Rafał Natorski |
Zainaugurowany w Diecezji Radomskiej Rok Wiary jest odpowiedzią lokalnego Kościoła na papieskie wezwanie do głębszego przeżywania naszej wiary i dawania temu świadectwa
Inauguracja Roku Wiary nieprzypadkowo zbiegła się z 50. rocznicą otwarcia Soboru Watykańskiego II, a także 20-leciem opublikowania Katechizmu Kościoła Katolickiego, jak napisał obecny papież: „tekstu promulgowanego przez mojego poprzednika, błogosławionego papieża Jana Pawła II, aby ukazać wszystkim wiernym siłę i piękno wiary”.
Wiara i miłość
Diecezja radomska rozpoczęła Rok Wiary uroczystym nabożeństwem, które odbyło się 13 października w Katedrze pw. Opieki Najświętszej Marii Panny. Wcześniej bp Henryk Tomasik skierował list pasterski do wiernych pod hasłem „Wiem, komu uwierzyłem”.
„Wiara to odpowiedź człowieka na Boże objawienie. Bóg Stwórca objawia się człowiekowi przez potęgę i piękno świata – napisał duszpasterz. – Wierzyć zatem to wyznać tak, jak Izaak Newton: to cudowne ułożenie słońca, planet i komet może być tylko dziełem Istoty wszechmocnej i rozumnej. A jeśli każda gwiazda jest ośrodkiem systemu podobnego do naszego, to na pewno wszystko zostało urządzone według podobnego planu i wszystko musi być poddane jednej i tej samej Istocie. Ta Istota nieskończona rządzi wszystkim… Bóg jest Istotą najwyższą, wieczną, nieskończoną…”.
Zdaniem bpa Tomasika prawdziwa wiara wyraża się poprzez miłość. Taką wiarę dostrzegamy u o. Maksymiliana Kolbe, który oddał życie za drugiego człowieka; widzimy ją u Matki Teresy, która pochyla się nad biednymi. Taką wiarą żył błogosławiony Jan Paweł II.
Ks. bp przypomniał również, że nasza kultura, kiedyś bardzo mocno kształtowana przez wiarę, ma głębokie korzenie chrześcijańskie, o których dzisiaj zapominamy. Nie możemy wyobrazić sobie polskiej kultury bez Adama Mickiewicza, który ostrzegał: „Wierzysz, że się Bóg zrodził w betlejemskim żłobie, lecz biada ci, jeżeli nie zrodził się w tobie”.
Ordynariusz radomski zachęcał do pogłębionego uczestnictwa w sakramentach świętych oraz uporządkowania życia przez osoby żyjące w związkach niesakramentalnych. Nawoływał do tego św. Paweł: „W imię Chrystusa prosimy: pojednajcie się z Bogiem”.
Gdy burza wokół nas…
Radomianie odpowiedzieli na apel swojego duszpasterza i bardzo licznie stawili się na mszy inaugurującej Rok Wiary. W uroczystości wzięli także udział wierni reprezentujący parafie z całej diecezji.
Nabożeństwu przewodniczył bp ordynariusz, który w homilii wzywał ponownie: „Potrzebujemy świadectwa wiary składanego tak, aby inni widzieli w nas prawdziwych uczniów Chrystusa. Taką wiarę wyrażoną czynami widzimy u św. Kazimierza i sługi bożego biskupa Piotra Gołębiowskiego, taką wiarą żył błogosławiony Jan Paweł II”.
„Wokół nas burza, doświadczamy ataków na Kościół, szaleją wichry ateizmu, liberalizmu moralnego, antyklerykalizmu, relatywizmu i subiektywizmu dostrzeganego nawet u tych, którzy nazywają się chrześcijanami. Wiarę często traktuje się jak zakupy, bierze się tylko to, co mi odpowiada – mówił ordynariusz. – Jesteśmy podobni do apostołów, znajdujących się w łodzi podczas burzy i tak jak oni, wołamy dzisiaj: ťPanie ratuj nas, giniemyŤ”.
„Wiara jest jak kompas, pomaga zachować właściwy kierunek. W Roku Wiary trzeba dołożyć troski o lepsze uczestnictwo w Mszy św. Przed szczególnie ważnym zadaniem stają rodzice, którzy w duchu odpowiedzialności za religijne wychowanie powinni pomagać dzieciom w systematycznym uczestnictwie w niedzielnych nabożeństwach” – podkreślił bp Tomasik.
Siła w krzyżu
Wierni uczestniczący w inauguracji Roku Wiary w radomskiej katedrze dobrze odczuwali niezwykłość i podniosłość chwili.
„Czuję się mocno podbudowany. Bez wiary moje życie byłoby puste, pozbawione sensu. Wierzę, że po śmierci osiągnę zbawienie oraz wieczne szczęście. Właściwie po to żyję. Gdybym nie miał wiary, nie miałbym po co żyć” – przekonywał Edward, emeryt z Pionek.
„Wiara daje mi poczucie bezpieczeństwa. Czuję, że ktoś nade mną czuwa i cokolwiek się stanie w moim życiu, ma to jakiś sens” – dodała Monika, studentka z Radomia.
Jej koleżanka Roksana stwierdziła, że w dzisiejszych czasach mówienie o swojej wierze wymaga sporej odwagi. Szczególnie wśród młodego pokolenia. „Wielu moich znajomych traktuje religię jak coś niemodnego, nawet obciachowego. Nie boję się jednak przyznawać, że krzyż jest dla mnie bardzo ważnym symbolem. Tym znakiem zaczynam i kończę każdy dzień. To daje mi siłę i pewność” – wyznała Roksana.
Intronizacja Katechizmu
Podczas uroczystości przedstawiciele wszystkich parafii diecezji radomskiej otrzymali egzemplarze Katechizmu Kościoła Katolickiego. Następnego dnia podczas niedzielnych nabożeństw w kościołach parafialnych te księgi zostały intronizowane.
„Nie jako czcigodna pamiątka, ale jako wyzwanie do studiowania i zgłębiania prawd wiary. Byśmy poznając lepiej wiarę, uznali ją za wielki skarb i wobec świata stawali się świadkami, którzy potrafią zdać sprawę z nadziei, która jest w nas” – tłumaczył ks. Piotr Turzyński, wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.
Bp Tomasik zachęca do pogłębionej lektury Katechizmu. Na każdą trzecią niedzielę miesiąca w Roku Wiary będą przygotowywane kazania katechizmowe dla dorosłych i dzieci przybliżające treść Składu Apostolskiego.
„Dobrze byłoby, gdyby każda parafia zorganizowała dzień poświęcony Katechizmowi. Zalecane są konkursy ze znajomości treści dokumentów soborowych i Katechizmu” – mówi ks. Piotr Walkiewicz, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Radomiu.
Konferencje i koncerty
Plany na następne miesiące Roku Wiary w diecezji radomskiej są bardzo bogate i różnorodne. Przygotowywana jest m.in. konferencja dotycząca nowej ewangelizacji oraz tydzień ewangelizacyjny w Radomiu. W sanktuariach maryjnych zaplanowano spotkania bierzmowanych, dzieci komunijnych, zelatorów (opiekunów) kółek różańcowych oraz chorych.
W obchody Roku Wiary włączą się także alumni z Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Przygotowano dla nich cykl wykładów dotyczących fundamentów wiary, a na stronie internetowej WSD zostanie uruchomiony poradnik wiary, gdzie będzie można znaleźć odpowiedzi na wiele ważkich pytań.
Seminarium zostało również współorganizatorem sympozjum na temat katechezy jako miejsca przekazu wiary. Przewidziane są także spotkania z osobami, które będą się dzieliły swoimi doświadczeniami duchowymi.
Podczas uroczystości inauguracjji Roku Wiary w katedrze radomskiej
Fot. Rafał Natorski
W Roku Wiary nie zabraknie propozycji dla młodych ludzi. Jedna z takich inicjatyw już się odbyła – na radomskim deptaku zorganizowano imprezę pod hasłem „Wiara w bitach”. Na scenie wystąpili znani wykonawcy chrześcijańskiej muzyki hip-hop.
„Chcemy docierać do młodych ludzi z przesłaniem, że narkotyki czy alkohol nie dadzą im szczęścia. Prawdziwe szczęście, prawdziwą radość i wolność może dać tylko Bóg” – przekonuje Grzegorz Gębski, jeden z organizatorów imprezy.
Odpust dla każdego
W czasie trwania Roku Wiary do 24 listopada 2013 r. można uzyskać odpust zupełny. Uzyskają go wierni, jeśli w tym czasie:
– wezmą udział w co najmniej w trzech konferencjach misji świętych lub co najmniej trzech wykładach na temat dokumentów II Soboru Watykańskiego i artykułów Katechizmu Kościoła Katolickiego, w jakimkolwiek kościele lub stosownym miejscu;
– za każdym razem, gdy odbędą pielgrzymkę do którejś z bazylik papieskich, katakumb chrześcijańskich czy sanktuarium wskazanego przez ordynariusza i wezmą tam udział w nabożeństwie lub będą się modlić, medytować, kończąc modlitwą „Ojcze nasz”, Wyznaniem Wiary, wezwaniem do Matki Bożej lub świętych;
– w dniach wyznaczonych z okazji Roku Wiary przez ordynariusza zgromadzą się na uroczystej Eucharystii lub liturgii godzin, dodając Wyznanie Wiary;
– w dniu dowolnie wybranym podczas Roku Wiary na pobożne nawiedzenie baptysterium lub innego miejsca, w którym otrzymali chrzest, jeśli odnowią przyrzeczenia chrzcielne.
W diecezji radomskiej świątyniami, w których można uzyskać odpust zupełny, są: kościół katedralny pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu, Bazylika pw. św. Kazimierza w Radomiu, kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu (Fara) oraz sanktuaria maryjne: Matki Bożej Pocieszenia w Błotnicy, Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca świętego w Wysokim Kole, Matki Bożej Miłosierdzia w Skarżysku-Kamiennej, Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannie, Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej, Matki Bożej Staroskrzyńskiej w Skrzyńsku, Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie- Godowie oraz Sanktuarium Chrystusa Cierniem Koronowanego oraz Krwi Zbawiciela w Wielkiej Woli.