Pamiętajcie, że i wy jesteście z pokolenia orłów

2013/07/2
Joanna Szubstarska

V Międzynarodowe Spotkanie Młodych (8-11 września), organizowane przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, zgromadziło ponad 60 młodych ludzi. Litwini reprezentowali Szkołę św. Benedykta, Niemcy- Katolicką Szkołę z Berlina, Słowacy- Obćańskie zdrużenie „Priatelia hradu Lubovńa”. Młodzi zwiedzili miejsca ważne dla początków polskiej państwowości i katolicyzmu, m.in. Poznań i Gniezno. Podczas poprzednich edycji miejscami spotkań był Kraków i Poznań.

 

Ewelina Goździewicz z oddziału gnieźnieńskiego „Civitas Christiana” zwróciła uwagę na duże zainteresowanie młodych ludzi, przyjeżdżających na Międzynarodowe Spotkania Młodych, aby się spotkać, zintegrować. Nawiązują się przyjaźnie, utrzymywane są kontakty z organizatorami. „ Co roku przyjeżdżają nowe osoby, ale zdarza się, że gościmy młodzież, która już wcześniej uczestniczyła w spotkaniach”

Istotnym punktem programu tegorocznego Spotkania był panel dyskusyjny pod hasłem: „Pamiętajcie, że i wy jesteście z pokolenia orłów. Niech to będzie dla was znakiem, programem i ukazaniem drogi… Wielkie duchowe autorytety do młodzieży”. Młodzi przybliżyli sylwetki oraz dzieła życia osób, które w ich krajach są uznawane za autorytety.

Grupa polska przedstawiła osobę prymasa Wyszyńskiego, związanego z Gnieznem. Kardynał został przedstawiony jako wzór patriotyzmu oraz symbol umiłowania wolności, sprawiedliwości i szacunki do bliźniego. Stefan Wyszyński (1901-1981) był biskupem lubelskim w latach 1946-48, arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim i warszawskim, Prymasem Polski w latach 1948-81, kardynałem od 1956. Wspierał naród w chwilach przełomowych. Aresztowany przez komunistów w 1953, przebywał w odosobnieniu do 1956. Napisał tekst ślubów narodu, które były odnowieniem ślubów królewskich Jana Kazimierza. Znane są jego słowa wypowiedziane do młodzieży: „Pamiętajcie, że i wy jesteście z pokolenia orłów”.

Prowadzący panel, ks. dr Grzegorz Chojnacki, dyrektor Instytutu Filozoficzno- Teologicznego im. Edyty Stein w Zielonej Górze, do kolejnej prezentacji zaprosił Słowaków. Przedstawili oni postać błogosławionej Zdenki Cecylii Schelingovej. Urodzona w 1916, jako młoda dziewczyna zafascynowana świadectwem życia sióstr ze Zgromadzenia Świętego Krzyża, które mieszkały w jej parafii, postanowiła wstąpić do zakonu. W 1937 złożyła pierwsze śluby i przyjęła imię Zdenka. Pracując jako pielęgniarka, gorliwie służyła chorym. W 1948, kiedy w Czechosłowacji rozpoczęło się prześladowanie Kościoła, opiekowała się uwięzionymi kapłanami, którzy przebywali w bratysławskim szpitalu. W 1952 pomogła w ucieczce ze szpitala kapłanowi, któremu groziła wywózka na Syberię. Później, choć bezskutecznie, próbowała pomóc innym księżom i seminarzystom, za co została uwięziona i poddawana torturom. Przebywała m.in. w więzieniu o zaostrzonym rygorze w Pardubicach. Zmarła w 1955. Podczas prezentacji slajdów, pokazujących miejsca związane z osobą siostry Zdenki, wyświetlono hasło jej życia: „Być wiernym w tym, co mówisz i w tym, co robisz”.

Niemcy przedstawili postać niemieckiego księdza katolickiego, błogosławionego Bernharda Lichtenberga (1875-1943). Urodzony na Śląsku w Oławie, studiował teologię w Innsbrucku i we Wrocławiu, gdzie również otrzymał święcenia kapłańskie. W 1938 biskup Berlina uczynił go proboszczem katedry św. Jadwigi w Berlinie i polecił mu niesienie pomocy Żydom. Po nocy kryształowej publicznie modlił się za Żydów. W 1941 został aresztowany przez nazistów za przekonania i pomoc berlińskim Żydom. Wysłany do KL Dachau, zasłabł w drodze i zmarł. W 2004 został uhonorowany pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Błogosławiony Jurgis Matulaitis (Jerzy Matulewicz), którego postać przybliżyła grupa litewskiej młodzieży, urodził się w 1871 na Suwalszczyźnie w rolniczej rodzinie litewskiej. W 1889 wstąpił do seminarium duchownego w Kielcach, które ukończył w Sankt-Petersburgu. W 1909 złożył śluby zakonne w zgromadzeniu marianów; z czasem odnowił to zgromadzenie. W czasie wojny pracował w Warszawie. W latach 1914-18 zajmował się działaniami charytatywno- wychowawczymi. W 1918 został mianowany przez Benedykta XV biskupem wileńskim. Jest założycielem Zgromadzenia Sióstr Ubogich Niepokalanego Poczęcia NMP i Zgromadzenia Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii. Po zawarciu w 1925 r. konkordatu między Polską a Stolicą Apostolską, czując się Litwinem, a nie Polakiem, zrzekł się biskupstwa wileńskiego i wyjechał do Rzymu. Przyczynił się do poprawy stosunków Litwy z Watykanem. Przez całe życie ciężko chorował na gruźlicę kości. Zmarł w 1927. Odznaczał się wielką prostotą, dobrocią i wyrozumiałością, a siły czerpał z modlitwy i umartwienia. W 1987 r. został beatyfikowany ; uważany jest za jednego z patronów Litwy. Na prezentowanych slajdach można było zobaczyć kaplicę na miejscu domu rodzinnego Matulewicza oraz m.in. przechowywane w muzeum katedralnym w Mariampolu zapiski błogosławionego z jego życiowym hasłem „Zło dobrem zwyciężaj”.

W dalszej części programu ks. Chojnacki, zachęcając do składania świadectw, postawił młodym pytania: „Jakie autorytety są ważne w waszych krajach? Czy młodzi ludzie zwracają uwagę na autorytety?”

Jako pierwszy zgłosił się młody człowiek z Niemiec: „Dla młodych katolików w Niemczech ważne jest, że są ludzie, którzy potrafią się zaangażować. Mamy trudności z autorytetami, rodzice i nauczyciele bardzo często nie są już dla młodych autorytetami. Instytucją, która pomimo zmian dokonujących się na świecie zachowuje naukę Chrystusa, jest Kościół. Młodzi mogą zaufać tej nauce”. Z grupy słowackiej do odpowiedzi zgłosił się chłopak, podkreślając, że w Czechach wiara jest dużo słabsza niż w jego kraju i wyraził nadzieję, że młodzi Słowacy będą angażować się w życie Kościoła katolickiego.

Ksiądz Miroslav Dowda z Litwy, który przyjechał z grupą młodych, podał dane statystyczne, wg których 79 procent Litwinów deklaruje się jako katolicy, a zaledwie 5 procent spośród tej grupy to osoby praktykujące. Ksiądz Dowda, reprezentujący szkołę św. Benedykta, jako pozytywną tendencję określił powstanie na przestrzeni ostatnich lat wielu szkół katolickich. Na aspekt przekazywania wiary przez rodzinę zwróciła uwagę młoda Litwinka, dodając: „Ważne jest, aby była zachowana kontynuacja, np. poprzez wspólne uczestnictwo w liturgii”. Jej koleżanka poruszyła kwestię głębszego wchodzenia wspólnoty młodzieży w życie Kościoła, podkreślając rolę tej instytucji w przyciąganiu młodych do akcji katolickich.

