyński. Następnie Edmund Glaza, który przygotował wystawę, zwrócił uwagę na obecne na wystawie miejsca – Lwów (Leopolis semper fidelis), Jazłowiec, gdzie swój początek wzięły Siostry Niepokalanki z Szymanowa i gdzie znajduje się grób założycielki zgromadzenia bł. Matki Marceliny Darowskiej. Glaza przypomniał, że w ruinach kościoła parafialnego w Jazłowcu znajduje się epitafium nagrobne kompozytora Mikołaja Gomółki oraz że w tym kościele jako wikariusz posługiwał ks. Adam Sapieha, przyszły metropolita krakowski, który wyświęcił przyszłego papieża na kapłana. Dalej opowiadał o Żółkwie, Olesku – miejscu urodzenia Jana III Sobieskiego, Podkamieniu, Krzemieńcu i Kamieńcu Podolskim, który chociaż tak daleki, oderwany od Rzeczypospolitej w końcu XVIII wieku, a jednak ciągle jest bliski Polakom.

Część wystawy została poświęcona martyrologii duchowieństwa katolickiego na Wołyniu. Wykorzystano na niej materiały przygotowane przez IPN w Lublinie, konsulat RP w Łucku oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Lublinie.

Kolejnym punktem programu był wykład dyrektora Jacka Stróżyńskiego, który przybliżył temat eksterminacji Polaków na południowo-wschodnich Kresach II RP. Następnie wyświetlono dwa filmy „Marsz Wyzwolicieli” i „Defilada Zwycięzców” w reżyserii Grzegorza Brauna. W filmach została ukazana geneza wybuchu II wojny światowej, dążenia Stalina do panowania nad światem oraz współdziałania III Rzeszy niemieckiej i Związku Sowieckiego w unicestwieniu Polski.


Podczas festynu parafialnego poświęcony został pomnik ofiar Rzezi Wołyńskiej

Podczas drugiego dnia festynu, po Mszy św. sprawowanej przez JE ks. abpa Andrzeja Dzięgę, abp poświęcił ufundowany przez stowarzyszenie obelisk ku pamięci ofiarom Rzezi Wołyńskiej. Na tablicy pamiątkowej widnieją m.in. słowa: „W hołdzie Polakom z Wołynia i Kresów płd.-wsch. II RP bestialsko pomordowanym przez nacjonalistów ukraińskich z OUN-UPA w latach 1939–1947 Rodacy”.

Podczas uroczystości metropolita szczecińsko-kamieński ogłosił swoją decyzję o podniesieniu kościoła pw. św. Rafała Kalinowskiego w Nowogardzie do rangi sanktuarium. Jest to dziesiąte sanktuarium w archidiecezji. W dalszej części festynu zbierano fundusze na parafialną świetlicę środowiskową. Były też ognisko, pieczenie kiełbasek i wspaniała grochówka oraz ciasta przygotowane przez organizatorów. Wielkie słowa uznania należą się Barbarze Gontarskiej, przewodniczącej rady oddziału w Nowogardzie, która zainicjowała festyn, księdzu proboszczowi Kazimierzowi Łukjaniukowi oraz dyrektorowi Jackowi Stróżyńskiemu, dzięki których życzliwości festyn mógł zostać zrealizowany. Oddzielne podziękowania należą się wszystkim, którzy wspierali tę inicjatywę.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej