Antoni Zięba |
Polacy w większości są za ochroną życia człowieka
Wielkie media w Polsce i na świecie podają często wyniki manipulowanych czy wręcz sfałszowanych ankiet, sondaży na temat problematyki obrony życia człowieka. Manipulacje polegają na odpowiedniej konstrukcji pytań zadawanych ankietowanym, doborze grup ankietowanych osób czy liczby ankietowanych.
Wyniki ankiet, sondaży, które wykazują społeczne poparcie dla obrony życia są często przemilczane. Poniżej przytoczę kilka wyników, które jednoznacznie wykazują, że zdecydowana większość Polaków jest za ochroną życia człowieka.
W 1990 r. Sejm RP zarządził konsultacje społeczne na temat prawa do życia dla poczętych dzieci. W styczniu 1991 r. ogłoszono oficjalne wyniki: z 1 710 976 pisemnych odpowiedzi 1 527 000, czyli 89 proc., było za prawem do życia! W latach 2006–2007 podjęto próbę umocnienia, doprecyzowania konstytucyjnej ochrony życia człowieka poprzez uzupełnienie 38. art. Konstytucji RP o słowa: „od poczęcia do naturalnej śmierci”. 13 kwietnia 2007 r. w Sejmie nie udało się przegłosować tego wzmocnienia ochrony życia. Większość społeczeństwa była za taką zmianą Konstytucji. Według oficjalnego pisma z Kancelarii Sejmu RP, do 16 kwietnia 2007 r. wpłynęło 508 683 podpisy pod apelem o wprowadzenie do Konstytucji RP zapisu gwarantującego ochronę życia człowieka od momentu poczęcia do naturalnej śmierci. Przeciwko takiemu zapisowi do Kancelarii Sejmu wpłynęły listy podpisane łącznie przez 1987 osób.
Program krucjaty modlitwy w obronie poczętych dzieci
W 25-lecie naszej Krucjaty, w duchu wdzięczności za ogrom łask udzielonych dziełu obrony życia człowieka, ufni we Wszechmoc Trójjedynego Boga i przemożne Wstawiennictwo Matki Bożej, proponujemy wspólną modlitwę w następujących intencjach: – dziękczynnej: za wielkie dobro, jakiego doświadczyliśmy, a w szczególności za: uratowanie dzieci, uratowanie sumień matek i ojców oraz pracowników służby zdrowia; za wprowadzenie ustawodawstwa chroniącego życie nienarodzonych – błagalnej: o dalszy wzrost szacunku wobec życia człowieka nienarodzonego, chorego, w podeszłym wieku – błagalnej: o wprowadzenie prawnej ochrony życia każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci do Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Uczestnik Krucjaty zobowiązuje się modlić przez jeden rok w powyższych intencjach: – codziennie odmawiając wybraną przez siebie modlitwę, np. Litanię do Matki Bożej, dziesiątek Różańca Świętego; – uczestnicząc, raz w miesiącu, w dzień powszedni w Mszy św. z przyjęciem Komunii Świętej. Chorzy, osoby w podeszłym wieku, które nie mogą uczestniczyć w Mszy św., proszone są o ofiarowanie dnia cierpienia w intencji obrony życia. Organizatorzy Krucjaty zgłoszonym uczestnikom będą przesyłać miesięczne, szczegółowe intencje (drukować je będzie prasa katolicka; będą podawane na naszej stronie internetowej: www.krucjata.org). Serdecznie zachęcamy do podjęcia tej modlitwy: W imieniu organizatorów: ks. Stanisław Maślanka – asystent kościelny Krucjaty dr inż. Adam Kisiel, dr Beata Trzcińska, dr inż. Antoni Zięba Adres: Krucjata Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci ul. Krowoderska 24/6, 31-004 Kraków, e-mail: modlitwa@krucjata.org |
Według sondażu Polskiej Grupy Badawczej (luty 2007 r.) zdecydowana większość Polaków popierała projekt zapisania w Konstytucji RP prawa każdego człowieka do życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Za takim prawem opowiedziało się 52,4 proc. biorących udział w badaniu, wobec 33,3 proc. mających przeciwne zdanie.
20 marca 2010 r. dziennik „Rzeczpospolita” ogłosił wyniki ogólnopolskiego sondażu przeprowadzonego przez GfK Polonia; za aborcją bez ograniczeń (czyli de facto za „starą” aborcyjną ustawą z 27 kwietnia 1956 r.) opowiedziało się tylko 5 proc. ankietowanych.
Najnowsze badania opinii publicznej, przeprowadzone na reprezentatywnej grupie Polaków przez ośrodek IQS we wrześniu 2010 r. na zlecenie Fundacji Pro, ponownie wykazują ogromną zmianę mentalności społecznej w kwestii obrony życia człowieka od poczęcia, jaka dokonała się w naszym kraju w ostatnich dwóch dekadach. W badaniach tych 88 proc. ankietowanych uznało za pewnik, że życie ludzkie zaczyna się w chwili poczęcia, a 90 proc. zgodziło się ze stwierdzeniem, że dziecko przed narodzinami ma bezwarunkowe prawo do życia. W badaniach Grupy IQS 83 proc. ankietowanych uważało, że choroba, nawet poważna, nie ogranicza niczyjego prawa do życia (za: tygodnik „Źródło” nr 50/2010).
Na stronie internetowej „Gazety Wyborczej” (14 grudnia 2010 r.) prezentowane są wyniki sondażu: „Jak oceniasz in vitro”, który trwa od października tego roku:
– 65 proc. – Jestem przeciwko metodzie in vitro (34 359 głosów)
– 30 proc. – Powinno być powszechnie dostępne i w całości refundowane (15 744)
– 3 proc. – Refundacja powinna być najwyżej częściowa (1466)
– 3 proc. – In vitro nie powinno być refundowane, ale dostępne (1426)
Liczba oddanych głosów: 52 995. Więcej informacji na stronie internetowej: http://wyborcza. pl/1,75478, 8526553, Wyklete_in_ vitro.html#ixzz 1855yWAiG
W 2011 r. blisko trzydziestu organizacjom proaborcyjnym nie udało się zebrać wymaganych 100 tysięcy podpisów pod projektem ustawy o szerszym dostępie do aborcji. W tym samym roku, w ciągu zaledwie dwóch tygodni, obrońcy życia zebrali pół miliona podpisów pod projektem ustawy chroniącej życie nienarodzonych dzieci bez żadnych, dotychczas obowiązujących wyjątków.
Oprac. Antoni Zięba