Uczestnik panelu z naszego kraju przywołał postaci Jana Pawła II, księdza kard. Stefana Wyszyńskiego, o. Kolbe, s. Faustyny jako autorytety moralne. Stwierdził, że obserwowany w Polsce spadek liczby młodych w grupach parafialnych i wspólnotach jest obrazem sytuacji w naszym kraju, w którym wiele dokonało się w ostatnich latach. „Jest mniej osób zaangażowanych, ale są to osoby bardziej świadome swej roli w Kościeledodał. – Młodzi nie wstydzą się Chrystusa i chcą żyć według Jego nauki”. Przywołał też słowa Jana Pawła II skierowane do młodych: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”.

Następnie została przedstawiona akcja społeczna „Nie wstydzę się Jezusa”, która udowadnia, że nawet w dzisiejszych czasach możliwe jest odważne i skuteczne świadczenie o Chrystusie. Najbardziej znanym elementem akcji jest brelok, który należy nosić w widocznym miejscu. Na awersie widnieje krzyż i hasło, na rewersie- cytat z Ewangelii św. Mateusza: „Kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem” (Mt 10,33). Samą swą obecnością z brelokiem zanosimy Jezusa do różnych miejsc, jest on bronią. Innym elementem akcji jest udział w krucjacie młodych i spełnianie co najmniej jednego uczynku miłosierdzia dziennie.

Na zakończenie panelu głos zabrał Karol Irmler, wiceprzewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, który przywołał m.in. słowa Benedykta XVI wygłoszone do młodych w Madrycie: „Za Jezusem nie można iść samemu”. Wiceprzewodniczący, proponując młodym, aby podjęli trud łączenia się, np. poprzez inicjatywę konkursu biblijnego, przyznał, że Międzynarodowe Spotkania Młodych są organizowane po to, aby doświadczać wspólnoty, aby młodzi ludzie wzajemnie się wspierali i wzrastali w wierze.

Na zaproszenie Agnieszki Opozdy, koordynator spotkania, uczestnicy panelu udali się przed katedrę gnieźnieńską, gdzie przy pomniku Bolesława Chrobrego zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie.

W programie Międzynarodowego Spotkania Młodych było również zwiedzanie Ostrowa Lednickiego i Msza św. w kaplicy Domu Jana Pawła II na Polach Lednickich. Podczas mszy ks. Chojnacki zachęcał młodych do poszukiwania swojej wewnętrznej drogi. Budujące było spotkanie z o. Janem Górą, który zwrócił się do młodzieży ze słowami: „Jestem szczęśliwym księdzem. Sto tysięcy ludzi na Polach Lednickich jest moją miłością”, a także świadectwo dwojga młodych ludzi, którzy spędzili dwa miesiące wakacji na Polach. Zaprezentowali oni program rekolekcji nakierowanych na rozwój młodzieży. Podstawą programu jest chrzest i wybór Chrystusa odnawiany nad Jeziorem Lednica, poza tym- dbałość o harmonię sfery intelektualnej, emocjonalnej i duchowej. O. Góra przypomniał historyczne postaci cesarza Ottona, papieża Sylwestra II i św. Wojciecha, którzy marzyli o Europie pełnej pokoju.

Młodzież wykazywała duże zainteresowanie programem spotkań; Maria Sasova ze Słowacji, znająca język polski m.in. dzięki zaangażowaniu jako przewodnik po przygranicznym polskim zamku, chętnie przyjeżdża na zaproszenie „Civitas Christiana”, Marcel Mettel z Niemiec w imieniu kilkuosobowej grupy stwierdził, że pobyt w naszym kraju i odkrywanie historii Polski bardzo zaimponowały młodym Niemcom. Ksiądz Miroslav z Litwy, goszczący na Międzynarodowym Spotkaniu Młodych już po raz piąty, przywiózł ze sobą młodzież z ostatnich klas liceum. Na Litwie, gdzie statystycznie niewielu jest ministrantów i członków scholi, młodzi przyjeżdżając do Polski dostrzegają ważność włączania się w życie parafii. Podczas Międzynarodowych Spotkań Młodych realizuje się cel organizatorów- młodzi poznają się, wspólnie uczą i modlą, integrują się, dzięki temu znikają uprzedzenia i stereotypy, powstaje wspólnota.

 


 

Fotoreportaż z Międzynarodowego Spotkania Młodych: patrz II str. okładki

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej