Bogusława Wencław |
Trwa peregrynacja kopii Ikony Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu”, od Władywostoku do Fatimy przez świat w obronie życia. Jest to wspólna, ekumeniczna inicjatywa ruchów prolive z 24 krajów
Tłum wiernych zgromadzonych w białostockiej katedrze i przed katedrą odmówił różaniec
Kopia ikony 28 stycznia 2012 r. została przyłożona do oryginału w Klasztorze Jasnogórskim i uroczyście poświęcona przez abpa Stanisława Nowaka, metropolitę częstochowskiego, a następnie podarowana prawosławnemu ruchowi obrony życia w Rosji, który pierwszy wyraził chęć zorganizowania tzw. rajdu pro-life. Inicjatywa tej peregrynacji wychodzi od ruchów świeckich przy pełnej aprobacie swojego Kościoła. Z Władywostoku ikona wyruszyła 14 czerwca 2012 r.
Do Polski Matka Boża w wizerunku jasnogórskim dotarła 12 sierpnia br. Mieszkańcy ziemi białostockiej jako pierwsi mogli się spotkać ze swoją Matką. W celu godnego przyjęcia ikony na naszym terenie pod koniec czerwca br. został powołany Komitet Organizacyjny reprezentowany przez Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy, Akcję Katolicką, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, KSM, KIK, ks. Andrzeja Chutkowskiego, proboszcza Parafii pw. Świętej Trójcy w Supraślu, który w szczególny sposób zaangażował się w to wspaniałe dzieło.
12 sierpnia delegaci polskiego Komitetu Peregrynacji uroczyście przejęli ikonę od litewskiego ruchu obrony życia w Mariampolu.
Warto dodać, że dr Tadeusz Wasilewski, ginekolog położnik, wiózł kaplicę ze świętym obrazem w asyście motocyklistów z Rajdu Katyńskiego od granicy litewskiej w Mariampolu przez ziemię białostocką do Gietrzwałdu i dalej do Gdańska.
Pierwszy przystanek w Polsce to Studzieniczna. Tu wizerunek Częstochowskiej Madonny ze wzruszeniem przywitał bp pomocniczy diecezji ełckiej Romuald Kamiński. Wśród licznie zgromadzonych wiernych byli także członkowie i sympatycy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” z Oddziału w Augustowie. Msza św. nad jeziorem zakończona śpiewem „Barki” przywołała bł. Jana Pawła II, który tu bywał.
Dalsza trasa wiodła do Sokółki, niewielkiego przygranicznego miasta, w którym Jezus Chrystus objawił się pod postacią Cudu Eucharystycznego w Kościele św. Antoniego. Tu została odprawiona uroczysta Msza św. Głównym koncelebransem był ks. Stanisław Gniedziejko, proboszcz parafii.
Kolejnym przystankiem ekumenicznej peregrynacji Ikony Częstochowskiej był Supraśl, kościół pw. Świętej Trójcy. Przybyli tu zarówno katolicy, jak i prawosławni, aby razem się modlić o obronę życia. Odmawiany różaniec przeplatany był śpiewem wschodniego Akatystu w pięknym wykonaniu scholi pod dyrekcją prof. Violetty Bieleckiej. Ten najstarszy chrześcijański hymn liturgiczny ku czci Matki Bożej przygotował wiernych do Eucharystii, podczas której żarliwą homilię dotyczącą ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci wygłosił ks. Marek Czech.
Po zakończonej uroczystości wielu wiernych podążyło za Matką Bożą do białostockiej katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Nawiedzenie ikony w naszej katedrze przypadło w czasie, gdy metropolita białostocki abp Edward Ozorowski witał na Jasnej Górze pielgrzymów Białostockiej Pieszej Pielgrzymki. Łączyliśmy się duchowo z naszym pasterzem na Jasnej Górze.
Tłum wiernych zgromadzonych w katedrze i przed nią odmówił różaniec. Liturgię modlitewną prowadzili młodzi ludzie, a wartę pełnili harcerze. Na zakończenie dr Tadeusz Wasilewski w imieniu zgromadzonych odmówił Akt Powierzenia Matce Bożej Ochrony Cywilizacji Życia i Miłości.
Po uroczystości w katedrze Ikona Częstochowska procesyjnie została przeniesiona do cerkwi prawosławnej pw. św. Mikołaja Cudotwórcy, gdzie powitał ją bp Jakub z duchowieństwem. Odśpiewano Akatyst i wierni pozostali na całonocne czuwanie.
13 sierpnia 2012 r. przed cerkwią przy śpiewie wiernych prawosławnych i katolików żegnaliśmy Częstochowską Matkę, radując się, że mogliśmy ją gościć na naszej białostockiej ziemi.
Peregrynując od Władywostoku przez świat, Matka Boża w jasnogórskim wizerunku błogosławi poczętemu życiu. Wyrazem tego przed odjazdem do Gietrzwałdu były krótkie odwiedziny w klinice leczenia niepłodności NaProMedica w Białymstoku.